*

Ψηφοφορία

η άποψή μου για τις ευνοιοκρατικές αποσπάσεις

απαράδεκτο καθεστώς .  Θα φωνάζω όσο θα υπάρχει η αδικία αυτή .
129 (62%)
Απαράδεκτο αλλά φοβάμαι να φωνάξω .
5 (2.4%)
Απαράδεκτο αλλά δεν φωνάζω γιατί δεν θα βγεί κάτι .
44 (21.2%)
Δεν βλέπω κάτι κακό στο όλο θέμα .
14 (6.7%)
Συμφωνώ με το υπάρχον σύστημα αποσπάσεων .
16 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 206

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις  (Αναγνώστηκε 74090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 01, 2010, 02:55:30 μμ »
δεν θα γινονται δηλαδη καθολου αποσπασεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:15 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 01, 2010, 03:54:12 μμ »

Το να σταματήσουν οι αποσπάσεις δεν είναι εφικτό.. Και στην παρούσα φαση δεν είναι και δικαιο..

Δικαιο όμως είναι να κοπεί η -παράνομη- μοριοδότηση που οδηγεί στην επιθυμητη μετάθεση..

Γιατι αυτη η παράνομη μοριοδότηση ανεβάζει τις βάσεις... Για σκεφτειτε το.. Πως βρίσκονται "συναδελφοι" και κάποιοι από αυτούς σίγουρα διαβάζουν αυτή τη στιγμή, με ..50 και 80 μόρια σε 5-7 χρόνια υπηρεσίας; Ποιος αντεχει 5 κι 7 χρόνια σε δυσπρόσιτα αν όχι εκείνοι που παίρνουν τα μόριά τους αλλά δεν βρίσκονται εκεί; Ετσι μαζευουμε κι εμεις κυριοι (και προπάντων κυρίες)..
Άρα, αν κοπεί η μοριοδότηση στους αποσπασθεντες, παύουν οι υψηλές βασεις και μεταθεση θα παιρνουν στο επιθυμητο μέρος όσοι "τίμησαν" και "δούλεψαν" τα μόριά τους...

Εισαι στον Αη Στρατή;; Παιρνεις τα 12 (+2).
Είσαι με οργανική στον Αη Στρατή και θέλεις για "σοβαρους οικογενειακούς λόγους" απόσπαση στο Υπουργείο;;
Πάρε το 1 (+2) της Αθηνας..

Αν έχεις σοβαρούς οικογενειακούς λόγους κλπ, πας. Αυτό λέει η λογική. Πας και με ένα.
Εισαι καραγκιόζης και απλά θέλεις απόσπαση για να μην ξεβολευτείς και οι άλλοι που έχουν λόγους πραγματικούς και οικογενειες να πα να γ@μ...ούν;
Δεν πας, γιατί δε θα πάρεις μετάθεση ποτέ, ή πας μια χρονιά, σε παιρνουν χαμπαρι αργα η γρήγορα και στην κόβουν οπότε αναγκάζεσαι να βρεις σχολείο με μορια και τελειωνει η ιστορία...

Υπάρχει και τριτη κατηγορία.. Των μονιμα αποσπασμενων έστω και με 1 μόριο: Ειναι σα να εχουν παρει μεταθεση. Αυτούς μπορούμε να τους πατάξουμε;; (Δεν εννοώ βεβαια όσους επανεξεταζονται τα σοβαρά αιτηματά τους και κρίνεται αναγκαία η απόσπασή τους..)

Ναι, αν δίνουμε αποσπάσεις σε πραγματικά σοβαρες περιπτωσεις και όχι στο καθε π@π@ρα που επικαλείται "πρόβλημα άσθματος" και "ευαισθησιας στην υγρασία" από το νησί, για να γυρίσει στη μαμά και στο μπαμπά....

Αλλά όπου ακούς πολλά κεράσια...  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2010, 07:22:04 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 01, 2010, 04:10:49 μμ »
2. Αποσπάσεις σε υπηρεσίες και οργανισμούς

Τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των εκπαιδευτικών που αποσπώνται σε μη εκπαιδευτικές υπηρεσίες και οργανισμούς έχει διευρυνθεί απαράδεκτα. Αυτό προκαλεί διαδοχικές παρενέργειες σ’ όλο το εργασιακό καθεστώς των εκπαιδευτικών.
Κρίνουμε αναγκαίο τα κενά διοικητικού προσωπικού στην Κεντρική Υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ, στις περιφερειακές υπηρεσίες, στα σχολεία κ.λπ. να καλύπτονται με μόνιμους διορισμούς διοικητικών υπαλλήλων, καθώς και με εθελοντικές μετατάξεις εκπαιδευτικών. Για όσο ακόμη χρόνο θα υπάρχουν τα κενά αυτά, η ΟΛΜΕ δεν είναι καταρχήν αντίθετη με την κάλυψή τους με αποσπάσεις εκπαιδευτικών, οι οποίες θα πραγματοποιούνται έτσι, ώστε να εξασφαλίζεται κατά προτεραιότητα η εύρυθμη λειτουργία όλων των σχολείων από την 1η του Σεπτέμβρη.

