*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 133079 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #616 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 03:40:21 μμ »
μολις βγηκαν Β αθηνας
http://dide-v-ath.att.sch.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:38 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #617 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 04:08:16 μμ »
μπορούμε να σταματήσουμε την καραμέλα οτι είναι προσωρινό το μέτρο για τη ΠΔΣ?????? αν το μέτρο είναι προσωρινό τα μόρια της ΠΔΣ κάθε άλλο παρά προσωρινά είναι

Αποσυνδεδεμένος sv4eaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #618 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 04:13:37 μμ »
Και μόλις παρατήρησα ασυμφωνίες στους πίνακες Α' και Β' Αθήνας.
Υπάρχει άτομο στην Α' Αθήνας 1 θέση πάνω από μένα γιατί δείχνει κτήση πτυχίου του πριν από μένα, και στη Β' Αθήνας μία θέση κάτω από εμένα γιατί φαίνεται ότι το απέκτησε αργότερα.

Στην Α' Αθήνας υπάρχει συνοδευτικό έγγραφο για ενστάστεις μέχρι τη Δευτέρα. Στη Β' Αθήνας μου είπανε τηλεφωνικά (πριν από μισή ώρα) ότι τη Δευτέρα ξεκινούν οι κλήσεις των ωρομισθίων, τίποτε για ενστάσεις. Γνωρίζει κανείς τίποτα για το θέμα των ενστάσεων στους πίνακες της ΠΔΣ?

Και κάτι ακόμη. Σε κάποιο σημείο του Forum - δε θυμάμαι καν πού για να το ξανακοιτάξω, γίνεται ένας χαμός από θέματα για ΠΔΣ σκόρπια σε όλα τα σημεία του Forum - διάβασα ότι σήμερα ξεκίνησε ήδη η κλήση ωρομισθίων για ΠΔΣ, νομίζω στη Λακωνία (???). Μήπως να συγκεντρωθούνε όλα τα θέματα σε ένα αποκλειστικό για ΠΔΣ για να γίνεται και σωστή ενημέρωση όλων μας για την πορεία κλήσης των ωρομισθίων και οτιδήποτε άλλο αφορά την "αξιοκρατία" τελικά με την οποία θα γίνει αυτή;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #619 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 04:27:48 μμ »
Παιδιά συγχαρητήρια!!!!!!!
Καταφέρατε πολύ καλά να γίνονται οι προσλήψεις με τον πιο αξιοκρατικό τρόπο που υπάρχει!
Παλιά τουλάχιστον σχεδόν όλοι έπερναν ώρες ΠΔΣ γιατί φρόντιζαν και τις μοιράζανε σχεδόν σε όλους από 2 ή 4. Ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν έπερναν και αυτο γιατί καθόντουσαν σπιτάκι τους και περίμεναν να τους πάρουν τηλ να τους ψάξουν! Δεν υπάρχει άτομο που να πήγε στην δευτεροβάθμια να δείξει λίγο ενδιαφέρον και να μην τον κάλεσαν, δεν χρειάζεται μέσο για αυτό!
Τα καταφέρατε πολύ καλά με τα παράπονα σας! Τώρα αντί για την πλειοψηφία θα πέρνουν ώρες 10 με 20 άτομα σε κάθε νομο!
Συγχαρητήρια και πάλι!

Υ.Γ.
Μήπως να καταργήσουμε και τον ΑΣΕΠ να γίνονται ακόμα πιο αξιοκρατικές προσλήψεις?????
ΕΛΕΟΣ

γιατί εγώ και μερικοί άλλοι δεν είμασταν ποτέ μέσα στους όλους; στο σπιτάκι μου καθόμουν και περίμενα να με φωνάξουν βέβαια..
δεν το ήξερα ότι έπρεπε να τη στήσω στο γραφειάκι του κάθε διευθυντούλη ή προϊσταμενούλη και να δείξω λίγο ενδιαφέρον. για ποιον ή για τι; για τον προϊσταμενούλη; δε το έγραφε αυτό η εγκύκλιος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:38 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #620 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 04:30:50 μμ »
συναδελφοι ας σταματησουμε να εριζουμε.ετσι μας κανουν ο,τι θελουν. οι ξενογλωσσοι εχεουν δικαιωμα να εργαονται σε ολοημερο και σε προσθετη παραλληλα κι εμεις ασχολουμαστε με τα ψιχουλα της προσθετης.εννοειται πως οι πινακες της προσθετης ειναι μονοσημαντοι , ομως ξεφευγουμε απο το θεμα μας.ζηταμε αμεσα προσληψεις μαζικες και ολοημερα.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος artemisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #621 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 04:41:26 μμ »
Απλά με λύπη μου διαπιστώνω ότι η ΠΔΣ αντιμετωπίζεται σαν λάφυρο (από αυτούς που την παίρνουν)
και καταλήγουμε σε επιχειρήματα του τύπου "ποιος την έχει μεγαλύτερη"
και αναρωτιέμαι αν δεν υπήρχε η μοριοδότηση πόσοι θα κάναν αίτηση σε σύγκριση με
αυτούς που κάνουν τώρα;
To ιδανικό θα ήταν η κατάργηση οποιασδήποτε μοριοδότησης εκτός ΑΣΕΠ και η ίση μεταχείριση των υποψηφίων
αλλά προς το παρόν αυτά συμβαίνουν σε ένα παράλληλο σύμπαν που δεν σκίζουν τα ρούχα τους οι "εκπαιδευτικοί"
για λίγα ψύχουλα που τους πετάνε.

