*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)  (Αναγνώστηκε 88424 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 18, 2013, 02:44:56 πμ »
καλησπέρα

θα σας ευγνωμονούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το πρόβλημά μου:
είμαι φιλόλογος (ιστορικό), με μεταπτυχιακό στην ιστορία και αυτή την περίοδο τελειώνω το διδακτορικό μου στη διδακτική της ιστορίας με τη χρήση νέων τεχνολογιών. Ακούω όλα αυτά που λέγονται και δεν ξέρω αν το διδακτορικό μου θα αναγνωριστεί ως παιδαγωγική επάρκεια στο μέλλον, αν δηλαδή θεωρείται πτυχίο παιδαγωγικών, επειδή το κάνω σε τμήμα πληροφορικής. Παρόλα αυτά, και ο επιβλέπων μου είναι καθηγητής Παιδαγωγικών στο συγκεκριμένο τμήμα, και όλες οι δημοσιεύσεις μου έχουν γίνει σε συνέδρια και περιοδικά παιδαγωγικού ενδιαφέροντος (και όχι π.χ. σε σχέση με προγραμματισμό), και ο ίδιος έχω βεβαίωση οτι έχω συνεπικουρήσει (συνδιδασκαλία) στα μαθήματα παιδαγωγικών και διδακτικής της σχολής μου, κατά τη διάρκεια του διδακτορικού μου. Γνωρίζετε παρόμοιες περιπτώσεις στις οποίες παρόλο που δεν είναι τίτλος Παιδαγωγικού τμήματος, αλλά το αντικείμενο της έρευνας είναι σαφώς παιδαγωγικό - και αποδεικνύεται ποικιλοτρόπως- και παρόλο που δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά διδακτορικό -δηλαδή πρωτότυπη έρευνα με πολύ περισσότερες απαιτήσεις απο το μεταπτυχιακό- να έχει αναγνωριστεί ως παιδαγωγική επάρκεια; Το ρωτάω αυτό επίσης και για εργασία σε ιδιωτικό δημοτικό σχολείο, στο οποίο επίσης δεν αναφέρεται καθόλου τι γίνεται αν ένας υποψήφιος για δάσκαλος, φιλόλογος με διδακτορικό στα παιδαγωγικά, μπορεί να εργαστεί ή μετράει μόνο το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά;

σας ευχαριστώ
συγχαρητήρια  για  τις  σπουδές  σου. Από όσο  γνωρίζω  μόνο  το  μεταπτυχιακό  στα  παιδαγωγικά  αναγνωρίζεται.

Δεν ειναι ετσι, διοτι ο νομος δεν αναφερει μονο το μεταπτυχιακο "στις Επιστημες της Αγωγης", αλλά και το διδακτορικο τιτλο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:22 »

Αποσυνδεδεμένος Mits2007

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 24, 2013, 10:55:32 πμ »
Για δείτε λίγο το παρακάτω: http://esos.gr/article/eidisis-tritovathmia-ekpaidefsi/exasfalisi-paidagogikis-eparkeias-katoxon-metaptyxiakon-titlon-spoydon

Πλέον φαίνεται να παρέχουν παιδαγωγική επάρκεια και άλλα μεταπτυχιακά (π.χ. Πληροφορική στην Εκπαίδευση). Γνωρίζεις κανείς αν κάτι τέτοιο ισχύει και για τις αντίστοιχες κατευθύνσεις μεταπτυχιακών προγραμμάτων άλλων πανεπιστημίων;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 30, 2014, 05:10:19 μμ »
τα μεταπτυχιακά αυτά είναι διετούς φοίτησης;

Αποσυνδεδεμένος AlyM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 06:17:07 μμ »
Γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει προηγούμενα θέματα εισαγωγικών εξετάσεων στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής του ΠΤΔΕ του ΕΚΠΑ. Κυρίως τον τρόπο που γίνονται οι εξετάσεις, π.χ. οι ερωτήσεις στις εξετάσεις αφορούν σε κάποια υποτιθέμενη περίπτωση μαθητή; Έχουν πιο θεωρητικό χαρακτήρα; Και τα δύο;;

Ευχαριστώ!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.