*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης  (Αναγνώστηκε 11647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« στις: Μάρτιος 08, 2007, 06:54:59 μμ »
Μία από τις δυσκολίες του διαγωνισμού είναι τα πολλά αντικείμενα στα οποία εξεταζόμαστε. Προσωπικά, δεν ξέρω κανέναν συνάδελφο να αισθάνεται σίγουρος και για τα τρία αντικείμενα του γνωστικού. Επίσης, με βάση το πτυχίο, ο καθένας μας γνωρίζει σε σχετική επάρκεια ένα γνωστικό αντικείμενο, και προσπαθεί, στην καλύτερη περίπτωση, να καλύψει τα κενά του στα υπόλοιπα Γι' αυτό το να βρεθούν 830 ή -40 στους περίπου 13,000 να τα έχουν πάει τόσο καλά σε όλα μου φαίνεται ελάχιστα πιθανό.

Κάτι άλλο που σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες, ελάχιστα σχετικό με το συγκεκριμένο θέμα, είναι η δυσκολία που φαντάζομαι πως αντιμετωπίζουν κατά την προετοιμασία τους για το διαγωνισμό οι απόφοιτοι των τμημάτων ΦΠΨ. Απ' όσο έχω καταλάβει σε αυτό το forum συμμετέχουν άτομα του Ιστορικού-Αρχαιολογικού και της Φιλολογίας, και ίσως αυτό εξηγεί τις υψηλές επιδόσεις στις ψηφοφορίες που κάναμε. Αν κάποιοι από εμάς που γνωρίζουμε καλά τουλάχιστον ένα αντικείμενο του γνωστικού, βρήκαμε τα θέματα απαιτητικά ή και παράλογα, σκεφτείτε τι συμβαίνει με τους αποφοίτους ΦΠΨ. Οι τελευταίοι, εκτός από τα Παιδαγωγικά, που σημειωτέον φέτος ήταν αρκετά εύκολα για όλους, έχουν να καλύψουν ύλη πρωτόγνωρη ή ελάχιστα γνωστή. Θα μου πείτε, τέλειωσαν ένα τμήμα που θεωρείται εύκολο, όμως αυτό δεν μειώνει σε τίποτα το δικαίωμά τους να εξετάζονται επί ίσοις όροις. Ως απόφοιτος του Φιλολογικού, δεν πιστεύω πως ο διαγωνισμός με αντιμετώπισε με τον πιο δίκαιο τρόπο. Ωστόσο, αν μπορώ να μπω στη θέση ενός αποφοίτου του ΦΠΨ, θα έλεγα πως η αντιμετώπιση του Ασεπ είναι άδικη σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό (αν φυσικά μπορούμε να πούμε πως υπάρχει διαβάθμιση στην αδικία).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:04:29 »

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2007, 09:49:38 μμ »
Άραγε πόσοι συνάδελφοι του ΦΠΨ ήταν διοριστέοι το 2005 και πόσοι θα είναι φέτος; Πριν το 2002 τα αντικείμενα ήταν δύο κι έτσι το χάος σχετικά περιορισμένο.Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια έρευνα για το είδος του πτυχίου των διοριστέων.Πάντως το 2005 πρέπει να ήταν αρκετοί του Ιστορικού οι οποίοι βοηθήθηκαν και από τη διδακτική της Έκθεσης που δεν απαιτούσε και πολύ ειδικές γνώσεις.Ένα είναι βέβαιο:όσοι του ΦΠΨ είναι διοριστέοι φέτος είναι αξιοθαύμαστοι.Ιδιαίτερα αυτοί που δεν ασχολήθηκαν με φροντιστήρια κλπ.Είναι πολύ σκληρό να παλεύεις με 3 σχεδόν άγνωστα αντικείμενα.Ξεχνάω εγώ τι πέρασα με τη Βυζαντινή Ιστορία στην οποία είχα απόλυτη άγνοια;
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2007, 10:10:40 μμ »
Ωστόσο, οι απόφοιτοι του Φ.Π.Ψ. έχουν ένα πλεονέκτημα στα Παιδαγωγικά, τα οποία έχουν μεγαλύτερο βάρος στη βαθμολογία από την ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2007, 10:31:37 μμ »
Σύμφωνοι syrrahm, αλλά στα Παιδαγωγικά ειδικά για φέτος δε νομίζω να έπαιζε σημαντικό ρόλο αν κάποιος ήταν απόφοιτος του ΦΠΨ ή όχι. Άσε που, με όσους πτυχιούχους ΦΠΨ έχω συζητήσει για τα Παιδαγωγικά του Ασεπ γενικά, δηλώνουν από σχετική έως πλήρη άγνοια.

