*

Αποστολέας Θέμα: Οι βάσεις εισαγωγής  (Αναγνώστηκε 54310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 04, 2007, 03:44:05 μμ »
Με τη λογική σου, apuleius, ούτε τα θέματα της Ιστορίας ήταν παράλογα και "πέραν των δυνατοτήτων μας". Ήταν καμία ερώτηση εκτός ύλης; Αν δεν είναι λεπτομέρεια το ποιος έγραψε τα "Σατιρικά Γυμνάσματα", γιατί είναι λεπτομέρεια π.χ. το ποιος πολιτικός διαπραγματεύτηκε την ένταξη της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ;
Να το δούμε όμως και διαφορετικά: οι επίσημες απαντήσεις που δόθηκαν, σηκώνουν την παραμικρή έστω αμφισβήτηση;;;;Κι αν ναι, ποιες είναι αυτές να τις μάθουμε κι εμείς!!!
Η απάντηση του ΑΣΕΠ στην ερώτηση με το κείμενο του Γεωργουσόπουλου δεν σηκώνει αμφισβήτηση;!
Η ερώτηση με τον τίτλο του άρθρου δεν ήταν ηλίθια και αντιεπιστημονική;

Μαθητική νοοτροπία είναι να καίγεσαι εσύ ο ίδιος την ώρα της εξέτασης και να ζορίζεσαι να τα απαντήσεις και μετά να βγαίνεις και να λες: ελατε, μωρέ, εύκολα ήταν! Μαθητική νοοτροπία είναι να τα πας πολύ καλά στις εξετάσεις και να βγαίνεις και να λες ότι είναι εύκολα επειδή νιώθεις ότι πέτυχες και άρα όσοι δεν γράψατε δεν είστε καλοί φιλόλογοι.

Ακριβώς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:48 »

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 04, 2007, 04:31:27 μμ »
Νομίζω Rica ότι δε γνωριζόμαστε προσωπικά ώστε να εκσφενδονίζεις έμμεσες ή και πιο άμεσες προσβολές εναντίον μου.Αν δέχομαι τις απαντήσεις του ΑΣΕΠ, δεν το κάνω επειδή πιστέυω στο θεό-ΑΣΕΠ, όπως ειρωνικά λες, αλλά επειδή αυτές ΕΙΝΑΙ οι ορθές απαντήσεις!!!!Και ξαναλέω, αναφέρομαι στα Αρχαία και στα Νέα, όχι στην Ιστορία.Στην Ιστορία οι ερωτήσεις ήταν όντως απίστευτες!!Στα Νεά και στα Αρχαία όμως αυτές ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Seni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 04, 2007, 04:37:01 μμ »
Αλήθεια με ποια κριτήρια μπορείς να χαρακτηρίσεις ασφαλώς ένα θέμα ως εύκολο ή δύσκολο? Νομίζω ότι το θέμα μας δεν είναι η δυσκολία αλλά το αν τα θέματα ήταν αναμενόμενα ή όχι. Κάποια από αυτά μας ξάφνιασαν δυσάρεστα και δεν θα ήταν τόσο κακό αν σε αυτόν τον διαγωνισμό δεν έπρεπε να αριστεύσουμε! Δυστυχώς πρέπει να αριστεύσουμε και γι αυτό να αναπτύξουμε ακόμα περισσότερο τη διαισθητική μας σκέψη.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 04, 2007, 04:37:57 μμ »
Δεν σε γνωρίζω καθόλου και δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω, αυτή, όμως, είναι η εντύπωση που έχω σχηματίσει από τη στάση σου. Κι εσύ, από την άλλη, με ποιο δικαίωμα υπονοείς ότι όσα δεν φτάνω τα κάνω κρεμαστάρια;;; Κι αν για σένα αυτές "ΕΙΝΑΙ" οι σωστές απαντήσεις, για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:48 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 04, 2007, 04:44:08 μμ »
Και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι ενώ όλοι μας τα έχουμε βάλει με τους θεματοθέτες για τα παράλογα που έβαλαν, εσύ τα θεωρείς -με εξαίρεση την Ιστορία- λογικά και εύκολα. Αυτό εννοώ λέγοντας "προσφιλέστατοι" και τίποτα άλλο. Ξεκαθαρίζω.

