*

Αποστολέας Θέμα: Ψηφιακή τάξη  (Αναγνώστηκε 33915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 07:27:23 μμ »
Μια φιλική συμβουλή κι από μένα:
Μην εμπλακείς!!!
Αν κάτι πάει στραβά, ο "υπεύθυνος" της ψηφιακής τάξης,
δε θα διστάσει να ρίξει σε σένα την ευθύνη
κι ο ίδιος θα "νίπτει τας χείρας του".
Να κοιτάξει να κάνει το μάθημά του χωρίς internet.
Γίνεται και παραγίνεται.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ψηφιακή τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 02:55:56 μμ »
Είμαι καθηγητής πληροφορικής προσωρινά τοποθετημένος σε παραμεθόριο περιοχή, σε
Γυμνάσιο για την ακρίβεια. Χτες ο φιλόλογος είχε την απαίτηση να συνδέσω τα netbook
των μαθητών της Α΄Γυμνασίου (50 λαπτοπ) στο Ιντερνετ για να κάνει το μάθημά του.
Τον καταλαβαίνω αλλά δεν είναι δικιά μου δουλειά, δεν είμαι τεχνικός και δεν παίρνω την
ευθύνη να "πειράξω" περιουσία 50*450 Ευρώ = 22.500 Ευρώ. Το κακό είναι ότι
παρεξηγήθηκε γιατί νομίζει ότι δε θέλω να τον βοηθήσω, ενώ στην πραγματικότητα
η ειδικότητα μου δεν εμπλέκεται στην όλη διαδικασία (α. δε διδάσκουμε με χρήση των
λαπτοπ, β. δε δικαιούμαστε λαπτοπ, γ. δεν υπάρχει επίσημο έγγραφο που να μας αφορά).

Κρίμα

Μ΄αρέσεις !!! :D

(Σε λίγο έρχεται και η σειρά των δασκάλων. ..  :P )
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 07:10:10 μμ »
υπάρχει dead line στο πότε θα παμε να παρουμε τον μσθητικο υπολογιστή; Ισχυει το μεχρι 31 Οκτωβριου;

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 02:09:18 μμ »
Χρησιμοποίησε κανείς τους υπολογιστές στην τάξη;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ψηφιακή τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 02:17:53 μμ »
...
marsa χτες είδα και εγώ το λογισμικό για την γεωγραφία. Εσένα πως σου φάνηκε; Σου άρεσε; Εμένα μου φάνηκε πολύ απλοϊκό και "χαζό". Βέβαια, δεν ξέρω, δεν είναι και της ειδικότητάς μου...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 05:45:08 μμ »
Αν και εγώ κατά τύχη ήμουν από τους τυχερούς και πήρα ΜΦΥ (όταν πήγα στο σχολείο η μόνιμη συνάδελφος είχε διαλέξει ώρες και ουσιαστικά πήρα ό,τι περίσσευε), θεωρώ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΔΙΚΟ το να μην πάρουν ΟΛΟΙ οι καθηγητές ΜΦΥ και δεν καταλαβαίνω μάλιστα με ποιο κριτήριο επιλέχθηκαν τα συγκεκριμένα μαθήματα! ???

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 06:06:20 μμ »
Στο μεταξύ ακούστε και ένα ωραίο που μου είπε ένας συνάδελφος της Μουσικής. Τους είπε, λέει, ο σύμβουλος ότι θα κάνουν και αυτοί ψηφιακή τάξη, και πάνω που χάρηκε ο συνάδελφος, του είπε ότι όχι δεν δικαιούσαι ΜΦΥ. Όταν τον ρώτησε πώς θα γίνει, του είπε ότι θα τα ετοιμάζεις από το σπίτι σου στον δικό σου Η/Υ (δεν έχει σημασία αν δεν έχεις) και θα τα φέρνεις έτοιμα στο σχολείο, όχι από το βιβλίο, αλλά από κάτι φωτοτυπίες που ούτε και κατάλαβα τι είναι. Δηλαδή οι μαθητές θα δουλεύουν στον ΜΦΥ και ο καθηγητής θα είναι με το μπακαλοτέφτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
Ωραία λογική!!!  >:( ???  ::) :o :-X

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 07:32:33 μμ »
Χρησιμοποίησε κανείς τους υπολογιστές στην τάξη;



Σιγά βρε παιδιά! Ένας, ένας! Μη σπρώχνεστε!!

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 07:53:11 μμ »
Χρησιμοποίησε κανείς τους υπολογιστές στην τάξη;


Εγω! αν και θεολογος,φετος διδασκω και ιστορια α γυμνασιου ,οποτε πηρα μφυ.Τον χρησιμοποιησα στη γ γυμνασιου (εκει δεν προβλεπεται χρηση αλλα υπαρχει λογισμικο) γιατι εχω λιγα παιδακια.Τα μαζεψα κοντα στην εδρα κι ειδαμε απο το υλικο του π.ι. τις σημαιες του '21 και καποιους πινακες(σφαγη της Χιου κλπ) απο το διαδικτυο(εγκαταστησαμε ασυρματο στο σχολειο).Η συμβουλος φιλολογων ειπε οτι αν δε γινει καποιο σεμιαναριο για τον μφυ απο το υπεπθ θα οργανωσει αυτη στο νομό.Εκει θα μας πει πως ακριβως θα γινει η χρηση μεσα στην ταξη,πως θα κατανεμηθουν οι ωρες κλπ

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 07:56:05 μμ »
ΟΧΙ.
Το 30% των μαθητών δεν έχει πάρει ακόμη τους υπολογιστές.

