*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238792 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Plara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Καλημερα σε ολουσ και καλωσ ηρθα στην παρεα σασ. Αισθανομαι σαν ψαρι εξω απο το νερο.Βοηθειστε αν γνωρίζετε.Το δεκεμβρη του 2004 μπηκα στο γαλλικο αθηνων με το 3% χρονια απασχοντες. Προβλεπεται κατι για την περίπτωσή μου.Πωσ να ξεκινήσω σε οτι αφορά διορισμό ορκιστηκα τον Ιουνιο αλλα δεν εκανα χαρτια για ωρομισθίουσ λογω παραπληροφόρησησ απο δευτεροβαθμια. Τι μπορώ να κάνω? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημερα σε ολουσ και καλωσ ηρθα στην παρεα σασ. Αισθανομαι σαν ψαρι εξω απο το νερο.Βοηθειστε αν γνωρίζετε.Το δεκεμβρη του 2004 μπηκα στο γαλλικο αθηνων με το 3% χρονια απασχοντες. Προβλεπεται κατι για την περίπτωσή μου.Πωσ να ξεκινήσω σε οτι αφορά διορισμό ορκιστηκα τον Ιουνιο αλλα δεν εκανα χαρτια για ωρομισθίουσ λογω παραπληροφόρησησ απο δευτεροβαθμια. Τι μπορώ να κάνω? ???


να περιμένης την εγκύκλιο της νέας χρονιάς!!...του χρόνου  μάϊο -ιούνιο. :(
για φέτος, περίμενε εγκύκλιο για πρόσθετη διδακτική στήριξη  (ΠΔΣ), είναι το μόνο που σου έμεινε να κάνεις! τα μάτια σου ανοιχτά...βράδυ-πρωί! (που λέει και το άσμα) :)
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος Ange

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι συνηθισμένο φαινόμενο ο καθένας να βλέπει τα δικά του προβλήματα ως μεγαλύτερα.
Όποιος θεωρεί πως τα πτυχία και η επαγγελματική αποκατάσταση έρχονται χωρίς κόπο πλανάται πλάνην οικτράν. Και μια και αναφέρθηκες προσωπικά σε μένα doroula πως θεωρείς ότι εγώ δεν έχω κοπιάσει και δε γνωρίζω πως είναι?Τίποτα δεν ήρθε εύκολα και τίποτα δε χαρίστηκε σε μένα τουλάχιστον...
Αγαπητή Ανναχχχ εγώ δε μιλησα ποτέ για σύνταξη.

Αποσυνδεδεμένος iamspongebob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό με εντυπωσίασε και εμένα
και αν διορίζονται έτσι οι ανάπηροι τότε γιατί ζητάνε από μας όλο αυτό το γιατρολοι για το πιτοποιητικό υγείας;;;;;

Τέλος πάντων. Το θέμα με τους ανάπηρους είναι πάνω από όλα ηθικό. Χρειάζονται χρήματα. Χρειάζονται δουλειά για να απασχολούνται και να μην μελαγχολούν. Η ψυχολογία των παιδιών δεν ενδέχεται να επηρεαστεί όμως; Είναι σίγουρα παιδαγωγικά σωστό αυτό;

Aν κάποιος έχει αναπηρία λόγω ψυχιατρικής πάθησης για παράδειγμα, δεν μπορεί προφανώς να βγάλει πιστοποιητικό υγείας για να εργαστεί ως εκπαιδευτικός(είναι άλλη υπόθεση τι γίνεται αν προκύψει κάτι τέτοιο αφού διοριστεί). Το πιστοποιητικό υγείας το ζητάνε από τους εκπαιδευτικούς για μεταδιδόμενες ασθένειες (π.χ. φυματίωση) και για ψυχολογικά-ψυχιατρικά προβλήματα.
Συνεπώς κάποιος που έχει αναπηρία άνω του 67% μπορεί να βγάλει και πιστοποιητικό υγείας για να εργαστεί ως εκπαιδευτικός.




