*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καταρχην να πω οτι οι αντικαπνιστες εχουν το δικιο τους. ειναι πολυ ενοχλητικος ο καπνος για καποιον που δεν καπνιζει. αλλα βλεπω με την απαγορευση του νομου να δημιουργειται ενας ρατσισμος ως προς τους καπνιστες. ημουν αμερικη για ενα μηνα κ ως καπνιστρια ενιωσα απομονωμενη αρκετες φορες. 2 περιστατικα που εγιναν με εκαναν να αισθανθω οτι ανηκω σε καποια ομαδα.
1. ειχαμε κλεισει δωματιο καπνιστων στη νεα υορκη. φτανω πασιχαρη στο δωματιο αφου επιτελους μπορουσα να καπνισω σε κλειστο χωρο-στην εστια του πρινστον οπου εμενα απαγορευοταν το καπνισμα κ ειχε κ ανιχνευτη καπνου. παω λοιπον να αναψω το τσιγαρο μου κ ψαχνω το τασακι. κ αφου δεν το βρισκω ετοιμαζομαι να κανω ο,τι θα εκανε ενας ελληνας καπνιστης. να βαλω δλδ νερο σε πλαστικο ποτηρακι κ να ριχνω τις σταχτες μου. για καλη μου τυχη βλεπω στο γραφειο ενα σημειωματακι που ελεγε: "αυτο ειναι ενα δωματιο μη καπνιστων. οποιος καπνισει πρεπει να πληρωσει προστιμο καθαρισμου 250 δολλαριων". ελεος δλδ.για ενα τσιγαρο πρεπει να πληρωσω 250 δολλαρια για να καθαρισουν? μετα μας πηγαν 10 οροφους πιο πανω σε οροφο καπνιστων...
2. ημασταν σπιτι του αδερφου μου κ θα μαγειρευα κ θα ερχονταν καποιοι φιλοι. το σπιτι να σημειωσω οτι το νοικιαζει κ ειναι εκτος πανεπιστημιου. οποτε αφου ειχα τελειωσει το μαγειρεμα μετα απο τοσες ωρες αναβω η δυσμοιρη ενα τσιγαρο. κ τοτε ερχεται μια γερμανιδα. με βλεπει κ μου λεει με ενα υφος λες κ απευθυνοταν σε ναρκωμανη. "καπνιζεις? τον αδερφο σου τον ρωτησες?"
κ της λεω" ο αδερφος μου δεν εχει προβλημα" κ μου λεει "την ιδιοκτητρια του σπιτιου τη ρωτησες αν μπορεις να καπνισεις? πρεπει να την ρωτησεις. δεν ειναι δικο σου το σπιτι για να καπνιζεις". κ για να μην τα πολυλογω καταλαβαινετε οτι ακολουθησε μια συζητηση κ οτι την κοπελα αυτη δεν τη συμπαθησα κ ιδιαιτερα. κ οχι τιποτα αλλο αλλα καπνιζα κ στον εξαεριστηρα για να μη βρωμεσει το σπιτι.
γενικοτερα στην αμερικη θεωρουν οτι οποιος καπνιζει ειναι ατομο χαμηλου κοινωνικου επιπεδου. επισης στην ουασινγκτον το 95% των ξενοδοχειων δεν ειχαν καν δωματια καπνιστων. κ οταν ρωτησα σε ενα εστιατοριο αν μπορω να καπνισω μου ειπε με μια φυσικοτητα. " βεβαιως μπορειτε να καπνισετε. υπαρχει χωρος εξω απο το εστιατοριο"  ???
αν αυτο δεν ειναι κοινωνικος ρατσισμος τοτε τι ειναι? στο πρινστον για να καπνισεις σε εξωτερικους χωρους πρεπει να εισαι καποια μετρα μακρια απο τα κτιρια μηπως τυχει κ παει ο καπνος απο το παραθυρο μεσα στο δωματιο. ελεος δηλαδη!!!!
τελος στη βοστωνη που ψαχνω σπιτια για να νοικιασω εχουν ειδικη πολιτικη. τα χωριζουν σε σπιτια που μπορεις να καπνισεις κ σε σπιτια που δε μπορεις.
συγγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου αλλα ηθελα να τα πω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Αφηστε με στο πονο μου, παιδια!  τί θα κανω χωρις τσιγαρο? (ειμαι και του αντικαρκινικου βλεπετε!!)
θα υπερασπιστω το δικαιωμα και το σεβασμο προς τους καπνιστες. παει τελειωσε! Αμαν πια!

βρε, δε βλεπουν την ατμοσφαιρα πως την εχουν καταντησει, το τσιγαρο τους μαρανε!
ας αναψω παλι ενα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
καταρχην να πω οτι οι αντικαπνιστες εχουν το δικιο τους. ειναι πολυ ενοχλητικος ο καπνος για καποιον που δεν καπνιζει. αλλα βλεπω με την απαγορευση του νομου να δημιουργειται ενας ρατσισμος ως προς τους καπνιστες. ημουν αμερικη για ενα μηνα κ ως καπνιστρια ενιωσα απομονωμενη αρκετες φορες. 2 περιστατικα που εγιναν με εκαναν να αισθανθω οτι ανηκω σε καποια ομαδα.
1. ειχαμε κλεισει δωματιο καπνιστων στη νεα υορκη. φτανω πασιχαρη στο δωματιο αφου επιτελους μπορουσα να καπνισω σε κλειστο χωρο-στην εστια του πρινστον οπου εμενα απαγορευοταν το καπνισμα κ ειχε κ ανιχνευτη καπνου. παω λοιπον να αναψω το τσιγαρο μου κ ψαχνω το τασακι. κ αφου δεν το βρισκω ετοιμαζομαι να κανω ο,τι θα εκανε ενας ελληνας καπνιστης. να βαλω δλδ νερο σε πλαστικο ποτηρακι κ να ριχνω τις σταχτες μου. για καλη μου τυχη βλεπω στο γραφειο ενα σημειωματακι που ελεγε: "αυτο ειναι ενα δωματιο μη καπνιστων. οποιος καπνισει πρεπει να πληρωσει προστιμο καθαρισμου 250 δολλαριων". ελεος δλδ.για ενα τσιγαρο πρεπει να πληρωσω 250 δολλαρια για να καθαρισουν? μετα μας πηγαν 10 οροφους πιο πανω σε οροφο καπνιστων...
2. ημασταν σπιτι του αδερφου μου κ θα μαγειρευα κ θα ερχονταν καποιοι φιλοι. το σπιτι να σημειωσω οτι το νοικιαζει κ ειναι εκτος πανεπιστημιου. οποτε αφου ειχα τελειωσει το μαγειρεμα μετα απο τοσες ωρες αναβω η δυσμοιρη ενα τσιγαρο. κ τοτε ερχεται μια γερμανιδα. με βλεπει κ μου λεει με ενα υφος λες κ απευθυνοταν σε ναρκωμανη. "καπνιζεις? τον αδερφο σου τον ρωτησες?"
κ της λεω" ο αδερφος μου δεν εχει προβλημα" κ μου λεει "την ιδιοκτητρια του σπιτιου τη ρωτησες αν μπορεις να καπνισεις? πρεπει να την ρωτησεις. δεν ειναι δικο σου το σπιτι για να καπνιζεις". κ για να μην τα πολυλογω καταλαβαινετε οτι ακολουθησε μια συζητηση κ οτι την κοπελα αυτη δεν τη συμπαθησα κ ιδιαιτερα. κ οχι τιποτα αλλο αλλα καπνιζα κ στον εξαεριστηρα για να μη βρωμεσει το σπιτι.
γενικοτερα στην αμερικη θεωρουν οτι οποιος καπνιζει ειναι ατομο χαμηλου κοινωνικου επιπεδου. επισης στην ουασινγκτον το 95% των ξενοδοχειων δεν ειχαν καν δωματια καπνιστων. κ οταν ρωτησα σε ενα εστιατοριο αν μπορω να καπνισω μου ειπε με μια φυσικοτητα. " βεβαιως μπορειτε να καπνισετε. υπαρχει χωρος εξω απο το εστιατοριο"  ???
