*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 265544 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #266 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 06:49:36 μμ »
kαθε δυο χρονια?
δηλαδη φετος δεν θα βγαλουν?και γω αρχισα να διαβαζω τι χαζη που ειμαι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος mania81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #267 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 06:03:02 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει εξετάσεις στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό? Ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις φέτος και θα ήθελα να μάθω τη μορφή των θεμάτων κτλ...

Αποσυνδεδεμένος kikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #268 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 12:57:00 μμ »
Πραγματοποιείται κάθε χρόνο το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ή είναι ανά 2ετία??? Η βιβλιογραφία του είναι τεράστια,επομένως να ξέρουμε ώστε να μην προετοιμαστούμε άδικα... ;)

Αποσυνδεδεμένος altiras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #269 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 10:09:13 μμ »
Υπάρχει και Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στη Βουλγαρία και ακριβώς το ίδιο με αυτό στοπ Πανεπιστήμιο Αθηνών. Τα δίδακτρα είναι 3.300 ευρώ και είναι 1 έτος. Κοίταξε το site του Πανεπιστημίου της Σόφιας http://www.uni-sofia.bg/ ή το site του www.globaledu.gr
Εγώ σπούδασα εκεί πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Παπαδόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 08:19:00 μμ »
Θα ήθελα κάποιος να μου πει πόσο εύκολο να εισαχθεί κάποιος στο εν λόγω master. Μου είπαν ότι δέχονται γενικά αποφοίτους ΑΕΙ, ΤΕΙ, το ίδιο το πανεπιστήμιο μου το είπε. Αν κάποιος ανήκει σε 'τεχνική ειδικότητα" έχει εμπειρία στην γενική εκπαίδευση, έστω γράψει καλά στις εισαγωγικέ ςεξετάσεις, υπάρχει περίπτωση να τον κόψουν;; Το θέμα είναι από την ειδικότητα μου παίρνουν άτομα στα ΕΕΕΕΚ

Θα ήθελα να απαντήσουν άτομα που έχουν τα ίδια εμπειρία από τις εισαγωγικές εξετάσεις του εν λόγω μεταπτυχιακού.
Απλά παραξενεύομαι διότι η βιβλιογραφία που έδωσαν είναι η ογκοσδέστατη που μπορεί να υπάρξει για εισαγωγή σε ένα μαστερ.

Αξίζει να προσπαθήσω ή κόβουν φάτσες, χαλβά αλλιώς και πρέπει να είσαι δικός τους;;
Είναι γνωστό ότι το ΠΑΜΑΚ φημίζεται ως κολλέγιο
Δεκτές και άλλες απόψεις

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Παπαδόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 08:25:27 μμ »
Καλησπέρα. Φίλε πότε το ξεκίνησες το master στη Βουλγαρία??Το Μάρτιο? Ρωτάω γιατί εγώ θα το ξεκινήσω φέτος το Μάρτιο και θέλω να ξέρω αν θα προλάβω του χρόνου που θα το καταθέσω στο δοαταπ, αν θα είναι έτοιμο το μάιο που είναι οι πίνακες  των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 03:25:01 πμ »
Υπάρχει και Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στη Βουλγαρία και ακριβώς το ίδιο με αυτό στοπ Πανεπιστήμιο Αθηνών. Τα δίδακτρα είναι 3.300 ευρώ και είναι 1 έτος. Κοίταξε το site του Πανεπιστημίου της Σόφιας http://www.uni-sofia.bg/ ή το site του www.globaledu.gr
Εγώ σπούδασα εκεί πέρυσι.
καλησπερα, μια ερωτηση, γιατι πολλα ακουγονται για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο. σου το αναγνωρισαν κανονικα; ξεκιναει μαρτιο και ποτε τελειωνει;;ποια ειναι τα κριτηρια εισαγωγης; οι παρακολουθησεις πως γινονται;;συγγνωμη για το βομβαρδισμο ερωτησεων, αλλα δε ξερω καποιον αλλο που να το εχει τελειωσει...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος shou-shou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 10:09:17 πμ »
Καλημέρα!Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα και εγώ να μάθω περισσότερα για το συγκεκριμένο  μεταπτυχιακό,οπότε αν μπορείς απαντησέ μας και λύσε μας τις απορίες!!