ετσι ειναι

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #622 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 04:57:12 μμ »
έχετε δίκιο  :-[ :'(
απλά με πνίγει το δίκιο  :D

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #623 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 05:38:58 μμ »
Και μόλις παρατήρησα ασυμφωνίες στους πίνακες Α' και Β' Αθήνας.
Υπάρχει άτομο στην Α' Αθήνας 1 θέση πάνω από μένα γιατί δείχνει κτήση πτυχίου του πριν από μένα, και στη Β' Αθήνας μία θέση κάτω από εμένα γιατί φαίνεται ότι το απέκτησε αργότερα.

Στην Α' Αθήνας υπάρχει συνοδευτικό έγγραφο για ενστάστεις μέχρι τη Δευτέρα. Στη Β' Αθήνας μου είπανε τηλεφωνικά (πριν από μισή ώρα) ότι τη Δευτέρα ξεκινούν οι κλήσεις των ωρομισθίων, τίποτε για ενστάσεις. Γνωρίζει κανείς τίποτα για το θέμα των ενστάσεων στους πίνακες της ΠΔΣ?

Σήμερα μίλησα με Αγ.Παρασκευή και μου είπαν ότι δε θα γίνουν ενστάσεις αλλά αν διαπιστώσουμε κάποιο λάθος στον πίνακα να τους πάρουμε τηλ. να το δουν  για να το διορθώσουν

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #624 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 05:55:55 μμ »
Βασικά, δε θα'πρεπε να υπάρχουν τόσοι πίνακες...γιατί έτσι καθε ένας από μας θίγεται με το δικό του τρόπο....
Εγώ εκεί διακρίνω την αδικία....
Μαζεύουμε μόρια από διάφορες "πηγές"....ΑΣΕΠ, ΠΔΣ, Σιβιτανιδειο,ωρομίσθιοι.....και όμως τα μόνα μόρια που έχουν αποκτηθεί με κόπο, και εννοείται πως εννοώ αυτά του ΑΣΕΠ....είναι τα μόνα που χάνονται!!!!!
Αυτό για μένα είναι η μεγαλύτερη αδικία....
Δε θα ήταν σωστό, να κρατάμε όλα τα μόρια μας από ασεπ....οπότε έτσι και κάποιος με μέσον, χωρίς ασεπ....ναι μεν θα έπαιρνε κι άλλα μόρια, αλλά ίσως έτσι να μη μπορούσε να περάσει κάποιον που θα είχε διατηρήσει το αθροισμα των μορίων του από ασεπ...?

Ως προς το θέμα της ηλικίας, συμφωνω πως είναι ένα κατα κάποιο τρόπο αξιοκρατικό κριτήριο, (παρόλο που δεν είμαι και τόσο παλιά), γιατί υπάρχουν άνθρωποι με πτυχιο 1985 π.χ και χωρίς μόρια προϋπηρεσίας και άτομα με πτυχίο 2008 και έχουν ήδη μόρια....

Εμένα εκεί με πνίγει το δίκιο....στο ότι ξεσκιζόμαστε στο διάβασμα, για να μας εξετάσουν σε πράγματα που υποτίθεται τα έχουμε σπουδάσει, χάνουμε χρόνο από τη ζωή μας....και τελικά αν δε διοριστούμε έτσι ....τι καταφέραμε???Μια θέση -προσωρινή- σε έναν από τους πίνακες...

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #625 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 06:09:22 μμ »
και αναρωτιέμαι αν δεν υπήρχε η μοριοδότηση πόσοι θα κάναν αίτηση σε σύγκριση με
αυτούς που κάνουν τώρα;
ελάχιστοι θα έκαναν αίτηση....αν όχι κανείς .....και δε με βγάζω εκτός...
To ιδανικό θα ήταν η κατάργηση οποιασδήποτε μοριοδότησης εκτός ΑΣΕΠ και η ίση μεταχείριση των υποψηφίων
εγώ θα έλεγα πως ιδανικότερο θα ήταν να καταργηθεί και ο ΑΣΕΠ.....και να υπάρχει 'αλλου είδους αξιολόγηση πριν μπει κανείς στην τάξη...

