*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή συμμετέχω ενεργά στο θέμα και έχω παρακόλουθησει την εξέλιξη του όλες αυτές τις μέρες, νομίζω πως μερικοί, λίγοι, δεν έχουν καταλάβει κάτι.
Δεν υπερασπιζόμαστε τον καπνό, το δικαίωμα να καπνίζουμε υπερασπιζόμαστε.
Και φυσικά όχι εκεί που ενοχλούμε τους άλλους.
Το αν βλάπτει την υγεία μας το ξέρουμε.
Και στον διαβητικό βλάπτουν τα γλυκά αλλά αν θέλει να φάει κανείς δεν το απαγορεύει.

happiness καπνίζω περίπου 30 τσιγάρα την ημέρα και για πολλά χρόνια. Έχεις δίκιο, τα  περισσότερα είναι μηχανικά. Το μοναδικό που απολαμβάνω απόλυτα είναι μετά το φαγητό.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παράθεση
κ μην ξεχναμε οτι η λεξη "φιλοτιμο" δε μεταφραζεται σε καμια γλωσσα. μονο στην Ελλαδα υπαρχει...


επειδη δεν εχουμε φιλοτιμο μιλαμε πολυ γι αυτο.


(η λεξη παρολαυτα υπαρχει σε "ολες" τις γλωσσες)

δεν εχουμε φιλοτιμο?
ποσες φορες εχεις πει "ελα να σε κερασω" ή ποσες φορες στο εχουν πει?
στην αγγλια στην αντιστοιχη περιπτωση λενε "i'll bye you a drink"
οταν σε παρει μια φιλη σου για το χ προβλημα της δεν θα τρεξεις αμεσως να τη βοηθησεις? σε ποια αλλη χωρα το κανουν αυτο?
ναι η Ελλαδα εχει πολλα κακα. αλλα δεν αλλαζω με τιποτα την αγαπη που προσφερουν οι ελληνες ο ενας στον αλλον. εδω υπαρχουν ακομη αξιες κ αρχες.
τωρα αν θεωρεις οτι καποιος δεν εχει φιλοτιμο επειδη καπνιζει δεν εχω τιποτα αλλο να πω παρα "κριμα..."
κ οπως εχουν ξαναπει ειναι θεμα ανθρωπου με το τι αρχες εχει δλδ μεγαλωσει καποιος κ οχι θεμα καπνιστη ή μη καπνιστη.
ενας ανθρωπος που καπνιζει μπορει να σεβαστει καποιον αλλον που δεν καπνιζει αρκει να εχει τετοια διαπαιδαγωγηση.
κ ναι οταν βγαινω εξω καπνιζω. οταν ομως παω σε σπιτι μη καπνιστη ουτε καν ρωταω αν μπορω να καπνισω. αν θελω να καπνισω (συνηθως κανω υπομονη) βγαινω εξω.
μην τα ισοπεδωνουμε ολα δλδ. ας ηρεμησουμε λιγακι. γιατι απο τοτε που βγηκε ο νομος ολοι οι αντικαπνιστες εχουν παρει τα πανω τους κ αρχιζουν κ βαρανε
ελεος!!!

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Ξέρεις φίλε μου στην Αμερική, στις Η.Π.Α. μάλλον αναφέρεσαι, ζουν σε καθεστώς μιας ιδιότυπης αστυνομοκρατίας. Βλέπεις "officer" και τρέμεις μη σου την ανάψει επειδή πήγαινες με 65 αντί για 55 στον αυτοκινητόδρομο.
Ατύχες το παράδειγμα.
Και αν δε σου αρέσει το "Ελλαδιστάν" >:( >:( >:( τράβα εσύ να ζήσεις όπου σου επιβάλλει το "επίπεδο" σου, μιας και η Ελλάδα σου πέφτει πολύ λίγη.