Από την άλλη, τα Παιδαγωγιικά μπορεί να έχουν μεγαλύτερο βάρος στη βαθμολογία απ' ό,τι η Ιστορία, αλλά υστερούν αν μπουν δίπλα σε Γνωστικό (Αρχαία-Νέα-Ιστορία) και Διδακτική. Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, δεν νομίζω πως τα Παιδαγωγικά δίνουν κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα στους αποφοίτους του ΦΠΨ, και ειδικά για φέτος δε νομίζω να τους ανεβάσουν και πολύ, αφού όλοι πάνω-κάτω είναι αναμενόμενο να έχουν μία τουλάχιστον ικανοποιητική επίδοση στο συγκεκριμένο μάθημα.

Vica, συμπάσχω απόλυτα. Ούτε εγώ ξεχνάω τι πέρασα με τη βυζαντινή ιστορία, που εκτός από απόλυτη άγνοια δεν την συμπαθούσα καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:04:29 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2007, 10:34:18 μμ »
Σύμφωνα με αυτή την παλιά ψηφοφορία
http://www.pde.gr/index.php?topic=391.0
οι απόφοιτοι ΦΠΨ που συμμετέχουν στο φόρουμ είναι αρκετοί. Δεν ξέρουμε, βέβαια, πόσοι έχουν ψηφίσει εδώ.
Νομίζω, πάντως, ότι με το είδος των θεμάτων που μπαίνουν στο ΑΣΕΠ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε τελικά, εκτός ίσως από τους κλασικούς φιλολόγους που έχουν κάποιο πλεονέκτημα στα Αρχαία. Τα θέματα των Νέων και της Ιστορίας (ειδικά στους δύο τελευταίους διαγωνισμούς που ήταν μόνο πολλαπλής επιλογής) απαιτούν απομνημόνευση-παπαγαλία και όχι επάρκεια γνώσης του αντικειμένου. Με τον τρόπο που εξετάζεται η Ιστορία στο ΑΣΕΠ και την έμφαση στη γεγονοτολογία, δεν αισθάνομαι, ως απόφοιτη του Ιστορικού-Αρχαιολογικού, ότι ξεκινώ από καλύτερη θέση σε σχέση με τους αποφοίτους των άλλων τμημάτων· δηλ. όση Ιστορία και να έχει κάνει κάποιος στο πανεπιστήμιο (και μάλιστα αρκετά χρόνια πριν) ή ακόμη και αν συνεχίζει να ασχολείται και να διαβάζει, δεν σημαίνει ότι ξέρει απ' έξω τις χρονολογίες και τις ανθυπολεπτομέρειες που ζητάει το ΑΣΕΠ. Ξέρω αρκετούς απόφοιτους του Ιστορικού που στον προηγούμενο διαγωνισμό πήγαν καλύτερα στα Αρχαία (επειδή τα διδάσκουν σε φροντιστήρια) από ό,τι στην Ιστορία, με την οποία δεν είχαν ασχοληθεί από τότε που αποφοίτησαν.
