*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 131813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #476 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 08:07:03 πμ »
Νομίζω ότι στην παρούσα φάση -με δεδομένο ότι η ΠΔΣ έχει καθυστερήσει- το δικαιότερο θα ήταν μαζί με την ημερομηνία κτήσης πτυχίου να έμπαινε και ρήτρα ΑΣΕΠ (επιτυχία έστω και μία φορά). Άλλωστε, το δικαίωμα για ισότιμη πρόσβαση στην εργασία είναι ιερό και δεν μπορεί να κανείς να αποκλείεται μόνο και μόνο λόγω της ηλικίας του. Αντίθετα, έχουν γίνει τόσοι διαγωνισμοί ΑΣΕΠ και δεν είναι πιστεύω ότι είναι παράλογο ή άδικο το ΥΠΕΠΘ να απαιτεί από τους υποψήφιους εκπαιδευτικούς του να έχουν περάσει έστω και μια φορά την βάση.

Επιπρόσθετα, κάτι που δεν έχει συζητηθεί αρκετά είναι το γεγονός ότι, με δεδομένη την ανάληψη 10ώρου ανα εκπαιδευτικο, η ΠΔΣ στην ουσία εξισώνεται με την κλήση ωρομισθίου απο τους πίνακες. Και δημιρουγείται το εξής παράδοξο (και άδικο, κατ' εμέ): μια μεγάλη ομάδα εκπαιδευτικών να παλέυουν μέσω ΑΣΕΠ κλπ. για να αποκτήσουν λίγα μόρια και να αγωνιούν κάθε χρόνο για την κλήση των ως ωρομίσθιοι (ώρες, τοποθεσία, διάρκεια κλπ.) και κάποιοι άλλοι λαμβάνουν αντίστοιχα προνόμια (σε ότι αφορά τα μόρια τουλάχιστο που θα είναι περίπου 3 το χρόνο με 10ωρο ΠΔΣ) με μοναδικό κριτήριο την ημεριμηνία λήψης πτυχίου! Νομίζω ότι το γεγονός αυτό αποτελεί κατάφωρη αδικία. Τη στιγμή που η ωρομισθία ΠΔΣ πλεόν είναι 10ώρη και άρα αντίστοιχη με την 11ωρη ωρομισθία θα έπρεπε να ισχύουν τα ίδια κριτήρια για την επιλογή και πρόσληψη των εκπαιδευτικών, και όχι χαωτικά διαφορετικα όπως ισχύει τώρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2009, 08:28:54 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:45 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #477 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:24:57 πμ »
Αν και εμένα η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν με ευνοεί 
το θεωρώ πολύ καλύτερο απο το προηγούμενο καθεστώς όπου
κάθε διευθυντής δ/ε μπορούσε να επιλέξει με δικά του κριτήρια (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό ...  >:().
Σίγουρα μπορούν να γίνουν βελτιώσεις και εδώ είμαστε να το δούμε.
Να επισημάνω δυο σημεία που έχουν ενδιαφέρον από την εγκύκλιο:
 ι)  Η ανάθεση των ωρών διδασκαλίας θα γίνεται μέχρι εξαντλήσεως του 10ώρου  για αποκλειστική απασχόληση ωρομισθίου στην ΠΔΣ και σε οποιαδήποτε Δ/νση Δ.Ε. ή του 11ώρου συνολικά για απασχόληση ωρομισθίου στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης.
ιι) Ως ημέρα έναρξης των μαθημάτων της ΠΔΣ ορίζεται η Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2009.

To (ιι) μας λέει ότι η διαδικασία για την ΠΔΣ τελειώνει αυτή την εβδομάδα ;D
και το (ι) ότι όσοι απασχοληθούν θα καλύψουν αρκετές ώρες (φυσικά σαν αποκλειστική απασχόληση 8))

Αποσυνδεδεμένος sou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #478 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:33:52 πμ »
Παιδιά έχετε σκεφτεί και το άλλο:

Τα δυσπρόσιτα πως θα τα μοιράσουν?



Όσο για τα κριτήρια, ναι είναι απαρχαιωμένα, ναι είναι μόνο κοινωνικά, αλλά είναι αντικειμενικά.

Έχω επιτυχία στον ΑΣΕΠ, έχω παλιό πτυχίο, έχω μεταπτυχιακό, αλλά δεν έχω ούτε μια ώρα προϋπηρεσία.

Στην περιφέρειά μου συνήθως οι μόνιμοι είναι υπεράριθμοι οπότε ελάχιστοι καλούνται για πρωινή ωρομίσθια

ενώ πάρα πολλοί χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ με νέα πτυχία έχουν μαζέψει 10 και 15 μόρια από ΠΔΣ τα τελευταία χρόνια.

