*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Συγνώμη, γιατί να κάνω αίτηση σε ΣΜΕΑ? Αν θέλω να κάνω αίτηση σε κανονικό λύκειο ή και γυμνάσιο δεν γίνεται? Φαντάζομαι πως γίνεται. 'Οποιοι έχουν αναπυρία 67% μόνο σε ΣΜΕΑ διορίζονται?

Θεωρητικά γίνεται, αλλά πρακτικά είναι αδύνατον αν δεν έχεις καθόλου προηγούμενη προϋπηρεσία ή επιτυχία σε ΑΣΕΠ, γιατί η σειρά κατάταξης στους πίνακες καθορίζεται βάσει αυτών των κριτηρίων. Στους περισσότερους κλάδους είναι πάρα πολλοί αυτοί που πληρούν αυτά τα κριτήρια και άρα προηγούνται από όποιον δεν έχει μόρια. Οι μόνες περιπτώσεις 67% αναπηρίας που δίνουν προτεραιότητα στους πίνακες είναι η μεσογειακή αναιμία και η σκλήρυνση κατά πλάκας.
Αν, όμως, είσαι δάσκαλος, το πράγμα αλλάζει και μπορείς άνετα να προσληφθείς σε "κανονικό" σχολείο, άσχετα αν έχεις μόρια ή ανήκεις σε μια από τις δύο παραπάνω ειδικές κατηγορίες


πολυ σωστα :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thaer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
            Ευχαριστώ πάρα πολύ. Κατάλαβα τι παίζει τώρα. Νόμιζα οτι είναι σχετικα ευκολο να μπείς ωρομισθιος καθηγητης στην εκπαιδευση. Για σεμηνάριο ΣΜΕΑ ξέρει κανείς τπτ;

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
             Μπερδεύτηκα λίγο. Εγώ του χρόνου το καλοκαίρι τελειώνω πληροφορική. Άρα αν κάνω τα χαρτιά μου για ωρομίσθιο και με παρουν και αποκτησω προυπηρεσια 12 μηνών και μετά δείξω οτι έχω αναπηρία 67% συμφωνα με τη παραγραφο 4 (περι 67%) θα με μονιμοποιήσουν. Πάντα μηλάω για μη ΣΜΕΑ εκπέδευση. Πάντως στο άρθρο που επισυνάπτουν παραπάνω δεν λέει πουθενα για ΣΜΕΑ. Το έχουν αόριστο.  ???

Ως ωρομισθιος ειναι δυσκολο να μαζέψεις 12μηνη πραγματικη προϋπηρεσια σε ένα έτος. Ανα 100ώρες παίρνεις 1 μόριο σε δημοτικά ή ολοήμερα.Πρεπει να δουλέψεις τουλάχιστον 3 χρόνια και με την προϋπόθεση οτι θα σε καλέσουν στην αρχή της σχολικής χρονιάς.Μόνο ως αναπληρωτής σου δίνουν 1 μόριο /μήνα.
Όταν τελειώσεις με το καλό τη σχολή σου μπορείς να πρωταθείς στους πίνακες αναπληρωτων ως ειδική κατηγορία μόνο αν έχεις μαισογειακή αναιμία ή πολλαπλη σκλήρυνση.
Μπορείς όμως να κάνεις τα χαρτιά σου σε ΣΜΕΑ στα οποια παίρνουν απ'ότι γνωρίζω κάποιο ποσοστό εκπαιδευτικών με 67% αναπηρία

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
μηπως γνωριζει κανεις ποτε θα βγει η εγκυκλιος για το διορισμο των 67%? ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
μηπως γνωριζει κανεις ποτε θα βγει η εγκυκλιος για το διορισμο των 67%? ?


κανεις δεν ξερει.οι υπαλληλοι στο υπουργειο αγνοουσαν και το γεγονος οτι ψηφιστηκε η τροπολογια.ποσο μαλλον το ποτε θα βγει η εγκυκλιος.τι να πω...εδω καλα καλα ουτε σαν αναπληρωτες δεν θα δουλεψουμε με τους ρυθμους που πανε... :-\

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
το υπουργειο δε θα επρεπε να ξερει ποτε θα βγει εγκυκλιος για το διορισμο των ατομων με 67% αναπηρια? Επικοινωνησα σημερα και δεν ειχαν ιδεα στο τμημα διορισμων. Μηπως ξερεις καποιος τι παιζεται με το ζητημα?

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Καλημερα εχει καποιος πληροφορηση σχετικα με πως θα προχωρησει το θεμα των 67% και 12μηνο? Φοβαμαι μηπως το θεμα παει στα "αζητητα".

Αποσυνδεδεμένος bagia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
και εγω μιλησα σημερα το πρωι και δε ξερουν τιποτα. Μου ειπαν να ξαναπαρω απο βδομαδα  :o

Αποσυνδεδεμένος Sweetie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Πάντως στηριζόμενη σε όσα θυμάμαι και διάβασα για τους διορισμούς, τοποθετήσεις κτλπ το 2007 (που πάλι είχαμε εκλογές)
πάλι φαντάζομαι θα εξαιρεθεί το ΥΠΕΠΘ και θα γίνουν κανονικά οι προσλήψεις κτλπ άρα πόσο να αργήσει και το 67% ???

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank2_9_9_01028.php


Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημερα εχει καποιος πληροφορηση σχετικα με πως θα προχωρησει το θεμα των 67% και 12μηνο? Φοβαμαι μηπως το θεμα παει στα "αζητητα".

Στα αζήτητα;;;  ???
Αφού ψηφίστηκε από το θερινό τμήμα της Βουλής πριν περίπου 1 βδομάδα.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
bikini συμφωνω μαζι σου ομως φοβαμαι μηπως γινει κατι και δεν τεθει σε ισχυ ο νομος γιατι ειδαν πολλα τα ματια μου κυριως τις τελευταιες μερες και πλεον αμφιβαλω για πολλα. Απο το πρωι προσπαθω να επικοινωνησω με την εφημεριδα της κυβερνησης για να δω αν δρομολογηθηκε η δημοσιευση του συγκεκριμενου νομου ή καλυτερα τροπολογιας.Μπορει καποιος απο εσας να το ψαξει για να μηπως και βγαλουμε συμπερασμα? 

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
καλησπερα!τηλεφωνησα τη Δευτερα στο υπουργειο και κλασικα δεν ειχαν ιδεα.μαλιστα μου ειπαν οτι μαλλον δεν θα ισχυσει φετος και ισως παει για του χρονου.οσο για τη δημοσιευση ,μπες στην ιστοσελιδα της εφημεριδας της κυβερνησης και ψαχνε την απο εκει.

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
popitsa ευχαριστω θα το κανω τωρα κιολας. Αν δεν κανω λαθος η ημερομηνια του συγκεκριμενου ηταν 2009-10.Αρα γιατι να παει του χρονου?

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
αυτο ακριβως ρωτησα και εγω.σου λεω παντως πως δεν ειχαν ιδεα.απλα επρεπε να δωσουν καποια απαντηση και ειπαν οτι τους κατεβηκε.τι να πω... :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161419
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.