Το παράδειγμα ήταν αρκετά πετυχημένο γιατί εκεί έχουν την ΥΠΕΡΒΟΛΗ που αναφέρθηκε προηγουμένως. Δεν είπα να γίνουμε Αμερική. Είπα να συγκρίνουμε κι αλλού τι γίνεται πριν βάλουμε ταμπέλα σε κάποιον ότι είναι υπερβολικός.
Φαίνεται ότι σε πείραξε το 'Ελλαδιστάν' ε; Για πες. Και το υφάκι το επιθετικό με τα εισαγωγικά στη λέξη επίπεδο να το ξεχάσεις γιατί θα βγάλουμε συμπέρασμα για το δικό σου επίπεδο.
Παρεπιπτόντως... έχεις ζήσει στην Αμερική και, αν ναι, για πόσο διάστημα;

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
δεν εχουμε φιλοτιμο?
ποσες φορες εχεις πει "ελα να σε κερασω" ή ποσες φορες στο εχουν πει?
στην αγγλια στην αντιστοιχη περιπτωση λενε "i'll bye you a drink"
οταν σε παρει μια φιλη σου για το χ προβλημα της δεν θα τρεξεις αμεσως να τη βοηθησεις? σε ποια αλλη χωρα το κανουν αυτο?
ναι η Ελλαδα εχει πολλα κακα. αλλα δεν αλλαζω με τιποτα την αγαπη που προσφερουν οι ελληνες ο ενας στον αλλον. εδω υπαρχουν ακομη αξιες κ αρχες.

Έχεις ζήσει σε άλλες χώρες να συγκρίνεις; Στην Ελλάδα μην ξεχνάς γεννήθηκε η 'διχόνοια' και από αρχαιοτάτων χρόνων οι Έλληνες πολεμούσαν μεταξύ τους. Αυτό που έχει η Ελλάδα περισσότερο είναι η οικογενειακή θαλπωρή κι όχι η αγάπη προς τον πλησίον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
η Ελλαδα ομως εδωσε τα φωτα του πολιτισμου της στη Δυση. εκανε δικο της πολιτισμο.οι αλλες χωρες δανεικο.(αν εξαιρεσουμε τους ανατολικους λαους) τοτε που οι δυτικοι ηταν μαο-μαο και τζουμ ταρατατζουμ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Συγνώμη Μάρκο, αλλά ξέρεις πώς ακούγεται αυτό; Εννοείται ότι συμφωνώ αλλά είναι εντελώς άσχετο! Και η Αμερική μοστράρει τα ανθρώπινα δικαιώματα αλλα΄τα καταπατά σε διάφορα μέρη του πλανήτη. Επίσης άσχετο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ναι, συμφωνω μαζι σου σε αυτο. Ομως, αλλοι αρχισαν τα "ασχετα" οχι εγω. εγω πηγα να βαλω μια ταξη. αν τωρα δεν τα καταφερα, τι να κανω....
παντως, πολυ εριζουμε βρε παιδια και δεν ειναι καλο αυτο για τη συζητηση. παρατηρω ομως οτι οι καπνιστες βαζουν νερο στο κρασι τους, οι μη ειναι πολυ εριστικοι και αυτο δεν βοηθαει καθολου ξερεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Ναι, ίσως. Προσωπικά δυσκολέυομαι πολύ να ζητήσω από κάποιον να σβήσει το τσιγάρο του όταν με ενοχλεί. Γιάυτό θα ήθελα να το σκεφτόταν ο ίδιος. Απλά λέω ότι δεν είναι δυνατόν για έναν καπνιστή να καταλάβει πόσο ενοχλητικό μπορεί να είναι για κάποιον το τσιγάρο του όσο αγαθές προθέσεις και να έχει. νομίζω ότι εκεί βρίσκεται και το όλο πρόβλημα. Αναίσθητοι άνθρωποι υπάρχουν έτσι και αλλιώς και θα συνεχίσουν να υπάρχουν ακόμη και αν εξαλειφθεί εντελώς το κάπνισμα. Πάντα θα υπάρχει κάτι να μας ενοχλεί στους άλλους. Υπάρχουν όμως πράγματα χρήσιμα που στα χέρια κάποιων γίνονται επικίνδυνα (μαχαίρια) και πράγματα που από τη φύση τους είναι βλαβερά και ουσιαστικά άχρηστα και σε λάθος χέρια γίνονται ακόμη πιο επικίνδυνα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ναι, ίσως. Προσωπικά δυσκολέυομαι πολύ να ζητήσω από κάποιον να σβήσει το τσιγάρο του όταν με ενοχλεί. Γιάυτό θα ήθελα να το σκεφτόταν ο ίδιος. Απλά λέω ότι δεν είναι δυνατόν για έναν καπνιστή να καταλάβει πόσο ενοχλητικό μπορεί να είναι για κάποιον το τσιγάρο του όσο αγαθές προθέσεις και να έχει. νομίζω ότι εκεί βρίσκεται και το όλο πρόβλημα. Αναίσθητοι άνθρωποι υπάρχουν έτσι και αλλιώς και θα συνεχίσουν να υπάρχουν ακόμη και αν εξαλειφθεί εντελώς το κάπνισμα. Πάντα θα υπάρχει κάτι να μας ενοχλεί στους άλλους. Υπάρχουν όμως πράγματα χρήσιμα που στα χέρια κάποιων γίνονται επικίνδυνα (μαχαίρια) και πράγματα που από τη φύση τους είναι βλαβερά και ουσιαστικά άχρηστα και σε λάθος χέρια γίνονται ακόμη πιο επικίνδυνα.

