*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 22737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2009, 09:48:00 μμ »
Συμφοιτητης μου ο οποιος δεν εδωσε ποτε ΑΣΕΠ (τους τελευταιους 2) εδώ και δυο χρόνια παίρνει ώρες σε δυσπρόσιτο(=διπλά μόρια)...Την πρώτη φορά 2 ώρες και τη δευτερη 4.Για μένα δεν το συζητώ..Ο διευθυντής όταν τον ρωτάω "γιατί" μου προβάλει το αξίωμά του..Άτομο με 10 μόρια από ΑΣΕΠ με πτυχίο 4 χρόνια νωρίτερα και μεταπτυχιακό δεν πήρε ούτε μια ωρα ποτε.
Η επιλογη πρεπει να γινεται ακριβώς όπως γίνεται με τους ωρομίσθιους στο πρωινό πρόγραμμα...

Αυτό γιατί είναι αξίωμα; Μάλλον αφορμή για καταγγελία είναι...  ;D >:( ;D >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:47 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2009, 09:57:30 μμ »
Εγώ δεν ήξερα τίποτα από όλα αυτά μέχρι που έδωσα στον τελευταίο Ασεπ. Αποτέλεσμα; 2 μόρια κάτω από τον τελευταίο διοριστέο (και 300 θέσεις  :o). Και αφού δεν έχω μόρια από άλλον Ασεπ έχω μείνει με 15 μόρια να τα χαίρομαι μόνη μου  ;D ;D

Από την άλλη, πολύ καλή μου φίλη (δεν έχω κάτι με τα άτομα που παίρνουν ώρες ΠΔΣ, με το σύστημα έχω) έχει ώρες ΠΔΣ από τότε που πήραμε πτυχίο και έχει μαζέψει 2,5 μόρια. Στον Ασεπ αυτόν επιτυγχούσα κοντά 2000 θέσεις κάτω από μένα. Με αυτά τα μόρια δε θα ήμουν ωρομίσθια από Σεπτέμβρη; Με ποιά λογική δώσανε σε αυτήν ΠΔΣ και όχι και σε εμένα αφού μαζί κάναμε αιτήσεις, είχα μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου και ήμασταν και οι 2 χωρίς Ασεπ και στον μηδενικό πίνακα;

Μαντέψατε σωστά!!! Ο μπαμπάς της ήταν πιο μπλε από τον δικό μου  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2009, 10:02:25 μμ »
Εγώ θα δίνω ΑΣΕΠ και θα τρέχω για μόρια μέχρι να διοριστώ.
Ούτε μπλε είμαι,ούτε πράσινη,ούτε φλοράλ.
Πράγματι,είναι πολλοί αυτοί που πήραν πδσ,χωρίς να το αξίζουν.
Δε θα πληρώσουν όμως όλοι τη νύφη.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 13, 2009, 10:07:28 μμ »
Εγώ θα δίνω ΑΣΕΠ και θα τρέχω για μόρια μέχρι να διοριστώ.
Ούτε μπλε είμαι,ούτε πράσινη,ούτε φλοράλ.
Πράγματι,είναι πολλοί αυτοί που πήραν πδσ,χωρίς να το αξίζουν.
Δε θα πληρώσουν όμως όλοι τη νύφη.


Δεν έχω κανέναν λόγο να μη σε πιστέψω. Όπως είπα και πριν, υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις. Αλλά νομίζω συμφωνούμε ότι εφόσον υπάρχει έστω και ενα παραθυράκι στην αναξιοκρατία κάποιοι (πολλοί) θα το εκμεταλλευτούν. Άρα, πρέπει να κλείσει  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:47 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 13, 2009, 10:11:00 μμ »
Να κλείσει,αλλά να κλείσει σωστά.
Για το καλό των μαθητών μας.
Όχι για να βολευτούμε εμείς.
Δε νομίζω ότι το ΑΣΕΠ δείχνει ξεκάθαρα ποιο είναι αυτό.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 14, 2009, 12:28:03 πμ »
Πάντως αυτοί που βολεύονται από αυτήν την κατάσταση είναι αυτοί που αναξιοκρατικά παίρνουν ώρες επειδή έχουν μέσον. Και σίγουρα ο ΑΣΕΠ είναι καλύτερο κριτήριο από το μέσον του οποιουδήποτε. Δίκαιο - άδικο, αφήνεται στην κρίση και την εμπειρία του καθενός μας

