*

Αποστολέας Θέμα: απογοήτευση  (Αναγνώστηκε 13395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 01, 2009, 08:45:27 πμ »
Κι εγώ συμφωνώ με τη Λώρα..η ευτυχία βρίσκεται σε απλά καθημερινά πράγματα που τα μοιραζόμαστε με τους ανθρώπους που μας αγαπούν..Άκουσα, πρόσφατα, για μιά κοπέλα: διορίστηκε με ασέπ, με την πρώτη και από τους πρώτους διοριστέους και τελικά χώρισε από τον σύζυγό της, με 2 παιδιά, γιατί δεν είχε χρόνο για την οικογένειά της.. :( Υπάρχει και η άλλη όψη..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απογοήτευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:37 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:06:37 πμ »
σε αυτη την περιπτωση ομως θα φταιει  και ο συζυγος. ετσι πιστευω εγω. δεν μπορει να τα εκανε ολα "στραβα" η κοπελα. οτι υπαρχουν ομως πολλες τετοιες περιπτωσεις, αυτο ειναι αληθεια.
αχ, μανα-μητερα-μαμα ασεπητισσα !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος JANELA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:18:51 πμ »
Δεν χρειάζεται να απογοητεύεστε ξέρω είναι πικρό το έχω ζήσει όλα τα χρόνια που υπάρχει ο Ασεπ.
Είστε όλες μικρές και έχετε πολλές ευκαιρίες ακόμη.
Στον πρώτο Ασεπ το 98 κόπηκα για λίγο. Στον δεύτερο πάλι για λίγο  στον τρίτο εντελώς. Δεν το βαλα κάτω συνέχισα. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί σαν εμένα να συνεχίζουν εγώ συνέχισα στους τρεις τελευταίους τα κατάφερα. Δούλεψα 1 χρόνο αναπληρώτρια και περιμένω και φέτος μπήκε επιτέλους το νερό στο αυλάκι.
Τελείωσα το 87 όταν σχεδόν εσείς γεννιόσασταν και τότε δεν είχαμε άλλη επιλογή παρά να περιμένουμε. 11 χρόνια στο ψυγείο και μετά Ασεπ. Γι' αυτό μην τρελαίνεστε θα έρθει πιστεύω πολύ σύντομα και η δική σας ώρα γιατί επιτέλους βλέπω να αρχίζουν να ανοίγουν και οι δικές μας μπουκαπόρτες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:33:52 πμ »
JANELA επιτελους, που ησουν τοσο καιρο?!!! πες τα να ακουστουν γιατι εδω εμεις με το πρωτο "χαστουκι" βαζουμε τα κλαματα....!!!! και κλαιμε για τη κακη μας τυχη!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απογοήτευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:37 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:43:50 πμ »
Εγώ διορίστηκα στον πέμπτο ΑΣΕΠ που έδωσα το 2006.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:16:11 πμ »
Μάρκο μου, πόσο να αντέξει και ο σύζυγος και πόσο να αντέξουν και τα παιδιά, εφόσον η μητέρα δεν αρκέστηκε στο διορισμό, αλλά μετά ήθελε και μεταπτυχιακά και διδακτορικά κ.ο.κ.  ::)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:25:20 πμ »
Μάρκο μου, πόσο να αντέξει και ο σύζυγος και πόσο να αντέξουν και τα παιδιά, εφόσον η μητέρα δεν αρκέστηκε στο διορισμό, αλλά μετά ήθελε και μεταπτυχιακά και διδακτορικά κ.ο.κ.  ::)