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 11:06:20 πμ »
Καλημερα συναδελφοι! Προς μεγαλη μου λυπη βλεπω πως αυτα τα μεταπτυχιακα - εξπρες -ειδικα αυτα της βουλγαριας- εξακολουθουν να εχουν ζητηση. Θεωρω πως υποτιματε τους εαυτους ''σας αγορζοντας'' λειψη ημιμαθεια για να χωθειτε σε μια θεσουλα του δημοσιου. Μηπως θα ηταν προτιμοτερο εμεις οι εκπαιδευτικοι να κανουμε την αυτοκριτικη μας και να προσπαθησουμε καποια στιγμη να ''καλυψουμε'' τα τοσα κενα μας?
Ελατε τωρα...παντα η ευκολη λυση και μετα πας να διδαξεις τα καημενα τα παιδακια. Τι σου φταινε? Δε γινονται ετσι οι επιστημονες αν θελουμε να λεγομαστε ετσι...λολ...πρεπει να ξαναερωτευτουμε τη γνωση και το επαγγελμα μας!
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 02:12:50 μμ »
Καλησπέρα. Φίλε πότε το ξεκίνησες το master στη Βουλγαρία??Το Μάρτιο? Ρωτάω γιατί εγώ θα το ξεκινήσω φέτος το Μάρτιο και θέλω να ξέρω αν θα προλάβω του χρόνου που θα το καταθέσω στο δοαταπ, αν θα είναι έτοιμο το μάιο που είναι οι πίνακες  των αναπληρωτών.


ΕΑΝ αναγνωρίζεται (γιατί αυτό ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί) το πόσο χρόνο θα κάνει ο ΔΟΑΤΑΠ για τη διαδικασία είναι κάτι που κανείς δεν το ξέρει.
Θεωρητικά, κάνει 3 μήνες (τόσο λέει στην ιστοσελίδα του). Πραλτικά, το πρώτο μου μεταπτυχιακό αναγνωρίστηκε σε 4 μήνες (και ήταν από πανεπιστήμιο από όπου έχουν γίνει πολλές αναγνωρίσεις) και το δεύτερο έκανε 6 ή 7 μήνες (δεν θυμάμαι) και πάλι ήταν από πανπιστήμιο με πολλές αναγνωρίσεις.....

Επίσης, ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θέλει πιστιποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών για να ξεκινήσει τη διαδικασία, αλλά το ίδιο το πτυχίο. Αυτό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο πότε θα το έχεις στα χέρια σου. Στο 1ο μτπ μου, το είχα 1 μήνα μετά την αποφοίτηση (τελείωσε το course 1η Οκτωβρίου, 1η Νοεμβρίου ήξερα ότι πέρασα και τη διπλωματική, 12 Δεκεμβρίου ήταν η αποφοίτηση, 12 Ιανουαρίου μου έφτασε με κούριερ το πτυχίο). Στο 2ο μτπ το είχα στα χέρια μου 1 μήνα αφού με ειδοποίησαν ότι πέρασα και τη διπλωματική (1η Μαρτίου τελέιωσε το course, 1η Απριλίου μου είπαν ότι πέρασα, 1η Μαΐου ήρθε το πτθχίο σπίτι, 8 Ιουλίου ήταν η αποφοίτηση)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 02:48:58 μμ »
Καλησπέρα. Φίλε πότε το ξεκίνησες το master στη Βουλγαρία??Το Μάρτιο? Ρωτάω γιατί εγώ θα το ξεκινήσω φέτος το Μάρτιο και θέλω να ξέρω αν θα προλάβω του χρόνου που θα το καταθέσω στο δοαταπ, αν θα είναι έτοιμο το μάιο που είναι οι πίνακες  των αναπληρωτών.


ΕΑΝ αναγνωρίζεται (γιατί αυτό ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί) το πόσο χρόνο θα κάνει ο ΔΟΑΤΑΠ για τη διαδικασία είναι κάτι που κανείς δεν το ξέρει.
Θεωρητικά, κάνει 3 μήνες (τόσο λέει στην ιστοσελίδα του). Πραλτικά, το πρώτο μου μεταπτυχιακό αναγνωρίστηκε σε 4 μήνες (και ήταν από πανεπιστήμιο από όπου έχουν γίνει πολλές αναγνωρίσεις) και το δεύτερο έκανε 6 ή 7 μήνες (δεν θυμάμαι) και πάλι ήταν από πανπιστήμιο με πολλές αναγνωρίσεις.....