Πάντως θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον να είχαμε στοιχεία για την προέλευση των διοριστέων ΠΕ02, τόσο ως προς την ειδικότητα όσο και ως προς το πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2007, 10:45:53 μμ »
Με τον τρόπο που εξετάζεται η Ιστορία στο ΑΣΕΠ και την έμφαση στη γεγονοτολογία, δεν αισθάνομαι, ως απόφοιτη του Ιστορικού-Αρχαιολογικού, ότι ξεκινώ από καλύτερη θέση σε σχέση με τους αποφοίτους των άλλων τμημάτων· δηλ. όση Ιστορία και να έχει κάνει κάποιος στο πανεπιστήμιο (και μάλιστα αρκετά χρόνια πριν) ή ακόμη και αν συνεχίζει να ασχολείται και να διαβάζει, δεν σημαίνει ότι ξέρει απ' έξω τις χρονολογίες και τις ανθυπολεπτομέρειες που ζητάει το ΑΣΕΠ.

ioanna89, συμφωνώ πως ο Ασεπ δεν έχει μεγάλη σχέση με τις πτυχιακές σπουδές, αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λες. Ωστόσο, δεν είναι το ίδιο κάποιος σε ένα μάθημα να ξεκινά το διάβασμα από μηδενική/ελάχιστη γνώση και να προσπαθεί εκτός από τη γενική εικόνα να απομνημονεύσει και λεπτομέρειες με κάποιον που έχει διαμορφωμένη άποψη και σπουδές στο συγκεκριμένο μάθημα και η προσπάθειά του εντοπίζεται στα επιμέρους ζητούμενα του Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2007, 11:16:27 μμ »
Από αυτή την άποψη ναι, παίζει το είδος του πτυχίου κάποιον ρόλο, όχι όμως πρωτεύοντα. Εξαρτάται και από το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από την αποφοίτηση. Ένας νέος πτυχιούχος Φιλολογίας ή Ιστορίας έχει πλεονέκτημα στο αντίστοιχο γνωστικό και μειονέκτημα στα υπόλοιπα. Ο παλιότερος πτυχιούχος -ακόμη και του ΦΠΨ- που ασχολείται με την εκπαίδευση έχει πλεονέκτημα στα μαθήματα στα οποία έχει διδακτική εμπειρία. Στη χειρότερη θέση από όλους βρίσκονται οι παλιοί πτυχιούχοι -όλων των τμημάτων- που ετεροαπασχολούνται.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2007, 11:31:45 μμ »
Νομίζω πως όλα αυτά είναι πολύ σχετικά.
Έχω παραδείγματα που με κάνουν πιστεύω πως ούτε ο χρόνος απόκτησης του πτυχίου ούτε η διδακτική εμπειρία παίζουν σημαντικό ρόλο για την επιτυχία. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, όσοι νέοι απόφοιτοι δουλεύουν σε φροντιστήρια/σχολεία, θα έπρεπε να είναι οι πιο ευνοημένοι των αποτελεσμάτων. Όμως, δε συμβαίνει κάτι ανάλογο.
Για να μην μακρηγορώ, για μένα η επιτυχία στον Ασεπ βρίσκεται στο τρίπτυχο: καλές βάσεις στο γνωστικό, σκληρή προετοιμασία και αρκετή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2007, 12:25:46 πμ »
Ο τελευταίος παράγοντας (τύχη) είναι μάλλον ο σημαντικότερος, τελικά...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2007, 12:49:34 πμ »
Να συμπληρώσω κι εγώ το εξής από προσωπική εμπειρία: πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει τόσο με το είδος της σχολής σου αλλά με το πρόγραμμα σπουδών της σχολής. Έχω τελειώσει το τμήμα Ιστορίας -Αρχαιολογίας -Κοινωνικής Ανθρωπολογίας στο Βόλο, με κατεύθυνση Αρχαιολογία. Η σχολή μας έκανε το εξής λάθος: όλα μας τα μαθήματα εκτός από ένα υποχρεωτικό για την κάθε κατεύθυνση ήταν επιλογής! Τι σημαίνει αυτό; Ότι εγώ προσωπικά μέχρι να ξεκινήσω διάβασμα για ΑΣΕΠ δεν ήξερα γρι από Ιστορία ή έστω ήξερα κάποια πράγματα ελάχιστα. Η πτυχιακή μου ήταν στην Ιστορία της Τέχνης και από τα 49 υποχρεωτικά (κατ' επιλογή) μαθήματα που έχω τα 43 είναι αρχαιολογίες. Όσον αφορά τη συνάφεια πτυχιακών μαθημάτων με ύλη ΑΣΕΠ: έχω κάνει μία Λογοτεχνική Ιστορία, μία Φιλοσοφία, 2 Ευρωπαϊκές ιστορίες, 1 Κοινωνική Ιστορία του Βυζαντίου και κάτι ψιλά από Ηρόδοτο. Με λίγα λόγια, ξεκινώντας διάβασμα για ΑΣΕΠ δεν κατείχα ούτε ένα 5% της ύλης.
