*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19 αποτελέσματα  (Αναγνώστηκε 115996 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #392 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:01:20 μμ »
Όχι τίποτα άλλο, αλλά εμείς οι ωρομίσθιοι θα πάμε στα ολοήμερα τελευταίοι και θα έχουν διαλέξει ώρες οι άλλες ειδικότητες κι εμείς θα πάρουμε τις μεινεσμένες!

Το πρόγραμμα πρέπει να επαναπροσδιορίζεται όταν πάει ένας νέος συνάδερφος, όχι να του δίνουν ότι αφήνουν οι υπόλοιποι. Να το διεκδικείς πάντα αυτό! Δεν μας κάνουν χάρη που δουλεύουμε ... είμαστε ισότιμοι με τους υπόλοιπους.

Επίσης να ξέρετε ότι ως ωρομίσθιοι κανονικά δεν επιτρέπεται να έχουμε κενά!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:04:00 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:57 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #393 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:02:35 μμ »
Ναι, δε βλέπεις πως "σκοτώνονται" να διορίσουν τους φετινούς 100, θα διορίσουν κι άλλους. :P

Δε διαφωνώ, εγώ απλά είπα τι μπορεί να συμβεί θεωρητικά!

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #394 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:23:34 μμ »
[[/quote]

Το πρόγραμμα πρέπει να επαναπροσδιορίζεται όταν πάει ένας νέος συνάδερφος, όχι να του δίνουν ότι αφήνουν οι υπόλοιποι. Να το διεκδικείς πάντα αυτό! Δεν μας κάνουν χάρη που δουλεύουμε ... είμαστε ισότιμοι με τους υπόλοιπους.

Επίσης να ξέρετε ότι ως ωρομίσθιοι κανονικά δεν επιτρέπεται να έχουμε κενά!
[/quote]
το τι επιτρεπεται και τι οχι,ειναι σχετικο.το θεμα ειναι τι συμβαινει στα σχολεια μας.αν παμε τελευταιοι σιγα μην αλλαξουν το προγραμμα για μας!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #395 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 06:37:13 μμ »
το τι επιτρεπεται και τι οχι,ειναι σχετικο.το θεμα ειναι τι συμβαινει στα σχολεια μας.αν παμε τελευταιοι σιγα μην αλλαξουν το προγραμμα για μας!

Να το απαιτείς! Αν δεν μπορείς να συνενοηθείς στο σχολείο πες τους ότι θα πας στον προϊστάμενο, αμέσως μαζεύονται! (το έχω κάνει πολλές φορές και ποτέ δεν βγήκα χαμένη)

Πρέπει πρώτα εμείς οι ωρομίσθιοι να καταλάβουμε ότι πρέπει να έχουμε τα ίδια δικαιώματα με τους μόνιμους και να τα διεκδικούμε. Διαφορετικά και αυτοί δεν θα μας αντιμετωπίσουν ποτέ ισότιμα σαν συναδέρφους τους, και ή θα μας λυπούνται ή θα μας χώνουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:57 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #396 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 07:56:45 μμ »
Συμπληρωματικοί λέγονται οι διορισμοί που γίνονται μέσα στη διετία πέρα από τις ανάγκες που είχε προβλέψει αρχικά το ΥΠΕΠΘ. Π.χ. σε εμάς είχε εκτιμήσει ότι θα πάρει συνολικά 200 στη διετία και ξαφνικά μπορεί να ανακαλύψει ότι έχει άλλα 10 κενά (ευσεβείς πόθοι). Για να τα καλύψει πρέεπι ν κάνει 10 συμπληρωματικούς διορισμούς τηρώντας τα ποσοστά (40% ΠΕ20, 60% ΠΕ19 και σε αυτούς 40% ενιαίο και 60% από ΑΣΕΠ). Έχω φίλους που διορίστηκαν έτσι και ΠΕ20 παλαιότερα, αλλά και από άλλο κλάδο (οικονομολόγους) πρόπερσυ.

