*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 22950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:10:09 μμ »
Φατα τα χελωνια γκουστερα

 :D :D :D :D :D :D
Φατα τα χελωνια γκουστερα

 :D :D :D :D :D :D

λίγο φαφούτα την κόβω τη δόλια τη γουστέρα..

Τι να πρωτοπρολάβει να φάει κι αυτή...
Από παντού δέχεται χτυπήματα!
Τουλάχιστον της αναγνωρίζεται το άμεμπτο των πράξεών της και το σθένος των επιλογών της...

Υ.Γ: possessed, κάτι μου λέει ότι θα τα καταφέρει πάλι η γουστερίτσα-ΑΣΕΠίτης. Πρόσεξέ την ξανά: ατάραχη κοιτάει κατάματα τους εχθρούς...  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:01 »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:16:20 μμ »
Καλή η πλάκα αλλά συνειδητοποιείτε τι γίνεται; Οι μεν εύχονται να φάνε τους δε, αντί να ζητάμε να ανέβουν όλοι μαζί..Αντί να ζητήσουμε τα δικαιώματά μας ,μας αρκεί να καταργήσουν τα δικαιώματα των άλλων. Ήταν που ήταν στραβός ο γυαλός, αρμενίζουμε στραβά κι εμείς..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:25:31 μμ »
Καλή η πλάκα αλλά συνειδητοποιείτε τι γίνεται; Οι μεν εύχονται να φάνε τους δε, αντί να ζητάμε να ανέβουν όλοι μαζί..Αντί να ζητήσουμε τα δικαιώματά μας ,μας αρκεί να καταργήσουν τα δικαιώματα των άλλων. Ήταν που ήταν στραβός ο γυαλός, αρμενίζουμε στραβά κι εμείς..
Το "μαζικοί διορισμοί εδώ και τώρα"ωραίο είναι αλλά και γραφικό εφόσον δε χρειάζονται 30.000 φιλόλογοι βρε παιδιά,πως να το κάνουμε..Δεν ζητάμε να φάμε κανέναν.Ένα σύστημα προσλήψεων για όλους ζητάμε χωρίς παράθυρα και παραθυράκια..Πόσο αντισυναδελφικό είναι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:31:10 μμ »
Το βασικό για εμένα είναι,εμείς οι ίδιοι να μη μειώνουμε τον αγώνα του συναδέλφου.
Εξοργίζομαι όταν ακούω άτομα που είναι σίγουρα για τις ώρες της πδσ που θα παίρνουν για χρόνια,να σνομπάρουν το ΑΣΕΠ.
Εξοργίζομαι ρε παιδί μου,τρελαίνομαι!
Πως το λένε?
Γιατί μωρή να μη δώσεις εσύ?
Τι είσαι εσύ?
Της κάπας μανίκι......
Όπως επίσης εξοργίζομαι και όταν βλέπω επιτυχόντες του ασεπ,να σνομπάρουν όσους διορίστηκαν με προυπηρεσία.
Δεν εξέτασα το πως τα κατάφεραν είτε οι μεν είτε οι δεν...
Απλά αναφέρομαι στον αγώνα που κάθε ένας μας κάνει.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:01 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:40:23 μμ »
Συμφωνώ με την Αγάπη, αλλά το βασικό για μένα είναι αυτό:

...Ένα σύστημα προσλήψεων για όλους ζητάμε χωρίς παράθυρα και παραθυράκια..Πόσο αντισυναδελφικό είναι αυτό;
Ένα εύλογο ερώτημα είναι, βέβαια, πόσοι το ζητάνε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:40:53 μμ »
Το βασικό για εμένα είναι,εμείς οι ίδιοι να μη μειώνουμε τον αγώνα του συναδέλφου.
Εξοργίζομαι όταν ακούω άτομα που είναι σίγουρα για τις ώρες της πδσ που θα παίρνουν για χρόνια,να σνομπάρουν το ΑΣΕΠ.
Εξοργίζομαι ρε παιδί μου,τρελαίνομαι!
Πως το λένε?
Γιατί μωρή να μη δώσεις εσύ?
Τι είσαι εσύ?
Της κάπας μανίκι......
Όπως επίσης εξοργίζομαι και όταν βλέπω επιτυχόντες του ασεπ,να σνομπάρουν όσους διορίστηκαν με προυπηρεσία.
Δεν εξέτασα το πως τα κατάφεραν είτε οι μεν είτε οι δεν...
Απλά αναφέρομαι στον αγώνα που κάθε ένας μας κάνει.

