*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο  (Αναγνώστηκε 150524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 01, 2011, 02:28:18 μμ »
Το θέμα είναι αν το Τεχνολογικό Λύκειο θα είναι ελκυστικό για τους μαθητές. Αναρωτιέμαι

1) Ποιος μαθητής θέλει σχολείο για 4 χρόνια;
2) Ποιος μαθητής θα προτιμήσει το Τεχνολογικό Λύκειο των 3 ετών που του δίνει λιγότερα
    επαγγελματικά δικαιώματα από το αντίστοιχο ΕΠΑΛ;
3) Ποιο νέο σχολείο έχει προοπτικές χωρίς οικονομική ενίσχυση;
4) Γιατί να μην προτιμήσει ένας μαθητής το ΓΕΛ που του δίνει τη δυνατότητα να περάσει σε
    ΤΕΙ πολύ πιο εύκολα;
Από τη στιγμή που από το Τεχνολογικό Λύκειο παρακολουθώντας τον 4ο χρόνο θα μπορεί ένας μαθητής να περνά χωρίς πανελλαδικές σε κάποια σχολή, πολλά παιδιά θα προτιμήσουν το Τεχνολογικό Λύκειο από το Γενικό. Άρα πως από το γενικό περνάς στα ΤΕΙ πιό εύκολα;
Από που προκύπτει ότι το Τεχνολογικό Λύκειο θα δίνει λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από το ΕΠΑΛ; Εγώ νομίζω το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 01, 2011, 02:34:09 μμ »
Green, κατα  καιρους  ειχα  μαθητες  στην  Επας που  ηταν  αποφοιτοι  καθηγητικων  σχολων .Και  συνειδητοποιημενοι  και  ενημερωμενοι. Απο  τη  μερια  μου  παντοτε  ενημερωνα  γνωστους  μου  για  τη  δουλεια που  γινεται  εκει  ωστε  να  φερουν  τα  παιδια  τους   Αν  κατοχυρωθουν  τα  επαγγελματικα  δικαιωματα  που  χρειαζονται  καποια  τμηματα  ,αν  ισχυσει η  4ετης  φοιτηση  που  επωαζεται  κι  αν  επανελθουν  τα  μαθηματα  γενικης  παιδειας  θα  δουμε  ξανα  το  σκηνικο  που  υπηρχε  παλιοτερα  ,1000 μαθητες  σε  επαρχιακο  σχολειο. 15  χρονια  διδαξα  εκει  και  συναντησα  πολλους  συνειδητοποιημενους  αλλα  και  αρκετους  βεβαια  που  περνουσαν  τον  καιρο  τους. Το   σημαντικοτερο  ειναι  να  σταματησουμε  να  προπαγανδιζουμε  αρνητικα  αυτα  τα σχολεια  ,εμεις  που  διδασκουμε  στα  γενικα  λυκεια  και  στα γυμνασια  . Στη  Γαλλια  η  τεχνολογικη  εκπαιδευση  εχει  ακομπλεξαριστη  ματια  απο  την  κοινωνια και  ειχα  την  ευκαιρια  να  το  διαπιστωσω  εκ  των  εσω  οταν  με  το  προγραμμα  Leonardo  που  το  ανελαβα , φιλοξενησαμε  για ενα  μηνα  στο  σχολειο  μας  μαθητες  απο  τα  αντιστοιχα  τμηματα  κομμωτικης  και  αισθητικης   μιας  επαρχιακης  πολης  της  νοτιας  Γαλλιας. Ο,τι  πιο  εποικοδομητικο  εχω  ζησει  στη  ζωη  μου. Κι  ας  μου  στοιχισε  μια  επαπειλουμενη απο  την  12ωρη  διαθεσιμοτητα  μου  ολο  το  μηνα (κι  ηξερα  οτι  δε  θα  πληρωθω  επιπλεον  γι'αυτο) ,δε  βαριεσαι, ο  γιος  μου  βγηκε τελικα  υγιεστατος  και  πανεξυπνος (εμενα  εμοιασε).
  Οσο  για  το  balayage ,θα  σου  το  χαλασω ,ειναι  μια  μορφη  ανταυγειας  και  εννοειται  οτι  και  ακουγεται  και  ειναι  χημικο , ενα  απο  τα  20  περιπου  χημικα  που  βαζει  η  γυναικα  καθε  πρωι  πανω  της (αναφερομαι  στο  κεφαλι  μονο).Εγω  παντως  χρησιμοποιω  οικολογικα  και  βιοδιασπωμενα  πανω  μου και η λακ  μου  δεν  εχει  χλωροφθορανθρακες  και  αλλα  προωθητικα. Περναω ή  το Σεπτεμβριο;
Δεν διαφωνώ με αυτά που λες και γνωρίζω ότι στο εξωτερικό η σύγχρονη τάση είναι προς την τεχνική εκπαίδευση. Δυστυχώς στην Ελλάδα τρέχουμε πάντα πίσω από τις εξελίξεις. Και το επίπεδο των ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ δεν το έριξαν μόνο τα αρνητικά σχόλια των εκπαιδευτικών στα γενικά σχολεία, αλλά και η στάση των εκπαιδευτικών στα ίδια τα τεχνικά που μόνοι τους υποβαθμίζουν το επίπεδο των σπουδών εκεί, μειώνοντας τις απαιτήσεις τους από τους μαθητές στο ελάχιστο, λες και είναι παιδιά με ειδικές ανάγκες, και ανεχόμενοι πολλά.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 01, 2011, 05:33:32 μμ »
Μη  γενικευεις ,σε  2  νομους  που  δουλεψα,  ολοι  δινουν την  ψυχη  τους ,ιδιαιτερα  της  γενικης  παιδειας. Τι  φταιει  η  μαθηματικος  που  κανει  ολη  τη  χρονια  διαιρεσεις  και  εξατομικευμενη  διδασκαλια  στους  υπολοιπους  που  ξερουν  δυο  πραγματα  απο  το  γυμνασιο;  Να  ακολουθησει τα  κουλα  προγραμματα  υλης  που  βγαζουν   ατομα  απο  τα  γραφεια  τους   και  δεν  εχουν  πατησει  σε  ταξη;Ολο  στο  φωτοτυπικο  περιμεναμε  ουρα γιατι  με  τις  δικες  μας  σημειωσεις  καναμε  μαθημα  ,τα  βιβλια  τους  αστα  καλυτερα . Παντως  στα  Επαλ  δε  θα  ηθελα  να  διδαξω , ενω  σε  ΕΠΑΣ   ευχαριστως .