Μπορείτε λοιπόν να φανταστείτε σε πόσο μειονεκτική θέση έναντι άλλων βρισκόμαστε όλοι οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος; Γιατί ναι μεν μας εξειδικεύει πολύ καλά στην κατεύθυνση που επιλέγουμε, σε καμία περίπτωση, όμως, δεν βγαίνουμε ούτε στο ελάχιστο "ετοιμοπόλεμοι" για ΑΣΕΠ.
Και θα μου πείτε, γιατί δεν επέλεγες φιλολογικά μαθήμτα; Γιατί τόσο εγώ, όσο κι άλλοι αρχαιολόγοι του τμήματος όταν σπουδάζαμε ούτε κατά διάνοια δεν το θεωρούσαμε πιθανό να ασχοληθούμε με την εκπαίδευση. Τότε νομίζαμε ότι θα σκάψουμε να βρούμε τον τάφο του μεγαλέξανδρου και διάφορες άλλες "Great Expectations"... Στα 18-22 σου πόση ωριμότητα και ενημέρωση έχεις για να συνειδητοποιήσεις ότι η Αρχαιολογία στην Ελλάδα είναι ένας μύθος που τον συντηρούν μόνο οι φραγκάτοι που δεν περιμένουν να ζήσουν απ' αυτό; Η ίδια η σχολή όφειλε να μας κατευθύνει ως ενός σημείου και να θέσει κάποια υποχρεωτικά μαθήματα.
Όπως και να'χει, πιστεύω πως είχα μια παρουσία αξιοπρεπή στο διαγωνισμό (όμως, δυστυχώς, σε καμία περίπτωση ανάλογη με το διάβασμα που έκανα) και το ίδιο εύχομαι για όλους και ιδιαίτερα στους αποφοίτους του Ι.Α.Κ.Α γιατί πραγματικά εμείς δεν διαγωνιζόμαστε με τους υπόλοιπους ίσοις όροις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2007, 05:00:31 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2007, 01:49:35 πμ »
Αυτά να τα γράφεις πιο συχνά,rica,για να αποδίδεται και κάποια δικαιοσύνη που και που.Και για να γίνεται φανερό το λανθάνον- για τους πολλούς -φιάσκο.Αποφοίτησα από μια σκληρή σχολή, με λίγες επιλογές,πολλά υποχρεωτικά.Εμένα μου άρεσε το πρόγραμμα σπουδών γιατί στην ειδίκευση μπορούσα να επιλέξω...Ν.Καββαδία.Φιλολογικό Θεσ/νίκης,πτυχίο 1993.Και επαγγελματικά η σχολή με βοήθησε ιδιαίτερα.Δεν επιβίωσα απλώς.Αλλά πρέπει να δημοσιεύονται αυτά που λέει η rica, για να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους τουλάχιστον εδώ,μεταξύ μας.
xr15gr αναγκάστηκα να διαβάσω Βυζαντινή Ιστορία και τελικά χάρηκα που επιβεβαιώθηκε αυτό που μου έλεγε το έστικτό μου:τη βαριέμαι αφόρητα.Χαλάλι οι ώρες που δαπάνησα στο Βασιλιά της Ασίνης...Τουλάχιστον πέρασα καλά...και στα εκτός των σχολικών των Ηθικών Νικομαχείων το ίδιο...Θυμήθηκα για μια ακόμη φορά τον δάσκαλό μου, τον Λυπουρλή.Χαίρομαι που συμπάσχεις για τη Βυζαντινή.
ioanna89,εδώ mediavox.Ευχαριστώ και πάλι.
