*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 18050 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:50:27 μμ »
" κι αν τύχει και 1η-2α για να κάαααααθονται!

1η και 2α Π-Ο-Τ-Ε  δεν παίρνουμε, είναι ουσιαστικά παράνομο και το τονίζω, γιατί μου πρότεινε να τα πάρω ΚΑΙ αυτά. Δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να τα πάρεις. Αυτό μας έλειπε να φορτώνεται ο ωρομίσθιος για 8 ευρώ την ώρα όλο το σχολείο και να τα ξύνουν αυτοί που πληρώνονται κανονικότατα και σου μοστράρουν και ότι προσφέρουν και ΤΟ παιδαγωγικό έργο. Α σιχτιρ τα θυμήθηκα και βιδώθηκα. >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:09:35 »

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:54:50 μμ »
Ευχαριστώ πολύ γαι τις απαντήσεις σας!!!!Έχω φρικάρει λίγο...
Μου είπε θα τα χωρίσει,απλά ήταν η πρώτη μέρα που πήγα για να αναλλάβω υπηρεσία ,δεν ήξεραν οτι θα πάω και επειδή είχε καθυστερήσει η υπεύθυνη ο υποδιευθυντής μου πε να μπω στην ταξη..
όταν ήρθε η υπεύθυνη μου πε κάτσε να γράψεις ώρες...(!)
οπότε ούτε εγώ είχα τίποτα μαζί μου,ούτε όλα τα παιδιά βιβλία..δεν περίμενα οτι θα μπω..
τους είπα να βγάλουν τα αγγλικά,όσα είχαν τα βοήθησα λίγο αλλά με τα υπόλοιπα γινότανε χαμος..μέχρι και πρόσθεση τους έκανα όση ώρα δεν τα κυνηγούσα να κάτσουν κάτω ή να μην παίζιυν με τα παιχνίδια τους..20 παιδιά και μεδιαφορετικό επίπεδι είναι πολλά!!!!!!!!!!
μου είπε η υπεύθυνη πως δεν θα ναι όλα μαζί..το ελπίζω!Μόνο στο ένα έχω πάει,στα άλλα δεν ξέρω..Αύριο..
αλλά και πάλι..πως να συνδιάσεις τα δυο επίπεδα?!και χωρις βιβλία..Ο,τι να ναι..
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...Καλή υπομονή σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:57:27 μμ »
Αν σου τα αφήσει έτσι βγάλ'τα στο προαύλιο, δωσ'τους και  μια μπάλα και πες τους θα παίξουμε apples. Καλά κουράγια!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 10:41:27 μμ »
Lillie, ξέρω ότι είναι παράνομο αλλά για να μη δημιουργήσω πρόβλημα είπα να το κάνω. Εδώ σ'ένα άλλο σχολείο ο υπεύθυνος τη μία από τις 2 μέρες που πήγαινα έφευγε για να παίξει ... ποδόσφαιρο!!! Αυτό κι αν είναι παράνομο. Απλά τα κάνεις έτσι ώστε αν καμιά φορά είναι 1 μόνο παιδί, να μη σε κουβαλήσει μέχρι εκεί. Σε άλλους άκουσα ότι τους βάζουν να μαζεύουν τα τραπέζια από το φαγητό, να ζεσταίνουν τα φαγητά κλπ Α, και το χειρότερο είναι το ύφος όλο περιφρόνηση που έχουν όταν τους λες ότι είσαι ωρομίσθια. Αυτό δεν το αντέχω. Μου την σπάει απίστευτα!
Evistroumf, ... χαααλαααράαα! Μη σκας και πολύ. Αν σου τη σπάει κάτι, φρόντισε να πας ακριβώς πριν μπεις στην τάξη, κάνε το μάθημά σου και φύγε. Δε θα κάνουμε αυτή τη δουλειά και μια ζωή! Κι όσο μπορείς, ενημερώσου για να μη φας τρελά χωσίδια! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:09:35 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 10:53:37 μμ »
Το ξέρω κι εγώ αυτό το υφάκι που λες, αλλά αν μερικοί βλακωδώς πιστεύουν ότι είναι ανώτεροί μου μόνο και μόνο επειδή έτυχε ο δικός μου κλάδος να μπλοκάρει σ'αυτή τη φάση και κατέληξα ωρομίσθια, ενώ εκείνοι είναι διορισμένοι επειδή ο δικός τους έχει "ανοίξει", σκασίλα μου. Δε θα λύσω εγώ τα κόμπλεξ του καθενός. Δυστυχώς είναι και μερικοί τέτοιοι.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:06:38 μμ »
Σας καταλαβαίνω απόλυτα όλους τους ωρομίσθιους των ολοημέρων!
Σαν ωρομίσθια κι εγώ (στην πόλη μου) τη χρονιά που μας πέρασε, είδαν , όπως ήταν αναμενόμενο, πολλά τα μάτια μου αλλά δεν έμεινα άπραγη συνάδελφοι
δεν δίστασα να τσακωθω με διευθυντές και συμβούλο
δεν γινόταν να το παίζω αδιάφορη με τους ηλίθιους που είχα μπλέξει (αναφέρομαι σε διευθυντες και δασκάλους),
τους έκανα να με βλέπουν στον ύπνο τους
καμια άλλη ειδικότητα όμως δεν ήρθε με το μέρος μου,παρόλο που κ αυτοί είχαν τα ίδια προβλήματα, όλοι ήταν του στυλ άντε να περάσει η χρονιά να φύγουμε απο δω και να μην ξανάρθουμε
Δεν είναι έτσι όμως . ΜΙΛΑΤΕ συνάδελφοι! Σπουδάσατε ,ιδρώσατε για να πάρετε το πτυχίο σας δεν μπορεί κανένας δασκαλάκος με ή χωρίς προϋπηρεσία να σας προσβάλει και να σας βλέπει υποτιμητικά! Δειξτε τους πως δεν μασάτε. Και στο τέλος τίποτα να μην γίνει, θα χετε τουλάχιστον τη συνείδηση σας καθαρή, τουλάχιστον προσπαθήσατε για το καλύτερο των παιδιών, των ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ...γιατί αυτοί οι άθλιοι μέχρι και τους μαθητες τους τους φέρνουν σε 2η μοίρα, προκειμένου να είναι αραχτοί ....
Μπάχαλο μην το ψάχνετε