συναδελφοι δεν γνωριζω ποιοι μπορουν να χαρακτηριστουν με αναπηρια 67% .
δεν εχω ξερω καποια τετοια περιπτωση για να την χρησιμοποιησω ως σημειο αναφορας

αλλα

67% αναπηρια ακουγεται και θεωρω οτι ειναι ΜΕΓΑΛΗ αναπηρια ,
σιγουρα ειναι κατι πολυ σοβαρο που δεν θα ευχονταν καποιος ουτε στον εχθρο του ...

μπορει να φανει λιγο ασχετο αυτο που θα πω αλλα το λεω γιατι θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πανω σε αυτο το θεμα

με 67% αναπηρια καποιος δικαιουται συνταξη ?

οι επιτροπες που πιστοποιουν μια τετοια αναπηρια δινουν ικανοτητα εργασιας ?

οι επιτροπες αυτες επιτρεπουν εργασια σε ενα τετοιο ατομο ?
(το λεω με το σκεπτικο δεν επιβαρυνεται η υγεια του ?)

τα ρωταω αυτα γιατι εμενα μου φαινεται αντικρουομενο μεγαλη αναπηρια και εργασια

θα ηθελα αν ειναι δυνατο και ξερει καποιος σε ποιο αλλο κλαδο μπορει καποιος να διεκδικησει θεση εργασιας με τοσο μεγαλο ποσοστο αναπηριας?

το ρωταω αυτο μηπως παρουμε μια ιδεα για το ειδος των αναπηριων που επιτρεπουν στο ατομο να εργαστει



ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Αριθ. Φ21/2361
Κανονισμός εκτίμησης βαθμού αναπηρίας

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/819-93.1110270889505.pdf


Καλημερα σε ολουσ και καλωσ ηρθα στην παρεα σασ. Αισθανομαι σαν ψαρι εξω απο το νερο.Βοηθειστε αν γνωρίζετε.Το δεκεμβρη του 2004 μπηκα στο γαλλικο αθηνων με το 3% χρονια απασχοντες. Προβλεπεται κατι για την περίπτωσή μου.Πωσ να ξεκινήσω σε οτι αφορά διορισμό ορκιστηκα τον Ιουνιο αλλα δεν εκανα χαρτια για ωρομισθίουσ λογω παραπληροφόρησησ απο δευτεροβαθμια. Τι μπορώ να κάνω? ???

Πρέπει να μαζέψεις προϋπηρεσία 12 μηνών είτε ως ωρομίσθια είτε ως αναπληρώτρια και πρέπει να έχεις βεβαίωση από υγειονομική επιτροπή αναπηρίας άνω του 67%.Προς το παρόν δεν σε αφορά η τροπολογία γιατί πρέπει να έχεις προϋπηρεσία.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2009, 05:24:27 μμ από iamspongebob »
http://musicwebstar.blogspot.com/ Το Ν1 μουσικό blog στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν το ξερω,το διαβασα.Ειναι στην αρχη του θεματος.

δεν ξέρω πού το διάβασες, στην τροπολογία πάντως προς το παρόν δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο

To λέει στην τροπολογία. Διαβασέ την.

http://kesyp.didefth.gr/wp-content/uploads/tropologia_new_sxoles_pe.pdf


Η τροπολογία λέει πως διορίζονται εκτός ΑΣΕΠ. Όλοι ξέρουμε πως γίνονται διορισμοί με την προύπηρεσία. Εις βάρος αυτών των θέσεων γίναονται οι διορισμοί των ειδικών κατηγοριών. Μη μου πεις πως οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία θα διορίζονται σε εικονικές θέσεις. Πάντα οι όποοιες νέες κατηγορίες μειώνουν τις θέσεις των ήδη υπαρχουσών.
Θα επαναλάβω για άλλη μια φορά πως η θέση μου είναι να γίνονται οι διορισμοί των ευπαθών κατηγοριών σε ποσοστό 20% του συνόλου των διορισμών και να δίνονται επιπλέον επι8δόματα. Αυτό έχει λογική κι όχι το να παίρνονται θέσεις από τους μεν και να δίνονται στους δε, αυτό ΔΕΝ είναι κοινωνική πολιτική.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Μήπως,λέω μήπως είσαι λιγάκι σκληρή μαζί τους?