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 04, 2007, 04:52:47 μμ »
Αφού λοιπόν Rica έχεις τις δικές σου απαντήσεις και αμφισβητείς τόσο πολύ το κακό ΑΣΕΠ, κάνε μια ωραιότατη ένσταση!!Κανείς δε σου το απαγορεύει!Εγώ προσωπικά δεν θα αλλάξω σε μια στιγμή αυτά που ήδη ξέρω ούτε θα προσπαθήσω να κάνω το άσπρο μαύρο μόνο και μόνο επειδή έτσι μου κάπνισε ή επειδή πιθανότατα δε με βολεύει!!

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 04, 2007, 05:07:55 μμ »
Ξέρεις, apuleius, καμιά φορά το άσπρο μπορεί και να'ναι μαύρο ή το κόκκινο μπλε γι' αυτόν που έχει αχρωματοψία... Τί κι αν όλοι του λένε ότι κάνει λάθος, εκείνος αν το κόκκινο το βλέπει μπλε, πάει τελείωσε. Μάταιη, λοιπόν, οποιαδήποτε συνέχιση της συζήτησης.

Όσο για την ένσταση,,, ξέρεις ότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Κι επειδή όπως λένε και οι "φίλοι" μας οι άγγλοι "don't cry over split milk", τώρα ό,τι έγινε έγινε. Εγώ ανήκω σ' αυτούς που θα προσπαθήσουμε να φέρουμε την αλλαγή προς τον εξορθολογισμό του συστήματος προσλήψεων. Δεν ξέρω αν διατίθεσαι να συμβάλεις στην κίνηση, μια και σε βλέπω υποστηρικτή του "εχθρού". Δεν πειράζει, όμως, οι αλλαγές αν έρθουν θα έρθουν για όλους και -αν και δεν στο εύχομαι- μπορεί κάποια στιγμή να μας θυμηθείς.

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 04, 2007, 05:16:15 μμ »
Όσες ενστάσεις και αν κάνουμε το δίκιο μας δε θα το βρούμε, ούτε στην αιωνιότητα!
Γιατί απλούστατα η απάντηση που θα λάβεις θα είναι η εξής: Το ΑΣΕΠ <<αποφάνθηκε>>έτσι ή το ΑΣΕΠ <<αποφάνθηκε >> αλλιώς.... και δε θα δεχτεί ως σωστές άλλες από τις δημοσιευμένες απαντήσεις .
Με λίγα λόγια : το ΑΣΕΠ είναι ΑΣΕΠ ή όπως λέει και το άσμα: <<Life is life>>.

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 04, 2007, 05:17:48 μμ »
Έχεις δίκιο ότι δεν τραβάει άλλο η συζήτηση. Με ταμπέλες δε γίνεται ποτέ σοβαρή συζήτηση.........Λυπάμαι, αλλά η επιστήμη δεν κατεβαίνει ποτέ προς τα κάτω.Εμείς πρέπει να ανέβουμε προς τα πάνω..............
Αλλά όπως λέει και ο Ιάκωβος Καμπανέλλης στο "Παραμύθι Χωρίς Όνομα": "Αχ είναι δύσκολο πολύ / να βγει η αλήθεια στο κλαρί  / και να λαλεί και να λαλεί / σαν το πρωτόλαλο πουλί"!
Εγώ κατά συνέπεια δε θα συμμετάσχω στο κηνύγι κανενός εχθρού......όσο τουλάχιστον θα λέγεται εχθρός, κάποιος που είναι απλώς ένας διαμεσολαβητής στον οποίο έχει αναθέσει το κράτος διαπεραιωτικές διαδικασίες. Οι εχθροί είναι άλλοι και κάθονται φαρδείς πλατείς στα έδρανα της Βουλής......Αλλά γι' αυτούς δε μιλάμε, γιατί ως συνήθως στην Μπανανία αυτή γιατρεύουμε πρώτα τα συμπτώματα και μετά τις αιτίες!!

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 04, 2007, 05:29:38 μμ »
Εξυπακούεται ότι δεν φταίει το ΑΣΕΠ επειδή το Υπουργείο Οικονομικών αποφάσισε ότι μόνο 840 μόνιμους μπορεί να πληρώσει. Με το "αφεντικό" είμαστε αντίθετοι, apuleius, όχι με τον "υπάλληλο".