Σχετικά, προτείνουμε τα παρακάτω:
α) Όλες οι αποσπάσεις να γίνονται από το ΚΥΣΔΕ, το όργανο που θα πρέπει να έχει στην ευθύνη του το σύνολο των υπηρεσιακών μεταβολών (προκειμένου να έχει τη συνολική εικόνα της κατάστασης).
β) Να θεσμοθετηθούν μοριοδοτούμενα κριτήρια για όλες τις κατηγορίες αποσπάσεων (από νομό σε νομό, από σχολείο σε σχολείο, στον ΟΕΕΚ και τα ΙΕΚ, στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ, σε διοικητικές θέσεις κ.λπ.).
γ) Οι αποσπάσεις των καθηγητών στις κεντρικές υπηρεσίες του ΥΠΕΠΘ, στις περιφερειακές δ/νσεις και γραφεία εκπαίδευσης, στα ΠΕΚ, στα ΙΕΚ και τους άλλους οργανισμούς, εκτός των ΑΕΙ, να γίνονται για μια τριετία και με δυνατότητα ανανέωσης για μια ακόμη διετία.
δ) Όλοι οι εκπαιδευτικοί να λαμβάνουν τα μόρια της περιοχής στην οποία υπηρετούν και όχι αυτά της οργανικής τους θέσης εφόσον δεν υπηρετούν σε αυτή.
Ως κίνητρα προτείνουμε:
- Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί να αποκτούν δικαίωμα μετάθεσης με τη συμπλήρωση της τριετίας ακόμα και αν δεν έχουν υπηρετήσει ένα έτος στη νέα οργανική τους θέση.
- Οι νεοδιόριστοι να μην έχουν δικαίωμα απόσπασης σε υπηρεσίες, εκπαιδευτικές ή μη.
Αποσπάσεις νεοδιορίστων να γίνονται μόνο σε περιπτώσεις υπεραριθμίας και μόνο σε σχολική μονάδα άλλου ΠΥΣΔΕ. Στην περίπτωση αυτή, για την απόσπασή τους να λαμβάνονται υπόψη τα μόρια που συγκεντρώνουν για την τοποθέτησή τους σε σχολική μονάδα.


Από την κλαδική της ΟΛΜΕ που κατέθεσε στο υπεπθ για διμερή συζήτηση και φυσικά αγνοήθηκε από την ηγεσία του υπεπθ...

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 01, 2010, 05:36:00 μμ »
σωστος ο daniel,πρεπει να υπαρχει δικαιοσυνη σε ολα,κοινωνικη ευαισθησια και διαφανεια.Οχι,κοψτε τις αποσπασεις  και οποιον παρει ο χαρος,κι αυτον και την οικογενεια του.το χω πει δεκαδες φορες.δεν θα την πληρωνουμε ΟΛΟΙ για τα βυσματα που τους πειραζει η υγρασια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:15 »

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 01, 2010, 06:15:04 μμ »
daniel +++1000 και από εμένα.

1/3/2010 ακόμα κανένας πίσω από τα κάγκελα........

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 01, 2010, 06:58:37 μμ »



Δικαιο όμως είναι να κοπεί η -παράνομη- μοριοδότηση που οδηγεί στην επιθυμητη μετάθεση..






++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος demdem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 02, 2010, 12:28:48 πμ »
Γειά σε όλες και όλους σας. Είμαι υπέρ του να παραμείνει το υπάρχον καθεστώς των αποσπάσεων.Όπως πιστεύω ότι και θα γίνει. Αλοίμονο. Άν γυρίσουν πίσω 18.000 εκπαιδευτικοί αυτό, αυτόματα σημαίνει τέρμα οι διορισμοί, οι μεταθέσεις και οι διορισμοί αναπληρωτών και ωρομισθίων. Καληνύχτα σας.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 02, 2010, 03:02:46 πμ »

Σεβαστή η γνώμη σου φίλε demdem, πλην όμως πολύ παρτάκικη άποψη..
Αυτό θα διδάξεις όταν διοριστείς στο σχολείο αύριο;.. Ξέρω, η απελπισία δεν έχει όρια...