[/quote]

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #626 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 06:18:24 μμ »
Παλιά τουλάχιστον σχεδόν όλοι έπαιρναν ώρες ΠΔΣ γιατί φρόντιζαν και τις μοιράζανε σχεδόν σε όλους από 2 ή 4. Ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν έπαιρναν και αυτο γιατί καθόντουσαν σπιτάκι τους και περίμεναν να τους πάρουν τηλ να τους ψάξουν! Δεν υπάρχει άτομο που να πήγε στην δευτεροβάθμια να δείξει λίγο ενδιαφέρον και να μην τον κάλεσαν, δεν χρειάζεται μέσο για αυτό!

Εγώ πήγα και σε β'θμιες και σε λύκεια....και ναι δε με έχουν καλέσει όλες τις φορές....
Τα καταφέρατε πολύ καλά με τα παράπονα σας! Τώρα αντί για την πλειοψηφία θα παίρνουν ώρες 10 με 20 άτομα σε κάθε νομο!

Καλύτερα είναι έτσι....τι να τις κάνεις 2 ώρες? να πάρεις 0,5 μόρια?και τι έγινε?πάλι στα ίδια θα είσαι.....
Και δε μιλάω εκ του ασφαλούς.....εμένα με θίγει το νέο σύστημα, καθώς η θέση μου στον πίνακα δεν είναι ψηλά.....αλλά είναι πιο δίκαιο....
Γιατί να έπαιρνα εγώ 2 ή 4 ώρες, επειδή έιχα γνωστό διευθυντή και να μην πάρει 10 κάποιος που το 1985 που πήρε πτυχίο εγώ ήμουν μαθήτρια ακόμη

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #627 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 06:25:30 μμ »
Καλησπέρα..μπορεί τελικά κάποιος να ξέρει τι πιθανότητες έχει να πάρει ώρες ΠΔΣ με δεδομένο τη θέση του στους πίνακες; Έχει να κάνει με το πλήθος των σχολείων στη συγκεκριμένη ΔΙΔΕ και αν ναι πόσοι απορροφώνται κατά μέσο όρο..;
Ευχαριστώ!

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #628 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 06:37:24 μμ »
Καλησπέρα..μπορεί τελικά κάποιος να ξέρει τι πιθανότητες έχει να πάρει ώρες ΠΔΣ με δεδομένο τη θέση του στους πίνακες; Έχει να κάνει με το πλήθος των σχολείων στη συγκεκριμένη ΔΙΔΕ και αν ναι πόσοι απορροφώνται κατά μέσο όρο..;
Ευχαριστώ!

έχει να κάνει τον αριθμό των σχολείων που θα δημιουργήσουν τμήματα ΠΔΣ.
Συνήθως οι φιλόλογοι είναι τουλάχιστον 2 σε κάθε σχολείο (για 10ωρο μιλάμε πάντα) και οι μαθηματικοί τουλάχιστον 1.
Μπορείς να πάρεις τηλ. στην ΔΙΔΕ που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις πόσες ώρες έχουν διαθέσιμες!

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #629 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:34:15 μμ »
Και μόλις παρατήρησα ασυμφωνίες στους πίνακες Α' και Β' Αθήνας.
Υπάρχει άτομο στην Α' Αθήνας 1 θέση πάνω από μένα γιατί δείχνει κτήση πτυχίου του πριν από μένα, και στη Β' Αθήνας μία θέση κάτω από εμένα γιατί φαίνεται ότι το απέκτησε αργότερα.

Στην Α' Αθήνας υπάρχει συνοδευτικό έγγραφο για ενστάστεις μέχρι τη Δευτέρα. Στη Β' Αθήνας μου είπανε τηλεφωνικά (πριν από μισή ώρα) ότι τη Δευτέρα ξεκινούν οι κλήσεις των ωρομισθίων, τίποτε για ενστάσεις. Γνωρίζει κανείς τίποτα για το θέμα των ενστάσεων στους πίνακες της ΠΔΣ?

Και κάτι ακόμη. Σε κάποιο σημείο του Forum - δε θυμάμαι καν πού για να το ξανακοιτάξω, γίνεται ένας χαμός από θέματα για ΠΔΣ σκόρπια σε όλα τα σημεία του Forum - διάβασα ότι σήμερα ξεκίνησε ήδη η κλήση ωρομισθίων για ΠΔΣ, νομίζω στη Λακωνία (???). Μήπως να συγκεντρωθούνε όλα τα θέματα σε ένα αποκλειστικό για ΠΔΣ για να γίνεται και σωστή ενημέρωση όλων μας για την πορεία κλήσης των ωρομισθίων και οτιδήποτε άλλο αφορά την "αξιοκρατία" τελικά με την οποία θα γίνει αυτή;

την ημερομηνια κτησης μπορεις να την διασταυρωσεις απο τους πινακες αναπληρωτων -διαγωνισμων ασεπ και οπου αλλού εμφανιζεται


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 690
Σύνολο: 712

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.