*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 132104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:21:23 μμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;


Εγώ προτείνω να διαγραφείς εσύ από τον πίνακα!!!Άκου εκεί να διαγραφούν οι προυπηρεσίες!!!Ούτε στα όνειρά σου!!!Ο πατέρας μου παλεύει τόσα χρόνια να συντηρήσει την οικογένεια... Βάζει προυπηρεσία μέσω της ΠΔΣ εδώ και 9 χρόνια και τα χρήματα τα παίρνουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς και ακόμη να τα πάρουν....Είναι 55 ετών και ακόμη να διοριστεί!!!Ένας νέος έχει την ζωντάνια και τη δύναμη,θα κάτσει να διαβάσει και θα δώσει ΑΣΕΠ,αν περιμένει να διοριστεί με το κριτήριο του χρόνου κτήσης πτυχίου θα γεράσει με την ελπίδα.Περιμένεις από κάποιον αυτής της ηλικίας που κάνει φροντιστήρια όλη μέρα για να βγάλει χρήματα να ζήσει να βρει χρόνο να διαβάσει??????
σιγουρα παντως κατι θα κανουν για όλους αυτους που εχουν προυπηρεσια χωρις επιτυχια στον ασεπ πρέπει να βγουν απο τους πινακες. αλλώστε αυτό ειναι και το σωστο φίλε.α και ξερω αρκετους 50αρηδεσ που περασαν τον ασεπ με 50ωρες φροντιστηρια και οικογενεια
Δεν διαφωνώ.Αν τους διορίσουν να τους βγάλουν.Οκ γίνε εσύ 55 και δώσε ΑΣΕΠ αν είσαι ικανός,δεν ξέρεις τι δυσκολίες έχει περάσει ο καθένας και σαφώς απαξιείς και δεν σε ενδιαφέρει για να πετάς τέτοια σπόντα.Αυτά και δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα,ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:16 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:40:58 μμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;


Εγώ προτείνω να διαγραφείς εσύ από τον πίνακα!!!Άκου εκεί να διαγραφούν οι προυπηρεσίες!!!Ούτε στα όνειρά σου!!!Ο πατέρας μου παλεύει τόσα χρόνια να συντηρήσει την οικογένεια... Βάζει προυπηρεσία μέσω της ΠΔΣ εδώ και 9 χρόνια και τα χρήματα τα παίρνουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς και ακόμη να τα πάρουν....Είναι 55 ετών και ακόμη να διοριστεί!!!Ένας νέος έχει την ζωντάνια και τη δύναμη,θα κάτσει να διαβάσει και θα δώσει ΑΣΕΠ,αν περιμένει να διοριστεί με το κριτήριο του χρόνου κτήσης πτυχίου θα γεράσει με την ελπίδα.Περιμένεις από κάποιον αυτής της ηλικίας που κάνει φροντιστήρια όλη μέρα για να βγάλει χρήματα να ζήσει να βρει χρόνο να διαβάσει??????

ο πατέρας σου λογικά δε συντηρεί την οικογένεια με τα χρήματα της πρόσθετης. εκτός αν το χετε κάνει κοινόβιο και τρώτε κάθε μέρα παξιμάδι βρεγμένο.
επόμένως  είναι και παράνομος αφού λογικά κάνει και φροντιστήρια πέρα του ότι είναι και τεμπέλης και δε στρώθηκε τόσα χρόνια να διαβάσει για τον ασέπ.