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Να θυμίσω ότι ήδη τα άτομα με αναπηρία έχουν ειδική μεταχείριση στους διορισμούς στα ειδικά σχολεία και με την προϋπηρεσία τους εκεί διορίζονται σε ''κανονικά'' σχολεία.

Δεν υπαρχει ειδικη μεταχειριση ειδικα για τα ατομα με αναπηρια...απορω που το ειδες κατι τετοιο. Αυτο ισχυει για ολους που δουλευουν σε σμεα οτι δηλ. μεταφερονται τα μορια τους και στην γενικη εκπαιδευση.Γι΄αυτο παρα πολλα ατομα εχουν στραφει στα σμεα...οχι γιατι ενδιαφερονται αλλα σαν μεσων μπας και δουλεψουν πιο ευκολα στα "κανονικα" σχολεια! η ειδικη δηλαδη παλι  θα την πληρωσει την νυφη! :P


το είδα εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8477.0  και εδώ  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4557.0 και σαφέστερα κάπου αλλού εδώ στο pde που δεν μπορώ να το βρω τώρα. Αν παραπληροφορήθηκα τι να πω... και στα κανονικά σχολεία όμως ξέρω περιπτώσεις, πέρα από τις γνωστές χρόνιες παθήσεις, που δίνουν προβάδισμα στον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι συνηθισμένο φαινόμενο ο καθένας να βλέπει τα δικά του προβλήματα ως μεγαλύτερα.
Όποιος θεωρεί πως τα πτυχία και η επαγγελματική αποκατάσταση έρχονται χωρίς κόπο πλανάται πλάνην οικτράν. Και μια και αναφέρθηκες προσωπικά σε μένα doroula πως θεωρείς ότι εγώ δεν έχω κοπιάσει και δε γνωρίζω πως είναι?Τίποτα δεν ήρθε εύκολα και τίποτα δε χαρίστηκε σε μένα τουλάχιστον...
Αγαπητή Ανναχχχ εγώ δε μιλησα ποτέ για σύνταξη.


Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σ' εσένα και απορώ γιατί το κάνεις θέμα προσωπικό. Εδώ κουβέντα κάνουμε. Άλλωστε φέτος θα διοριστώ από τους πρώτους στο 24μηνο και δεν έχω κανένα φόβο από την κατηγορία αυτή, οπότε και κανένα προσωπικό συμφέρον.

Δεν είπα ότι δεν έχεις κοπιάσει αλλά ότι κάποιοι κόπιασαν να φτάσουν σε κάποια καλή θέση, την οποία βλέπουν να χάνεται με τη συνεχή εισαγωγή στις πρώτες θέσεις  νέων ειδικών κατηγοριών. Δεν είναι λογικό να μπουν όλοι οι πολύτεκνοι, όλα τα άτομα με αναπηρία όλες οι άλλες ειδικές κατηγορίες και μετά όσοι δεν ανήκουν σε ειδική κατηγορία. Πουθενά αλλού στο δημόσιο δε γίνεται αυτό. Ας δίνεται ένα ποσοστό των θέσεων κατά προτεραιότητα στις ειδικές κατηγορίες.
Θα επαναλάβω λοιπόν για άλλη μια φορά πως η θέση μου είναι να γίνονται οι διορισμοί των ευπαθών κατηγοριών σε ποσοστό 20% του συνόλου των διορισμών και να δίνονται επιπλέον επιδόματα. Αυτό έχει λογική κι όχι το να παίρνονται θέσεις από τους μεν και να δίνονται στους δε, αυτό ΔΕΝ είναι κοινωνική πολιτική.Νομίζω είμαι σαφής, κουράστηκα να γράφω αυτονόητα και λογικά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Επαναλαμβάνω,μήπως,λέω μήπως είσαι πολύ σκληρή μαζί τους?
Οι άνθρωποι στο κάτω κάτω απλά αρρώστησαν,πράγμα που ανά πάσα στιγμή μπορεί να συμβεί στον καθένα.
Δε θα έπρεπε να τους αντιμετωπίζουμε με υπεροψία,αλλά με σεβασμό και θαυμασμό γιατί παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν,παλεύουν για τη βελτίωση της ζωής τους.