Κάνεις λάθος κοπέλα μου και μην επιμένεις
Συμπληρωματικοί διορισμοί γίνονται  μόνο όταν για κάποιο λόγο δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των ατόμων που έχει προγραμματίσει να προσλάβει το ΥΠΕΠΘ στη διετία. Στον διαγωνισμό του 2005 είχε κάνει συμπληρωματικούς διορισμούς ΠΕ20, όχι γιατί είχε ανάγκες αλλά γιατί είχε πει ότι θα πάρει από ΑΣΕΠ 400 άτομα και είχαν πιάσει τη βάση οι 200.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #397 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:24:37 μμ »
Κάνεις λάθος κοπέλα μου και μην επιμένεις
Συμπληρωματικοί διορισμοί γίνονται  μόνο όταν για κάποιο λόγο δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των ατόμων που έχει προγραμματίσει να προσλάβει το ΥΠΕΠΘ στη διετία. Στον διαγωνισμό του 2005 είχε κάνει συμπληρωματικούς διορισμούς ΠΕ20, όχι γιατί είχε ανάγκες αλλά γιατί είχε πει ότι θα πάρει από ΑΣΕΠ 400 άτομα και είχαν πιάσει τη βάση οι 200.

Είμαι σίγουρη, εσύ μην επιμένεις. Αυτό μπορεί να συμβεί σε όλους τους κλάδους και έχει συμβεί σε φίλη μου οικονομολόγο, που δεν υπήρχε θέμα με έλλειψη επιτυχόντων του ΑΣΕΠ. Τη δεύτερη χρονιά εκεί που δεν το περίμενε της ήρθε διορισμός, απλά γιατί προέκυψαν άλλες ανάγκες.

Ασφαλώς είναι ασυνήθιστο, αφού όπως ξέρουμε οι διορισμοί γίνονται με το σταγονόμετρο σε όλους τους κλάδους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:26:51 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #398 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:54:45 μμ »
Κάνεις λάθος κοπέλα μου και μην επιμένεις
Συμπληρωματικοί διορισμοί γίνονται  μόνο όταν για κάποιο λόγο δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των ατόμων που έχει προγραμματίσει να προσλάβει το ΥΠΕΠΘ στη διετία. Στον διαγωνισμό του 2005 είχε κάνει συμπληρωματικούς διορισμούς ΠΕ20, όχι γιατί είχε ανάγκες αλλά γιατί είχε πει ότι θα πάρει από ΑΣΕΠ 400 άτομα και είχαν πιάσει τη βάση οι 200.

Είμαι σίγουρη, εσύ μην επιμένεις. Αυτό μπορεί να συμβεί σε όλους τους κλάδους και έχει συμβεί σε φίλη μου οικονομολόγο, που δεν υπήρχε θέμα με έλλειψη επιτυχόντων του ΑΣΕΠ. Τη δεύτερη χρονιά εκεί που δεν το περίμενε της ήρθε διορισμός, απλά γιατί προέκυψαν άλλες ανάγκες.

Ασφαλώς είναι ασυνήθιστο, αφού όπως ξέρουμε οι διορισμοί γίνονται με το σταγονόμετρο σε όλους τους κλάδους.
Νομίζω πως ο geok_salonika έχει δίκιο. Συμπληρωματικοί διορισμοί συμβαίνουν αν για κάποιο λόγο προκύψουν θέσεις από τον ΑΣΕΠ. Αυτό που λες  καταργεί ουσιαστικά τον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #399 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:20:08 πμ »
Είναι όπως τα λέει ο Γιώργος...Διορισμοί γίνονται μόνο αν υπάρξουν κενές θέσεις από ΑΣΕΠ...
Και για να μιλάμε και με αποδείξεις, παραθέτω μία παράγραφο από τη φετινή εγκύκλιο διορισμών:

1. Στις διατάξεις του άρθρου 6 παρ.2 του Ν.3255/2004 (ΦΕΚ 138/22-7-2004 τ.Α΄) ορίζεται ότι από την έναρξη του σχολικού έτους 2004-2005 και εφεξής, οι διορισμοί εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στις κενές οργανικές θέσεις πραγματοποιούνται σε ποσοστό 60% από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και κατά τη σειρά βαθμολογίας και σε ποσοστό 40% από ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, ο οποίος συντάσσεται για κάθε έτος και στον οποίο κατατάσσονται κατά σειρά που εξαρτάται από την πραγματική προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομισθίου εκπαιδευτικού σε δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του ΥΠΕΠΘ. Αν δεν υπάρχουν υποψήφιοι για διορισμό από τον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ οι κενές θέσεις πληρούνται, μέχρι να εξαντληθούν, με διορισμό υποψηφίων από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #400 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 11:57:51 πμ »
Δεν έχετε καταλάβει τι λέω : δεν είπα ότι οι συμπληρωματικοί διορισμοί είναι μόνο από τον ενιαίο ... και η φίλη μου που διορίστηκε με συμπληρωματικούς από ΑΣΕΠ διορίστηκε, όχι από ενιαίο.
Το ξαναεξηγώ : έστω ότι το ΥΠΕΠΘ στην αρχή της διετίας εκτιμά ότι θα πάρει 200 άτομα, αλλά στην πορεία του προκύπτουν αλλά 10 κενά : θα κάνει τη 2η χρονιά 10 παραπάνω διορισμούς, 6 από ΑΣΕΠ και 4 από ενιαίο (αν μιλάγαμε για πληροφορικούς οι διορισμοί αυτοί θα μοιράζονταν με το γνωστό ποσοστό σε ΠΕ19 - ΠΕ20).
Μην μένετε μόνο στο τι είχε γίνει με τους ΠΕ20 παλαιότερα που δεν είχαν επαρκή αριθμό επιτυχόντων ΑΣΕΠ (δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω τι ακριβώ είχε συμβεί). Συμπληρωματικοί διορισμοί μπορούν να γίνουν σε όλους τους κλάδους. Τα τελευταίο χρόνια έχουν όμως μειωθεί, λόγω του μεγάλου αριθμού διοριστέων από τους πίνακες 24μήνου, 30μήνου, τον αριθμό των οποίων δεν μπορεί το ΥΠΕΠΘ να τους υπολογίσει με ακρίβεια από πριν.


Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι έχει κανένα ιδιαίτερο νόημα αυτή η συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος kizouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #401 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:03:38 μμ »
Αυτό που γράφεις Elia δεν το γνωρίζω. Μπορούν, όμως, να καλέσουν την δεύτερη χρονιά προσλήψεων  φαινομενικά περισσότερα άτομα, αν την πρώτη χρονιά κάποιοι δεν αναλάβουν υπηρεσία ή παραιτηθούν...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #402 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 01:06:42 μμ »
Αυτό που γράφεις Elia δεν το γνωρίζω. Μπορούν, όμως, να καλέσουν την δεύτερη χρονιά προσλήψεων  φαινομενικά περισσότερα άτομα, αν την πρώτη χρονιά κάποιοι δεν αναλάβουν υπηρεσία ή παραιτηθούν...

Να διευκρινήσω ότι και εγώ δεν το έχω δει σε κάποια εγκύκλιο ή κάτι τέτοιο (δεν το έχω ψάξει γιατί δεν με αφορά), απλά, όπως είπα και πριν, μία φίλη μου μου είπε ότι διορίστηκε έτσι ... αν δεν ήξερε και αυτή πώς διορίστηκε, τότε τι να πω ...