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:45:25 μμ »
Ακούω τόσο καιρό και διαβάζω για ΑΣΕΠ και να προηγούνται όσοι έχουν περάσει και οτι είναι απαράδεκτο να κάνουν ΠΔΣ όσοι δεν έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ και ειλικρινά στενοχωριέμαι και λέω κρινόμαστε από μια εξέταση;;; Έδωσα ΑΣΕΠ και κόπηκα για λίγο και ήμουν ΠΔΣ για έναν χρόνο και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα ότι ο καθένας λέει ότι τον βολεύει!!
Το ξέρετε ότι υπάρχουν καθηγητές διορισμένοι με ΑΣΕΠ στα σχολεία και κάνουν απαράδεκτο μάθημα;;;;Δεν ξέρουν ούτε τα βασικά; Προσβάλλουν τα παιδιά που δεν είναι καλοί μαθητές;; Μπαίνουν στην τάξη και κάνουν μάθημα μονόλογο λες και κάνουν αγγαρεία και τα παιδιά κοιμούνται;;; 2 μαθητές μου φέτος μου είπαν οτι ΑΣΕΠδιόριστοι καθηγητές τους είπαν ότι δε λέω περισσότερα γιατι΄τα έχετε κάνει στα φροντιστηριά σας!!!! Πέρασαν τον ΑΣΕΠ και;;;Ξέρουν κάποιες γνώσεισ και μια ειδική διδακτική που έγραψαν σύμφωνα με σχεδιαγράμματα και λύσεις παλαιότερων θεμάτων και θεωρούνται περισσότερο άξιοι και προνομιούχοι από άλλους που κόπηκαν ή ίσως δεν κατάφεραν να δώσουν;; Η εμπειρία στα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια ξαφνικά ξεχάστηκε από όσους πέρασαν στον ΑΣΕΠ και πρέπει να αποκλειστούν οι άχρηστοι που δεν πέρασαν;;
Ή το άλλο προηγούνται οι παλιότεροι;;Και εγώ παλιότερη είμαι αλλά ξέρω παλιούς που ΄βγάζουν τεράστια ποσά από ιδιαίτερα και είναι μέτριοι και νέα παιδιά με τεράστια οικονομικά προβλήματα που κάνουν υπέροχο μάθημα!
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει όλα να μετράνε και όλοι να έχουν ίδιες ευκαιρίες αρκεί να υπάρχει συνείδηση και αγάπη για την εκπαίδευση...

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:52:49 μμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;


Εγώ προτείνω να διαγραφείς εσύ από τον πίνακα!!!Άκου εκεί να διαγραφούν οι προυπηρεσίες!!!Ούτε στα όνειρά σου!!!Ο πατέρας μου παλεύει τόσα χρόνια να συντηρήσει την οικογένεια... Βάζει προυπηρεσία μέσω της ΠΔΣ εδώ και 9 χρόνια και τα χρήματα τα παίρνουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς και ακόμη να τα πάρουν....Είναι 55 ετών και ακόμη να διοριστεί!!!Ένας νέος έχει την ζωντάνια και τη δύναμη,θα κάτσει να διαβάσει και θα δώσει ΑΣΕΠ,αν περιμένει να διοριστεί με το κριτήριο του χρόνου κτήσης πτυχίου θα γεράσει με την ελπίδα.Περιμένεις από κάποιον αυτής της ηλικίας που κάνει φροντιστήρια όλη μέρα για να βγάλει χρήματα να ζήσει να βρει χρόνο να διαβάσει??????

ο πατέρας σου λογικά δε συντηρεί την οικογένεια με τα χρήματα της πρόσθετης. εκτός αν το χετε κάνει κοινόβιο και τρώτε κάθε μέρα παξιμάδι βρεγμένο.
επόμένως  είναι και παράνομος αφού λογικά κάνει και φροντιστήρια πέρα του ότι είναι και τεμπέλης και δε στρώθηκε τόσα χρόνια να διαβάσει για τον ασέπ.
Τεμπέλης?Κάνουμε και χαρακτηρισμούς!Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός!Αυτό περι παρανομίας πρέπει να αλλάξει γιατί σαφώς δεν ζεις με τα λεφτά της ΠΔΣ.Δεν συμφέρει να πληρώσεις και ΤΕΒΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:16 »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:18:21 μμ »

ο πατέρας σου λογικά δε συντηρεί την οικογένεια με τα χρήματα της πρόσθετης. εκτός αν το χετε κάνει κοινόβιο και τρώτε κάθε μέρα παξιμάδι βρεγμένο.
επόμένως  είναι και παράνομος αφού λογικά κάνει και φροντιστήρια πέρα του ότι είναι και τεμπέλης και δε στρώθηκε τόσα χρόνια να διαβάσει για τον ασέπ.

δεν εχουν ολοι ανεση κ χρονο να <στρωθουν κ να διαβασουν>...δεν τα εχουν ολοι ολα ετοιμα...
ας μπει κ ενα διαφορετικο κριτηριο απ τον ασεπ...ετσι κ αλλιως 10 χρονια θελει καποιος για να διοριστει με πδσ μονο...κ η ημερομηνια ΕΙΝΑΙ αντικειμενικο,ασχετα αν μας συμφερει η οχι...
πως τυχαινει καθε φορα το σωστο για καποιον να ειναι αυτο που τον συμφερει.......

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:26:40 μμ »
αν δεν έχουν άνεση να στρωθούν να διαβάσουν ας κάνουν άλλη δουλεια, δεν γίνεται το κράτος να κάνει διορισμούς με βάσει το ΑΣΕΠ και τώρα ξαφνικά να κάνει με την ημερομηνία πτυχιού.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:31:19 μμ »
ναι κανουν αλλη δουλεια,γι αυτο δεν μπορουν να στρωθουν.αλλοι που τα εχουν ετοιμα στρωνονται......
οι βασικοι τροποι διορισμου ειναι κ παραμενουν με τον ασεπ.για πδσ θες 10 χρονια...