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:41:13 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:11:19 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MICH7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:49:32 πμ »
Φυσικές επιστήμες από 13 ώρες έγιναν 4 στο τεχνολογικό. Μήπως πρέπει να δωσουν και εργαστηριακές ώρες στη Λογοτεχνία;

Αποσυνδεδεμένος summit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:07:25 μμ »
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να εξετάσσουμε:
1. Τεχνολογικό Λύκειο υψηλών απαιτήσεων ή για αδύνατους μαθητές;
2. Βιβλία των μαθημάτων Γενικής Παιδείας ίδια με εκείνα των ΓΕΛ ΄(όπως συμβαίνει σήμερα στα φιλολογικά) ή προσαρμοσμένα στις ανάγκες και ενδιαφέροντα των μαθητών Τεχν. Λυκείου.
3. Η Γλώσσα και τα Μαθηματικά είναι θεμέλια και για τα μαθήματα ειδικότητας. Αν στα δύο πρώτα υπάρχει θεμελιώδης άγνοια είναι αδύνατη η παρακολούθηση και των υπόλοιπων μαθημάτων.
4. Χρειάζεται η Λογοτεχνία στο ΤΕχν.Λ. ; Ναι, με προϋπόθεση να συμβάλλει στην ευαισθητοποίηση, προβληματισμό, καλλιέργεια. Σήμερα, δεν επιτυγχάνεται αυτός ο στόχος. =Αλλαγή βιβλίων.
5. Χρειάζεται η Έκθεση; Ναι, ως τρόπος γενικότερης συγκρότησης και οργάνωσης της σκέψης του αυριανού εργαζόμενου. =Αλλαγή βιβλίου.
6. Χρειάζονται τα Μαθηματικά; Ναι, ως τρόπος λογικής αντιμετώπισης καταστάσεων αλλά και ως πρακτική χρησιμότητα στην κάθε εργασία. Σήμερα, δεν έχουν κατακτηθεί αυτά τα στοιχεία, σημαντικός αριθμός μαθητών αδυνατεί να απαντήσει π.χ. ότι 1/2=0,5.
7. Οι ώρες διδασκαλίας του κάθε αντικειμένου (μαθήματα ειδικοτήτων ή γενικής παιδείας) πρέπει να είναι συνάρτηση των γνώσεων που πρέπει να εμπεδώσει ο μαθητής και των ωρών που είναι απαραίτητες γι΄αυτό το σκοπό.
8. Οι μαθητές που δεν μπορούν να ακολουθήσουν (λόγω αδυναμιών, κενών στις γνώσεις τους κ.λπ.) ένα τεχνολογικό Λύκειο υψηλών απαιτήσεων θα πρέπει να φοιτούν σε επαγγελματική σχολή (τύπου ΕΠΑΣ, ΟΑΕΔ) χωρίς να απαιτείται ολοκλήρωση της Α΄Λυκείου. Σήμερα λειτουργούν ανασταλτικά στην βελτίωση του επιπέδου διδασκαλίας.  Δεν έχουν όμως και καμμία άλλη επιλογή.
9. Αν όλα τα παραπάνω όδηγούν στην μείωση των ωρών διδασκαλίας μας, έχω να πω ότι η βελτίωση του επιπέδου θα φέρει περισσότερους μαθητές από τα ΓΕΛ στα ΤΕχνολογικά οπότε με τον τρόπο αυτό θα δημιουργηθούν ώρες σε όλες τις ειδικότητες.
10. Για να αναμορφωθεί η Τεχνική Εκπαίδευση πρέπει κανείς να θέλει να την βελτιώσει. Σε αυτό υπάρχουν ερωτήματα.

Αποσυνδεδεμένος summit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:08:59 μμ »
Διορθώνω: "εξετάσουμε"

