*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224407 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 12:16:12 μμ »
Παρατηρηση για την Isla.Εχω την εντυπωση οτι τα φροντιστηρια εχουν πλαφον για τα διδακτρα που θα βαλουν(απο ενα ποσο και πανω αναλογα με το επιπεδο).Το οτι δινουν προσφορες π.χ. για αδερφια ή ταχυρυθμα τμηματα ειναι αλλο.Επισης δε νομιζω να παιρνει καθηγητης σε ιδιαιτερο λιγοτερα απο 12 ευρω για μικρα επιπεδα και 15 για πτυχια.Οι επαρκειουχοι και παλι ζητανε 5 και 8 ευρω.
Μεγαλη αλυσιδα παντως σε βαζει να υπογραψεις οτι δε θα πας αναπληρωτης(με υπευθυνη δηλωση που γραφεις και τη σειρα σου στον πινακα) και δινει ωρομισθιο 3,95 την ωρα μικτα σε νεους πτυχιουχους και 5.50 σε οσους εχουν τριετιες...Και δεν ειναι τυχαιο που καθε μα καθε χρονο ζηταει καθηγητες...Γιατι και καθε χρονο να αλλαζει καθηγητες ενα φροντιστηριο παλι μαθητες χανει.Τοτε δεν εχουν προβλημα οι φροντιστηριουχοι να αλλαξουν καθηγητη για να βρουνε εναν πιο φτηνο...(περισυ παραδειγμα εδιωξε καθηγητρια γαλλικων μετα απο 10 χρονια για να προσλαβει επαρκειουχο). ;) ;)
Και οσοι δουλευουν σε δημοσιο σχολειο δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι,ειναι καθηγητες-δασκαλοι που βρισκονται στο φυσικο τους περιβαλλον.Το σχολειο ειναι και οχι το φροντιστηριο... :) :)
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:01 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 12:33:08 μμ »
isla, δεν ξερω απο που ν αρχισω ν σου απανταω... γι αυτο κ θα το κανω συνολικα. ενα θα σου πω μονο... μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... το τι κανεις εσυ,σεβαστα κατα τη γνωμη μου, ειναι πολυ διαφορετικα απο πολλα φροντιστηρια που εχω μιλησει. κ πιστεψε με ο επαρκειουχος δεν προσλαμβανεται για τους λογους που ειπες,αλλα γιατι ειναι φθηνοτερο εργατικο δυναμικο κ γιατι δεν θα παει πουθενα,αφου οντως ειναι καριερα για εκεινον το φροντιστηριο με τα 4-5 ευρω την ωρα. χωρις καμια διαθεση προσβολης σε κανεναν,θεωρω ατελειωτη τη συζητηση,γιατι δεν βγαζει πουθενα. απλως να ξερεις πως ο,τι πληρωνεις παιρνεις... κ αν εβρισκα,οπως εχω ξαναπει φροντιστηριο που ν μου δινει δεκα ευρω την ωρα ή εστω οκτω κ τουλαχιστον 20 ωρες,δεν θα εφευγα... οπως δεν φευγει κ κολλητη μου φιλολογος απο το φροντιστηριο της που βγαζει 1200 ευρω το μηνα... αλλα με 350-400 ευρω,δεν μπορεις ν με υποχρεωσεις ν εχω ιδιαιτερα για ν ζησω επειδη δεν εχεις εσυ ν μου δινεις παραπανω.. κ οπου εσυ ο καθε φροντιστηριουχος. ν προσλαμβανετε επαρκειουχους λοιπον κ σε καλη μερια! αυτα, γιατι συγχυστηκα παλι κ θα αρχισω ν λεω πολλα κ διαφορα κ ο μαρκος θα μου βαλει πιπερι στο στομα!!!