Επίσης, ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θέλει πιστιποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών για να ξεκινήσει τη διαδικασία, αλλά το ίδιο το πτυχίο. Αυτό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο πότε θα το έχεις στα χέρια σου. Στο 1ο μτπ μου, το είχα 1 μήνα μετά την αποφοίτηση (τελείωσε το course 1η Οκτωβρίου, 1η Νοεμβρίου ήξερα ότι πέρασα και τη διπλωματική, 12 Δεκεμβρίου ήταν η αποφοίτηση, 12 Ιανουαρίου μου έφτασε με κούριερ το πτυχίο). Στο 2ο μτπ το είχα στα χέρια μου 1 μήνα αφού με ειδοποίησαν ότι πέρασα και τη διπλωματική (1η Μαρτίου τελέιωσε το course, 1η Απριλίου μου είπαν ότι πέρασα, 1η Μαΐου ήρθε το πτθχίο σπίτι, 8 Ιουλίου ήταν η αποφοίτηση)
που κάνεις διδακτορικό;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 03:13:33 μμ »
Καλησπέρα. Φίλε πότε το ξεκίνησες το master στη Βουλγαρία??Το Μάρτιο? Ρωτάω γιατί εγώ θα το ξεκινήσω φέτος το Μάρτιο και θέλω να ξέρω αν θα προλάβω του χρόνου που θα το καταθέσω στο δοαταπ, αν θα είναι έτοιμο το μάιο που είναι οι πίνακες  των αναπληρωτών.


ΕΑΝ αναγνωρίζεται (γιατί αυτό ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί) το πόσο χρόνο θα κάνει ο ΔΟΑΤΑΠ για τη διαδικασία είναι κάτι που κανείς δεν το ξέρει.
Θεωρητικά, κάνει 3 μήνες (τόσο λέει στην ιστοσελίδα του). Πραλτικά, το πρώτο μου μεταπτυχιακό αναγνωρίστηκε σε 4 μήνες (και ήταν από πανεπιστήμιο από όπου έχουν γίνει πολλές αναγνωρίσεις) και το δεύτερο έκανε 6 ή 7 μήνες (δεν θυμάμαι) και πάλι ήταν από πανπιστήμιο με πολλές αναγνωρίσεις.....

Επίσης, ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θέλει πιστιποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών για να ξεκινήσει τη διαδικασία, αλλά το ίδιο το πτυχίο. Αυτό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο πότε θα το έχεις στα χέρια σου. Στο 1ο μτπ μου, το είχα 1 μήνα μετά την αποφοίτηση (τελείωσε το course 1η Οκτωβρίου, 1η Νοεμβρίου ήξερα ότι πέρασα και τη διπλωματική, 12 Δεκεμβρίου ήταν η αποφοίτηση, 12 Ιανουαρίου μου έφτασε με κούριερ το πτυχίο). Στο 2ο μτπ το είχα στα χέρια μου 1 μήνα αφού με ειδοποίησαν ότι πέρασα και τη διπλωματική (1η Μαρτίου τελέιωσε το course, 1η Απριλίου μου είπαν ότι πέρασα, 1η Μαΐου ήρθε το πτθχίο σπίτι, 8 Ιουλίου ήταν η αποφοίτηση)
που κάνεις διδακτορικό;


Έχει σημασία;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maria 9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #278 στις: Μάρτιος 27, 2012, 12:09:18 μμ »
Γεια σας παιδια! μηπως τελικα εχετε να προτείνετε βιβλιογραφια για να διαβασουμε στο μεταπτυχιακο της Τζουριαδου? Οι παλαιοτεροι τι εχουν να μας προτεινουν?

Αποσυνδεδεμένος karasaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #279 στις: Μάρτιος 31, 2012, 06:06:46 μμ »
Γεια σου maria 9. Τελικά εγώ ξεκίνησα να διαβάζω τα βιβλία της Τζουριάδου κι ότι γίνει... Από οσο ρώτησα και στη βιβλιοθήκη της σχολής μου είπαν να τα κάνω φύλλο και φτερό...  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.