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 14, 2009, 05:58:16 πμ »
συμφωνω οτι υπαρχουν αρκετοι που μαζευουν πολλα μορια με τη βυσματικη πδσ,αλλα δεν πρεπει να θεωρουμε  βυσματα κ αναξιους οσους εχουν πδσ,κ να βρισκουμε αλλοθι για δικες μας αποτυχιες.
υπαρχουν περιπτωσεις που παιρνουν 10ωρα(κ σε δυσπροσιτα χωρις να πολυπηγαινουν) κ οι οποιες ειναι προκλητικες γιατι δινουν αρκετα μορια
ομως το να εχει καποιος ενα 2ωρο,4ωρο θεωρω οτι αυτον δεν μπορω να τον κατηγορησω γιατι κερδιζει ελαχιστα μορια τα οποια δεν κανουν τη διαφορα.με 1 4ωρο,παιρνεις 1 μοριο το χρονο,αρα ο <βυσματιας> θα διοριστει σε 24 χρονια!τι βυσμα ειναι αυτο που σε διοριζει σε 24 χρονια???
(θα μου πειτε ισως γραψει κ σε ασεπ κ περασει λογω προυπηρεσιας καποιους,ομως αν ειναι ετσι ,θεωρειται οτι αξιζε τις ωρες επειδη ηταν επιτυχων)
δεν υπερασπιζομαι τα βυσματα,απλα θα πρεπει να κατηγορουμε τους πραγματικα ωφελημενους(10ωρα) κ οχι οποιον κανει πδσ κ δεν ειναι επιτυχων,κ απλα του εδωσαν 2-4 ωρες κ κατι εγινε
απλα σπανε τις ωρες,δινουν απο ενα ξεροκομματο στον καθενα,για να συνεχιζει να τους γλειφει κ να τους εχει αναγκη.
δεν ανεχομαι να με θεωρουν καποιοι βυσματια επειδη μαζεψα σε 3 χρονια 2.5 μορια τρεχοντας σε ενα χωριο κ ειμαι κ μειον 80 ευρω μεσα καθε μενα για την πδσ
εγω ουτε την πδσ,ουτε τον ασεπ θεωρω αξιοκρατικους κ πρεπει να αλλαξουν κ τα δυο.ο ασεπ εξυπηρετει οποιον εχει μπαμπα με πορτοφολι(κ μπορει να διαβαζει 2 χρονια χωρις να κανει κατι αλλο κ να πηγαινει κ φροντιστηριο κ αξιολογει με κριτηριο τη γνωση  υπερλεπτομερειων),ενω η πδσ τα πολιτικα βυσματα
στην πδσ θα πρεπει το κριτηριο να ειναι κ η προυπηρεσια κ ο ασεπ(δεν πιστευω το βαθμο πτυχιου,γιατι η δυσκολια του καθε παν/μιου ποικιλλει.καλυτερα ο χρονος κτησης,θα ελεγα)
θα πρεπει να πιεσουμε περισσοτερο για περισσοτερους διορισμους αντι να χωριζομαστε σε ομαδες επιτυχοντων-με προυπηρεσια-οαεδιτες-πδσ κτλ.,κ να παλεψουμε για εναν καλυτερο ασεπ που δε θα εξουθενωνει οικονομικα κ ψυχολογικα τους υποψηφιους(κ δυστυχως με αναλογια 1/33 αυτο δεν αλλαζει,απο εκει ξεκινανε ολα).εγω ειμαι επιτυχων,αλλα δεν προκειται να μπω σε συλλογο επιτυχοντων για να μπω στη λογικη του χωρισμου ολων μας σε ομαδες για τον <αξιοκρατικο> τροπο προσληψεων,αλλα αναλογα παντα με το τι μας βολευει.....




Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 14, 2009, 06:32:40 πμ »

ο ασεπ εξυπηρετει οποιον εχει μπαμπα με πορτοφολι(κ μπορει να διαβαζει 2 χρονια χωρις να κανει κατι αλλο κ να πηγαινει κ φροντιστηριο κ αξιολογει με κριτηριο τη γνωση  υπερλεπτομερειων)




Προσυπογράφω.
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 14, 2009, 07:56:19 πμ »
Ελλάδα δεν είναι μόνο οι μεγάλες πόλεις.
Καθηγητές δεν είναι μόνο οι φιλόλογοι.
Σε εσάς γίνεται σφαγή,είναι γνωστό.
Το ότι εσείς όμως χτυπάτε ώρες με βύσμα,δε σημαίνει ότι το ίδιο γίνεται με όλες τις ειδικότητες σε όλη την Ελλάδα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 14, 2009, 08:42:58 πμ »

ο ασεπ εξυπηρετει οποιον εχει μπαμπα με πορτοφολι(κ μπορει να διαβαζει 2 χρονια χωρις να κανει κατι αλλο κ να πηγαινει κ φροντιστηριο κ αξιολογει με κριτηριο τη γνωση  υπερλεπτομερειων)




Προσυπογράφω.

