*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Διορισμού  (Αναγνώστηκε 93055 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #602 στις: Αύγουστος 08, 2009, 11:45:50 μμ »
Μια γνωστη μου μου ειπε πως μπορεις να δηλωσεις και περιοχες που στην εγκυκλιο δεν εχουν κενα! Ισχυει κατι τετοιο? Θα μπορει το Συστημα να δεχθει για παραδειγμα Α Αθηνας σε μια ειδικοτητα ενω δεν εχουν δοθει κενα γι αυτην την περιοχη?
Εγω νομιζω πως δεν θα σε αφησει το Συστημα, η ιδια λεει πως θα γινει δεκτο γιατι καποια λειτουργικα κενα υπαρχουν ηδη αδηλωτα ή ενεδεχεται να εμφανιστουν αμεσα.
Δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Τα κενά που δίνουν στους διορισμούς είναι οργανικά, εκτός και αν πρόκειται πρόκειται για βυσματικές υπεραριθμίες. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση τα κενά (κατά τη διαδικασία των αιτήσεων διορισμού) θεωρούνται οργανικά. Αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα.
Εν πάση περιπτώσει το σύστημα δεν πρόκειται να δεχτεί περιοχές που δεν έχουν δοθεί στους διορισμούς. Το λέει εξάλλου και στην εγκύκλιο πως οι υποψήφιοι επιλέγουν από τις δοσμένες περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:06 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #603 στις: Αύγουστος 09, 2009, 12:01:33 πμ »
Παιδιά δεν μπορείτε να βάλετε περιοχές που δεν έχουν δοθει!!!!
Καταρχήν (ίσως κάποιοι δεν το γνωρίζουν) δεν μπορεί να δοθεί περιοχή σε νεοδιόριστο όταν εκκρεμεί για την περιοχή έστω και μία αίτηση μετάθεσης.
Για παράδειγμα αν κάποιος δεν πήρε μετάθεση φέτος στην Β Καβάλας π.χ. ενώ ήθελε δεν μπορεί δια νόμου να δοθεί αυτή η περιοχή στην εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #604 στις: Αύγουστος 09, 2009, 12:23:07 πμ »
και γω ρωτησα κ μου ειπαν δε θα το δεχθουν

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #605 στις: Αύγουστος 09, 2009, 12:22:40 μμ »
Μπορεί να ακουστεί αφελής η ερώτηση, είναι η πρώτη φορά ωστόσο που δίνω ΑΣΕΠ και δεν γνωρίζω πολλά.
Είμαι βιολόγος, 55η στην κατάταξη των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Ο αριθμός διοριστέων είναι 53. Με αφορά η εγκύκλιος διορισμού; Πρέπει να δηλώσω περιοχές σε περίπτωση που του χρόνου με πάρουν ως επιλαχούσα;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:06 »

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #606 στις: Αύγουστος 09, 2009, 12:27:26 μμ »
Μπορεί να ακουστεί αφελής η ερώτηση, είναι η πρώτη φορά ωστόσο που δίνω ΑΣΕΠ και δεν γνωρίζω πολλά.
Είμαι βιολόγος, 55η στην κατάταξη των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Ο αριθμός διοριστέων είναι 53. Με αφορά η εγκύκλιος διορισμού; Πρέπει να δηλώσω περιοχές σε περίπτωση που του χρόνου με πάρουν ως επιλαχούσα;
Ευχαριστώ.


φυσικά κ να δηλώσεις!!!εχεις πιθανότητες αν καποιος δεν καταθέσαι αιτηση ή θελει να διοριστεί του χρόνου.
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #607 στις: Αύγουστος 09, 2009, 12:29:00 μμ »
Μπορεί να ακουστεί αφελής η ερώτηση, είναι η πρώτη φορά ωστόσο που δίνω ΑΣΕΠ και δεν γνωρίζω πολλά.
Είμαι βιολόγος, 55η στην κατάταξη των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Ο αριθμός διοριστέων είναι 53. Με αφορά η εγκύκλιος διορισμού; Πρέπει να δηλώσω περιοχές σε περίπτωση που του χρόνου με πάρουν ως επιλαχούσα;
Ευχαριστώ.


φυσικά κ να δηλώσεις!!!εχεις πιθανότητες αν καποιος δεν καταθέσαι αιτηση ή θελει να διοριστεί του χρόνου.