ααα! κ κατι ακομα. η συγκριση με την καθαριστρια μια χαρα στεκει,γιατι η καθαριστρια σε σοβαρο συνεργειο ή η καμαριερα στο ξενοδοχειο παιρνει βαρεα κ ανθυγιεινα, 30 ευρω μεροκαματο για πεντε ωρες κ πρωινες ωρες... τουλαχιστον σε δυο δουλειες τετοιες που εχω ρωτησει εγω. κ αν ρωτας γιατι δεν εχω παει ηδη,ειπα ν εξαντλησω πρωτα ολα τα αλλα για ν παω τελικα εκει. τουλαχιστον ν εχω την αξιοπρεπεια μου κ ν μην μου ζητανε το πτυχιο μου με 5-6 ευρω.. αληθεια,στο φροντιστηριο σου εχεις επαρκειουχους? τι ωρομισθιο δινεις γενικα?
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 12:41:47 μμ »
εχω παράδειγμα καθαριστριας που γνωριζω προσωπικα που παιρνει 7 ευρω την ωρα (της βγαινει 50 ευρω τη μερα) και είναι κλεισμενη από δευτερα εως σαββατο δηλαδή 1200 καθαρα το μηνα χωρις ασφαλιση οκ αλλα τουλάχιστον δεν αμείβεται με 300 ευρω και ενσημα (τι να πρωτοπληρωσεις με 300 ευρω)..
επισης διαφωνω καθετα με τη λογικη "πας στο σχολειο για να γινεις δημοσιος υπάλληλος"-> αρα να αραξεις (ενώ υπονοεις ότι στο φροντιστηριο δουλευεις σκληρα)..μια χαρα μπορεις να μεγαλουργήσεις στο δημοσιο σχολειο , κανοντας καινοτομα πρόγραμματα, φοβερες δουλειες εκμεταλλευομενος τη δανειστικη βιβλιοθηκη που μπορεις να επανδρώσεις κτλ και πολλα αλλα με τους μαθητες γιατι δεν υπαρχει η ασφυκτικη πιεση να βγει μονο η υλη του coursebook.  μπορεις να κανεις πολύ δημιουργικα και παραγωγικα πραγματα και να προσφερεις (αρκει να το θες)
οντως η συζητηση δεν εχει νοημα γιατι ο καθενας το κοιταει από την πλευρα που τον συμφερει..
προσωπικα και χωρις παρεξηγηση, δε θα δουλευα σε φροντιστηριο να παιρνω 3 και 60 και να λειπω από τα παιδια μου όλα τα απογεύματα..θα εψαχνα μια άλλη πρωινη δουλεια (οσο κι αυτά θα ηταν σχολειο) για να εχω ενσημα και ένα δυο απόγευματα θα συμπληρωνα με ιδιαιτερα (βγαζοντας τα ιδια με φροντιστηριο)..ο μεσος ορος σε τιμες ιδιαιτερων σε καλες περιοχες είναι 15-20 ευρω απ' οσο γνωριζω (και αν εισαι φοβερος στη δουλεια σου και τα αξίζεις αυτοι που εχουν να διαθεσουν σου τα δινουν)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 04:04:14 μμ »
Παρατηρηση για την Isla.Εχω την εντυπωση οτι τα φροντιστηρια εχουν πλαφον για τα διδακτρα που θα βαλουν(απο ενα ποσο και πανω αναλογα με το επιπεδο).Το οτι δινουν προσφορες π.χ. για αδερφια ή ταχυρυθμα τμηματα ειναι αλλο.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ποιος το καθορίζει αυτό το "πλαφόν"?

Επισης δε νομιζω να παιρνει καθηγητης σε ιδιαιτερο λιγοτερα απο 12 ευρω για μικρα επιπεδα και 15 για πτυχια.Οι επαρκειουχοι και παλι ζητανε 5 και 8 ευρω.
Ξέρω πτυχιούχους που δουλεύουν με 10 ευρώ στο ιδιαίτερο και επαρκειούχους που δεν πέφτουν κάτω από 15. Η διαφορά στις τιμές δεν είναι στο αν έχεις πτυχίο αγγλικής ή όχι, είναι στην προϋπηρεσία. Οι πιο νέοι και άπειροι πουλάνε πιο φτηνά από τους παλιούς και έμπειρους, ανεξάρτητα από το είδος των σπουδών.
 
Μεγαλη αλυσιδα παντως σε βαζει να υπογραψεις οτι δε θα πας αναπληρωτης(με υπευθυνη δηλωση που γραφεις και τη σειρα σου στον πινακα) και δινει ωρομισθιο 3,95 την ωρα μικτα σε νεους πτυχιουχους και 5.50 σε οσους εχουν τριετιες...Και δεν ειναι τυχαιο που καθε μα καθε χρονο ζηταει καθηγητες...Γιατι και καθε χρονο να αλλαζει καθηγητες ενα φροντιστηριο παλι μαθητες χανει.Τοτε δεν εχουν προβλημα οι φροντιστηριουχοι να αλλαξουν καθηγητη για να βρουνε εναν πιο φτηνο...(περισυ παραδειγμα εδιωξε καθηγητρια γαλλικων μετα απο 10 χρονια για να προσλαβει επαρκειουχο).
Πρώτον, αν δεν σας αρέσει το ωρομίσθιο των 3,95 ευρώ την ώρα (ούτε και εμένα θα μου άρεσε), μην πηγαίνετε σε αυτά τα φροντιστήρια. Βρείτε κάποιο άλλο με καλύτερο μισθό. Γιατί αυτοί δεν χάνουν, κι ας αλλάζουν οι καθηγητές. Ο λόγος που δεν χάνουν είναι ότι προσελκύουν με διάφορες προσφορές (οι οποίες είναι εφικτές μόνο αν βάζεις πολλούς μαθητές στην τάξη και πληρώνεις τους καθηγητές ψίχουλα) αυτούς τους γονείς που το μόνο που τους νοιάζει είναι η χαμηλή τιμή. Το φροντιστήριο που χάνει όταν αλλάζει καθηγητές είναι το μικρό φροντιστήριο που πουλάει ποιότητα, και που συνήθως κλείνει τις συμφωνίες με λόγο τιμής και όχι με συμβόλαιο βεβαίωσης ότι δεν θα πας αναπληρωτής.

Όσο για το παράδειγμα με τη Γαλλίδα καθηγήτρια, δεν την έδιωξαν για να πάρουν επαρκειούχο, την έδιωξαν για να πάρουν φτηνότερο καθηγητή (που έτυχε να είναι επαρκειούχος). Έτσι κι αλλιώς ο νόμος δεν κάνει διαφοροποίηση ανάμεσα στο είδος των σπουδών, αλλά μόνο στην εμπειρία. Και επειδή τυχαίνει να ξέρω αρκετές καθηγήτριες επαρκειούχους με 20 χρόνια προϋπηρεσία, πολλές από αυτές έχουν χάσει ώρες οι οποίες δόθηκαν σε πιο άπειρες και φτηνότερες καθηγήτριες.

