*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sweetie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Ήθελα περισσότερο να απαντήσω στο/στη συνάδελφο και στην απορία του/της «τι σημαίνει 67% αναπηρία; Πόσο μπορεί να εργαστεί ένας τέτοιος άνθρωπος» κτλπ κτλπ.
 Ένας άνθρωπος με αυτό το ποσοστό της αναπηρίας, φυσικά και μπορεί να εργαστεί. Μιλάμε μεταξύ άλλων για ανθρώπους που έχουν χάσει κάποιο μέλος του σώματός τους, που έχουν κάποια σωματική παραμόρφωση, αλλά και για καρκινοπαθείς και καρδιοπαθείς…Δε γνωρίζω ακριβώς όλες τις περιπτώσεις και δε θέλω να παρεξηγηθώ αν δεν αναφέρω πιο βαριές μορφές, απλά από όσα έχω ακούσει ---και για άλλα Υπουργεία---αυτές μου ήρθαν στο μυαλό. Οι παραπάνω περιπτώσεις μπορούν κάλλιστα να εργαστούν και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία, χωρίς όπως αναφέρεται στο φόρουμ να δημιουργούν κανένα πρόβλημα στο σχολείο ή στο πρόγραμμα.  Η Ελληνική κοινωνία καιρός ήταν να εντάξει άτομα ειδικής κατηγορίας, και στον εκπαιδευτικό μας χώρο. Εάν θέλουμε λιγουλάκι να πάμε μπροστά, ας θεωρήσουμε ότι όντως, το Κράτος αποκτά ευαισθησίες…! Σκεφτήκατε ποτέ σε τι προσωπική δοκιμασία μπαίνουν αυτά τα άτομα που έχουν στην πραγματικότητα ακρωτηριαστεί ή νοσήσει; Δεν ήταν κανενός τους επιλογή όμως καλούνται να ζήσουν με αυτό και να παλέψουν για τις ίδιες θέσεις, χωρίς τα ίδια φόντα. Γιατί να μην βοηθήσει το Κράτος που στην τελική δεν τους ανοίγει την πόρτα ανεξέλεγκτα, αλλά τους βάζει στη διαδικασία της προϋπηρεσίας έστω των 12 μηνών ---άρα σημαίνει ότι πολύ πριν φτάσουν στο διορισμό έχουν περάσει από αρκετά σχολεία, και έχει φανεί αν τα καταφέρνουν να μπουν σε τάξη---. Γιατί π.χ οι πολύτεκνες οικογένειες που απλώς αποφάσισαν να αυξήσουν τα μέλη τους, να απολαμβάνουν τα bonus τους τη στιγμή που καμία αρρώστια και κανένα ατύχημα ποτέ δεν ρώτησε κανένα πάσχοντα; Γιατί για την Ελλάδα είναι επιτρεπτό να τακτοποιεί τις μεγάλες οικογένειες, όπου κάλλιστα όποιος θέλει «πετάει» τέσσερα παιδιά και καθάρισε, και όχι τα άτομα μιας πιο ευαίσθητης κατηγορίας;
Και αν θιγόμαστε κάποιοι από εμάς, γιατί όντως…στην Ελλάδα του σήμερα υπάρχουν τα παραθυράκια των πλαστών εγγράφων κτλπ, ας σκεφτούμε ότι αν θέλουμε να λεγόμαστε Εκπαιδευτικοί με «Ε» κεφαλαίο καλό θα ήταν να σεβόμαστε κάθε διαφορετικότητα και επειδή σήμερα έχουμε την υγεία μας να μη «θάβουμε» περιπτώσεις αναπηρίας. Και προς Θεού, το 67% δε θα μας φάει το ψωμί, ούτε θα αλλάξει τη σειρά μας σε κανένα πίνακα, ούτε θα πάει κακρυά το διορισμό μας! Δε θα είναι οι θέσεις τους σε βάρος όσων είναι να διοριστούν! Και όσο για τους συναδέλφους που θα μας προκύψουν---γιατί και ως προς αυτό διάβασα ειρωνικά σχόλια---…σκεφτείτε λίγο, τι θα κάναμε αν μεθαύριο είχαμε στην τάξη μας ένα παιδί με 67% αναπηρία; Θα το περιθωριοποιούσαμε; Θα του λέγαμε πως εξαιτίας του δε λειτουργεί σωστά η τάξη; Θα του φωνάζαμε, μη διαβάζεις και μη σπουδάζεις γιατί δεν πρόκειται να βρεις δουλειά; Ε, αυτά δε γίνονται...!