συμφωνω απολυτα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:44:16 μμ »
Για εμένα syrrahm είναι εξίσου βασικό το να εξασφαλιστεί ένα σύστημα πραγματικά αδιάβλητο το οποίο θα στέλνει πραγματικά αυτούς που αξίζουν στην τάξη.
Αν τα καταφέρουμε και βρούμε ένα τέτοιο,τότε πιστεύω ότι θα είναι πάρα πολύ λίγοι αυτοί που δε θα χαρούν. ;)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 14, 2009, 11:13:23 μμ »
Επειδη εγω ειμαι παλια στο κουρμπετι και με καλη προθεση, εχω να σας πληροφορησω τα εξης για την πδσ.
Ξεκινησε το σχολ. ετος 1997-1998( απριλιο περιπου) και καλουσαν απο την παλια επετηριδα ταυτοχρονα με καλεσμα για  ωρες κανονικου προγραμματος και πραγματικης αναπληρωσης(εγκυμοσυνες κ.λ.π.). Μεχρι το 2001 ή 2002 δεν αναγνωριζοταν ουτε καν ως προυπηρεσια. Τοτε τους κυνηγουσαν τους καθηγητες να πανε, εις βαρος βεβαια των μαθητων και εις βαρος των κονδυλιων της ευρωπαικης ενωσης που χανονταν(γιατι ξεκινησαν αποκλειστικα με τετοια κονδυλια).Μετα που αναγνωριστηκε ως προυπηρεσια και καλως, γιατι δεν ειναι πλασματικη( οπως τα μορια του ασεπ),αλλα πραγματικη, αρχισαν σιγα-σιγα να πηγαινουν καποιοι οι οποιοι ομως παλι προσλαμβανονταν  απο τους συντονιστες  και τους δ/ντες των σχολειων,αν ειχαν συνεργαστει μαζι τους προηγουμενες χρονιες και ειχαν μεινει ευχαριστημενοι.Αρκετα ατομα δουλεψαν λιγο στην πδσ γιατι το ειδαν λουφατζηδες και την επομενη χρονια δεν τους ξανακαλεσαν.Βεβαια  οι ωρομισθιοι ηταν τοτε λιγοι , γιατι τις πολλες ωρες πδσ τις εκαναν ηδη διορισμενοι, ως υπερωριες. Το πολυ βυσμα στην πδσ, εχει πεσει τα 2-3 τελευταια χρονια και συγνωμη παιδια που θα σας το πω, αλλα απο τους επιτυχοντες του ασεπ , γιατι ηθελαν να μαζεψουν μορια για την αναπληρωση( αφου ειχαν και τα μορια της επιτυχιας).

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 14, 2009, 11:35:19 μμ »
DOG, έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που γράφεις...όπως επίσης και η ζουζούνα...Από όσο γνωρίζω, τα μόρια από ΠΔΣ είναι ελάχιστα, καθώς οι περισσότεροι έχουν μόνο 2-4 ώρες τη βδομάδα...Μοιράζουν λίγες ώρες σε πολλά άτομα, ώστε να είναι πολλοί αυτοί που θα έχουν υποχρέωση στο "μέσον"... Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις πολλών ωρών. Έχω ακούσει για γιο υποδιευθυντή που είχε 10 ώρες τη βδομάδα. Εξίσου όμως-ίσως και περισσότερο-εξοργιστικό θεωρώ το γεγονός ότι κάνουν ΠΔΣ και οι μόνιμοι, οι "πρωινοί" καθηγητές...Οι οποίοι εμφανίζονται όποτε θυμηθούν, σπαταλούν τη μισή ώρα για να φέρουν τον καφέ τους, μιλούν στο μάθημα για άσχετα θέματα κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 14, 2009, 11:40:05 μμ »
Το πολυ βυσμα στην πδσ, εχει πεσει τα 2-3 τελευταια χρονια και συγνωμη παιδια που θα σας το πω, αλλα απο τους επιτυχοντες του ασεπ , γιατι ηθελαν να μαζεψουν μορια για την αναπληρωση( αφου ειχαν και τα μορια της επιτυχιας).