Και οσοι δουλευουν σε δημοσιο σχολειο δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι,ειναι καθηγητες-δασκαλοι που βρισκονται στο φυσικο τους περιβαλλον.Το σχολειο ειναι και οχι το φροντιστηριο...
Το φυσικό περιβάλλον του δασκάλου είναι μόνο το δημόσιο σχολείο; Αυτοί που διδάσκουν παιδιά σε ιδιωτικά σχολεία και κέντρα ξένων γλωσσών δεν είναι στο φυσικό τους περιβάλλον; Μάλιστα. Το ακούσαμε κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:01 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 04:34:55 μμ »
isla, δεν ξερω απο που ν αρχισω ν σου απανταω... γι αυτο κ θα το κανω συνολικα. ενα θα σου πω μονο... μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... το τι κανεις εσυ,σεβαστα κατα τη γνωμη μου, ειναι πολυ διαφορετικα απο πολλα φροντιστηρια που εχω μιλησει. κ πιστεψε με ο επαρκειουχος δεν προσλαμβανεται για τους λογους που ειπες,αλλα γιατι ειναι φθηνοτερο εργατικο δυναμικο κ γιατι δεν θα παει πουθενα,αφου οντως ειναι καριερα για εκεινον το φροντιστηριο με τα 4-5 ευρω την ωρα.
Σαφώς δεν γνωρίζω τι γίνεται σε όλα τα φροντιστήρια της επικράτειας. Αλλά δεν γνωρίζω και κανένα φροντιστήριο που να πληρώνει διαφορετικές τιμές σε πτυχιούχους και επαρκειούχους. Όντως προτιμούνται οι επαρκειούχοι και από τα φροντιστήρια που ψάχνουν φτηνό καθηγητή (περίπτωση άπειρου επαρκειούχου ή φοιτητή) και από τα φροντιστήρια που ψάχνουν έμπειρο καθηγητή. Και όταν λέω έμπειρο εννοώ 10+ χρόνια διδασκαλίας σε τάξη, εμπειρία σε προετοιμασία πτυχίων κλπ. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι με αυτό το προφίλ στην αγορά.

κ αν εβρισκα,οπως εχω ξαναπει φροντιστηριο που ν μου δινει δεκα ευρω την ωρα ή εστω οκτω κ τουλαχιστον 20 ωρες,δεν θα εφευγα...
Εγώ πάλι, αν έβρισκα έναν άντρα πλούσιο Σαουδάραβα θα έκλεινα το φροντιστήριο και θα πήγαινα να παραθερίσω στη Μέση Ανατολή. Ο καθένας έχει το όνειρό του... αχ!

Σοβαρά τώρα, 10 ευρώ (ή και 8...) καθαρά και τουλάχιστον 20 ώρες την εβδομάδα έβρισκες τη δεκαετία του 1990. Τότε που οι τάξεις τον φροντιστηρίων ήταν γεμάτες και οι γονείς δεν καταδέχονταν να κάνουν παζάρια στα δίδακτρα. Το όνειρο αυτό έχει τελειώσει, τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς (δεν ξέρω μπορεί να υπάρχει και κανένα φροντιστήριο που να διαπρέπει και από πλευράς αριθμού μαθητών και από πλευράς πληρωμών, αν και χλωμό το βρίσκω).

ααα! κ κατι ακομα. η συγκριση με την καθαριστρια μια χαρα στεκει,γιατι η καθαριστρια σε σοβαρο συνεργειο ή η καμαριερα στο ξενοδοχειο παιρνει βαρεα κ ανθυγιεινα, 30 ευρω μεροκαματο για πεντε ωρες κ πρωινες ωρες... τουλαχιστον σε δυο δουλειες τετοιες που εχω ρωτησει εγω. κ αν ρωτας γιατι δεν εχω παει ηδη,ειπα ν εξαντλησω πρωτα ολα τα αλλα για ν παω τελικα εκει. τουλαχιστον ν εχω την αξιοπρεπεια μου κ ν μην μου ζητανε το πτυχιο μου με 5-6 ευρω.. αληθεια,στο φροντιστηριο σου εχεις επαρκειουχους? τι ωρομισθιο δινεις γενικα?
Αν νομίζεις ότι η καμαριέρα αμοίβεται καλύτερα και έχει καλύτερες συνθήκες εργασίας από την καθηγήτρια, τότε μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ ως καμαριέρα. Δοκίμασέ το και έλα να τα ξαναπούμε. Ή μίλα με μερικές καμαριέρες να σου πουν με τι ρυθμούς δουλεύουν και πώς πληρώνονται. Δεν έχει νόημα να το συζητάμε θεωρητικά. Στο φροντιστήριο έχω και επαρκειούχους και πτυχιούχους, με την ίδια εμπειρία (η πιο νέα έχει 11 χρόνια προϋπηρεσία) και πληρώνονται όλοι με το ίδιο ωρομίσθιο, πολύ κοντά σε αυτό που εσύ θεωρείς κατώτατη τιμή. Όχι όμως 20 ώρες την εβδομάδα, αυτό δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 04:49:11 μμ »
εχω παράδειγμα καθαριστριας που γνωριζω προσωπικα που παιρνει 7 ευρω την ωρα (της βγαινει 50 ευρω τη μερα) και είναι κλεισμενη από δευτερα εως σαββατο δηλαδή 1200 καθαρα το μηνα χωρις ασφαλιση οκ αλλα τουλάχιστον δεν αμείβεται με 300 ευρω και ενσημα (τι να πρωτοπληρωσεις με 300 ευρω)..
Φαντάζομαι ότι η συγκεκριμένη δεν εργάζεται για έναν μόνο εργοδότη. Σωστά; Άρα γιατί συγκρίνεις το δικό της μισθό με τα 300 ευρώ μιας καθηγήτριας που δουλεύει με μερική απασχόληση σε ένα μόνο φροντιστήριο; Κι εσύ (η κάθε "εσύ") αν βρεις δουλειά σε άλλο ένα ή σε άλλα δύο φροντιστήρια θα μπορείς άνετα να βγάζεις 900 ευρώ (300 από το κάθε ένα) και θα έχεις και τα ένσημα, που σημαίνει επιδόματα και ταμείο ανεργίας. Σε συνολικό ποσό θα βγάζεις περισσότερα από την καθαρίστρια, με λιγότερες ώρες εργασίας και πιο ξεκούραστα. Και επιπλέον θα μπορείς να εργαστείς και μέχρι τα 65 σου αν θέλεις, και να συνεχίζεις να βγάζεις χρήματα, ενώ η καθαρίστρια μετά τα 50-55 θα βγει οφφ εκτός αν είναι το λαγουδάκι της Duracell (κι ας ελπίσουμε να μη χρειαστεί ποτέ καμιά εγχείρηση στα γόνατα ή φυσιοθεραπείες γιατί χωρίς ασφάλιση δύσκολα τα πράγματα).