Τα όνειρα χτίζονται από μικρή ηλικία και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να εξαιρούμε ανθρώπους από το στίβο της ζωής εξαιτίας μιας ατυχίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ειπα,

δεν ειπα να τους ριξουμε στον καιαδα ,

δεν ξερω ρωτησα τι ειδους ειναι αυτες οι περιπτωσεις ...

67% νομιζα οτι ειναι αναπηρια που σε συνταξιοδοτει ενα πολιτισμενο κρατος γιατι δεν εχει το ατομο αυτο την δυνατοτητα να εργαστει και να συντηρηθει ,

ετσι νομιζα ,

δεν ηξερα οτι για να σωσει το ασφαλιστικο οι συνταξεις δεν ειναι ικανοποιητικες και αναγκαζει τα ατομα να εργαστουν για να μην μπουν σε οικονομικο περιθωριο ή το κονωνικο ρατσισμο που το ιδιο κρατος προβαλει με τετοιες διαφορες ρυθμισεις και κατηγοριες

επισης η απορια μου ειναι σε ποιο αλλο κοματι του δημοσιου τομεα και οργανισμων υπαρχει τετοια ρυθμιση που να βοηθαει ατομα που εχουν τετοιου ποσοστου αναπηρια, υπαρχει ? ειναι αναλογο ? αν οχι γιατι ?

 και τελικα θα ηθελα να ρωτησω απο πιο ποσοστο αναπηριας και πανω δεν επιτρεπει το κρατος την εργασια ,

ή δεν υπαρχει ανωτερο οριο και το αφηνει στη διαθεση του ατομου ?

η υγεια και η εκπαιδυση θεωρω οτι ειναι οι πιο σημαντικοι πυλωνες για την στηριξη μιας πολιτισμενης κοινωνιας

οι αποριες μου ομως δεν θα ηθελα να παρεξηγουνται
εξαλου για τι αριθμο τετοιων ατομων μιλαμε ?
σιγουρα πολυ μικρο που να μπορει να θεωρηθει προβλημα για τους πινακες


Αποσυνδεδεμένος isovitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • ισόβια εξεταζόμενος....
    • Προφίλ
Πιο βαριά και αποκρουστική αναπηρία είναι η πνευματική που χαρακτηρίζει πολλούς από τους "υγιείς". Και γίνεται έκδηλη από τις ρατσιστικές απόψεις που εκφράζουν για ανθρώπους που είμαι σίγουρος πως η όποια ασθένεια δεν γίνεται άλλοθι για να βολευτούν αλλά αιτία να προσφέρουν με μεγαλύτερη ευσυνειδησία και υπευθυνότητα.
Με τον καιρό να ΄ναι κόντρα έχει τιμή σα πετάς...

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σαφώς και υπάρχει ευαισθησία, κανείς δε θα ήθελε να είναι σε αυτή τη θέση, αλλά αυτοί οι διορισμοί δεν πρέπει να γίνονται με κάποιο μέτρο π.χ. στο 20% του συνόλου των προσλήψεων όπως γίνεται σε άλλες υπηρεσίες;
δηλαδή πρέπει να διοριστούν πρώτα όλοι οι πολύτεκνοι, οι οαεδίτες,τα άτομα με αναπηρία άλλες ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και μετά όλοι οι άλλοι; κι εμείς έχουμε προβλήματα και ανάγκες...
Άκουσα ότι παρόμοιες κινήσεις κάνουν και οι τρίτεκνοι και οι γονείς παιδιών με αναπηρία  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=11733.0       
Να θυμίσω ότι ήδη τα άτομα με αναπηρία έχουν ειδική μεταχείριση στους διορισμούς στα ειδικά σχολεία και με την προϋπηρεσία τους εκεί διορίζονται σε ''κανονικά'' σχολεία. Δεν αρκεί αυτό;
Μακάρι να υπήρχαν θέσεις για όλους αλλά εφόσον δεν υπάρχουν, πρέπει να κάνουμε κάτι.
Πώς μπορούμε να οργανωθούμε; καλά τα λόγια αλλά πρέπει να τα πούμε και στα αρμόδια αυτιά, να καταλάβουν ότι κι εμείς έχουμε λόγο- και ψήφο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
με βαση την τροπολογια οι διορισμοι των ατομων με 67% θα πραγματοποιουνται περαν απο των οριζομενων απο τις διαταξεις ποσοστων

