*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο  (Αναγνώστηκε 151084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #392 στις: Ιούλιος 29, 2013, 12:24:54 πμ »
βασικά μαθηματα?
Ναι όπως και να το κάνουμε, δόκιμος ή αδόκιμος όρος, κάποια μαθήματα είναι βασικότερα κάποιων άλλων.
Το πιο σωστό είναι να πούμε μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων! ;)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #393 στις: Ιούλιος 29, 2013, 12:25:42 πμ »
Έχουν διαγραφεί μηνύματα που ήταν απαράδεκτα και προσβλητικά για συναδέλφους και τεχνικές ειδικότητες.
Παρακαλούμε συνεχίστε τη συζήτηση σεβόμενοι ο ένας τον άλλον, χωρίς να υποβιβάζετε καμιά ειδικότητα.

Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #394 στις: Ιούλιος 29, 2013, 12:33:26 πμ »
Το ΤΕΕ ηταν αποθήκη των μαθητών που δεν έπαιρναν τα γράμματα. Με τα επαλ αναβαθμίστηκε πολυ η ποιότητα της τεχνικής εκπαίδευσης. Συγκρίνετε πως ηταν η κατασταση επι ΤΕΕ και επι ΕΠΑΛ. Αρχισαν πλεον να έρχονται και μαθητες με ενδιαφέρον να μαθουν οπως συνέβαινε ιδιαιτερα σε τομείς οπως της πληροφορικής και της υγειας
Ειδικά αυτό με την αναβάθμιση μου άρεσε πολύ,γέλασα βραδυάτικα ;D ;D
Διάβασε καμιά έρευνα για το θέμα,ρώτα και κανένα παλιό συνάδελφο,γιατί γράφεις πράγματα εκτός τόπου και χρόνου.
Επειδή υπήρξε μεγάλη αναβάθμιση στα επαλ,όλοι οι μαθητές επιλέγουν τα γενικά λύκεια ;D ;D
Μόλις βρω τη συγκεκριμένη έρευνα θα την αναρτήσω.
Εγω παντως θυμαμαι πώς ηταν το δικο μου επι ΕΠΑΛ και πως ηταν ως ΤΕΕ. Τα τελευταια χρονια εγινε σχολειο που πραγματικα γινοταν καλη δουλεια οχι οπως παλιοτερα που σπανια εβλεπες μαθητη να εχει βιβλια. Και φυσικα διπλασιαστηκαν σχεδον οι μαθητες του σε σχεση με 8-9 χρονια πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 12:36:22 πμ από Lasid »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #395 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:01:13 πμ »
Ναι όπως και να το κάνουμε, δόκιμος ή αδόκιμος όρος, κάποια μαθήματα είναι βασικότερα κάποιων άλλων.
Το ποια μαθήματα είναι βασικά εξαρτάται από την οπτική γωνία που βλέπεις το ζήτημα.
Τα βασικά μαθήματα στην τεχνική εκπαίδευση είναι τα μαθήματα του τομέα και όχι αυτά της γενικής παιδείας.
+1
Έχουμε φτάσει να γράφουμε τα αυτονόητα...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #396 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:08:48 πμ »
Το ΤΕΕ ηταν αποθήκη των μαθητών που δεν έπαιρναν τα γράμματα. Με τα επαλ αναβαθμίστηκε πολυ η ποιότητα της τεχνικής εκπαίδευσης. Συγκρίνετε πως ηταν η κατασταση επι ΤΕΕ και επι ΕΠΑΛ. Αρχισαν πλεον να έρχονται και μαθητες με ενδιαφέρον να μαθουν οπως συνέβαινε ιδιαιτερα σε τομείς οπως της πληροφορικής και της υγειας
Ειδικά αυτό με την αναβάθμιση μου άρεσε πολύ,γέλασα βραδυάτικα ;D ;D
Διάβασε καμιά έρευνα για το θέμα,ρώτα και κανένα παλιό συνάδελφο,γιατί γράφεις πράγματα εκτός τόπου και χρόνου.
Επειδή υπήρξε μεγάλη αναβάθμιση στα επαλ,όλοι οι μαθητές επιλέγουν τα γενικά λύκεια ;D ;D
Μόλις βρω τη συγκεκριμένη έρευνα θα την αναρτήσω.
Εγω παντως θυμαμαι πώς ηταν το δικο μου επι ΕΠΑΛ και πως ηταν ως ΤΕΕ. Τα τελευταια χρονια εγινε σχολειο που πραγματικα γινοταν καλη δουλεια οχι οπως παλιοτερα που σπανια εβλεπες μαθητη να εχει βιβλια. Και φυσικα διπλασιαστηκαν σχεδον οι μαθητες του σε σχεση με 8-9 χρονια πριν.
Το ακριβώς αντίθετο.
Δεν ξέρω σε ποιο ΕΠΑΛ αναφέρεσαι αλλά πανελλαδικά τα ΕΠΑΛ έχουν τους μισούς μαθητές από τα ΤΕΕ.
Όσο για την αναβάθμιση να μην το σχολιάσω καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #397 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:11:12 πμ »
Το ΤΕΕ ηταν αποθήκη των μαθητών που δεν έπαιρναν τα γράμματα. Με τα επαλ αναβαθμίστηκε πολυ η ποιότητα της τεχνικής εκπαίδευσης. Συγκρίνετε πως ηταν η κατασταση επι ΤΕΕ και επι ΕΠΑΛ.
Τα ΤΕΕ δεν τα πρόλαβα. ΟΛΟΙ όμως οι παλαιότεροι συνάδελφοι λένε το αντίθετο, ότι τα ΤΕΕ είχαν καλύτερο επίπεδο και περισσότερα παιδιά, όσο πάει η τεχνική εκπαίδευση φθίνει. Και η αλήθεια είναι ότι αν δει κάποιος το επίπεδο του μέσου μαθητή ΕΠΑΛ, θα αναρωτηθεί πόσο χειρότερα θα μπορούσε να ήταν πριν.

H συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών που επιλέγουν ΕΠΑΛ είναι αυτοί που θα δυσκολεύονταν να βγάλουν το γενικό λύκειο, οπότε πάνε εκεί μόνο για ένα πιο εύκολο απολυτήριο. Ελάχιστοι επενδύουν πραγματικά στην ειδικότητα τους. Αυτό όμως δεν είναι τεχνική εκπαίδευση. Είναι η χωματερή του γενικού Λυκείου.


Στον παρακάτω πίνακα φαίνεται το πως η τεχνική εκπαίδευση πήρε την κατηφόρα τα τελευταία χρόνια:



Και το πως στην υπόλοιπη Ευρώπη αποτελεί την πρώτη επιλογή των μαθητών λυκείου, ενώ στην χρεοκοπημένη παραγωγικά Ελλάδα την τελευταία.  Αλλά θα μου πεις, τι να ξέρει η Ολλανδία και η Σουηδία...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 08:29:48 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #398 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:16:18 πμ »
Πολύ σωστά GREEN.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #399 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:01:56 μμ »
Στενεύουν τα χρονικά περιθώρια για το Νέο και Tεχνολογικό Λύκειο

Στενεύουν τα χρονικά περιθώρια προκειμένου το σχέδιο Νόμου για το Νέο και Τεχνολογικό Λύκειο να συζητηθεί και να ψηφιστεί από την ολομέλεια της Βουλής πριν το κλείσιμό της.
Το 1ο Θερινό τμήμα της Βουλή  θα λειτουργεί κανονικά  μέχρι την Παρασκευή , οπότε και παύει για τρεις εβδομάδες και θα επανέλθει με το 2ο Θερινό τμήμα στις 26 Αυγούστου.
Αυτό σημαίνει ότι  ο χρόνος των τεσσάρων ημερών που απομένει δεν φαίνεται να είναι αρκετός για να κινηθούν όλες οι διαδικασίες.

Το esos επικοινωνώντας με ανώτατη πηγή της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας μας δήλωσε ότι κατά το Σαββατοκύριακο γίνονταν επεξεργασία επί του Σχεδίου Νόμου η οποία ακόμη δε έχει ολοκληρωθεί . Η ίδια πηγή δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο η ψήφιση του σχεδίου Νόμου να γίνει μετά της 26 Αυγούστου , από το 2ο Θερινό Τμήμα της Βουλής.
Η καθυστέρηση κατάθεσης του Σχεδίου νόμου στη Βουλή, οφείλεται κυρίως στις διαφωνίες που υπάρχουν με το ΠΑΣΟΚ ως προς το Τεχνολογικό Λύκειο.