Συμβουλή μου: Πάντως αν έχετε τη δυνατότητα διαλέξτε σχολεία σε χωριά. Μέχρι στιγμής στα χωριά έχω περάσει super
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:53:17 μμ »
Anneta, πράγματι τα χωριά είναι καλύτερα αλλά τα περιστατικά που περιέγραψα έγιναν σε χωριά! :P Να σε ρωτήσω κάτι: πέρσυ ήμουν και σε Γυμνάσιο. Εκτός από διάφορα που έγιναν σ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, στις εξετάσεις ο διευθυντής μας έχωσε τρελά στις επιτηρήσεις (εν ολίγοις, οι ωρομίσθιοι και οι αναπληρωτές έβγαζαν όλες τις επιτηρήσεις ενώ οι μόνιμοι δεν πατούσαν καθόλου). Σε άλλα έκανα υπομονή αλλά σ'αυτό δεν άντεξα και έφτασα σε καβγά. Η απάντηση του διευθυντή; "Καλύτερα να σας καταγγείλω τη σύμβαση τώρα παρά να σας μειώσω τις επιτηρήσεις"(και να αναγκάσει τους μόνιμους που τους είχε ανάγκη να δουλέψουν)!!!!!!!!!!!!!!! Πήρα ακόμα και στην διεύθυνση και μου είπαν ότι εξαρτάται από τον διευθυντή πώς θα μοιραστούν οι επιτηρήσεις. Βέβαια, εκ των υστέρων έμαθα ότι ο συγκεκριμένος είχε κολλητούς μέσα στην διεύθυνση και τον φρόντιζαν. Δηλαδή, μέχρι που να έφτανα το θέμα; Φέτος, αν γίνει κάτι παρόμοιο, έχω σκοπό να το προχωρήσω αλλά μας κρατάνε απ'τα αρχ@@@@ μιας και ξέρουν ότι καιγόμαστε για τα μόρια. Λίγη ανθρωπιά, ρε γαμώτο. Θα τους άρεσε αν τα παιδιά τους βίωναν τέτοιες αδικίες;  >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος glykakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 02:02:10 πμ »

    Καλησπέρα....μήπως ξέρετε για Δυτ.Μακεδονια.....
περίπου μέχρι που έχουν φτάσει τα τηλεφωνήματα ωρομισθίων Αγγλικών
και ....ως πού ενδέχονται να φτάσουν :D ???
Τίποτα βέβαι δεν είναι σιγουρο...αλλά.....μήπως!
Είμαι 90 και θέση....λέτε να φτασουν μεχρι εκεί προσ Φεβρουάριο??