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 04, 2007, 05:37:40 μμ »
Αμφισβητούμενες απαντήσεις είναι: Ομηρ. ύμνοι, τα στάσιμα, Χοηφόροι- Ηλέκτρα, Ηρόδοτος, "χρειάζεται σήμερα ο αληθινός δάσκαλος", η παράγραφος που αναπτύσσεται με παράδειγμα, το μνημείο των Θηβαίων, το δόγμα της ακεραιότητας, λίγα είναι; Δύσκολα θέματα μπορούμε να θεωρήσουμε: όσα διατυπώνονται με δύο αρνητικά π.χ. ερώτηση για ανταλλαγή πληθυσμών- "ποια είναι εσφαλέμένη...-δεν...", όσα διατυπώνονται με απλοϊκό τρόπο "να καταγράφει αυτά που λέγονται έστω και αν δεν τα πιστεύει", αυτές οι ερωτήσεις που παραπέμπουν σε ολόκληρη τη διατύπωσή τους σε μία απάντηση πχ Φλωρεντία, αλλά μία λέξη τους "καθεδρικός" σε παραπέμπει αλλού - Κων/πολη. Δύσκολες ειναι και όλες οι άλλες εύκολες, όταν είναι ανακατεμένες με τις παράλογες και εκείνη την ώρα σου φαίνεται πολύ εύκολη για ναναι αληθινή. Συμφωνώ με ioanna89 ότι με τη λογική σας του "εύκολα ήταν' και οι ερωτήσεις ιστορίας καθόλου δύσκολες δεν είναι, απλά εσείς 'καλοί φιλόλογοι' δεν διαβάσατε αρκετές εγκυκλοπαίδειες και τόμους ιστορίας και τώρα αποφασίζετε μόνο τα της ιστορίας να κάνετε κρεμαστάρια. Επειδή απαντήσατε σε όλα τα άλλα και όχι στην ιστορία, είναι αυτή μόνο η δύσκολη; Εγώ στα αρχαία τα έχω σχεδόν όλα σωστά στα πολλαπλής, ωστόσο τα θεωρώ σχεδόν όλα παράλογα και δύσκολα. Ποια είναι τα κριτήριά σας για να θεωρείτε την ιστορία δύσκολη και τα νέα και τα αρχαία εύκολα;

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 04, 2007, 06:28:40 μμ »
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του από τα λεχθέντα στην παρούσα συζήτηση...Θα ήθελα ιδιαιτέρως να τα διατυπώσω αλλά θα 'πρεπε να γράψω...βιβλίο. Μια βοήθεια ζητώ μόνο...:ποιος μπορεί να μου εξηγήσει το διδακτισμό και το εθνο-φιλολογικο-σωτήριο κήρυγμα;
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 04, 2007, 07:04:25 μμ »
Εγώ κατά συνέπεια δε θα συμμετάσχω στο κηνύγι κανενός εχθρού......όσο τουλάχιστον θα λέγεται εχθρός, κάποιος που είναι απλώς ένας διαμεσολαβητής στον οποίο έχει αναθέσει το κράτος διαπεραιωτικές διαδικασίες. Οι εχθροί είναι άλλοι και κάθονται φαρδείς πλατείς στα έδρανα της Βουλής......Αλλά γι' αυτούς δε μιλάμε, γιατί ως συνήθως στην Μπανανία αυτή γιατρεύουμε πρώτα τα συμπτώματα και μετά τις αιτίες!!
Ένα σχόλιο θα ήθελα να κάνω μόνο. Ποιους εννοείς ως "διαμεσολαβητές"? Γιατί αν ως διαμεσολαβητές εννοείς τα υψηλόβαθμα στελέχη του ΑΣΕΠ, αυτούς που βάζουν τα θέματα και αυτούς που δίνουν τις οδηγίες (αν δίνουν) για τη διόρθωση των γραπτών μας τότε με συγχωρείς είναι κι αυτοί τόσο ένοχοι και υπόλογοι όσο και αυτοί που ασκούν την εξουσία.
Να μη μπερδεύουμε τα σώβρακα με τις γραβάτες αλλά όχι κι έτσι..... 8)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Οι βάσεις εισαγωγής
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 04, 2007, 07:11:41 μμ »

Tο σύνθημα "Μπάτσοι φυλάτε τ'αφεντικά σας" μου κολλάει και για τους κυρίους του ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 787
Σύνολο: 805

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.