Από Μαθηματικά δεν έχει τίποτα απολύτως. Μου είχε πει ένας σύμβουλος ότι θα έχει προγράμματα, γιαυτό και γω δήλωσα να κάνω το μάθημα. Περιμένουμε υποτίθεται οδηγίες. Το μετάνιωσα και ζήτησα να παραδώσω τον υπολογιστή ( τον έχω μόνο 3 μέρες) αλλά δεν υπάρχει εκπαιδευτικός που να θέλει να κάνει μάθημα με Η/Υ. Η Σύμβουλος του νομού;.... την ψάχνω. Ή έχω λάθος τηλέφωνο ή δεν πηγαίνει στο γραφείο της.

Υπάρχει κάποιος που θα κάνει Μαθηματικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 08:03:12 μμ από margavare »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 07:37:43 πμ »

....Τον χρησιμοποιησα στη γ γυμνασιου (εκει δεν προβλεπεται χρηση αλλα υπαρχει λογισμικο) γιατι εχω λιγα παιδακια.Τα μαζεψα κοντα στην εδρα κι ειδαμε απο το υλικο του π.ι. τις σημαιες του '21 και καποιους πινακες(σφαγη της Χιου κλπ) απο το διαδικτυο(εγκαταστησαμε ασυρματο στο σχολειο)......

@resident,

Καλημέρα. Όπως το περιγράφεις, είναι ως εποπτικό μέσο. Δηλαδή με έναν projector και μόνο με τον δικό σου υπολογιστή το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο, νομίζω.

Η απορία μου είναι: Αν τα παιδιά είχαν μαζί τους τα netbook πως θα τα χρησιμοποιούσαν στη διδακτική πράξη;


....(εγκαταστησαμε ασυρματο στο σχολειο).....

   !!!!!!;;;;;;;;;


.....Η συμβουλος φιλολογων ειπε οτι αν δε γινει καποιο σεμιναριο για τον μφυ απο το υπεπθ θα οργανωσει αυτη στο νομό.Εκει θα μας πει πως ακριβως θα γινει η χρηση μεσα στην ταξη,πως θα κατανεμηθουν οι ωρες κλπ

Μπράβο στη σύμβουλο.

Κατα τ' άλλα, μ' αρεσει που δεν γνωρίζει αν και πότε θα γίνει σεμινάριο από το Υπουργείο. Είναι δυνατόν;

Πάντως αν σας κάνει το σεμινάριο, πληροφόρησε μας για το περιεχόμενο του. Νομίζω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον για όλους.

Γεια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 09:12:08 πμ »
Χρησιμοποίησα τον μφυ στην τάξη για να κάνω Γεωγραφία.
Εντυπώσεις:
1) Το λογισμικό μου άρεσε. Δεν ξέρω πως είναι των θρησκευτικών το λογισμικό, αλλά της Γεωγραφίας αφήνει πολλά περιθώρια αυτενέργειας στο μαθητή, έχει ερωτήσεις, παιχνίδια κ.α και γενικά μου φάνηκε πολύ προσεγμένο.
2) Παρόλο που έχω εμπειρία 6 χρόνια σε ΙΕΚ και 2 στην δευτεροβάθμια από εργαστήριο με Η/Υ, αυτό είναι άλλο πράγμα! Η τάξη των 25 παιδιών με ένα φμυ το κάθε παιδί, δύσκολα, πολύ δύσκολα ελέγχεται. Το καθένα πάει σε όποιο link του κατέβει στο κεφάλι, μιλάνε και γελάνε μεταξύ τους, ένα χάος! Ελπίζω όταν εξοικειωθούν περισσότερο να στρώσουν τα πράγματα!
3) Την εβδομάδα που μας έρχεται, είναι προγραμματισμένα 2 σεμινάρια. Ένα για την Γεωγραφία και ένα για τα Μαθηματικά (τα οποία επίσης θα διδάξω με φμυ). Δεν ξέρω αν θα τα παρακολουθήσω και τα 2, γιατί ο διευθυντής στράβωσε με το ενδεχόμενο να λείψω 2 μέρες από το σχολείο.... το παλεύω όμως να πάω. Θα σας ενημερώσω για το τι μας είπαν.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 01:07:04 μμ »
Δεν είχα προσέξει ότι λέει για β΄κύκλο. Αλλά πόσοι είναι αυτοί (φιλόλογοι π.χ.);

Δεν χρειάζεται η πιστοποίηση, αρκεί να δώσει την έγκρισή του ο σύλλογος των διδασκόντων.
"Όσο ζω, ελπίζω!"

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 05:31:11 μμ »
@marsa,

Αν δεν σου είναι δύσκολο μπορείς να περιγράψεις λίγο τη χρήση που έκανες στη Γεωγραφία.
Δηλαδή τους έβαλες να κάνουν ασκήσεις σε κάτι που είχες ήδη διδάξει; Τους δίδαξες νέα ύλη με τη βοήθεια λογισμικού στους ΦΜΥ; Κάτι άλλο;

Επίσης τι εννοείς links; Προς το διαδίκτυο ή προς άλλες ενότητες του λογισμικού;

Για τον έλεγχο της τάξης έχεις δίκιο. Τα πράγματα είναι ζόρικα.

Γειά χαρά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 789
Σύνολο: 802

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.