επισης διαφωνω καθετα με τη λογικη "πας στο σχολειο για να γινεις δημοσιος υπάλληλος"-> αρα να αραξεις (ενώ υπονοεις ότι στο φροντιστηριο δουλευεις σκληρα)..μια χαρα μπορεις να μεγαλουργήσεις στο δημοσιο σχολειο , κανοντας καινοτομα πρόγραμματα, φοβερες δουλειες εκμεταλλευομενος τη δανειστικη βιβλιοθηκη που μπορεις να επανδρώσεις κτλ και πολλα αλλα με τους μαθητες γιατι δεν υπαρχει η ασφυκτικη πιεση να βγει μονο η υλη του coursebook.
Εσύ είσαι σε δημόσιο σχολείο και μεγαλουργείς; Τι να πω, μάλλον είσαι από τις εξαιρέσεις γιατί εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω δει τέτοιες ενδείξεις από τους καθηγητές των μαθητών μου. Όχι να μεγαλουργήσουν αλλά ούτε και να ασχοληθούν. Πάντως και μόνο που χρησιμοποιείς το coursebook του Υπουργείου, χωρίς οπτικοακουστικά μέσα, χωρίς διαδραστικούς πίνακες κλπ σου αξίζει ο καλύτερος μισθός. Εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω. Και μόνο που βλέπω τα λάθη στα κείμενα, γυρίζει το μάτι μου  :o


Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:27:05 μμ »
isla, α) αυτο που εγραψες σε αλλη κοπελα μολις τωρα για την καθαριστρια και την καθηγητρια με τα τρια φροντιστηρια ειναι τραγικο τουλαχιστον και δειχνει οτι δεν εχεις παει προσφατα να ψαξεις δουλεια (λογικο γιατι εχεις δικη σου επιχειρηση, αλλα μην μας λες ο,τι να ναι λες και ξεκινησαμε τωρα και βγηκαμε χθες πρωτη φορα να ψαξουμε δουλεια!). Οταν ολα τα φροντιστηρια σου λενε οτι δεν θελουμε να δουλευεις σε αλλο φροντιστηριο ή αν το κανεις, να μην ειναι στην ιδια περιοχη, κατσε εσυ και βρες ακρη που μας λες να βρουμε τρια φροντιστηρια για να βγαζουμε αρκετα λεφτα. Αρα να ψαξω σε τρεις διαφορετικες περιοχες φροντιστηρια, να πηγαινοερχομαι σαν το βεγγο και να ζηταω σαν τον καημενο τον βασιλακη τον καιλα στις ταινιες της βουρτση να με διευκολυνουν με το προγραμμα, προκειμενου να ταιριαξω στο απογευματινο μου ωραριο το προγραμμα ΤΡΙΩΝ φροντιστηριων! κατι που θα κανουν αλλωστε με τεραστια προθυμια...  :-\ :-\ :-\ μαλλον εσυ ζεις στο ονειρο με τον πλουσιο σαουδαραβα και την παραθεριση στη μεση ανατολη κι οχι εγω!

β) δεν εγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι η καθαριστρια εχει καλυτερες συνθηκες εργασιας απο τους καθηγητες! αυτο που ειπα ειναι οτι αν ειναι να με ξεζουμιζουν και να μου δινουν ψιχουλα για να ζησω, προτιμω να δουλευω σε κατι ασχετο απο το αντικειμενο μου και να μην χρησιμοποιω το πτυχιο μου, τις γνωσεις του υπολογιστη μου κτλ χωρις αυτα ολα να πληρωνονται. ΠΟΤΕ δεν ειπα οτι θεωρω πως η καθαριστρια κανει μια ευκολη δουλεια. Επίσης, εσυ ΔΕΝ εισαι σε θεση να γνωριζεις αν εχω μιλησει με καθαριστριες και καμαριερες κι αν ξερω τι ειδους δουλεια ειναι, αρα απεφυγε σε παρακαλω τα ευκολα συμπερασματα για πραγματα που δεν ξερεις...