Δηλαδή τώρα τα βύσματα ταυτίζονται με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ  ??? Πάλι γενίκευση μου μυρίζει.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 14, 2009, 11:42:39 μμ »
..... Το πολυ βυσμα στην πδσ, εχει πεσει τα 2-3 τελευταια χρονια και συγνωμη παιδια που θα σας το πω, αλλα απο τους επιτυχοντες του ασεπ , γιατι ηθελαν να μαζεψουν μορια για την αναπληρωση( αφου ειχαν και τα μορια της επιτυχιας).
Μετά την ενδιαφέρουσα αναδρομή στην ιστορία της ΠΔΣ, την οποία δεν γνώριζα, αν και παλιός, θέλω να σταθώ στην παράθεση.
Από τους 280 φιλολόγους που διορίστηκαν πέρσι με το 40% περιπου τα 2/3, δηλ. 190-200 , δεν είχαν ούτε μόριο από ΑΣΕΠ. Άρα το κυνήγι της ΠΔΣ με στόχο τον διορισμό είχε ξεκινήσει πολύ νωρίτερα ,όχι τα τελευταία 2-3 χρόνια, και όχι από επιτυχόντες του ΑΣΕΠ στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τώρα ,το αν  κάποιοι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ κυνήγησαν την ΠΔΣ  οφείλεται στο ότι ήθελαν να πιάσουν τόπο τα μόρια του ΑΣΕΠ, που  σταδιακά εξαφανίζονται, κι έτσι  να είναι  πιο ασφαλείς όσον αφορά την αναπλήρωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2009, 11:46:15 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 14, 2009, 11:46:09 μμ »
..... Το πολυ βυσμα στην πδσ, εχει πεσει τα 2-3 τελευταια χρονια και συγνωμη παιδια που θα σας το πω, αλλα απο τους επιτυχοντες του ασεπ , γιατι ηθελαν να μαζεψουν μορια για την αναπληρωση( αφου ειχαν και τα μορια της επιτυχιας).
Μετά την ενδιαφέρουσα αναδρομή στην ιστορία της ΠΔΣ, την οποία δεν γνώριζα, αν και παλιός, θέλω να σταθώ στην παράθεση.
Από τους 280 που διορίστηκαν πέρσι με το 40% περιπου τα 2/3, δηλ. 190-200 , δεν είχαν ούτε μόριο από ΑΣΕΠ. Άρα το κυνήγι της ΠΔΣ με στόχο τον διορισμό είχε ξεκινήσει πολύ νωρίτερα ,όχι τα τελευταία 2-3 χρόνια, και όχι από επιτυχόντες του ΑΣΕΠ στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τώρα ,το αν  κάποιοι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ κυνήγησαν την ΠΔΣ  οφείλεται στο ότι ήθελαν να πιάσουν τόπο τα μόρια του ΑΣΕΠ, που  σταδιακά εξαφανίζονται, κι έτσι  να είναι  πιο ασφαλείς όσον αφορά την αναπλήρωση.

+1

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:33:10 πμ »
Εγραψα το πολυ βυσμα. Οχι οτι πριν 2,3 χρονια δεν επεφτε παλι, αλλα λιγωτερο.Επισης το βυσμα των 2 τελευταιων χρονων δεν εχει φανει ακομα,γιατι η ωρομισθια δινει ευτυχως για καποιους ή δυστυχως για καποιους αλλους λιγα μορια . Αλλο θελω να πω. Με την νοοτροπια που εχει ο ελληνας οτι και να του δωσεις νομους, παρα-νομους, αξιοκρατια, διαγωνισμους, θα βρει τα παραθυρακια και θα βυσματωσει και θα βυσματωθει.
 Ακομα δεν καταλαβαινω καποιους που επιμενουν στο οτι τα  μορια της ωρομισθιας   ή  της πδσ διαιωνιζονται, ενω τα  επιπλεον της βασης μορια μετα απο 2 διαγωνισμους εξαφανιζονται. Εχετε καταλαβει για τι πραγμα μιλατε? Δηλαδη τα πλασματικα να ισχυουν  εσαει και τα πραγματικα δεδουλευμενα να μην ισχυουν?Εσεις οπου να' ναι θα καταργησετε και τις συλλογικες συμβασεις εργασιας και το συνταξιοδοτικο...

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:38:07 πμ »
Καλή η πλάκα αλλά συνειδητοποιείτε τι γίνεται; Οι μεν εύχονται να φάνε τους δε, αντί να ζητάμε να ανέβουν όλοι μαζί..Αντί να ζητήσουμε τα δικαιώματά μας ,μας αρκεί να καταργήσουν τα δικαιώματα των άλλων. Ήταν που ήταν στραβός ο γυαλός, αρμενίζουμε στραβά κι εμείς..
Το "μαζικοί διορισμοί εδώ και τώρα"ωραίο είναι αλλά και γραφικό εφόσον δε χρειάζονται 30.000 φιλόλογοι βρε παιδιά,πως να το κάνουμε..Δεν ζητάμε να φάμε κανέναν.Ένα σύστημα προσλήψεων για όλους ζητάμε χωρίς παράθυρα και παραθυράκια..Πόσο αντισυναδελφικό είναι αυτό;
ομως το να ζηταμε  να μην παιρνει τη θεση ενος μονιμου 2 ωρομισθιοι,νομιζω οτι ειναι ρεαλιστικο..μπορουμε να το διεκδικησουμε ομως,η μηπως φαγωνομαστε μεταξυ μας??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.