καταθέσει ηθελα να γραψω.. :P
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #608 στις: Αύγουστος 09, 2009, 02:12:11 μμ »
Μπορεί να ακουστεί αφελής η ερώτηση, είναι η πρώτη φορά ωστόσο που δίνω ΑΣΕΠ και δεν γνωρίζω πολλά.
Είμαι βιολόγος, 55η στην κατάταξη των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Ο αριθμός διοριστέων είναι 53. Με αφορά η εγκύκλιος διορισμού; Πρέπει να δηλώσω περιοχές σε περίπτωση που του χρόνου με πάρουν ως επιλαχούσα;
Ευχαριστώ.
Αν ο συνολικός αριθμός διοριστέων(δηλαδη και για φέτος και για του χρόνου) στην ειδικότητά σου είναι 53 και εσύ είσαι η 55η σε αυτή τη φάση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Είναι πολύ πιθανό να διοριστείς τον επόμενο Σεπτέμβριο ως επιλαχούσα αλλά αυτό γίνεται πάντοτε με ξεχωριστή εγκύκλιο(διαφορετική από αυτή που περιλαμβάνει τους αρχικούς διοριστέους) η οποία μάλιστα αργεί αρκετά.Πέρυσι βγήκε 28/8 και τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν μέσα Σεπτέμβρη.Η περυσινή εγκύκλιος μάλιστα εμπεριείχε ονομαστικά όλους τους επιλαχόντες.Σε αυτή τη φάση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δε θεωρείσαι διοριστέα.Οι επιλαχόντες προκύπτουν από ασεπίτες που διορίζονται με 24μηνο ή 40% και φυσικά επιλέγουν να διοριστούν με αυτούς τους τρόπους.Του χρόνου το καλοκαίρι θα ξέρεις σίγουρα.
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #609 στις: Αύγουστος 09, 2009, 07:06:45 μμ »
Μπορεί να ακουστεί αφελής η ερώτηση, είναι η πρώτη φορά ωστόσο που δίνω ΑΣΕΠ και δεν γνωρίζω πολλά.
Είμαι βιολόγος, 55η στην κατάταξη των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Ο αριθμός διοριστέων είναι 53. Με αφορά η εγκύκλιος διορισμού; Πρέπει να δηλώσω περιοχές σε περίπτωση που του χρόνου με πάρουν ως επιλαχούσα;
Ευχαριστώ.
Αν ο συνολικός αριθμός διοριστέων(δηλαδη και για φέτος και για του χρόνου) στην ειδικότητά σου είναι 53 και εσύ είσαι η 55η σε αυτή τη φάση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Είναι πολύ πιθανό να διοριστείς τον επόμενο Σεπτέμβριο ως επιλαχούσα αλλά αυτό γίνεται πάντοτε με ξεχωριστή εγκύκλιο(διαφορετική από αυτή που περιλαμβάνει τους αρχικούς διοριστέους) η οποία μάλιστα αργεί αρκετά.Πέρυσι βγήκε 28/8 και τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν μέσα Σεπτέμβρη.Η περυσινή εγκύκλιος μάλιστα εμπεριείχε ονομαστικά όλους τους επιλαχόντες.Σε αυτή τη φάση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δε θεωρείσαι διοριστέα.Οι επιλαχόντες προκύπτουν από ασεπίτες που διορίζονται με 24μηνο ή 40% και φυσικά επιλέγουν να διοριστούν με αυτούς τους τρόπους.Του χρόνου το καλοκαίρι θα ξέρεις σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική σου απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #610 στις: Αύγουστος 09, 2009, 07:09:18 μμ »
συναδελφοι ξαναρωτησα αλλα απαντηση δεν πηρα...με θεση 1075 σε ασεπ και μονο αυτο κανω αιτηση???ειμαι ασχετη το ξερω αλλα επειδη εχουν ειπωθει διαφορα θελω να το σιγουρεψω οτι δεν κανω...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #611 στις: Αύγουστος 09, 2009, 07:13:16 μμ »
Vania, όχι, δεν μπορείς να κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #612 στις: Αύγουστος 09, 2009, 07:17:20 μμ »
συναδελφοι ξαναρωτησα αλλα απαντηση δεν πηρα...με θεση 1075 σε ασεπ και μονο αυτο κανω αιτηση???ειμαι ασχετη το ξερω αλλα επειδη εχουν ειπωθει διαφορα θελω να το σιγουρεψω οτι δεν κανω...

"Το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων πρόκειται να προβεί στο διορισμό μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού των κλάδων ΠΕ01, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ11, ΠΕ13, ΠΕ15 και ΠΕ34 σε περιοχές διορισμού και σε δυσπρόσιτα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και εκπαιδευτικού προσωπικού ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, για το σχολικό έτος 2009-2010 από τους εγγεγραμμένους στους πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ 2008 του άρθρου 1 παρ.7 του Ν.2834/2000 (ΦΕΚ 160/7-7-2000 τ.Α΄) για την κάλυψη σε ποσοστό 60% των πληρούμενων θέσεων."


Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #613 στις: Αύγουστος 09, 2009, 08:14:46 μμ »
οχι γιατι δεν εισαι στον πινακα διοριστεων του ασεπ αλλα στον πινακα επιτυχοντων. ειναι διαφορετικοι πινακες.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #614 στις: Αύγουστος 09, 2009, 08:52:36 μμ »
Help
Αύριο θα πάω να κάνω αίτηση διορισμού στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου. Χρειάζεται σίγουρα πτυχίο και πιστοποιητικο στρατολογίας; Με έχουν καταγράψει στο σύστημα όταν έκανα αίτηση αναπληρωτών για 1η φορά πριν κάτι χρόνια. Τότε τους τα είχα πάει όλα. Πρέπει να τους τα ξαναπάω; Χρειάζεται και ΑΦΜ:
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #615 στις: Αύγουστος 09, 2009, 08:55:39 μμ »
Απευθυνομαι σε Φυσικους ΠΕ04.01 αλλα οχι μονο:
Υπαρχει τροπος να μαθουμε τον ΑΡΙΘΜΟ των κενων ανα Δευτεροβαθμια ή ανα Νομό? Για παραδειγμα στην Εγκυκλιο λεει για Φυσικους υπαρχει περιοχη διορισμου η Α Κυκλαδων. Μπορουμε να γνωριζουμε ποσα ειναι αυτα τα κενα για ΠΕ04.01?
Φανταζομαι πως οχι, αλλα επειδη υπαρχουν μεγαλα τσακαλια εδω μεσα ειπα να ρωτησω...

η κάθε διεύθυνση, στο τέλος του σχολικού χρόνου δηλώνει τα οργανικά της κενά και τα λειτουργικά της! τα λειτουργικά κενά σαφώς και αλλάζουν από μέρα σε μέρα, ανάλογα με τις άδειες, εγκυμοσύνες κτλ

γνωρίζω διεύθυνση που έχει 11 κενά (6 οργανικά + 5 λειτουργικα)για μια ειδικότητα  στη γ περιοχή της...και δεν άνοιξαν τα κενά αυτά στους τωρινούς διορισμούς!!!
οι λόγοι...άγνωστοι κατ'εμέ. πιθανολογώ πως τις κρατούν τις θέσεις για αναπληρωτές! όχι εκ του πονηρού, αλλά να έχει τη δυνατότητα η κάθε διεύθυνση να κάνει εσωτερικές "μετακινήσεις"! δε ξέρω, δεν μπορώ να πω! πάντως για τον αριθμό που σου είπα 6+5 είναι απόλυτα ακριβές, για τη συγκεκριμένη περιοχή, χωρίς επαναλαμβάνω να τις έχουν δώσει τώρα ως επιλογή!!!

όσον αφορά στους ωρομίσθιους , η κάθε διεύθυνση έχει μόνο τους 10 πρώτους...όπως έρχονται τα ονόματα από το σύστημα(υπολογιστή). άρα, μπορεί να απαντήσει για τη θέση σου στην περιοχή..μόνο αν είσαι στους 10 πρώτους...αυτούς "βλέπει" μόνο.


Κατ' αρχην σε ευχαριστω πολυ, ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μου εδωσες.
Κατα δευτερον εχω και γω την ιδια πληροφορια για εναν νομο με 12 κενα, τα οποια ομως δεν δοθηκαν στην προσφατη προκυρηξη για μονιμοποιηση. Δηλαδη ο Νομος αυτος εμφανιζεται "γεματος", αν και η πληροφορια (θεωρω εγκυρη) λεει πως εχει 12 κενα (δε ξερω αν ειναι οργανικα ή λειτουργικα).

Τωρα λοιπον θα ακολουθησει η επομενη ερωτηση. Μια γνωστη μου μου ειπε πως μπορεις να δηλωσεις και περιοχες που στην εγκυκλιο δεν εχουν κενα! Ισχυει κατι τετοιο? Θα μπορει το Συστημα να δεχθει για παραδειγμα Α Αθηνας σε μια ειδικοτητα ενω δεν εχουν δοθει κενα γι αυτην την περιοχη?
Εγω νομιζω πως δεν θα σε αφησει το Συστημα, η ιδια λεει πως θα γινει δεκτο γιατι καποια λειτουργικα κενα υπαρχουν ηδη αδηλωτα ή ενεδεχεται να εμφανιστουν αμεσα.

ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ!!! δεν θα υπάρχουν ως επιλογές στο σύστημα!
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 682
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.