γ) η συναδελφος πιο πριν ειπε οτι ο φυσικος χωρος ενος καθηγητη ειναι το σχολειο, οχι συγκεκριμενο το δημοσιο σχολειο, αυτο εννοουσε. και αν θες τη γνωμη μου, εχει δικιο. τα φροντιστηρια και τα κεντρα ξενων γλωσσων ηταν μια μεταγενεστερη αναγκη των καταναλωτων και μια μεταγενεστερη επιθυμια των επιχειρηματιων. η εκπαιδευση ξεκινα απο το σχολειο, αρα ο καθηγητς εχει φυσικο ρολο εκει και μετα οπουδηποτε αλλου. ναι, το ακους κι αυτό, άκου πραγματα!!!  :-\ :-\ :-\

δ) οσο και να σου φαινεται ουτοπικο κι αστειο, υπαρχουν φροντιστηριουχοι που δινουν και 8 και 10 ευρω την ωρα, δεν ειναι ολα σε ξενες γλωσσες ειναι και σε μεσης εκπαιδευσης, αλλα υπαρχουν... το παραδειγμα που εδωσα με την φιλη μου ειναι πραγματικο. ειναι φιλολογος, δουλευει 30-35 ωρες την εβδομαδα γιατι το φροντιστηριο εχει πολλα τμηματα και σκεψου οτι κανει μονο εκθεση και αμειβεται με 11 ευρω καθαρα! κανε τον υπολογισμο και μετα πιες ενα υπογλωσσιο για να μην βλεπουμε μονο τους απο κατω και παρηγοριομαστε, να βλεπουμε και τους απο πανω να παραδειγματιζομαστε...

ε) ολη αυτη η ματαιη κουβεντα ξεκινησε γιατι σχολιασες ανούσια και ασχετα (κατα τη γνωμη μου) κατι που γραφτηκε για το πώς πρέπει να φερόμαστε στα φροντιστηρια, συσχετιζοντας χωρις λογο την συμπεριφορα αυτη με τους επαρκειουχους και τους πτυχιουχους... κι αν πραγματικα πιστευεις οτι ο επαρκειουχος δεν θα σου φυγει ποτε ενω ο πτυχιουχος μπορει να φυγει ή τουμπαλιν, νομιζω οτι πλανασαι πλανην οικτραν... να ευχεσαι να σου τυχει ενας ανθρωπος σαν κι εμενα που θα στο πει απο την αρχη οτι εκανε αιτηση για αναπληρωση. αα ξεχασα, δεν θα στο ελεγα, γιατι ειμαι πτυχιουχος...

πραγματικα σημερα με επιασε μια αηδια με αυτη τη συζητηση και μια σιχασια που ομοια της ειχα να νιωσω απο περσι που δουλεψα εκει που δουλεψα...  :-\ :-\ :-\  πραγματικα κριμα που υπαρχουν τετοιες αποψεις...  :-\ :-\ :-\
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:32:18 μμ »
3 φροντιστηρια να ταιριαξεις τις ωρες (δυσκολο μου φαινεται)να δουλευεις από το πρωι ως το βραδυ (να μη βλέπεις τα παιδια σου και να μη σε βλεπει το σπιτι σου) για 900 ευρω προσωπικα δε μου φαινεται δελεαστικο..αλλα αυτό είναι προσωπικο και υποκειμενικο καθαρα..
αυτά είναι δικαιολογιες για το δημοσιο σχολειο..οποιος θελει μια χαρα διανθιζει και εμπλουτιζει το μαθημα του και με αυθεντικο υλικο και απ ολα..και ναι εχουν μπει και οι διαδραστικοι πίνακες στα σχολεια..έγκειται καθαρα στο ποσο επαγγελματιας είναι..δεν υποτιμω τη δουλεια των φροντιστηρίων (κυριως λογω υλης των σχολικων βιβλιων) αλλα δε δεχομαι ότι οι καθηγητές θελουν να μπουν στο δημοσιο για να γινουν ρεμπεσκιεδες..μια χαρα επαγγελματιες βλέπεις και στο δημοσιο σχολειο..φυσικα δεν είναι ολοι αλλα υπαρχουν..
και το κομματι με την καθαριστρια κολλαει στο εξης..οσο και να το χρυσωνει κανεις το χαπι της αμοιβης των 300-400 ευρω με επιχειρηματα τυπου "παιρνεις ενσημα", "δουλευεις πανω στις σπουδες σου" κτλ στο τελος της ημερας τα λεφτα αυτά την εποχη μας είναι πενταροδεκαρες που δε φτανουν ουτε για ζητω.καλυτερα καθαριστρια το πρωι για 1200 και ιδιαιτερα 2-3 απογεύματα που λεει ο λογος παρα να γεμιζεις τις ωρες σου, να μη μπορεις να κανεις κατι άλλο (εχοντας δεσμευμενα τα απογευματα για ψίχουλα)και να μη ζεις με τα λεφτα αυτα..
εν οψη ΑΣΕΠ θα ευχηθω καλη επιτυχια σε ολους τους συναδελφους!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:42:20 μμ από supernova1980 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 09:41:07 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση και "μεστή" Θα παρακαλεσω,όμως, ψυχραιμία.