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:37:18 μμ »
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να εξετάσσουμε:
1. Τεχνολογικό Λύκειο υψηλών απαιτήσεων ή για αδύνατους μαθητές;
2. Βιβλία των μαθημάτων Γενικής Παιδείας ίδια με εκείνα των ΓΕΛ ΄(όπως συμβαίνει σήμερα στα φιλολογικά) ή προσαρμοσμένα στις ανάγκες και ενδιαφέροντα των μαθητών Τεχν. Λυκείου.
3. Η Γλώσσα και τα Μαθηματικά είναι θεμέλια και για τα μαθήματα ειδικότητας. Αν στα δύο πρώτα υπάρχει θεμελιώδης άγνοια είναι αδύνατη η παρακολούθηση και των υπόλοιπων μαθημάτων.
4. Χρειάζεται η Λογοτεχνία στο ΤΕχν.Λ. ; Ναι, με προϋπόθεση να συμβάλλει στην ευαισθητοποίηση, προβληματισμό, καλλιέργεια. Σήμερα, δεν επιτυγχάνεται αυτός ο στόχος. =Αλλαγή βιβλίων.
5. Χρειάζεται η Έκθεση; Ναι, ως τρόπος γενικότερης συγκρότησης και οργάνωσης της σκέψης του αυριανού εργαζόμενου. =Αλλαγή βιβλίου.
6. Χρειάζονται τα Μαθηματικά; Ναι, ως τρόπος λογικής αντιμετώπισης καταστάσεων αλλά και ως πρακτική χρησιμότητα στην κάθε εργασία. Σήμερα, δεν έχουν κατακτηθεί αυτά τα στοιχεία, σημαντικός αριθμός μαθητών αδυνατεί να απαντήσει π.χ. ότι 1/2=0,5.
7. Οι ώρες διδασκαλίας του κάθε αντικειμένου (μαθήματα ειδικοτήτων ή γενικής παιδείας) πρέπει να είναι συνάρτηση των γνώσεων που πρέπει να εμπεδώσει ο μαθητής και των ωρών που είναι απαραίτητες γι΄αυτό το σκοπό.
8. Οι μαθητές που δεν μπορούν να ακολουθήσουν (λόγω αδυναμιών, κενών στις γνώσεις τους κ.λπ.) ένα τεχνολογικό Λύκειο υψηλών απαιτήσεων θα πρέπει να φοιτούν σε επαγγελματική σχολή (τύπου ΕΠΑΣ, ΟΑΕΔ) χωρίς να απαιτείται ολοκλήρωση της Α΄Λυκείου. Σήμερα λειτουργούν ανασταλτικά στην βελτίωση του επιπέδου διδασκαλίας.  Δεν έχουν όμως και καμμία άλλη επιλογή.
9. Αν όλα τα παραπάνω όδηγούν στην μείωση των ωρών διδασκαλίας μας, έχω να πω ότι η βελτίωση του επιπέδου θα φέρει περισσότερους μαθητές από τα ΓΕΛ στα ΤΕχνολογικά οπότε με τον τρόπο αυτό θα δημιουργηθούν ώρες σε όλες τις ειδικότητες.
10. Για να αναμορφωθεί η Τεχνική Εκπαίδευση πρέπει κανείς να θέλει να την βελτιώσει. Σε αυτό υπάρχουν ερωτήματα.

Συμπληρώνοντας ότι - και - το Θρησκευτικό μάθημα (ως μάθημα θρησκευτικού εγγραμματισμού, ασφαλώς, και όχι κατήχησης - και πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι έγιναν πολλά θετικά βήματα τα τελευταία χρόνια προς αυτή τη κατεύθυνση) θα πρέπει να συνεχίσει να έχει θέση στο Τεχνολογικό Λύκειο για να έχουν οι μαθητές δυνατότητα πρόσληψης των παραστάσεων της πολυπολιτισμικής κοινωνίας και συνεπώς ευρύτερη αντίληψη και κατανόηση της νέας κοινωνικής πραγματικότητας που τους (μας) περιβάλλει, συνυπογράφω το κείμενό σου με τα δυό μου χέρια!   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2011, 04:40:03 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:44:40 μμ »
Από τη στιγμή που από το Τεχνολογικό Λύκειο παρακολουθώντας τον 4ο χρόνο θα μπορεί ένας μαθητής να περνά χωρίς πανελλαδικές σε κάποια σχολή, πολλά παιδιά θα προτιμήσουν το Τεχνολογικό Λύκειο από το Γενικό. Άρα πως από το γενικό περνάς στα ΤΕΙ πιό εύκολα;
Από που προκύπτει ότι το Τεχνολογικό Λύκειο θα δίνει λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από το ΕΠΑΛ; Εγώ νομίζω το αντίθετο.

Νομίζω ότι τα δικαιώματα που θα δίνει το νέο Τεχνολογικό Λύκειο στα 3 χρόνια είναι τα ίδια με αυτά που
έδινε ο Α κύκλος στα ΤΕΕ στη Β Λυκείου.

Άπό το ΓΕΛ περνας σε ΤΕΙ με βαθμό κάτω από τη βάση , νομίζω...