αν αυτο δεν ειναι κοινωνικος ρατσισμος τοτε τι ειναι? στο πρινστον για να καπνισεις σε εξωτερικους χωρους πρεπει να εισαι καποια μετρα μακρια απο τα κτιρια μηπως τυχει κ παει ο καπνος απο το παραθυρο μεσα στο δωματιο. ελεος δηλαδη!!!!
τελος στη βοστωνη που ψαχνω σπιτια για να νοικιασω εχουν ειδικη πολιτικη. τα χωριζουν σε σπιτια που μπορεις να καπνισεις κ σε σπιτια που δε μπορεις.
συγγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου αλλα ηθελα να τα πω....

Συγνώμη προς τους καπνιστές αν ακουστώ απόλυτη ή προσβλητική, αλλά οι Αμερικανοί και οι Ευρωπαίοι έχουν δίκιο να θεωρούν τους καπνιστές άτομα χαμηλού κοινωνικού επιπέδου! Όταν υπάρχουν τόσες αποδείξεις, όχι υποψίες πλέον, για τις επιπτώσεις του καπνίσματος, η συνήθεια αυτή ισοδυναμεί με αυτο-δηλητηρίαση! Εσείς πώς θα κρίνατε δηλαδή κάποιον που κάθε μέρα αυτοτραυματίζεται; Πολιτισμένο και υγιή;
Και εξηγήστε μου κάτι, όταν γίνεται λόγος για ρατσισμό προς τους καπνιστές, θεωρούμε ότι οι καπνιστές και οι μη καπνιστές έχουν ίσα δικαιώματα ???? Οι πρώτοι κάνουν κάτι που βλάπτει τους δεύτερους, και όχι το αντίθετο. Άρα πρέπει να περιθωριοποιούνται! Μέχρι τώρα μόνο δικαιώματα είχανε, λαθεμένα, και εις βάρος των άλλων!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
οτι το καπνισμα δειχνει χαμηλο κοινωνικο επιπεδο αυτο δεν βρισκει ερεισμα. αντιθετα αυτοι που το λενε εχουν χαμηλο κοινωνικο επιπεδο και αυτοι ειναι οι Αμερικανοι (που απαγορευσαν τη κυκλοφορια του βιβλιου " Αντιγονη" του Σοφοκλη γιατι παει εναντια στην εξουσια τους) και στους ευρωπαιους που για να κανουν μια αθροιση 10+10 εχουν χασει το λογαριασμο εν τω μεταξυ.

βρικαμε τωρα θεμα τους καπνιστες!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
γενικοτερα στην αμερικη θεωρουν οτι οποιος καπνιζει ειναι ατομο χαμηλου κοινωνικου επιπεδου.
Ένας φίλος γιατρός, πνευμονολόγος, λέει το εξής χαριτολογόνταας: "σήμερα μόνο οι γυναίκες και οι γύφτοι καπνίζουν"  :)
Το αστειάκι του όμως προφανώς εμπεριέχει και αλήθεια.
Παράθεση
Οι περισσότεροι που προσήλθαν στο ιατρείο (διακοπής κανπνίσματος) είναι άνδρες (60%), υψηλού μορφωτικού επιπέδου, καπνιστές με υψηλή εξάρτηση από τη νικοτίνη και με συχνότερη ηλικία έναρξης του καπνίσματος τα 18 έτη.

Το ποσοστό διακοπής του καπνίσματος είναι μεγαλύτερο στα άτομα με υψηλή μόρφωση, όπως επίσης και στο άρρεν φύλο. Όσο μεγαλύτερη είναι η βαρύτητα του καπνίσματος τόσο μικρότερο γίνεται το ποσοστό διακοπής του καπνίσματος έτσι ώστε οι υψηλά εξαρτημένοι καπνιστές να διακόπτουν πιο δύσκολα το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Είμαι καπνίστρια και μάλιστα φανατική. Δεν προσπάθησα ποτέ να το κόψω, μου αρέσει να καπνίζω, με χαλαρώνει. Δε νομίζω ότι το επίπεδό μου είναι χαμηλότερο από οποιουδήποτε άλλου εδω μέσα. Δεν καπνίζω ποτέ ό,που απαγορεύτεται το κάπνισμα, πόσο μάλλον αν κάποιος έχει πρόβλημα υγείας.