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2007, 02:15:28 μμ »
Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου: αποφοίτησα από φπψ και απ' όσο υπολογίζω έχω γράψει καλύτερα στα αρχαία, διάβασα πολύ γνωστικό και παιδαγωγικά, αλλά πιο πολύ απ' όλα ιστορία και πιάνω τώρα το χαμηλότερο βαθμό δυστυχώς. Από τα παιδαγωγικά του ασεπ ελάχιστα με βοήθησαν τα παιδαγωγικά του τμήματος, για τη διδακτική καθόλου. Γράφω διαδακτική καλά σε κάθε ασεπ γιατί με βοήθησε σε αυτό το μεταπτυχιακό μου στο φιλολογικό. Διδακτική εμπειρία ελάχιστη, απλά εμπειρία με άγνωστο λόγω προσωπικά ιδιαίτερων εμπειριών. Παιδαγωγικά διάβασα αθηναϊκά συγγράμματα, ενώ αποφοίτησα από Θεσσαλονίκη. Αυτές οι παράλογες λίγες βάσεις και πολύ διάβασμα και ελπίζω στα υπόλοιπα να βοηθήσει η τύχη. Οι γνωστοί που έχω και πέρασαν είναι τόσο από φπψ, όσο και από φιλολογικό και από ιστορικό αρχαιλογικό. Είδα ανθρώπους με 87 γνωστικο το 2005 να μην περνάνε και άλλους με 60 να περνάνε. Βλέπω συναδέλφους να γράφουν 85 και 95 στη διδακτική αρχαίων το 2005 και 60 στα αρχαία γνωστικό, όπως και το αντίστροφο. Δεν υπάρχει κανόνας εδώ! Ο συνδυασμός των παραγόντων (και της τύχης) κάνει όλο το πακέτο της αποτυχίας ή της επιτυχίας. Δεν συμφωνώ ότι οι συνάδελφοι του ΦΠΨ είναι αδικημένοι. Πιστεύω μια στατιστική έρευνα των πτυχιούχων επιτυχόντων του 2005, που κάποιος πιο πάνω ανέφερε, θα το δείξει. Στο κάτω- κάτω έχουν ένα πιο ψηλό βαθμό πτυχίου και ίσως τους βοηθήσει λίγο, όσο για τη διδακτική και τα παιδαγωγικά, πιστέψτε με, σε τίποτα. Από εκεί και πέρα όσο αντέξουν και αυτοί στη σκληρή αυτή δοκιμασία. Πραγματικά θαυμάζω τους συναδέλφους των άλλων τμημάτων και τους συγχαίρω για τις καλές γνώσεις και τις αντοχές τους, εγώ διάλεξα φπψ ως πρώτη μου επιλογή, αλλά στην πορεία το μετάνοιωσα, δεν μου άρεσε γιατί δεν ήταν αυτό που περίμενα. Το μόνο που μου αρέσει και θέλω να κάνω είναι να διδάξω.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΟ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΤΗΝ Α' ΘΕΜΑΤΙΚΗ (εκτός Αρχαίων)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2007, 02:23:22 μμ »
Και κάτι ακόμα, γνωρίζω υποψήφιους φιλοσοφίας Πάτρας που δίνουν φέτος για πρώτη φορά και τα έχουν πάει αρκετά καλά, ενώ δεν έχουν εμπειρία από κανένα εξεταζόμενο σε ασεπ αντικείμενο ούτε εμπειρία από άλλο ασεπ που και αυτή μετράει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμός επιτυχίας και σχολή αποφοίτησης
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2007, 08:20:58 μμ »
Παιδιά, ειλικρινά, χαίρομαι που ως απόφοιτοι του ΦΠΨ δεν θεωρείτε ότι αδικείστε. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.