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:38:16 μμ »
αφού κάνουν άλλη δουλειά ας την συνεχίσουν, αν δεν μπορούν να στρωθούν καλα κάνουν και βρίσκονται σε άλλο χώρο. να μας εξηγήσεις όμως απο που κ ως που τα βρήκε κάποιος στρωμένα όλα και πετυχε στον ΑΣΕΠ...

η μόνη αξιοκρατία είναι ο ΑΣΕΠ....τέλος....

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:44:07 μμ »
ποτε δεν θα ικανοποιηθει κανεις γιατι ολοι κοιταζουν την παρτη τους.Και το σωστο ειναι παντα σχετικο.Εγω διαβασα πολυ, περασα ασεπ,αλλα πηρα και πτυχιο πριν 14 χρονια.Ειναι αδικο να παρουν εμενα που ειμαι ανεργη με 2 ανηλικα παιδια  και δεν ειναι αδικο να παρουν συναδερφο που μολις τελειωσε τη σχολη,αλλα εχει μεσον καποιον διευθυντη η καποιο στην δευτεροβαθμια και τον βαζουν χωρις πειρα να διδαξει στη δευτεροβαθμια?ημαρτον...ας ειμαστε και λιγο σωστοι πια....εγω για παραδειγμα εχω αναγκη τη δουλεια...πραγματικη αναγκη.Ας κατσουν κι αλλοι να διαβασουν ,να περασουν ασεπ,να πανε σε καμια επαρχια να δουλεψουν ωρομισθιοι οπως εγω και τοσοι αλλοι(300 χλμ απο αθηνα)και μακρια απο την οικογενεια και μετα ας μιλησουμε για αναγκες.Τα μορια και την εμπειρια την πληρωνουμε με αιμα.Δεν γουσταρω να τη χαριζουν σε καποιους επειδη εχουν το γνωστο και το μεσον.ΤΕΡΜΑ.Και σας καλω οπου βλεπετε παρατυπιες να τις αναφερετε.Εμεις φτιαχνουμε το συστημα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #443 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:45:36 μμ »
δεν ειπα οτι τα βρηκαν στρωμενα...ομως καποιος που δεν εχει αμεση αναγκη χρηματων,εχει την πολυτελεια να στρωθει.καποιος αλλος δεν την εχει.δεν ειπα οτι ειναι ευκολο,αυτοι που διοριστηκαν αξιοι ειναι κ μπραβο τους.τα εχω πει σ αλλο θεμα αυτα.
καλο ειναι να υπαρχει ομως κ ενας διαφορετικος εναλλακτικος κ αντικειμενικος τροπος διορισμου,εστω κ χρονοβορος.
μεχρι τωρα αυτος ηταν  το βυσμα στην πδσ.τωρα ειναι η παλαιοτητα.
το βρισκω  πολυ πιο εντικειμενικο κ σωστο,κ ας μη με βολευει.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:48:15 μμ »
ποτε δεν θα ικανοποιηθει κανεις γιατι ολοι κοιταζουν την παρτη τους.Και το σωστο ειναι παντα σχετικο.Εγω διαβασα πολυ, περασα ασεπ,αλλα πηρα και πτυχιο πριν 14 χρονια.Ειναι αδικο να παρουν εμενα που ειμαι ανεργη με 2 ανηλικα παιδια  και δεν ειναι αδικο να παρουν συναδερφο που μολις τελειωσε τη σχολη,αλλα εχει μεσον καποιον διευθυντη η καποιο στην δευτεροβαθμια και τον βαζουν χωρις πειρα να διδαξει στη δευτεροβαθμια?ημαρτον...ας ειμαστε και λιγο σωστοι πια....εγω για παραδειγμα εχω αναγκη τη δουλεια...πραγματικη αναγκη.Ας κατσουν κι αλλοι να διαβασουν ,να περασουν ασεπ,να πανε σε καμια επαρχια να δουλεψουν ωρομισθιοι οπως εγω και τοσοι αλλοι(300 χλμ απο αθηνα)και μακρια απο την οικογενεια και μετα ας μιλησουμε για αναγκες.Τα μορια και την εμπειρια την πληρωνουμε με αιμα.Δεν γουσταρω να τη χαριζουν σε καποιους επειδη εχουν το γνωστο και το μεσον.ΤΕΡΜΑ.Και σας καλω οπου βλεπετε παρατυπιες να τις αναφερετε.Εμεις φτιαχνουμε το συστημα.