Από την άλλη, δεν οδηγώ. Χρησιμοποιώ ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου, κι όμως είμαι αναγκασμένη να ανέχομαι τα καυσαέρια και την ηχορύπανση στους δρόμους, κάτι που σίγουρα είναι επιβλαβές για την υγεία όλων. Ποτέ ωστόσο δε ζήτησα από τους άλλους να χρησιμοποιήσουν ποδήλατο, και ποτέ δεν τους χαρακτήρισα υπανάπτυκτους ή ζώα επιεδή δεν το κάνουν.

Τις προάλλες ήρθε στο σπίτι μια γειτόνισσα για καφέ. Μου ζήτησε να σβήσω το τσιγάρο μου γιατί την ενοχλούσε. Δεν το έκανα. Θεωρώ ότι είναι δικαίωμά μου να καπνίζω στους χώρους που επιτρέπεται το κάπνισμα και ειδικότερα στο ίδιο μου το σπίτι.
Έτσι, για να πω κι εγώ τη γνώμη μου ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
καπνισμα = η πεμπτουσια της ηδονης. (δεν θα μου τη χαλασει κανεις, οσο αντεχω θα καπνιζω, με μετρο παντα, γιατι γυμναστικη και φυσικη ζωη δεν παει με πολυ τσιγαρο(το πολυ 1 πακετο τις 2 μερες):
"παν μετρον αριστον"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2009, 02:04:18 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
οτι το καπνισμα δειχνει χαμηλο κοινωνικο επιπεδο αυτο δεν βρισκει ερεισμα. αντιθετα αυτοι που το λενε εχουν χαμηλο κοινωνικο επιπεδο και αυτοι ειναι οι Αμερικανοι (που απαγορευσαν τη κυκλοφορια του βιβλιου " Αντιγονη" του Σοφοκλη γιατι παει εναντια στην εξουσια τους) και στους ευρωπαιους που για να κανουν μια αθροιση 10+10 εχουν χασει το λογαριασμο εν τω μεταξυ.

βρικαμε τωρα θεμα τους καπνιστες!


Όσο κι αν προσπαθώ να βρω το επιχείρημα στην παραπάνω διατύπωση, αδυνατώ!
Σωστά, εμείς οι πολιτισμένοι Έλληνες μπορούμε να κρίνουμε τους απολίτιστους (ΟΛΟΥΣ τους άλλους). Άλλωστε, τους μεταδώσαμε τον πολιτισμό, χωρίς εμάς θα ζούσαν ακόμα στα δέντρα, και άλλα τέτοια γραφικά! Μάλλον στη διαδικασία της μετάδοσης χάσαμε εμείς τον πολιτισμό γιατί δεν τον βλέπω σε τέτοιου είδους γραφόμενα, και έχουμε μείνει και δυο αιώνες πίσω!  
Παράπεμψε με, σε παρακαλώ, κάπου για αυτό που γράφεις για την Αντιγόνη, γιατί δεν το βρίσκω κάπου...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Μην λέμε όμως ότι νάναι πανω στο θέμα του καπνίσματος. Με την ίδια λογική ο καθένας μας θα πρεπε να μην πίνει αναψυκτικά, να μήν τρώει αυτά που τρώει (κακή συνήθως είναι η διατροφή μας), να μην παει στην ντίσκο, αν μην κάθεται εδώ και συγχίζεται αλλα να παει για τζοκινγκ κλπ,κλπ γιατί του κάνουν κακό.