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/stenevoyn-xronika-perothoria-neo-texnologiko-lykeio
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 02:06:11 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #400 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:47:54 μμ »
Στο esos gr αναφέρεται ότι «Στενεύουν τα χρονικά περιθώρια για το Νέο και Tεχνολογικό Λύκειο». Μπορεί δηλαδή να μην προλάβουν να το ψηφίσουν. Γνωρίζει κανείς κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 03:59:52 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #401 στις: Ιούλιος 29, 2013, 04:37:34 μμ »
Η ποιότητα των μαθητών δεν έχει να κάνει με τα ΤΕΕ και τα ΕΠΑΛ. Ποσοστιαία ο ίδιος αριθμός μαθητών πήγαινε στα ΤΕΕ, ελαφρώς αυξημένο ήταν το ποσοστό αθροιστικά στα ΕΠΑΛ και τις ΕΠΑΣ. Το γνωστικό επίπεδο των μαθητών φθίνει διαρκώς τα τελευταία χρόνια και αυτό έχει να κάνει κατά τη γνώμη μου ανάμεσα στα άλλα:
1. Σε αλλαγές που έγιναν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και στα γυμνάσια (ιδιαίτερα στην πρωτοβάθμια). Μην ξεχνάτε πως το γνωστικό επίπεδο το βρίσκουμε έτοιμο και οτι και στα γενικά λύκεια υπάρχει γκρίνια για σημαντική πτώση της ποιότητας των μαθητών.
2. Σε ευρύτερους κοινωνικούς και οικονομικούς παράγοντες, οι οποίοι επηρεάζουν πάρα πολύ και το οικογενειακό περιβάλλον των παιδιών.
3. Η μόρφωση ως αξία έχει φθίνει σε ένα σημαντικό τμήμα της ελληνικής κοινωνίας.

Τα ΕΠΑΛ κατά τη γνώμη μου ήταν μια αποτυχία σε σχέση με τα ΤΕΕ. Υποτίθεται οτι σκοπός ήταν να αναβαθμιστεί το επίπεδο γνώσεων των μαθητών της επαγγελματικής εκπαίδευσης στα αμθήματα γενικής παιδείας. Σημειώνεται οτι οι περισσότεροι μαθητές των ΤΕΕ είχαν τρομερές δυσκολίες σε γενικά μαθήματα όταν περνούσαν στα ΤΕΙ. Ήταν πραγματικά αδύνατο να περάσουν μαθήματα όπως Σταστιστικές κλπ. Από την άλλη οι μαθητές των ΤΕΕ λάμβαναν ολοκληρωμένη επαγγελματική εκπαίδευση και γι' αυτό όπως αναφέραν πολλοί καθηγητές των ΤΕΙ στα μαθήματα της ειδικότητας τους είχαν πάρα πολύ καλές επιδόσεις.  Το τελικό αποτέλεσμα με τα ΕΠΑΛ, ήταν οτι δεν λύσανε το πρόβλημα του χαμηλού επιπέδου στα μαθήματα γενικής παιδείας και ζημίωσαν τους μαθητές, γιατί πλέον δεν λαμβάνοουν επαρκείς γνώσεις, ούτε στην ειδικότητα τους.