++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
"Προσωπικά δυσκολέυομαι πολύ να ζητήσω από κάποιον να σβήσει το τσιγάρο του όταν με ενοχλεί. Γιάυτό θα ήθελα να το σκεφτόταν ο ίδιος."

Απλά να πω ότι δεν είναι και τόσο εύκολο ένας καπνιστής να καταλάβει ότι κάποιος ενοχλέιται από το τσιγάρο του!!! Πώς να το καταλάβει δηλαδή. αν δεν του το πεις εσύ; Να μυρίσει τα νύχια του;
Και γενικά δεν είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος ότι κάποιος άλλος ενοχλέιται από κάτι αν δεν του το υποδείξεις. Ακόμα και η μουσική που μπορεί να ακούω εγώ στο σπίτι μου, σε μία λιγική ένταση,μπορεί να ενοχλέι τον διπλανό γιατί το σπίτι δεν έχει μόνωση. Αν όμως δεν μου το πει, εγώ που θα το ξέρω; Κάπως έστι και με το τσιγάρο (αν και δεν καπνίζω).

Υ.Γ. Δεν το λέω με απιθετικό τρόπο, και ούτε θέλω να είμαι εριστική. Απλά αν όλοι δεν βάλουμε κάτω τη λογική θα γίνονται τραγελαφικά πράγματα και από τους μεν και από τους δε. Φαντάζεστε να αρχίσουν οι καπνιστές να κανπίζουν κρυφά συις τουαλέτες όπως κάναμε στο σχολέιο; Ή να κρύβουν το τσιγάρο κάτω από το τραπέζι; Λίγη λογική χρειάζεται...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
 μπραβο emmaki, επιτελους απο ενα μη καπνιστη σωστα πραγματα και κυριως λογικα, με μετρο, χωρις ακροτητες!! συμφωνω 100%
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ωστόσο, δε χρειάζεται να πω σε κάποιον καπνιστή ότι με ενοχλεί.
Με πολύ απλά λόγια δε θέλω ούτε είμαι υποχρεωμένη να καπνίζω παθητικά, αν και δεν καπνίζω!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
μπραβο emmaki, επιτελους απο ενα μη καπνιστη σωστα πραγματα και κυριως λογικα, με μετρο, χωρις ακροτητες!! συμφωνω 100%
υπηρξε καπνιστρια ομως!

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Εμείς στο σχολείο μας έχουμε γραφείο καπνιστών και μη καπνιστών. Αλλά μια συνάδελφος που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα σε άλλο σχολείο, απλά καθόταν στην τάξη της. Και φυσικά στο τέλος την έβγαλε καθαρή, γιατί αφού έλειπε από το γραφείο των συναδέλφων, δεν σχολίασε ούτε άκουσε τίποτα... Ξέρετε πως σε μερικά σχολεία οι συνάδελφοι δεν είναι και τόσο μονοιασμένοι...
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.