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 06:21:00 μμ »
Anneta, πράγματι τα χωριά είναι καλύτερα αλλά τα περιστατικά που περιέγραψα έγιναν σε χωριά! :P Να σε ρωτήσω κάτι: πέρσυ ήμουν και σε Γυμνάσιο. Εκτός από διάφορα που έγιναν σ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, στις εξετάσεις ο διευθυντής μας έχωσε τρελά στις επιτηρήσεις (εν ολίγοις, οι ωρομίσθιοι και οι αναπληρωτές έβγαζαν όλες τις επιτηρήσεις ενώ οι μόνιμοι δεν πατούσαν καθόλου). Σε άλλα έκανα υπομονή αλλά σ'αυτό δεν άντεξα και έφτασα σε καβγά. Η απάντηση του διευθυντή; "Καλύτερα να σας καταγγείλω τη σύμβαση τώρα παρά να σας μειώσω τις επιτηρήσεις"(και να αναγκάσει τους μόνιμους που τους είχε ανάγκη να δουλέψουν)!!!!!!!!!!!!!!! Πήρα ακόμα και στην διεύθυνση και μου είπαν ότι εξαρτάται από τον διευθυντή πώς θα μοιραστούν οι επιτηρήσεις. Βέβαια, εκ των υστέρων έμαθα ότι ο συγκεκριμένος είχε κολλητούς μέσα στην διεύθυνση και τον φρόντιζαν. Δηλαδή, μέχρι που να έφτανα το θέμα; Φέτος, αν γίνει κάτι παρόμοιο, έχω σκοπό να το προχωρήσω αλλά μας κρατάνε απ'τα αρχ@@@@ μιας και ξέρουν ότι καιγόμαστε για τα μόρια. Λίγη ανθρωπιά, ρε γαμώτο. Θα τους άρεσε αν τα παιδιά τους βίωναν τέτοιες αδικίες;  >:( >:( >:( >:( >:(

Κάτσε - κάτσε μην παίρνεις φόρα συνάδελφε... 8)
Το θέμα είναι να σηκώνουμε ανάστημα και να φωνάζουμε και να τσακωνόμαστε άμα λάχει, εάν έχουμε δίκιο ε; Άσχετα αν αυτοί δεν πρόκειται ποτέ να το παραδεχτούν!
Γι αυτό όσον αφορά το θέμα των επιτηρήσεων διάβασε το αντίστοιχο topic να σου λυθούν οι απορίες ώστε να ξέρεις πώς θα το χειριστείς την επόμενη χρονιά  ;)

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4768.0
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 06:52:50 μμ »
Κάτσε - κάτσε μην παίρνεις φόρα συνάδελφε... 8)
Το θέμα είναι να σηκώνουμε ανάστημα και να φωνάζουμε και να τσακωνόμαστε άμα λάχει, εάν έχουμε δίκιο ε; Άσχετα αν αυτοί δεν πρόκειται ποτέ να το παραδεχτούν!
Γι αυτό όσον αφορά το θέμα των επιτηρήσεων διάβασε το αντίστοιχο topic να σου λυθούν οι απορίες ώστε να ξέρεις πώς θα το χειριστείς την επόμενη χρονιά  ;)