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με βαση την τροπολογια οι διορισμοι των ατομων με 67% θα πραγματοποιουνται περαν απο των οριζομενων απο τις διαταξεις ποσοστων

αυτό πού το ξέρεις; γιατί η τροπολογία είναι ασαφής. εξάλλου αυτό δε γίνεται ποτέ, εφόσον μειώνονται τελικά οι θέσεις για τους υπόλοιπους, όπως έγινε και με τους 24μηνίτες, στους οποίους ανήκω.
εξάλλου και πάλι δεν είναι σαφές αν αυτή η κατηγορία θα προηγείται των υπόλοιπων διοριζομένων όπως π.χ. γίνεται με τους πολύτεκνους.

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
δεν το ξερω,το διαβασα.Ειναι στην αρχη του θεματος.

Αποσυνδεδεμένος Ange

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαπιστώνω ιδιαίτερη "ευαισθησία" από συναδέλφους για τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες .Εξομοιώνονται τα άτομα με αναπηρίες ή σοβαρά προβλήματα υγείας με τους οαεδίτες π.χ.
Πόσοι δηλαδή θα είναι οι έχοντες 67% αναπηρία που θα "φάνε" τη θέση των άλλων συναδέλφων?
Και βέβαια όλοι έχουμε προβλήματα και ανάγκες.Οι μεταγγίσεις και οι αιμοκαθάρσεις για παράδειγμα, στις οποίες υποβάλλονται κάποιοι για να ζήσουν όμως, δε νομίζω να μπορούν να εξισωθούν με τις καθημερινές ανησυχίες του καθενός μας.
Είναι εύκολο για έναν υγιή άνθρωπο να είναι αλαζονικός...

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ίσως δεν πρόσεξες τι γράφω. Άλλο το θέμα των αναπήρων άλλο των οαεδιτών, όμως δεν παύει να υπάρχει το πρόβλημα των παρένθετων στους πίνακες κατηγοριών.
Ειδικά για τους ανάπηρους πρότεινα παίρνουν ειδικά επιδόματα και συντάξεις,άλλωστε αυτός που υφίσταται καθημερινά αιμοκαθάρσεις, όπως λες, δεν είναι σε θέση να εργαστε ί ή να διορίζονται με το 20% όπως γίνεται αλλού.
Από την αρχή είπα πως δε θα ήθελα να είμαι σε τέτοια θέση, όμως αντί να κατηγορείς αυτούς που δεν έχουν τόσο μεγάλα προβλήματα αλλά έχουν κοπιάσει πολύ ως αλαζόνες μπες για λίγο κι εσύ στη δική τους θέση.

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαπιστώνω ιδιαίτερη "ευαισθησία" από συναδέλφους για τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες .Εξομοιώνονται τα άτομα με αναπηρίες ή σοβαρά προβλήματα υγείας με τους οαεδίτες π.χ.
Πόσοι δηλαδή θα είναι οι έχοντες 67% αναπηρία που θα "φάνε" τη θέση των άλλων συναδέλφων?
Και βέβαια όλοι έχουμε προβλήματα και ανάγκες.Οι μεταγγίσεις και οι αιμοκαθάρσεις για παράδειγμα, στις οποίες υποβάλλονται κάποιοι για να ζήσουν όμως, δε νομίζω να μπορούν να εξισωθούν με τις καθημερινές ανησυχίες του καθενός μας.
Είναι εύκολο για έναν υγιή άνθρωπο να είναι αλαζονικός...


Ίσως δεν πρόσεξες τι γράφω. Άλλο το θέμα των αναπήρων άλλο των οαεδιτών, όμως δεν παύει να υπάρχει το πρόβλημα των παρένθετων στους πίνακες κατηγοριών.
Ειδικά για τους ανάπηρους πρότεινα παίρνουν ειδικά επιδόματα και συντάξεις,άλλωστε αυτός που υφίσταται καθημερινά αιμοκαθάρσεις, όπως λες, δεν είναι σε θέση να εργαστε ί ή να διορίζονται με το 20% όπως γίνεται αλλού.
Από την αρχή είπα πως δε θα ήθελα να είμαι σε τέτοια θέση, όμως αντί να κατηγορείς αυτούς που δεν έχουν τόσο μεγάλα προβλήματα αλλά έχουν κοπιάσει πολύ ως αλαζόνες μπες για λίγο κι εσύ στη δική τους θέση.