αυτό ακριβώς συνάδελφε...απο τη στιγμή που είσαι επιτυχών στον ΑΣΕΠ να προηγείσαι...και ας τελείωσες και χτες.

τα μόρια που έχεις απο την εμπειρία σου την απέκτησες και εσύ με το προηγούμενο σύστημα, μην ξεχνιέσαι...άρα ποιά παλαιότητα πτυχίου? πρώτα ΑΣΕΠ μετά προυπηρεσία και μετά τα υπόλοιπα... όσο σχετικός και έμπειρος είναι κάποιος που τελείωσε χτές άλλο τόσο είναι και εκείνος που έχει να μπει σε αίθουσα 10-15 χρόνια.

μοναδική αξιοκρατία ο ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:51:10 μμ »
δεν ειπα οτι τα βρηκαν στρωμενα...ομως καποιος που δεν εχει αμεση αναγκη χρηματων,εχει την πολυτελεια να στρωθει.καποιος αλλος δεν την εχει.δεν ειπα οτι ειναι ευκολο,αυτοι που διοριστηκαν αξιοι ειναι κ μπραβο τους.τα εχω πει σ αλλο θεμα αυτα.
καλο ειναι να υπαρχει ομως κ ενας διαφορετικος εναλλακτικος κ αντικειμενικος τροπος διορισμου,εστω κ χρονοβορος.
μεχρι τωρα αυτος ηταν  το βυσμα στην πδσ.τωρα ειναι η παλαιοτητα.
το βρισκω  πολυ πιο εντικειμενικο κ σωστο,κ ας μη με βολευει.

ξέρεις υπάρχουν πολλοί που έχουν ανάγκη και ξενύχτησαν διαβάζοντας για τον ΑΣΕΠ. όπως και να το κάνουμε όπου υπήρξε κρητίριο ο ΑΣΕΠ, τπτ δεν αμφισβητήθηκε. όταν μπήκαν άλλα στη μέση ξεκίνησε η γκρίνια. και για όσους έχουν προυπηρεσία ευθύνη υπάρχει και στο κράτος, αν θεωρεί οτι κακώς την απέκτησαν ας σβηστεί η προυπηρεσία απο όλους,αλλιώς να είναι και αυτό ένα κριτήριο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:55:23 μμ »
Η νέα εγκύκλιος, σαφώς δεν είναι ό,τι καλύτερο και αξιοκρατικότερο έχουμε δει, αλλά τουλάχιστον για 1η φορά τίθενται κάποια κριτήρια, έστω και πεπαλαιωμένα. Από το να χρειάζεται μέσο κανείς για να πάρει ώρες, προτιμώ το κριτήριο της χρονολογίας κτήσης πτυχίου και σε περίπτωση σύμπτωσης,  το να λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός πτυχίου. Πιστεύω, ότι επειδή η ΠΔΣ έπρεπε να έχει ήδη ξεκινήσει θα ήταν χρονοβόρο να οριστούν νέες ημερομηνίες για κατάθεση καινούριων αιτήσεων και θα χανόταν πολύτιμος χρόνος. Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η λύση αφορά μόνο τη φετινή χρονιά και ότι απ' του χρόνου, το κριτήριο θα είναι η κατάταξή μας στους σχετικούς πίνακες του ypepth.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:57:47 μμ »
για να το ξαναπω πιο απλα:
1)για απυεθειας διορισμο μετραει κυριως ο ασεπ μονο
2)για ωρομισθια-αναπληρωση(που σε φερνουν πολυ κοντα στο διορισμο) μετραει ασεπ+προυπηρεσια.
δεν ειπα εγω να μη μετραει η προυπηρεσια,οπως κ αν αποκτηθηκε,γιατι φταει το κρατος που εδωσε αυτη τη δυνατοτητα.κ επιτελους τωρα εβαλε κριτηρια.κ η πδσ εχει κ πολυ τρεξιμο κ πολλες βενζινες.
3)ας μετραει για την πδσ που σε διοριζει σε μια 10ετια κ η ημερομηνια!δωστε τη δυνατοτητα σε κοσμο που δεν προλαβαινει να ασχοληθει με ασεπ εναν εναλλακτικο,αντικειμενικο κ πολυ πιο αργο τροπο.
σου θυμιζω οτι η γκρινια υπηρχε λογω του οτι το μεχρι τωρα κριτηριο για πδσ ηταν το βυσμα κ μονο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159547
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 284
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.