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4768.0
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά, συνάδελφε, ή μπορεί εγώ να μην ήμουν σαφής. Δεν είπα να μας χαρίσουν τις ώρες ούτε να μην κάνουμε επιτηρήσεις. Αλλά όχι να βγαίνει όλο το πρόγραμμα των εξετάσεων στις πλάτες των ωρομισθίων. Οι μόνιμοι, βάσει νόμου, δεν οφείλουν να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου κάθε μέρα των εξετάσεων, έχουν δεν έχουν επιτηρήσεις; (Για να μην αναφερθώ στο ότι και κατά τη διάρκεια της χρονιάς πρέπει κάθε μέρα να είναι στο σχολείο 8-2 :P) Δεν ήταν παρά μόνο μια φορά στις 15 κι αν. Ξέρω πολύ καλά τις υποχρεώσεις μου αλλά και τα δικαιώματά μου. Αν ήθελε ο εν λόγω διευθυντής να ακολουθήσει το γράμμα του νόμου έπρεπε να επιβάλλει στους μονίμους να είναι στο πόστο τους. Κι όχι επειδή τους φοβάται να φορτώνει τους ωρομίσθιους μιας και δε θα τους ξαναδεί πιθανότατα ποτέ! Α, και με προκάλεσε να καταγγείλω τους μόνιμους που δεν έρχονται στο σχολείο, σκεπτόμενος φυσικά ότι η χαμένη της υπόθεσης θα είμαι εγώ και γι'αυτό δε θα το τολμούσα. Τέλος πάντων, λυπάμαι αν το βλέπεις διαφορετικά το θέμα αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Όχι δύο μέτρα και δύο σταθμά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2009, 08:22:07 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 09:56:25 μμ »
Δεν τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα συναδέλφισσα!

Απλά δεν ήσουν κατατοπιστική στο χθεσινό σου μήνυμα
Και από αυτά που μου έγραψες κατάλαβα ότι ήθελες κάποια διευκρίνιση και αναφέρθηκα στις υποχρεώσεις ενος ωρομισθίου!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:26:44 πμ »
Μολις μου εγινε κληση για 8 ωρες πρωινου απο την επαρχια (ΠΕ04.04).

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:35:29 πμ »
σε ποια περιφερεια?

Αποσυνδεδεμένος bloom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 10:00:58 πμ »
" κι αν τύχει και 1η-2α για να κάαααααθονται!

1η και 2α Π-Ο-Τ-Ε  δεν παίρνουμε, είναι ουσιαστικά παράνομο και το τονίζω, γιατί μου πρότεινε να τα πάρω ΚΑΙ αυτά. Δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να τα πάρεις. Αυτό μας έλειπε να φορτώνεται ο ωρομίσθιος για 8 ευρώ την ώρα όλο το σχολείο και να τα ξύνουν αυτοί που πληρώνονται κανονικότατα και σου μοστράρουν και ότι προσφέρουν και ΤΟ παιδαγωγικό έργο. Α σιχτιρ τα θυμήθηκα και βιδώθηκα. >:( >:(

και όμως, εγώ έκανα πέρυσι και στα 3 σχολεια που πήγαινα στην δευτέρα. την πρώτη ώρα που δεν είχαν σχολάσει τα μεγάλα έκανα στην δευτέρα κι εκεί να δείτε δύσκολο που ήταν... σε παιδάκια που δεν έχουν κάνει ποτέ αγγλικά και σε δύο από τα σχολεία να μην υπάρχει δυνατότητα για φωτοτυπίες για τις ειδικότητες του ολοήμερου, δεν πέρασε και τόσο ευχάριστα η χρονιά. Αφήστε που από ένα σημείο και μετά τα παιδιά έλεγαν ότι ήθελαν "να ξεγραφτούν από τα αγγλικά του ολοήμερου γιατί δεν προλάβαιναν να κάνουν τα μαθήματα του σχολείου..." αυτό με έκανε να θέλω να τα βοηθήσω σε αυτά τα μαθήματα τουλάχιστον, αλλά ο δάσκαλος του ολοήμερου μου είπε πως αυτό δεν ήταν δική μου δουλειά. έτσι παίζαμε συνεχώς και προσπαθούσα μέσα από παιχνίδια και ζωγραφιές να τους δώσω κάποια πραγματάκια. Μάθανε τουλάχιστον όλα τα γράμματα, τα χρώματα, τους χαιρετισμούς και αρκετά ζωάκια-αντικείμενα. για να μην πω για τις μεγάλες τάξεις που τύχαινε να έχουμε αγγλικά μαζί, όποτε δεν είχαν στο πρωινό, οπότε δεν είχαν ποτέ μαζί τους βιβλία! Επρεπε κάθε φορά να τους τάξω ότι θα παίζαμε στο τέλος μήπως και καταφέρναμε να κάνουμε έστω και 2-3 ασκήσεις και να μην κάνουν φασαρία.  ::) Γενικά νμίζω ότι είχα το βλέμματης παράνοιας κάθε φορά που έφευγα από το σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162187
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.