Προφανώς όμως επίσης, κόσμος για σένα είναι το ασήμαντο εκείνο πράγμα που περιστρέφεται γύρω από το εαυτό σου και τα συμφέροντά σου..  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2010, 09:12:25 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 02, 2010, 09:37:00 πμ »
Καλησπέρα. Επιτρέψτε μου κι εμένα να πω τη γνώμη μου, γιατί το θέμα με αφορά ίσως πιο πολύ από άλλους συναδέλφους.

Το σημερινό σύστημα αποσπάσεων με βρίσκει αντίθετη, όχι μόνο γιατί βυσματίες καρπώνονται μόρια δυσπρόσιτων περιοχών εργαζόμενοι δίπλα στο σπίτι τους, αλλά και γιατί εν τέλει στερούν το δικαίωμα τις απόσπασης από κάποιους που τις έχουν ανάγκη.

Είμαι σύζυγος στρατιωτικού. Ο σύζυγός μου θα πάρει αρκετές μεταθέσεις στην καριέρα του. Φέτος αιτήθηκα απόσπαση, την οποία μου αρνήθηκαν γιατί ο νομός έχει κενά (οι "βολικές" αποσπάσεις συνετέλεσαν σε αυτό) κι έτσι υπηρετώ στο σχολείο μου. Το ερώτημά μου είναι, ακόμα και μετάθεση να πάρω προς κάποια άλλη περιοχή (ας πούμε εκεί που υπηρετεί ο σύζυγός μου), όταν μετατεθεί ο σύζυγός μου, πάλι θα μου αρνηθούν το δικαίωμα να τον ακολουθήσω αποσπώμενη; Κυρά Διαμαντοπούλου, δεν ήξερα ότι θα σε βάλω νταβατζή στο σπίτι μου και ότι θα μου διαλύσεις την οικογένεια;

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 02, 2010, 11:38:25 πμ »
ακριβως,με την ιδια λογικη,οι συζυγοι ενστολων κ.τλ που κινδυνευουν καθε μερα με τα νυχτερινα.Αφου υπαρχει ο νομος 2001.Τι θα γινει; θα μας διαλυσουν εντελως;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 02, 2010, 12:31:21 μμ »

Σεβαστή η γνώμη σου φίλε demdem, πλην όμως πολύ παρτάκικη άποψη..
Αυτό θα διδάξεις όταν διοριστείς στο σχολείο αύριο;.. Ξέρω, η απελπισία δεν έχει όρια...

Προφανώς όμως επίσης, κόσμος για σένα είναι το ασήμαντο εκείνο πράγμα που περιστρέφεται γύρω από το εαυτό σου και τα συμφέροντά σου..  :-\

Φαντάζομαι αν δεν ήταν σεβαστή τι θα του έλεγες! :D

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 02, 2010, 01:05:18 μμ »

Το να σταματήσουν οι αποσπάσεις δεν είναι εφικτό.. Και στην παρούσα φαση δεν είναι και δικαιο..

Δικαιο όμως είναι να κοπεί η -παράνομη- μοριοδότηση που οδηγεί στην επιθυμητη μετάθεση..

Γιατι αυτη η παράνομη μοριοδότηση ανεβάζει τις βάσεις... Για σκεφτειτε το.. Πως βρίσκονται "συναδελφοι" και κάποιοι από αυτούς σίγουρα διαβάζουν αυτή τη στιγμή, με ..50 και 80 μόρια σε 5-7 χρόνια υπηρεσίας; Ποιος αντεχει 5 κι 7 χρόνια σε δυσπρόσιτα αν όχι εκείνοι που παίρνουν τα μόριά τους αλλά δεν βρίσκονται εκεί; Ετσι μαζευουμε κι εμεις κυριοι (και προπάντων κυρίες)..
Άρα, αν κοπεί η μοριοδότηση στους αποσπασθεντες, παύουν οι υψηλές βασεις και μεταθεση θα παιρνουν στο επιθυμητο μέρος όσοι "τίμησαν" και "δούλεψαν" τα μόριά τους...

Εισαι στον Αη Στρατή;; Παιρνεις τα 12 (+2).
Είσαι με οργανική στον Αη Στρατή και θέλεις για "σοβαρους οικογενειακούς λόγους" απόσπαση στο Υπουργείο;;
Πάρε το 1 (+2) της Αθηνας..

