*

Αποστολέας Θέμα: Ψηφιακή τάξη  (Αναγνώστηκε 33929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:01:34 μμ »
Βρες κάποιον μαθητή που να έχει TOSHIBA. Σ΄αυτούς έδωσαν τα λογισμικά σε φλασάκι. Οπότε ζήτα του το φλασάκι και αντέγραψέ το.

Για τους χάρτες που λέγαμε, πας
εσωτερικό της Γης -->κατανομή σεισμών και ηφαιστείων-->πατάς πάνω στην Ήπειρο που σε ενδιαφέρει--> σου βγάζει τους χάρτες που έλεγα, παίζοντας με τις δυνατότητες επιλογής που έχει τόσο κάτω από την ήπειρο, όσο και δεξιά κάτω.

Εδώ που τα λέμε, είναι πολύ πιθανό να έχεις το σωστό λογισμικό, αλλά που να φανταστείς ότι οι χάρτες είναι εκεί;  :)
Ακόμη κι εγώ που ήξερα ότι υπάρχουν δυσκολεύτηκα να τους εντοπίσω!!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ψηφιακή τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 01:47:13 μμ »
Κανένα νέο βρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 04:15:41 μμ »
Ρε παιδιά, βοηθήστε την ταπεινή  και αδαή φιλόλογο. :-[
Πρέπει να ξεκινήσουμε τη διδασκαλία, να περιμένουμε ενημέρωση από τη σύμβουλο, τι ακριβώς; Και τι κάνουμε στην ιστορία, απλώς διαβάζουμε το βιβλίο από το netbook; Δεν έχουμε καμία ενημέρωση και η διεύθυνση του σχολείου μάς είπε να ξεκινήσουμε, μετά να περιμένουμε και ότι θα μας πει... τι να κάνω ???

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 11:29:24 μμ »
εμεις καναμε ενα σεμιναριο με τη συμβουλο των φιλολογων για την ιστορια.Απ ότι καταλαβα οι πιο πολλοι συναδελφοι ηδη χρησιμοποιησαν το λογισμικο.Η συμβουλος μας εκανε μια υποδειγματικη διδασκαλια για το τριτο στη σειρα υλικο(η ζωη στην αρχαια Αθηνα).Μας ειπε οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το νετμπουκ ειτε για να κανουμε μια επαναληψη στην ενοτητα ειτε για να διδαξουμε πρωτη φορα το μαθημα απο κει.Οι μαθητες μπορουν να κανουν και τις ασκησεις πολλαπλης επιλογης,καθως και τις αλλες ασκησεις ομαδικα με αναζητηση πηγων.Μου φανηκαν λιγο εξωπραγματικα αυτα που ζητουσε,μαλλον απευθυνονται σε σχολεια με πολυ υψηλο επιπεδο.Εγω εχω 15 παιδια(τα 2 με μαθησιακες κι αλλες δυσκολιες που τα κανουν υπερκινητικα) και δυο φορες που εφεραν το νετμπουκ αγανακτησα.Την πρωτη φορα επρεπε να αποσυμπιεσω το υλικο και μετα να το περασω στην επιφανεια εργασιας.Τη δευτερη ειδαμε εικονες απο τους πολιτισμους του Αιγαιου.Τους εδειχνα τη δικη μου οθονη κι εξηγουσα που πρεπει να κανουν κλικ δειχνοντας το κιολας ,κι αυτα πατουσαν αλλα αν΄τ' αλλων.Καποιοι εβαζαν παιχνιδια,μουσικη ,γενικα επικρατησε χαος!Μεχρι να δω τον ενα,αρχιζε καποιος αλλος.Και εκανα συνεχως βολτες γυρω γυρω στα θρανια,δεν καθομουν στην εδρα.Πού να τους πω να διαβασουν ενα κατεβατο πηγες για να βρουν μια απαντηση!Σκεφτομαι απο δω και περα να χρησιμοποιω το βιντεοπροβολεα κι απλα να βλεπουμε εικονες και κειμενα απο το δικο μου,τις ασκησεις ας μην τις κανουν μεσα στην ταξη.  @karxarias29,νομιζω πρεπει να ξεκινησεις και μην περιμενεις ενημερωση.Αν γινει καλως,αλλα μην βασιστεις σ αυτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ψηφιακή τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 09:31:49 μμ »
resident, σε ευχαριστώ πολύ.  :)  Μάλλον αυτό θα κάνω, γιατί αν περιμένω τη σύμβουλο στο σχολείο που είμαι εγώ, προβλέπω να φτάνουμε στο Πάσχα!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 11:48:37 μμ »
Αχ resident resident, πόσο δίκιο είχες.............. ό, τι νά ' ναι, όπως να ' ναι :(. Μου ροκάνισαν όλη την ώρα σήμερα, για να κάνω μάθημα 1 σελίδας!!!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 12:03:13 πμ »
Ψέματα είπα.... 2 ώρες!! :(