Πάντως συμπληρωματικοί διορισμοί μπορούν να γίνουν για διάφορους λόγους, οπότε οι πρώτοι επιλαχόντες ας έχουν συνέχεια το νου τους. Να φτάσουν πάντως να γίνουν 35 συμπληρωματικοί δεν το βλέπω και πολύ πιθανό.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #403 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:24:38 μμ »
Δεν έχετε καταλάβει τι λέω : δεν είπα ότι οι συμπληρωματικοί διορισμοί είναι μόνο από τον ενιαίο ... και η φίλη μου που διορίστηκε με συμπληρωματικούς από ΑΣΕΠ διορίστηκε, όχι από ενιαίο.
Το ξαναεξηγώ : έστω ότι το ΥΠΕΠΘ στην αρχή της διετίας εκτιμά ότι θα πάρει 200 άτομα, αλλά στην πορεία του προκύπτουν αλλά 10 κενά : θα κάνει τη 2η χρονιά 10 παραπάνω διορισμούς, 6 από ΑΣΕΠ και 4 από ενιαίο (αν μιλάγαμε για πληροφορικούς οι διορισμοί αυτοί θα μοιράζονταν με το γνωστό ποσοστό σε ΠΕ19 - ΠΕ20).
Μην μένετε μόνο στο τι είχε γίνει με τους ΠΕ20 παλαιότερα που δεν είχαν επαρκή αριθμό επιτυχόντων ΑΣΕΠ (δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω τι ακριβώ είχε συμβεί). Συμπληρωματικοί διορισμοί μπορούν να γίνουν σε όλους τους κλάδους. Τα τελευταίο χρόνια έχουν όμως μειωθεί, λόγω του μεγάλου αριθμού διοριστέων από τους πίνακες 24μήνου, 30μήνου, τον αριθμό των οποίων δεν μπορεί το ΥΠΕΠΘ να τους υπολογίσει με ακρίβεια από πριν.


Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι έχει κανένα ιδιαίτερο νόημα αυτή η συζήτηση.

Αυτά που λες ρε κοπέλα μου είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας!!!! Σιγά μην προκύψουν επιπλέον κενά και τα καλύψει το ΥΠΕΠΘ με επιπλέον διορισμούς. Γιατί να μην πάρει αναπληρωτές ή ωρομίσθιους?

Η φίλη σου σίγουρα δεν ξέρει πως διορίστηκε. Θα σε πω εγώ πως διορίστηκε. Παραιτήθηκε κάποιος που ήταν διοριστέος μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω πίνακα είτε 30μηνου και κάλεσαν τα επόμενα άτομα να κάνουν τα χαρτιά τους για την θέση αυτή
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #404 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:40:29 μμ »
Αν πχ θέλουν να διορίσουν τη μία χρονιά 100 άτομα και την επόμενη άλλα 100 και αν την πρώτη χρονιά δεν έκαναν αίτηση για διορισμό όλοι όσοι δικαιούνταν και διορίστηκαν τελικά 90 άτομα, την επόμενη χρονιά δε θα βγάλουν συμπληρωματική εγκύκλιο για να διορίσουν άλλα 10;

Κάτι τέτοιο θα έγινε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:47:56 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #405 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:51:38 μμ »
Αν πχ θέλουν να διορίζουν τη μία χρονιά 100 άτομα και την επόμενη άλλα 100 και αν την πρώτη χρονιά δεν έκαναν αίτηση για διορισμό όλοι όσοι δικαιούνταν και διορίστηκαν τελικά 90 άτομα, την επόμενη χρονιά δε θα βγάλουν συμπληρωματική εγκύκλιο για να διορίσουν άλλα 10;

Κάτι τέτοιο θα έγινε.

Συμπληρωματικοί θα γίνουν αφού τελειώσουν και οι διορισμοί της 2ης φουρνιάς. Θα δουν πόσοι δεν πήγαν να διοριστούν και θα βγάλουν τότε συμπληρωματική εγκύκλιο διορισμών. Άλλο όμως λέει η elia Λέει ότι είναι να προσλάβουν 100 και ξαφνικά την 2η χρονιά λένε να πάρουμε άλλους 10 επιπλέον επειδή έχουμε κενά. Ε, αυτό δεν γίνεται με τίποτα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 780
Σύνολο: 792

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.