Αν έχεις σοβαρούς οικογενειακούς λόγους κλπ, πας. Αυτό λέει η λογική. Πας και με ένα.
Εισαι καραγκιόζης και απλά θέλεις απόσπαση για να μην ξεβολευτείς και οι άλλοι που έχουν λόγους πραγματικούς και οικογενειες να πα να γ@μ...ούν;
Δεν πας, γιατί δε θα πάρεις μετάθεση ποτέ, ή πας μια χρονιά, σε παιρνουν χαμπαρι αργα η γρήγορα και στην κόβουν οπότε αναγκάζεσαι να βρεις σχολείο με μορια και τελειωνει η ιστορία...

Υπάρχει και τριτη κατηγορία.. Των μονιμα αποσπασμενων έστω και με 1 μόριο: Ειναι σα να εχουν παρει μεταθεση. Αυτούς μπορούμε να τους πατάξουμε;; (Δεν εννοώ βεβαια όσους επανεξεταζονται τα σοβαρά αιτηματά τους και κρίνεται αναγκαία η απόσπασή τους..)

Ναι, αν δίνουμε αποσπάσεις σε πραγματικά σοβαρες περιπτωσεις και όχι στο καθε π@π@ρα που επικαλείται "πρόβλημα άσθματος" και "ευαισθησιας στην υγρασία" από το νησί, για να γυρίσει στη μαμά και στο μπαμπά....

Αλλά όπου ακούς πολλά κεράσια...  :(


από τη μια κρατάω μικρό καλάθι , από την άλλη είμαι αισιόδοξος ..

όχι δεν είμαι αισιόδοξος γιατί ξαφνικά έγιναν άγιοι οι πολιτικοί μας ..
πληθαίνουν φωνές σαν τη δικιά σου ( το δείχνει και η ψηφοφορία αυτό ) και αυτό με κάνει αισιόδοξο .
γιατί μόλις καταλάβουν ( οι πολιτικοί ) ότι θα κερδίσουν πιο πολλά από όσα θα χάσουν τότε θα έρθει η ώρα που θα σταματήσει το ρουσφέτι..
και η ώρα αυτή ίσως δεν είναι μακριά ... 

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 02, 2010, 01:32:27 μμ »

Φαντάζομαι αν δεν ήταν σεβαστή τι θα του έλεγες! :D

Χαχαχαχχαχααα!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Καλή η παρατήρηση.. ;)
Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μην ήταν σεβαστή ως άποψη -παρόλο τον αρκετά υποκειμενικό χαρακτήρα της- πρώτον γιατί εκφράστηκε κόσμια και δεύτερον ήταν αν μη τι άλλο ειλικρινής, οπότε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πω κάτι ...παραπάνω!!  ;D
Ο καθένας όπως έχει μάθει, επεξεργάζεται, σκέφτεται, καταλήγει και προτείνει τη γνώμη του..

knkn:
Παράθεση
από τη μια κρατάω μικρό καλάθι , από την άλλη είμαι αισιόδοξος ..

όχι δεν είμαι αισιόδοξος γιατί ξαφνικά έγιναν άγιοι οι πολιτικοί μας ..
πληθαίνουν φωνές σαν τη δικιά σου ( το δείχνει και η ψηφοφορία αυτό ) και αυτό με κάνει αισιόδοξο .
γιατί μόλις καταλάβουν ( οι πολιτικοί ) ότι θα κερδίσουν πιο πολλά από όσα θα χάσουν τότε θα έρθει η ώρα που θα σταματήσει το ρουσφέτι..
και η ώρα αυτή ίσως δεν είναι μακριά ...

Κατά τη γνώμη μου είναι όπως τα λες... Τουλάχιστον στη θέση τους έτσι θα σκεφτόμουν εγώ..

Αλλά...

Η καθυστερηση που επιδεικνυεται για πραγματα απτα και ευκολα που θα ξεριζώσουν το καρκίνωμα του ρουσφετιου με κάνει να επιφυλάσσομαι..

Εκτός και χρειάζεται να μελετηθεί καλά το υπάρχον πλαίσιο ώστε να μη μεινει "παραθυρι" ανοικτό... ;D

Μακάρι... (Αν και δεν..  :-\ )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2010, 07:46:49 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 02, 2010, 04:29:48 μμ »
δεν θα γινονται δηλαδη καθολου αποσπασεις;

Φυσικα και δεν προκειται να παψουν οι αποσπασεις. Οι αποσπασεις εξυπηρετουν συγκεκριμενες κοινωνικες αναγκες και δεν αποτελουν ολες καταπτυστο προιον απροκαλυπτης ρουσφετολογικης δοσοληψιας.

Στο εγγυτατο μελλον θα αποδειξει η νεα ηγεσια του Υπεπθ αν διαθετει το επαρκες αποθεμα πολιτικης βουλησης να τιμησει τις δεσμευσεις της περι εξορθολογισμου της διαδικασιας.