Ευχαριστώ,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 10:17:52 μμ »
Η ταξη στο δημοσιο σχολειο ειναι το φυσικο περιβαλλον του δασκαλου γιατι η παιδεια  δεν ειναι,ενω θα επρεπε να ειναι,δωρεαν δημοσιο αγαθο.Αν καποια στιγμη η συνδεση της γλωσσομαθειας με το κρατικο πιστοποιητικο γινοταν στο σχολειο(ακομη και σε απογευματινα τμηματα) θα εβλεπα ποσοι μαθητες θα προτιμουσαν το φροντιστηριο. ;) ;)

Αλλα επειδη στην Ελλαδα ζουμε,μνημονιο εχουμε,δεν προκειται να γινει αυτο.Οποτε ας πλουτιζουν οι επιχειρηματιες φροντιστηριουχοι(αλλο επιχειρηματιας,αλλο δασκαλος) εις βαρος των εργαζομενων.Υπογραφοντας συμβασεις για ψιχουλα,χωρις να πληρωνουν ενσυμα(η μαυρη εργασια στα φροντιστηρια παει συννεφο) και απολυοντας κατα το δοκουν εργαζομενους με 9 και 10 χρονια προυπηρεσια γιατι πολυ απλα δεν εχουν υποχρεωση ουτε αποζημιωση να δωσουν.Και καθε καλοκαιρι ταισε τα παιδια σου με τη συνταξη της μανας σου,γιατι ο φροντιστηριουχος σε απολυει χωρις να τον νοιαζει αν θα μπεις η οχι ταμειο ανεργιας.Για να μην πω οτι καποια κοπελα μεινει εγκυος και τυχει και γεννησει στη μεση της χρονιας μενει ανεργη για ολο το χρονο...

Οποτε ναι,χωρις φοβο και παθος,οποιος/α βρει καλυτερη δουλεια να φυγει απο το φροντιστηριο γιατι πολυ απλα δε μοιραζομαστε τα κερδη ;)
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:10:58 μμ »
isla, α) αυτο που εγραψες σε αλλη κοπελα μολις τωρα για την καθαριστρια και την καθηγητρια με τα τρια φροντιστηρια ειναι τραγικο τουλαχιστον και δειχνει οτι δεν εχεις παει προσφατα να ψαξεις δουλεια (λογικο γιατι εχεις δικη σου επιχειρηση, αλλα μην μας λες ο,τι να ναι λες και ξεκινησαμε τωρα και βγηκαμε χθες πρωτη φορα να ψαξουμε δουλεια!). Οταν ολα τα φροντιστηρια σου λενε οτι δεν θελουμε να δουλευεις σε αλλο φροντιστηριο ή αν το κανεις, να μην ειναι στην ιδια περιοχη, κατσε εσυ και βρες ακρη που μας λες να βρουμε τρια φροντιστηρια για να βγαζουμε αρκετα λεφτα.
Δουλεύω 25 χρόνια και έχω δική μου επιχείρηση τα τελευταία 3. Σε παρακαλώ μην μου λες ότι δεν έχω πάει πρόσφατα να ψάξω δουλειά, εκτός αν το "πρόσφατα" περιλαμβάνει μόνο τα τελευταία 3 χρόνια. Φυσικά τα φροντιστήρια σου λένε να μην δουλέψεις σε άλλο φροντιστήριο στην ίδια περιοχή. Η λύση είναι να ψάξεις για φροντιστήριο σε άλλη περιοχή. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα όταν δούλευα ως καθηγήτρια. Δεν λέω ότι είναι ευχάριστο, αλλά αυτά είναι τα δεδομένα της εργασίας σε φροντιστήριο. Ή έχεις ώρες σε ένα φροντιστήριο και συμπληρώνεις με ιδιαίτερα ή έχεις ώρες σε περισσότερα του ενός φροντιστήρια. Δεν έχει νόημα να ονειρεύεσαι κάτι που δεν υπάρχει.

β) δεν εγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι η καθαριστρια εχει καλυτερες συνθηκες εργασιας απο τους καθηγητες! αυτο που ειπα ειναι οτι αν ειναι να με ξεζουμιζουν και να μου δινουν ψιχουλα για να ζησω, προτιμω να δουλευω σε κατι ασχετο απο το αντικειμενο μου και να μην χρησιμοποιω το πτυχιο μου, τις γνωσεις του υπολογιστη μου κτλ χωρις αυτα ολα να πληρωνονται.
Βρέστο τότε. Πήγαινε να δουλέψεις καμαριέρα και άσε τη δουλειά σε φροντιστήρια για κάποιον που του αρέσει. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.

γ) η συναδελφος πιο πριν ειπε οτι ο φυσικος χωρος ενος καθηγητη ειναι το σχολειο, οχι συγκεκριμενο το δημοσιο σχολειο, αυτο εννοουσε. και αν θες τη γνωμη μου, εχει δικιο. τα φροντιστηρια και τα κεντρα ξενων γλωσσων ηταν μια μεταγενεστερη αναγκη των καταναλωτων και μια μεταγενεστερη επιθυμια των επιχειρηματιων. η εκπαιδευση ξεκινα απο το σχολειο, αρα ο καθηγητς εχει φυσικο ρολο εκει και μετα οπουδηποτε αλλου. ναι, το ακους κι αυτό, άκου πραγματα!!!
Με αυτό απλά διαφωνώ. Προσωπική άποψη. Το μόνο που έχω να πω, είναι μείνε έξω από τον χώρο των φροντιστηρίων αφού δεν σε εκφράζει. Όπως κι εγώ μένω έξω από το χώρο του δημόσιου σχολείου. Το να παραμένεις σε ένα χώρο που αντιπαθείς και να παραπονιέσαι για συνθήκες που δεν μπορείς να αλλάξεις είναι μάταιο και περιττό.