Τουλάχιστον θα χαρώ να δω κάποιους (που ξέρω ότι δεν γίνονταν καν τα μαθήματα, είχαν δηλαδή πλασματικά μόρια)

να μένουν απέξω.....

Δεν γίνεται παιδιά κάποιοι να έχουν,έστω και σε 7 ή 8 χρόνια το διορισμό τους σίγουρο.

Που εδώ που τα λέμε, τι είναι 7 ή 8 χρόνια αν ξεκινήσεις από τα 23 ή 24?

Δεν γίνεται παιδιά χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ, στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, να έχεις αποκτήσει τα  μόριά σου αξιοκρατικά.......

Μην ακούμε άλλα παραμύθια!!                       
 

σόρυ για το μεγάλο μήνυμα.

 

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #479 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:38:04 πμ »
Παιδιά έχετε σκεφτεί και το άλλο:

Τα δυσπρόσιτα πως θα τα μοιράσουν?



Όσο για τα κριτήρια, ναι είναι απαρχαιωμένα, ναι είναι μόνο κοινωνικά, αλλά είναι αντικειμενικά.

Έχω επιτυχία στον ΑΣΕΠ, έχω παλιό πτυχίο, έχω μεταπτυχιακό, αλλά δεν έχω ούτε μια ώρα προϋπηρεσία.

Στην περιφέρειά μου συνήθως οι μόνιμοι είναι υπεράριθμοι οπότε ελάχιστοι καλούνται για πρωινή ωρομίσθια

ενώ πάρα πολλοί χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ με νέα πτυχία έχουν μαζέψει 10 και 15 μόρια από ΠΔΣ τα τελευταία χρόνια.

Τουλάχιστον θα χαρώ να δω κάποιους (που ξέρω ότι δεν γίνονταν καν τα μαθήματα, είχαν δηλαδή πλασματικά μόρια)

να μένουν απέξω.....

Δεν γίνεται παιδιά κάποιοι να έχουν,έστω και σε 7 ή 8 χρόνια το διορισμό τους σίγουρο.

Που εδώ που τα λέμε, τι είναι 7 ή 8 χρόνια αν ξεκινήσεις από τα 23 ή 24?

Δεν γίνεται παιδιά χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ, στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, να έχεις αποκτήσει τα  μόριά σου αξιοκρατικά.......

Μην ακούμε άλλα παραμύθια!!                       
 

σόρυ για το μεγάλο μήνυμα.

 

+ 1000000000000000000000000000000

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:45 »

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:13:00 πμ »
Eγω μιχαλη  στρωθηκα και περασα και ασεπ και πηρα και πολλα μορια.Και δεν θα κατσω να πλενω πιατα για να μου φαει τη θεση καποιος απαραδεκτος και ειρων "εκπαιδευτικος" οπως εσυ.Εγω παντως μπορω να πλενω πιατα και να εχω και οικογενεια.Εσυ μπορεις μονο να μειωνεις συναδερφους?Αυτο σου εμαθαν?Γι αυτο θες τοσο να διδαξεις?για να μαθεις την ιδια συμπεριφορα στα παιδια?να χουν το ιδιο επιπεδο με το δικο σου?γι αυτο παμε κατα διαολου....αν δεν ξερεις να σεβεσαι πως θα μαθεις τα παιδια να σεβονται.?..ντρεπομαι για το επιπεδο σου και αποχωρω απο τη συζητηση γιατι δεν αξιζεις τον κοπο.
Έτσι,πες τα!

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:20:04 πμ »
οι, όμως, έχουν ένα δίκιο. Ίσως μαζί με την ηλικία θα μπορούσε να μπει ως κριτήριο και η επιτυχία στον ΑΣΕΠ ή κάτι ανάλογο.
      Ωστόσο όσοι/ες εξισώνουν τον ΑΣΕΠ (έτσι όπως διεξάγεται) με την αξιοκρατία είναι (και δεν το λέω με εριστική διάθεση) πολύ γελασμένοι. Παπαγαλοκρατία ή άλλοι χαρακτηρισμοί, τους οποίους μπορεί να διαβάσει κανείς σε παλαιότερες συζητήσεις, θα ήταν κάπως πιο κοντά στην αλήθεια.