Μαθητές που δε ξέρουν προπαίδεια δεν πάνε 4 χρόνια σχολείο ούτε με σφαίρες

Αποσυνδεδεμένος fastmike78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ1702
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 06, 2011, 09:04:22 μμ »

  Πιστέυω όσοι μαθητές θελουν να ασχοληθούν με την ειδικότητά τους σοβαρά θα πηγαίνουν στο 4ο ετος . Τώρα όσον αφορά τις θέσεις που θα ανοίξουν για τις τεχνικές ειδικότητες αυτό θα γίνει μετά την εφαρμογή του . Ίσως πάρει κάποια χρόνια για να ανοίξουν θέσεις

Αποσυνδεδεμένος summit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 07, 2011, 09:37:12 πμ »

  Πιστέυω όσοι μαθητές θελουν να ασχοληθούν με την ειδικότητά τους σοβαρά θα πηγαίνουν στο 4ο ετος . Τώρα όσον αφορά τις θέσεις που θα ανοίξουν για τις τεχνικές ειδικότητες αυτό θα γίνει μετά την εφαρμογή του . Ίσως πάρει κάποια χρόνια για να ανοίξουν θέσεις


Το 4ο έτος συνοδεύεται από τη δυνατότητα πρόσβασης στα ΤΕΙ χωρίς εξετάσεις, εφόσον έχει κάποιος περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις πιστοποίησης (πανελλαδική εξέταση μίας ημέρας με ερωτήσεις σε όλα τα μαθήματα από τράπεζα θεμάτων- Οι μαθητές παραλαμβάνουν τη λίστα με τις ερωτήσεις πριν τις εξετάσεις, χωρίς τις απαντήσεις βέβαια!).
Δηλαδή, το 4ο έτος έχει καταπληκτική ομοιότητα με ό,τι ίσχυε ως τώρα για τα Ι.Ε.Κ. Σ' αυτές τις εξετάσεις πιστοποίησης δε μπορούν να ανταποκριθούν οι μαθητές του 10-11, δηλαδή μια μεγάλη πλειοψηφία των σημερινών μαθητών των ΕΠΑΛ, αλλά είναι εύκολες για τους μαθητές του 15-16.
Με λίγα λόγια έχουμε μια ενοποίηση των ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ-ΙΕΚ στο Τεχνολογικό Λύκειο στο πνεύμα των συγχωνεύσεων σχολικών μονάδων. Οι εκπαιδευτικοί των ειδικοτήτων θα καλύπτουν ωράριο, εκτός και μειωθεί ο αριθμός των σχολικών μονάδων που και αυτό είναι πιθανό. Το σχολείο, όμως, θα είναι πιο ανομοιογενές από ότι σήμερα σε ό,τι αφορά το επίπδο και τους στόχους των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 11:52:40 μμ »
Ο σχεδιασμός για τη μετατροπή των ΕΠΑΣ και ΕΠΑΛ σε Τεχνολογικά Λύκεια αρχίζει να συζητείται και πάλι.
Θα υλοποιηθεί μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, αλλά θα συνοδευτεί από συγχωνεύσεις και καταργήσεις
ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ από τις οποίες θα προκύψει η κατάργηση 2.000 οργανικών θέσεων τεχνικών ειδικοτήτων.

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49767

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 04:40:13 πμ »
LASID τωρα τι εχεισ να πεις ? Δεν υπαρχει περιπτωση για καμια θετικη αλλαγη . Τωρα περιμενε να δεις και την αδερφοποιηση των ειδικοτήτων για να κλαψουμε ολη μαζι. Κατα την ταπεινη μου  αποψη  μαζι με τους ηλεκτρονικους. 

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:18:07 πμ »
Επίσης λέει ότι θα γίνει επανασχεδασμός των ειδικοτήτων που θα διδάσκονται και θα καθοριστούν σύμφωνα με τις αναπτυξιακές ανάγκες της χώρας (και εδώ θα γίνει το μεγάλο μαλλιοτράβηγμα των "συντεχνιών" στα ΕΠΑΛ). Αυτό το θέμα έχει πολύ ζουμί και για το ποιές και ποιάς μορφής ειδικότητες θα ανακύψουν και για τις αναθέσεις που θα υπάρχουν στα μαθήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2011, 09:25:37 πμ από Radius »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.