δ) οσο και να σου φαινεται ουτοπικο κι αστειο, υπαρχουν φροντιστηριουχοι που δινουν και 8 και 10 ευρω την ωρα, δεν ειναι ολα σε ξενες γλωσσες ειναι και σε μεσης εκπαιδευσης, αλλα υπαρχουν... το παραδειγμα που εδωσα με την φιλη μου ειναι πραγματικο. ειναι φιλολογος, δουλευει 30-35 ωρες την εβδομαδα γιατι το φροντιστηριο εχει πολλα τμηματα και σκεψου οτι κανει μονο εκθεση και αμειβεται με 11 ευρω καθαρα! κανε τον υπολογισμο και μετα πιες ενα υπογλωσσιο για να μην βλεπουμε μονο τους απο κατω και παρηγοριομαστε, να βλεπουμε και τους απο πανω να παραδειγματιζομαστε...
Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο που σε φροντιστήρια ΜΕ οι καθηγητές πληρώνονται τόσο καλά γιατί και οι γονείς βάζουν το χέρι στην τσέπη. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, μιλάμε για φροντιστήρια ξένων γλωσσών που τα δεδομένα είναι τελείως διαφορετικά. Αν ήθελες υψηλό μισθό ως καθηγήτρια φροντιστηρίου θα έπρεπε να είχες σπουδάσει ελληνική φιλολογία.

να ευχεσαι να σου τυχει ενας ανθρωπος σαν κι εμενα που θα στο πει απο την αρχη οτι εκανε αιτηση για αναπληρωση. αα ξεχασα, δεν θα στο ελεγα, γιατι ειμαι πτυχιουχος...
Δεν ξέρω πού κολλάει αυτό το τελευταίο. Πάντως νομίζω ότι η διαφωνία ήταν ξεκάθαρη: το πρόβλημά μου με την αρχική ερώτηση δεν ήταν το ότι έχεις βλέψεις για διορισμό αλλά το ότι σκοπεύεις να ξεκινήσεις μια συνεργασία η οποία είναι ορισμένου χρόνου γνωρίζοντας ότι έχεις πρόθεση να τη διακόψεις. Αν είσαι ξεκάθαρη από την αρχή για αυτή την πρόθεση, κανένα πρόβλημα. Αν δεν είσαι, πρόβλημα. Τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:16:27 μμ »
Οποτε ναι,χωρις φοβο και παθος,οποιος/α βρει καλυτερη δουλεια να φυγει απο το φροντιστηριο γιατι πολυ απλα δε μοιραζομαστε τα κερδη ;)
Δεν θα σχολιάσω τα υπόλοιπα περί δημόσιου αγαθού και πώς θα φύγουν οι μαθητές από τα φροντιστήρια όταν θα μπει το κπγ στα σχολεία. Για μένα μακάρι να φύγουν όλοι οι μικροί μαθητές και να δουλεύουμε μόνο με τα πτυχία (τα οποία θα συνεχίσουν να τα θέλουν για διάφορους λόγους όπως σπουδές στο εξωτερικό, εργασία σε πολυεθνικές κλπ). Έτσι κι αλλιώς οι μικρές τάξεις στα φροντιστήρια δεν είναι κερδοφόρες.

Όσο για τη μοιρασιά των κερδών, σε προσκαλώ να μοιραστείς τα δικά μου.

ΥΓ Ελπίζω το μοίρασμα να ισχύει και για τις χασούρες ;)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:50:58 μμ »
3 φροντιστηρια να ταιριαξεις τις ωρες (δυσκολο μου φαινεται)να δουλευεις από το πρωι ως το βραδυ (να μη βλέπεις τα παιδια σου και να μη σε βλεπει το σπιτι σου) για 900 ευρω προσωπικα δε μου φαινεται δελεαστικο..αλλα αυτό είναι προσωπικο και υποκειμενικο καθαρα..
Δελεαστικό δεν είναι, σίγουρα. Αλλά για να παίρνεις 300 ευρώ από ένα φροντιστήριο, δεν θα έχεις και τόσο πολλές ώρες. Υποθέτουμε ότι δεν είσαι νέα στη δουλειά και πληρώνεσαι με 6-7 ευρώ την ώρα, ένα μέσο μισθό για κάποιον που έχει γύρω στα 8-10 χρόνια προϋπηρεσία. Άρα 10 ώρες στο ένα φροντιστήριο και 10 ώρες σε ένα άλλο. Δεν είναι τόσο δύσκολο να επιτευχθεί για να βγάλεις 600 ευρώ. Αν θέλεις να συμπληρώσεις το εισόδημά σου, πιάνεις και μια πρωινή δουλειά και βγάζεις άλλα 300 ευρώ. Ναι, θα δουλεύεις πολλές ώρες, θα είσαι συνέχεια στο δρόμο. Αλλά δεν ξέρω και πολλούς στις μέρες μας που να βγάζουν 900 ευρώ στο χέρι και να μην δουλεύουν σαν σκυλιά.