συμφωνώ απόλυτα, εγω αντιδρώ έτσι όταν μοναδικό κριτήριο είναι η παλαιότητα...
Χρειάζονται πιο σύνθετα κριτήρια και οι παλιοί και οι νέοι να διορίζονται.Και γω νέος είμαι αλλά σέβομαι και τους παλιούς.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:21:52 πμ »
H εγκυκλιος συνοδεύεται και απο το σχετικό CD
http://www.youtube.com/watch?v=roPONac4fXg
όπου και αναλύονται τα κριτηρια επιλογής ΠΔΣ :)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:26:08 πμ »
πιστεύω ότι οι πτυχιούχοι γύρω στο 2000 όπως εγώ ευνοούμαστε οριάκα μόνο σε μακρινές περιφέρειες. στην αττική μάλλον όχι. παρόλα αυτά προτιμώ να δω έναν μεγαλύτερο να πάει στη πδσ παρά τους πιο μικρούς που πήγαν επειδή είχαν ''μπάρμπα τον διευθυντή''. τι να κάνουμε βρε παιδιά... είναι δικαιότερο. στη δική μου περιοχή ήταν όλοι μικρότεροι από μένα στη πδσ. με πιο κριτήριο τους πήραν.(κοίταζαν μήμως τον ασέπ ή το βιογραφικό; ΟΧΙ) εύγε στην υπουργό!!!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:27:38 πμ »
7/2000 λες να με παρουν κεντυρική Μακεδονία????

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #485 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:35:23 πμ »
7/2000 λες να με παρουν κεντυρική Μακεδονία????

ας σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει excel να δεις τι σειρά θα έχεις στο πίνακα ωρομισθίων της περφέρειάς σου με κριτήριο την ημερομηνία.
και μένα άλλοι με βοήθησαν. είδα ότι είμαι πιο πίσω σε σχέση με τα μόρια που είχα από ασέπ. δες και πόσα σχολεία έχει η δικιά σου δευτεροβάθμια και υπολόγισε. πάντως πρέπει να ζητήσουμε να μπούνε αυτοί οι νέοι πίνακες στα site της κάθε βθμιας.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #486 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:48:06 πμ »
οι, όμως, έχουν ένα δίκιο. Ίσως μαζί με την ηλικία θα μπορούσε να μπει ως κριτήριο και η επιτυχία στον ΑΣΕΠ ή κάτι ανάλογο.
      Ωστόσο όσοι/ες εξισώνουν τον ΑΣΕΠ (έτσι όπως διεξάγεται) με την αξιοκρατία είναι (και δεν το λέω με εριστική διάθεση) πολύ γελασμένοι. Παπαγαλοκρατία ή άλλοι χαρακτηρισμοί, τους οποίους μπορεί να διαβάσει κανείς σε παλαιότερες συζητήσεις, θα ήταν κάπως πιο κοντά στην αλήθεια.


συμφωνώ απόλυτα, εγω αντιδρώ έτσι όταν μοναδικό κριτήριο είναι η παλαιότητα...
Χρειάζονται πιο σύνθετα κριτήρια και οι παλιοί και οι νέοι να διορίζονται.Και γω νέος είμαι αλλά σέβομαι και τους παλιούς.
μα δεν επανήλθε η επιτηρίδα. γιατί αυτή η αντίδραση; ο ασέπ με το πασόκ θα απόκτήσει πιο πολύ ισχύ. στο κάτω κάτω οι πιο μικροί έχουν όλο το χρόνο μπροστά τους να δώσουν ασέπ.

Αποσυνδεδεμένος xrikla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #487 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:23:20 μμ »
Έχω αποκτήσει μόρια χωρίς ΑΣΕΠ και χωρίς μέσον! Άφησα το βιογραφικό μου(το 2002) σε κάποια σχολεία και με πήραν τηλέφωνο. Απλά! Πέρυσι (γιατί είχαν 2 χρόνια να με καλέσουν) πήγα η ίδια στη διεύθυνση και απαίτησα ώρες. Μου έδωσαν. Έχω προϋπηρεσία σε φροντιστήρια, μεταπτυχιακό , ΠΔΣ αλλά όχι ΑΣΕΠ. Με ποιο δικαίωμα κάποιοι θεωρούν ότι δεν είμαι άξια να διδάξω; Έτισι κι αλλίως η ρύθμιση δε με ευνοεί αλλά έλεος πια! Ό,τι βολεύει τον καθένα μας καλό είναι έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #488 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:23:52 μμ »
H εγκυκλιος συνοδεύεται και απο το σχετικό CD
http://www.youtube.com/watch?v=roPONac4fXg
όπου και αναλύονται τα κριτηρια επιλογής ΠΔΣ :)
καλα εισαι και ο πρωτος!!! ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #489 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:50:46 μμ »
καλύτερα σχολείο με σωστούς παπούδες και γιαγιάδες παρά με ένα τσούρμο ανόητους  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.