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:52:17 πμ »
Αχ resident resident, πόσο δίκιο είχες.............. ό, τι νά ' ναι, όπως να ' ναι :(. Μου ροκάνισαν όλη την ώρα σήμερα, για να κάνω μάθημα 1 σελίδας!!!!
karxarias29 μερικές σελίδες πριν σε αυτό το θέμα υπάρχει ένα κειμενάκι με απλές οδηγίες . Είναι πολύ καλό.
Επίσης, θα σου πρότεινα το εξής. Φρόντισε έτσι ώστε το μάθημά σου να μπορεί να γίνει εναλλακτικά και σε χαρτί. Πχ εάν το λογισμικό έχει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής που πρέπει να απαντήσουν, βρες εάν μπορείς κάποιον τρόπο να τις εκτυπώσεις. έτσι, εάν ένα παιδί δεν ακολουθεί το "πρόγραμμα" της τάξης και κάνει τα "δικά του", μπορείς να το αναγκάσεις να κλείσει τον ΦΜΥ και να παρακολουθήσει το υπόλοιπο μάθημα δουλεύοντας στο χαρτί και βλέποντας από τον προτζέκτορα που θα δείχνει τον δικό σου ΦΜΥ. Δλδ "τιμώρησε" αυτόν που "παίζει" με τον ΦΜΥ με το να του τον στερήσεις. Επιπλεόν, με το να δίνεις εναλλακτικό τρόπο διδασκαλίας του μαθήματος, χωρίς ΦΜΥ, κατά την γνώμη μου εδραιώνεις και την αντίληψη ότι ο υπολογιστής είναι απλά ένα εναλλακτικό εργαλείο, όπως ο πίνακας, όχι προαπαιτούμενο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:15:10 μμ »
Thanks happiness.  :)
Καλά λες... πάρε από το παιδί το.... παγωτό! Η χειρότερη τιμωρία! ;D

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 04:03:03 μμ »
Οι αγγαρίες ξεκίνησαν  :'(
Η καθηγήτρια της Γεωγραφίας μου ζήτησε να της εγκαταστήσω το λογισμικό! :'( :'( :'( :'( :'(

Στο σχολείο δεν υπάρχει inetrnet  :'( :'( :'( :'(


Θα το γεννήσω ρε γαμώτο  >:(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 04:08:41 μμ »
Μάλιστα κύριοι...  >:(

ΘΕΜΑ:  «Οδηγίες διάθεσης Επιστολών-Κουπονιών στους εκπαιδευτικούς για την επιδότηση της αγοράς των μαθητικών ηλεκτρονικών υπολογιστών».