Αν και επιφυλασσομαι, δε θεωρω ότι τα συναλλακτικα ηθη του Υπεπθ θα μεταβληθουν δραστικα (αλλωστε οι επικειμενες αλλαγες δεν απορρεουν αποκλειστικα από την προσωπικη και μονο θεληση των ιθυνοντων, αλλα επιβαλλονται επιτακτικα από τη δομη της πραγματικοτητας, καθοτι το συστημα της δημοσιας εκπαιδευσης εχει φθασει στο κομβικο σημειο αυτο που στην ιστορια των ιδεων ονομαζεται overdetermination - μειωση διορισμων, περιστολη μσθολογικων δαπανων, υφεση κτλ - ) και εξηγουμαι.

 Δεν ξερω κατά ποσο μπορει να γινει ανεκτη η αυτιστικη συνθηματολογια της υπουργου περι αξιοκρατιας και διαφανειας, όταν δεν τιθεται σε εφαρμογη σε ολα τα επιπεδα της δημοσιας εκπαιδευσης, χωρις εξαιρεσεις. Ηδη εχουν πραγματοποιηθει  αποσπασεις (και εκπαιδευτικων και διοικητικων της εκπαιδευσης) επι πρασινης διακυβερνησης, ορισμενες εκ των οποιων ειδαν το φως της δημοσιοτητας, ενώ άλλες περιηλθαν σε γνωση μου από ιδιωτικους διαυλους, οπερ αποδεικνυει το κενολογο, γελοιογραφικο και λαϊκιστικο του πραγματος...Για να μην αναφερθω στις τοποθετησεις των Περιφερειακων Διευθυντων (υπαρχει περιπτωση κατοχου 2 διδακτορικων τιτλων που κοπηκε - δεν προσκληθηκε καν στο υπουργειο για συνεντευξη - γιατι δεν ανηκε στην πρασινη κλαδικη)...

Tροφη για σκεψη: ειναι δυνατον να υποδυεται η Διαμαντοπουλου τον αυτοκλητο υπερμαχο της αξιοκρατιας, της αξιολογησης και των λοιπων αξιακων κατηγορηματων, όταν μια αναδρομικη εξεταση της πολιτικης της διαδρομης αποδεικνυει οτι  επι της ουσιας προκειται για ένα ετεροφωτο δημιουργημα των σαθρων κομματικων μηχανισμων του Πασοκ, που επιβληθηκε εκ των ανω ειτε ως νομαρχης ειτε ως βουλευτης ειτε ως επιτροπος; Τι μπορει να προσδοκα κανεις;

Υπο μια ακατεργαστη αναγωγη, η Διαμαντοπουλου βαρυνεται από το αμαρτημα των ιστορικων-υλιστικων θεωριων, οι οποιες, ενώ διερευνουν ενδελεχως τους ιστορικους ορους και προυποθεσεις γεννησης και αναπτυξης των λογης κοινωνικων, οικονομικων κτλ συστηματων, αδυνατουν να εξετασουν τις δικες τους υλικες συνθηκες υπαρξης και λειτουργιας…
  
Δεν πρεπει να υπαρχουν αυταπατες. Ακομη και η περιλαλητη νομοθετικη πρωτοβουλια για τις αποσπασεις σε Πυσδε/Πυσπε δεν θα εισαγει επι της ουσιας νεους ορους και προυποθεσεις που δεν καταγραφονται ηδη στο ισχυον θεσμικο πλαισιο. Θα εχει αλλαξει το επιφαινομενο, συνοδεια αλλης μιας εμμονοληπτικης, ρητορικης performance της Υπουργου (ανεκαθεν το Πασοκ εδινε ρεστα στο αμπαλαζ) αλλα, ως ειθισται στην Ελλαδα, το κρισιμο στοιχειο είναι να εκδηλωθει εμπρακτα η ανοθευτη πολιτικη βουληση τηρησης των αντικειμενικων κριτηριων.

Εκει θα κριθει το πραγμα. Και εκει το ζητημα αρχιζει να οζει…

Θα δουμε όμως στη συνεχεια τι θα συμβει, για να αποκρυσταλλωθει τεκμηριωμενη και ασφαλης αποψη.

Για τις αποσπασεις σε φορεις υπαρχουν σημαντικοτερα περιθωρια βελτιωσης και δικαιοτερης ρυθμισης με την αλλαγη της μοριοδοτησης κτλ, ενω εχουν διατυπωθει επανειλημμενα στερεες αποψεις και δε χρειαζεται αλλη αναφορα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2010, 04:32:02 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.