 Εδώ στην κεντρική Ευρώπη δεν ισχύει ότι στην Αμερική ούτε βέβαια ότι στην Ελλάδα. Οι καπνιστές σέβονται απλά τον νόμο και δεν καπνίζουν στους χώρους που απαγορεύεται. Υπάρχουν κλαμπ όμως που επιτρέπεται το κάπνισμα και κάνουν χρυσές δουλιές βλέπετε.. Η τοπική κυβέρνηση στις τελευταίες εκλογές είδε τα ποσοστά να μειώνονται γιατί με τα μέτρα κατά του καπνίσματος έπαθαν μεγάλη ζημιά πολλοί επαγγελματίες  διάφορων επιχειρήσεων.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
καπνισμα = η πεμπτουσια της ηδονης. (δεν θα μου τη χαλασει κανεις, οσο αντεχω θα καπνιζω, με μετρο παντα, γιατι γυμναστικη και φυσικη ζωη δεν παει με πολυ τσιγαρο(το πολυ 1 πακετο τις 2 μερες):
"παν μετρον αριστον"
Και αν μπορείς εξήγησέ μου, τι σχέση έχει για σένα μια θανατηφόρα συνήθεια με το "μέτρον άριστον"!
Γιατί νομίζω ότι η ελαφρότητα δεν ταιριάζει παντού!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ούτε εγώ, ούτε ο άντρας μου, καπνίζουμε! Ευτυχώς, 2-3 άτομα (μόνο) από τον κύκλο μας, καπνίζουν και τους αφήνουμε και στο σπίτι, αν και..μετά τρομάζουμε να αερίσουμε το χώρο! Θα'μαι όμως απόλυτη, όταν θα έχουμε ένα μωρό στο σπίτι! Όποιος θέλει, στη βεράντα!! Πρέπει να υπάρχουν όρια!! Μου αρέσει να καπνίζω? Δικαίωμά μου! Δεν πρέπει όμως να υποχρεώνω κι άλλους, ειδικά τα παιδιά, να εισπνέουν τον καπνό μου! >:(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Μην λέμε όμως ότι νάναι πανω στο θέμα του καπνίσματος. Με την ίδια λογική ο καθένας μας θα πρεπε να μην πίνει αναψυκτικά, να μήν τρώει αυτά που τρώει (κακή συνήθως είναι η διατροφή μας), να μην παει στην ντίσκο, αν μην κάθεται εδώ και συγχίζεται αλλα να παει για τζοκινγκ κλπ,κλπ γιατί του κάνουν κακό.
 Εδώ στην κεντρική Ευρώπη δεν ισχύει ότι στην Αμερική ούτε βέβαια ότι στην Ελλάδα. Οι καπνιστές σέβονται απλά τον νόμο και δεν καπνίζουν στους χώρους που απαγορεύεται. Υπάρχουν κλαμπ όμως που επιτρέπεται το κάπνισμα και κάνουν χρυσές δουλιές βλέπετε.. Η τοπική κυβέρνηση στις τελευταίες εκλογές είδε τα ποσοστά να μειώνονται γιατί με τα μέτρα κατά του καπνίσματος έπαθαν μεγάλη ζημιά πολλοί επαγγελματίες  διάφορων επιχειρήσεων.
Η διαφορά του καπνίσματος με όλες τις άλλες συνήθειες που ανέφερες είναι ότι αφορούν την προσωπική επιλογή, και δικαίωμα του καθενός, και δε χρειάζεται να θεσμοθετηθεί απαγόρευση για να μη βλάπτεις τους άλλους!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ! Ο παχύσαρκος, κάνει κακό μόνο στον εαυτό του! Δεν ενοχλεί τους άλλους!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το κάπνισμα είναι  από τα λίγα αν όχι το μόνο νόμιμο ναρκωτικό ( προκαλεί σωματική και ψυχολογική εξάρτηση)..υπό αυτήν την έννοια να είστε χαρούμενοι που είναι νόμιμο για γνωστούς οικονομικούς λόγους..
Περί παθητικού καπνίσματος..πως θα σας φαινόταν εγώ ο Ελληνάρας που "γουστάρω" να πίνω αλκοόλ να σας έβαζα με το ζόρι να πίνετε κάθε πρωί μπύρα? Αυτό είναι το παθητικό κάπνισμα...όποιος κατάλαβε κατάλαβε..
Αντε φιλάκια
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159657
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.