Σύμφωνα με την υπ’αριθμ. 88310/Γ2/22-07-09 Απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, θα χορηγηθεί φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής στους εκπαιδευτικούς, Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων (Ημερήσιων και Εσπερινών), που διδάσκουν τα μαθήματα που εντάσσονται στην Πράξη «Ψηφιακή Τάξη» στην Α΄ Γυμνασίου, κατά το σχολικό έτος 2009-2010, και κατέχουν:
Α.  Πιστοποίηση του προγράμματος επιμόρφωσης Β΄ Επιπέδου, εκπαιδευτικών στη χρήση και αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην εκπαιδευτική διδακτική διαδικασία.
Β. Ελλείψει των ανωτέρω, πιστοποίηση του προγράμματος επιμόρφωσης Α΄ Επιπέδου, εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην Εκπαίδευση.
Γ. Ελλείψει των ανωτέρω, γνώση πληροφορικής και χειρισμού Η/Υ, όπως αυτή ορίζεται στις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 26 του Π.Δ. 50/2001 (ΦΕΚ 39 Α΄), όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την παρ. 16 του άρθρου μόνο του Π.Δ. 347/2003 (ΦΕΚ 315 Α΄) και την παρ. 4 του άρθρου μόνο του Π.Δ. 44/2005 (ΦΕΚ 63 Α΄).   
Δ. Ελλείψει των ανωτέρω, γνώση πληροφορικής και χειρισμού Η/Υ και στους οποίους ανατέθηκε η διδασκαλία των μαθημάτων της Πράξης «Ψηφιακή Τάξη» από το Διευθυντή του Γυμνασίου σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων.
...
...


Γιατί ουσιαστικά "ξεχειλώθηκαν" τα κριτήρια; Τώρα και με πιστοποίηση Α' επιπέδου. Ή κάποιοι που δεν ξέρουν από πού ανοίγει ο Η/Υ θέλουν να βουτήξουν το δάχτυλο στο μέλι; Ή δεν βρήκατε πολλούς με γνώση Η/Υ; Έτσι, τώρα έχουν δικαίωμα ουσιαστικά όλοι απλά με απόφαση Συλλόγου! Εύγε!

Προτείνω να συμπληρωθεί η παράγραφος με το εξής:
Ε. Ελλείψει των ανωτέρω, δημόσια κλήρωση σε συνεδρίαση του Συλλόγου με ελεύθερη συμμετοχή :P

Κύριοι και κυρίες ΠΕ19 και ΠΕ20, αφού φτάσαμε και σε αυτό το σημείο, από την Τρίτη προτείνω να ξεκαθαρίσετε τη δικιά σας θέση, ότι δεν εμπλέκεστε στη διαδικασία και αφήστε όσους πάρουν Η/Υ χωρίς να το αξίζουν να ξεμπλέξουν μόνοι τους μπροστά στα μάτια των παιδιών.

Επίσης, στις επόμενες χρονιές στο σύλλογο για την ανάθεση των εξωδιδακτικών εργασιών, θα μπορείτε να λέτε "ο τάδε δίδαξε πέρισυ στη ψηφιακή τάξη, άρα μπορεί να αναλάβει μια εργασία με Η/Υ"  ;D   ή ακόμα καλύτερα "ο τάδε, ο τάδε και η τάδε κάνανε αίτηση πέρισυ για τη ψηφιακή τάξη, άρα θεωρούν ότι μπορούν να χειριστούν Η/Υ, άρα μπορούν να αναλάβουν μια εργασία με Η/Υ ;D  ;D

Ααααααχ πόσο δίκιο είχες τελικά  >:(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 09:47:02 πμ »
Οι αγγαρίες ξεκίνησαν  :'(
Η καθηγήτρια της Γεωγραφίας μου ζήτησε να της εγκαταστήσω το λογισμικό! :'( :'( :'( :'( :'(

Στο σχολείο δεν υπάρχει inetrnet  :'( :'( :'( :'(


Θα το γεννήσω ρε γαμώτο  >:(
ΔΕΝ πιστεύω να δέχτηκες;;;; χαλάς την πιάτσα  ;D

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:06:31 πμ »
Πρόσφατα άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά, από εκπαιδευτικό που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα "Ψηφιακή τάξη", το κορυφαίο:
"Αχχχχ, κοίτα! Έχει και κάδο ανακύκλωσης!"

Νο comment...

Α και κάτι ακόμη, χθες έδωσα 4 κατοστάρικα για αναβάθμιση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:08:03 πμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:17:57 πμ »
Πρόσφατα άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά, από εκπαιδευτικό που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα "Ψηφιακή τάξη", το κορυφαίο:
"Αχχχχ, κοίτα! Έχει και κάδο ανακύκλωσης!"

Νο comment...

Α και κάτι ακόμη, χθες έδωσα 4 κατοστάρικα για αναβάθμιση.
Ναι, για πλαστικά και χαρτιά μόνο όμως. Τα γυαλιά αλλού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.