Αποσυνδεδεμένος doroula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν το ξερω,το διαβασα.Ειναι στην αρχη του θεματος.

δεν ξέρω πού το διάβασες, στην τροπολογία πάντως προς το παρόν δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο

Αποσυνδεδεμένος iamspongebob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν το ξερω,το διαβασα.Ειναι στην αρχη του θεματος.

δεν ξέρω πού το διάβασες, στην τροπολογία πάντως προς το παρόν δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο

To λέει στην τροπολογία. Διαβασέ την.

http://kesyp.didefth.gr/wp-content/uploads/tropologia_new_sxoles_pe.pdf
http://musicwebstar.blogspot.com/ Το Ν1 μουσικό blog στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Πιο βαριά και αποκρουστική αναπηρία είναι η πνευματική που χαρακτηρίζει πολλούς από τους "υγιείς". Και γίνεται έκδηλη από τις ρατσιστικές απόψεις που εκφράζουν για ανθρώπους που είμαι σίγουρος πως η όποια ασθένεια δεν γίνεται άλλοθι για να βολευτούν αλλά αιτία να προσφέρουν με μεγαλύτερη ευσυνειδησία και υπευθυνότητα.

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΣ!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Παράθεση
Να θυμίσω ότι ήδη τα άτομα με αναπηρία έχουν ειδική μεταχείριση στους διορισμούς στα ειδικά σχολεία και με την προϋπηρεσία τους εκεί διορίζονται σε ''κανονικά'' σχολεία.

Δεν υπαρχει ειδικη μεταχειριση ειδικα για τα ατομα με αναπηρια...απορω που το ειδες κατι τετοιο. Αυτο ισχυει για ολους που δουλευουν σε σμεα οτι δηλ. μεταφερονται τα μορια τους και στην γενικη εκπαιδευση.Γι΄αυτο παρα πολλα ατομα εχουν στραφει στα σμεα...οχι γιατι ενδιαφερονται αλλα σαν μεσων μπας και δουλεψουν πιο ευκολα στα "κανονικα" σχολεια! η ειδικη δηλαδη παλι  θα την πληρωσει την νυφη! :P

Ρε σεις και οι φοιτητες απο την Κυπρο μπαινουν σε οποια σχολη θελουν και να σας πω καλα κανουν αφου εχουν αυτο το δικαιωμα.Τελος παντων...να πω κατι προσωπικο?συμφωνω οτι ολοι εχουν διαφορα προβληματα κυριως οικονομικα ομως. Οι περισσοτεροι εκπαιδευτικοι ομως μερικες φορες βολευονται με ιδιαιτερα. Και εγω πηγα να δουλεψω ως baby-sitter γιατι μου αρεσουν πολυ τα μικρα και η δουλεια μου!δεν με πηραν ομως και ας νιωθω εγω οτι δεν διαφερω σε τιποτα απο εναν αρτιμελη! ειναι η νοοτροπια μας τετοια τι να πω. Πιστευω οτι το καθε ατομο με ορατη αναπηρια ειναι πολυ πιο δυσκολο εστω και με ιδιαιτερα να βγαλει καποια χρηματα. Δεν ειμαι απαισιοδοξη...ναι καποια στιγμη θα βρει αν αντεξει ομως τις "πορτες" που θα εχει φαει ως τοτε.

Η/ο Ange νομιζω μιλησε για συνταξης κτλ. Και εγω παιρνω συνταξη 500 ευρω μαζι με το εκας. Γουσταρω ομως τρελα την δουλεια μου τι να κανουμε τωρα. Ναι προτειμω να μου κοπει η σιγουρη συνταξη και να παω στην αλλη ακρη για να προσφερω της υπηρεσιες μου στην εκπαιδευση παιδιων που περιμενουν βοηθεια!δεν μπορει να μου το απαγορευσει κανενας αυτο το δικαιωμα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 612
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.