ε, τοτε και με το δικιο του ο ανθρωπος!! τι ηθελε και παντρευτηκε κι αυτη? αν θελεις κυρια μου καριερα κατσε να την κανεις. την οικογενεια τοτε τι τη θελεις?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:37:19 πμ »
Πές το πάλι!Να μου έλεγες ότι ήταν κανένας ανυπόμονος που δεν μπορούσε να αντέξει λίγο καιρό την απόσταση θα τη δικαιολογούσα.Αλλά όχι κι έτσι!Θές καριέρα δε σου φταίει η οικογένεια.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:42:23 πμ »
Eγω δε νομιζω οτι η οικογενεια ειναι ασυμβιαβαστη με τις μεταπτυχιακες σπουδες. Για παρα πολλα χρονια οι άντρες ετσι εκαναν καριερα δηλ. θεωρουνταν λογικο οι γυναικες  να αναλαμβανουν ολες τις υποχρεωσεις για να στηριζουν τους συζυγους. Αν αυτη τη στιγμη υπάρχει και η αλλη οψη του νομισματος γιατι είναι κατακριτέα? Αν ηταν ο συζυγος αυτος που εκανε μεταπτυχιακα θα υπηρχε ασυμβιβαστο?
Μήπως και σε καποια ζευγαρια υπάρχει γκρινια οταν η γυναικα εξελίσσεται επαγγελματικα περισσοτερο απο τον άντρα της και εκείνος δεν μπορει να το δεχτει επειδη πληγωνεται ο εγωισμος του?

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:56:12 πμ »
Άλλο ένα παράδειγμα,η σύζυγος έχει μεταπτυχιακά, διδακτορικό,είναι καθηγήτρια στο Παν/μιο και ο σύζυγος μένει χιλιομετρα μακρια σε άλλη πόλη και το επάγγελμα του είναι ασχετό με της συζύγου.Υπάρχουν και παιδιά αλλά ο καθένας μένει μόνιμα στην πόλη του και βρίσκονται μόνο γιορτές.Δε θα μου άρεσε να έχω τέτοιου είδους οικογένεια.Τότε ποιο θα ήταν το νόημα του να παντρευτώ??? ???
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:02:08 πμ »
Εγώ θεωρώ ότι καριέρα & οικογένεια, δεν συνδυάζονται αρμονικά. Επάγγελμα & οικογένεια, ναί. Και κάτι άλλο: Η οικογένεια στηρίζεται κυρίως από τη γυναίκα. Τα παιδιά αντιλαμβάνονται περισσότερο την έλλειψη της μητέρας, από του πατέρα..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:08:55 πμ »
Eγω δε νομιζω οτι η οικογενεια ειναι ασυμβιαβαστη με τις μεταπτυχιακες σπουδες. Για παρα πολλα χρονια οι άντρες ετσι εκαναν καριερα δηλ. θεωρουνταν λογικο οι γυναικες  να αναλαμβανουν ολες τις υποχρεωσεις για να στηριζουν τους συζυγους. Αν αυτη τη στιγμη υπάρχει και η αλλη οψη του νομισματος γιατι είναι κατακριτέα? Αν ηταν ο συζυγος αυτος που εκανε μεταπτυχιακα θα υπηρχε ασυμβιβαστο?
Μήπως και σε καποια ζευγαρια υπάρχει γκρινια οταν η γυναικα εξελίσσεται επαγγελματικα περισσοτερο απο τον άντρα της και εκείνος δεν μπορει να το δεχτει επειδη πληγωνεται ο εγωισμος του?

ΜΠΡΑΒΟ!ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ
[/color]

Η κοινωνία θέλει να βλέπει τη γυναίκα σε συγκεκριμένους ρόλους.Παντρεύτηκες,έκανες παιδί,έχεις και τη δουλίτσα σου.Τί τα θες τα περισσότερα?κλείσου σπίτι,μεγάλωσε τα παιδιά σου,στήριξε τον άντρα σου.
Αυτή η νοοτροπία υπάρχει.


-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:09:48 πμ »
Βαθιες οι ριζες της ανδροκρατιας στην Ελλαδα ακομα Kellykou,αφου πιστευουμε οτι ο ΑΣΕΠ ευθυνεται και για τα διαζυγια,να δουμε για τι αλλο θα κατηγορηθει ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απογοήτευση
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:12:21 πμ »
σιγουρα οι λογοι για να χωρισει ενα ζευγαρι ειναι πολλοι. δεν ειναι  το κυνηγι της καριερας. αυτο δεν νομιζω οτι ειναι το προβλημα.  το ζητημα ειναι το πώς αντιμετωπιζεται.

ομως ας επιστρεψουμε στο θεμα μας, που ειναι η απογοητευση απο τα αποτελεσματα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161408
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.