Διαφωνώ.
Και εγώ και η αδερφή μου δουλεύαμε σε φροντιστήρια και ιδαίτερα.
Εγώ είμαι διοριστέα (μαθηματικός)
Και η αδερφή μου(φιλόλογος) επιτυχούσα μη διοριστέα με καλή θέση στον πίνακα.
Δεν είχαμε κάποιον να μας θρέφει. Μόνες μας συντηρούμε το σπίτι. Δεν το λέω για να κλαφτώ. Στην ηλικία μας αυτό θεωρώ ότι πρέπει να κάνουμε.
Οι υποψήφιοι του Ασεπ, μικρότερης ηλικίας καλά κάνουν και έχουν τον πατέρα τους να τους βοηθάει. Και εμένα θα με βοηθούσε αν το έπαιρνα απόφαση νωρίτερα.
Για λάθη δικά μου δε φταίνε αυτοί που είναι μικρότεροι σε ηλικία και αποφάσισαν να στρωθούν να διαβάσουν τώρα που μπορούν.

όσο για το συστημα των εξετάσεων και κατα πόσο αυτό είναι άδικο ή όχι, για τις πανελλαδικές τι έχετε να πείτε;
Στις πανελλαδικές κάποιο παιδί δε μπορεί να διαβάσει για το χ, ψ λόγο (διαζύγιο γονιών, αρρώστια ή ότιδήποτε άλλο) για να μπει ιατρική που θέλει, πρέπει να ακυρώσουμε το σύστημα εξετάσεων; Ή δε συμβαίνουν αυτά;

Τέλος πάντων, το θέμα είναι πδσ ή ασεπ και βγήκα εκτός θέματος.
Για μένα το σωστό είναι να τους πέρνουν όλους από τον εννιαίο πίνακα. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που η πδσ διαφέρει από τις υπολοιπες ώρες που δίνουν σε ωρομίσθιους.
Αν μπορείτε εξηγήστε μου το λόγο που θεωρείτε ότι διαφέρει από την ενισχυτική ή απο τις πρωινές ώρες, γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:04:07 πμ »
Έχετε σκεφτεί ότι τον ωρομίσθιο του πρωινού,ακόμη κι αν δεν είναι καλός στη δουλειά του,δεν μπορεί να τον κουνήσει κανένας?
Τον ωρομίσθιο της πδσ όμως άμα δεν τους κάνει τον στέλνουν και παίρνουν άλλον.
Είχαμε τμήμα φέτος που άλλαξε καθηγητή γιατί ο 1ος που ήρθε δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του μαθήματος (ΑΟΘ).
Στην πδσ,άμα δεν είσαι καλός,δε σε ξαναπαίρνουν,δε σε θέλουν.
Αυτό δεν είναι κριτήριο?
Τον ωρομίσθιο όμως είτε τον θέλουν,είτε όχι τον λούζονται.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:33:44 πμ »
περυσι θα ξεκινουσα πδσ...και εκκρεμουσε η ορκομωσια μου...γαιτι για λογους υγειας της μητερα μου την καθυστερουσα ωστε να μπορεσει να ειναι εκει...κ μου δημιουργησε θεμα ο διευθυντης.....επειδη ηθελε να παρει δικο του ατομο........
στο υπουργειο που πηρα και στη Β'βαθμια μου ειπαν οτι μπορουσα να εργαστω κανονικα και οτι η ορκομωσια ηταν τυπικο θεμα.....ωστοσο στη Β'βαθμια μου ειπαν να μην κανω φασαρια, γιατι αν ηθελε να με διωξει θα το εκανε ο διευθυντης, θα εβρισκε αλλο τροπο....ακομη και πιο μετα...οποτε καλυτερα να το αφησω, ακομη κ αν εχω δικιο......

αφηστε που οταν με πηρε αρχικα τηλ να παω για την πδσ στο σχολειο προσπαθουσε να με αποτρεψει....δηθεν οτι δεν εχω διδακτικη εμπειρια και τα αρχαια α' λυκειου που θα μου εδινε ειναι δυσκολα.......και δεν θα μπορω να αναλαβω ελεος.....χωρις καν να με ξερει...λες κ ημουν αχρηστη......λες κ ολοι γεννιουνται με εμπειρια........................ :-\

δεν νομιζω οτι τα κριτηρια στην πδσ ειναι αντικειμενικα.ισως με ελαχιστες εξαιρεσεις...που κ παλι αμφιβαλλω.....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:38:44 πμ »
Ρε.........δε θα ψαρώνετε σε ότι σας λέει ο κάθε ένας.........
Να πηγαίνετε αποφασισμένοι!


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:42:28 πμ »
φυσικα και δεν ψαρωσα. αποφασισμενη πηγα...και οταν μου ειπε ολα αυτα του ειπα οτι σαφως και μπορω να αναλαβω!
 ;)
οταν ομως δημιουργησε το προβλημα, στη β' βαθμια μου το ειπαν ξεκαθαρα, οτι αν το συνεχισω κ μεσω υπουργειου θα δικαιωθω κ ειναι υποχρεωμενος να με παρει....αλλα πως αν θελει να δημιοργησει προβλημα και να με διωξει θα το κανει...μεσα απο αξιολογηση κτλ.......οποτε κακο θα μου εκανε αν το συνεχιζα.............. :-\
και κατι τετοιοι ανθρωποι ειναι εκπαιδευτικοι...κ μαλιστα διευθυντες..................... >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.