Επομένως το πρόβλημα που θα λύνανε δεν το λύσανε, άρα αποτύχανε και επιπλέον δημιουργήσανε ένα πρόβλημα που δεν υπήρχε προηγουμένως. Τα ΤΕΕ ήταν κατά τη γνώμη μου ο πιο πετυχημένος θεσμός επαγγελματκής εκπαίδευσης από όσους έχω γνωρίσει.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #402 στις: Ιούλιος 29, 2013, 05:10:45 μμ »
Ούτως η άλλως κανεις δεν έδινε σημασία στα γενικής παιδειας στα επαλ. Στο δικό μου επαλ εγινε σημαντική αναβαθμιση πιθανον λόγω της αυστηροτητας των τελευταίων διοικήσεων. Οταν για παράδειγμα οι κακοί των επαλ ειναι η φυσικοι και οι μαθηματικοι αφου οι περισσότεροι στα εργαστήρια ειχαν 16+ και πολλες φορές, οχι παντα, επαξιως και οταν εγω ας πουμε έπειτα απο υπέραπλούστευση της υπεραπλουστευσης της φυσικής και αφου σχεδον έλεγα τι ακριβως θα βάλω και προετοίμαζα για αυτα, αφου βεβαια ειχα δοκιμάσει καθε αλλο τροπο, απο τους 80 μαθητες  και με γενναία βαθμολόγηση μου έμεναν οι 60 και τελικώς με μέσο όρο του 9,5  μονο 2 για το Σεπτέμβρη μαλλον μιλάμε για πλήρη αποτυχία της γενικής παιδειας στα Επαλ.
Για πολλούς και διάφορους λόγους. Δε μπορει ομως να εχεις ενα απολυτήριο ευκολότερο και ισότιμο με του ενιαίου Λύκειο + ενα πτυχίο ειδικευσης χωρις μαθηματα γενικής παιδειας! Οσο για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια απο τα ΤΕΕ ξέρουμε καλα οτι το επέλεξαν ολοι εξαιτίας της ευκολίας πρόσβασης του σε σχέση με τις Πανελλαδικές ιδιαιτερα της εποχή των Δεσμών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 05:12:54 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #403 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:34:07 μμ »
Εγώ πάλι δεν έχω δει χαριστικούς βαθμούς σε μαθήματα ειδικότητας. Έχω δει πάμπολλα πτυχία με 11 και 12 και 13. Όπως έχω δει και τα περισσότερα απολυτήρια μαθητών ΕΠΑΛ με τους ίδιους βαθμούς. Επομένως δεν συναγωνίζονται σε βαθμούς τα παιδιά των γενικών λυκείων.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #404 στις: Ιούλιος 30, 2013, 04:15:58 μμ »
Εγώ δυστυχώς έχω δει, τόσο χαριστικούς βαθμούς, όσο και το αντίθετο, τόσο σε ΕΠΑΛ, όσο και σε ΤΕΕ. πχ σε ΤΕΕ έχω δει κομμώτριες να βάζουν 4 και 5 σε μαθήτριες που τις θεωρούσαν ανταγωνίστριες (στον πίνακα των αναπληρωτών) αν παίρναν το πτυχίο. Επίσης έχω δει συναδέλφους ειδικοτήτων να βάζουν βαθμούς με το τσουβάλι για να είναι ελκυστική η ειδικότητα τους στα παιδιά και να γεμίζουν πάντα τα τμήματα. Όμως αυτά είναι επιμέρους περιπτώσεις και θα υπάρχουν και στο καλύτερο σύστημα. Την εποχή των δεσμών δεν υπήρχαν τα ΤΕΕ, υπήρχαν τα ΤΕΛ. Μάλλον τα μπερδεύεις. Ναι τότε μπορούσες να περάσεις με το βαθμό του απολυτηρίου σε ΤΕΙ και είχαν γίνει πολύ δημοφιλή τα ΤΕΛ. Ακόμα και αρκετοί μέτριοι και καλοί μαθητές των γενικών προτιμούσαν τα ΤΕΛ για να εξασφαλίσουν μια θέση σε ΤΕΙ, αφού τότε από τις πανελλαδικές περνούσε 1 στους 4 κατά μέσο όρο και όχι 1 στον 1, όπως ίσχυε τα τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #405 στις: Ιούλιος 30, 2013, 06:22:55 μμ »
Πλασματικοί βαθμοί μπορεί να υπάρχουν, και υπάρχουν, και στα γενικά λύκειο, όπου εξάλλου η βαθμοθηρία είναι πολύ πιο έντονη. Γιατί χαριστικό δεν είναι μόνο το 12 να γίνει 15 στο ΕΠΑΛ, αλλά και το 16 να γίνει 19 στο γενικό Λύκειο. Και ειδικά στη δεύτερη περίπτωση έχει πολύ μεγαλύτερες μετέπειτα συνέπειες, αφού πλασματικά απολυτήρια του 19 σε βάζουν ωραιότατα στο δημόσιο ως ΔΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.