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως,λέω μήπως είσαι λιγάκι σκληρή μαζί τους?

Αν διαβάσεις και όλα τα άλλα που γράφω σ' αυτό το θέμα θα δεις ότι δεν είμαι. Απλά  λέω ότι η κοινωνική πολιτική δεν πρέπει να γίνεται '' τζάμπα'' εις βάρος μόνο μιας μερίδας πολιτών -των συναδέρφων-. Πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα από το σύνολο της κοινωνίας και φυσικά με επιβάρυνση του κρατικού προύπολογισμού κι όχι λίγων συναδέρφων που προσπαθούν με άπειρες θυσίες να ζήσουν. Η πολιτική απλά στρέφει τη μια μερίδα πολιτών εναντίον της άλλης παίρνοντας από τους μεν και δίνοντας στους δε. Αυτό δεν είναι κοινωνική πολιτική.

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ειχα συμφοιτητρια και φιλη που διοριστηκε αμεσως μολις τελειωσαμε τη σχολη επειδη επασχε απο μεσογειακη αναιμια .Μου ειχε κακοφανει τοτε.Η κοπελα λογω του προβληματος δεν παντρευτηκε ποτε και φετος  στις αρχες του καλοκαιριου πεθανε. Οταν το εμαθα συγκλονιστηκα. Ηταν μονο 37 ετων.  Εγω και παντρευτηκα και εκανα παιδια. Αργησα και ταλαιπωρηθηκα για να διοριστω.Ειμαι αναπληρωτρια ακομα.Πιστευω ομως πως η υγεια ειναι πιο πολυτιμη απο το διορισμο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Εγω doroula αυτο που καταλαβα ειναι οτι προυγουνται αν θελουν να δουλεψουν ως ειδικο προσωπικο σε ειδικα σχολεια.Δεν διαβασα πουθενα για ειδικη μεταχειριση.Αυτο που λες για το ποσοστο...μα ενα ποσοστο παιρνουν απο τα ατομα με αναπηρια δεν τους παιρνουν ολους!οσο για τα επιδοματα μην τρελαινεσαι...κοβονται αβερτα! ;)

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω doroula αυτο που καταλαβα ειναι οτι προυγουνται αν θελουν να δουλεψουν ως ειδικο προσωπικο σε ειδικα σχολεια.Δεν διαβασα πουθενα για ειδικη μεταχειριση.Αυτο που λες για το ποσοστο...μα ενα ποσοστο παιρνουν απο τα ατομα με αναπηρια δεν τους παιρνουν ολους!οσο για τα επιδοματα μην τρελαινεσαι...κοβονται αβερτα! ;)
θα διορίζονται ΟΛΟΙ όσοι έχουν 12 μήνες προϋπηρεσίας και 67% αναπηρίας. Κάκιστα δε δίνουν επιδόματα. Κατά τη γνώμη μου κάποιοι άνθρωποι θα έπρεπε να παίρνουν 1500 ευρώ μισθό από το κράτος ακόμα κι αν δε δουλεύουν. Αυτή είναι η θέση, ότι ''τζάμπα'' κοινωνική πολιτική που απλά παίρνει δουλειά από τους μεν και τους δίνει στους δε, ΔΕΝ είναι κοινωνική πολιτική.
Φαγωνόμαστε για 1000 ευρώ το μήνα μεταξύ μας, ενώ άλλοι ''τρώνε'' εκατομμύρια.

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Ελα βρε Ντορουλα εσενα θελουμε!!!! και προθυπουργος ;) Σορρυ αλλα ολη αυτη η γκρινια μου εβγαλε γελιο!!!! Θα σε ψηφισω παντως... ;) ;D Καλα αποτελεσματα να εχουμε παιδια και πανω απ΄ολα να ειμαστε ενωμενοι και να συνεργαζομαστε. Γιατι η ε.α θελει μεγαααααααααλο στομαχι!!! και μεγαλη ΑΓΑΠΗ ;) Να ειμαστε ολοι καλα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2009, 02:35:26 μμ από militsa »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 644

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.