αυτά είναι δικαιολογιες για το δημοσιο σχολειο..οποιος θελει μια χαρα διανθιζει και εμπλουτιζει το μαθημα του και με αυθεντικο υλικο και απ ολα..και ναι εχουν μπει και οι διαδραστικοι πίνακες στα σχολεια..έγκειται καθαρα στο ποσο επαγγελματιας είναι..δεν υποτιμω τη δουλεια των φροντιστηρίων (κυριως λογω υλης των σχολικων βιβλιων) αλλα δε δεχομαι ότι οι καθηγητές θελουν να μπουν στο δημοσιο για να γινουν ρεμπεσκιεδες..μια χαρα επαγγελματιες βλέπεις και στο δημοσιο σχολειο..φυσικα δεν είναι ολοι αλλα υπαρχουν..
Δεν διαφωνώ ότι όποιος θέλει μια χαρά κάνει σούπερ μάθημα στο σχολείο. Αυτό που είπα είναι ότι δεν βλέπω να το θέλουν και πάρα πολλοί. Φέτος προετοίμασα για τις εξετάσεις αγγλικών του σχολείου παιδιά από 5 διαφορετικά γυμνάσια. Οι μοναδικές ενδείξεις ότι είχαν κάνει μάθημα αγγλικών στο σχολείο ήταν οι λιγοστές ασκήσεις που είχαν λύσει από τα πρώτα 3-4 κεφάλαια του βιβλίου.

και το κομματι με την καθαριστρια κολλαει στο εξης..οσο και να το χρυσωνει κανεις το χαπι της αμοιβης των 300-400 ευρω με επιχειρηματα τυπου "παιρνεις ενσημα", "δουλευεις πανω στις σπουδες σου" κτλ στο τελος της ημερας τα λεφτα αυτά την εποχη μας είναι πενταροδεκαρες που δε φτανουν ουτε για ζητω.καλυτερα καθαριστρια το πρωι για 1200 και ιδιαιτερα 2-3 απογεύματα που λεει ο λογος παρα να γεμιζεις τις ωρες σου, να μη μπορεις να κανεις κατι άλλο (εχοντας δεσμευμενα τα απογευματα για ψίχουλα)και να μη ζεις με τα λεφτα αυτα..
Κορίτσια ας μην το ζαλίζουμε άλλο. Όποια νομίζει ότι είναι καλύτερα να δουλεύει ως καθαρίστρια χωρίς ένσημα, ας πάει να γίνει καθαρίστρια. Τι νόημα έχει να παραπονιέστε για μια δουλειά που δεν σας αρέσει; Δεν θέλετε να την κάνετε, μην την κάνετε. Δεν γίνεται τα φροντιστήρια ΞΓ να αρχίσουν να δουλεύουν πρωινές ώρες για να έχετε ελεύθερα απογεύματα. Δεν γίνεται να πληρώνεστε 10 ευρώ την ώρα με το καλημέρα σας τη στιγμή που οι γονείς θεωρούν ότι το φροντιστήριο είναι ένα λίγο περιττό έξοδο και το αντιμετωπίζουν ανάλογα. Ούτε γίνεται να αρχίσουν όλα να πληρώνουν τις καθηγήτριες μαύρα γιατί δυστυχώς υπάρχει κάτι που λέγεται "νόμος του κράτους". Είναι λιγουλάκι δύσκολο να σε πάρει κάποιος στη δουλειά του σε καθημερινή βάση και να μην σου βάζει ένσημα γιατί αν έρθει η επιθεώρηση εργασίας και σε βρει εκεί, το πρόστιμο είναι 12 χιλιαρικάκια. Άσε που δεν αξίζει το ρίσκο να τα συμφωνήσετε για μαύρα και μόλις καταλάβεις ότι είναι βλακεία να δουλεύεις χωρίς ένσημα να κάνεις μια καταγγελία και να τον κλείσεις. Δεν λέω ότι είναι ακατόρθωτο, σίγουρα κάποια φροντιστήρια θα δίνουν μαύρα γιατί τα μαύρα συμφέρουν τον εργοδότη περισσότερο απ' ό,τι συμφέρουν τον εργαζόμενο, αλλά σε γενικές γραμμές είναι πιο εύκολο να δουλέψεις χωρίς ένσημα ως καθαρίστρια παρά ως καθηγήτρια αγγλικών.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 09:23:48 πμ »
isla, whatever!!!  :-\ :-\ :-\ η αντιπαραθεση με μερικους ανθρωπους ειναι ματαιος κοπος βλεπω και με βαζει σε πολλες πολλες σκεψεις για το τι ανθρωποι υπαρχουν εκει εξω. Οταν βγαλεις τις παρωπιδες και σκεφτεις και σαν εργαζομενος, τα ξαναλεμε... μεχρι τοτε, καλη δυναμη, καλη σχολικη χρονια και καλα κερδη στο φροντιστηριο σου.

και πιστεψε με θα βρω κατι να κανω, οπως κανω τοσα χρονια που δουλευω σαν το σκυλι κι ισως τοτε να σταματησω να παραπονιεμαι...  >:( >:( >:( >:(  (ειναι παραπονο οταν λες την αληθεια πλεον και με την οποια αληθεια συμφωνουν οι περισσοτεροι εδω μεσα που ειναι εργαζομενοι κι οχι επιχειρηματιες). μαλλον τα τελευταια τρια χρονια σου ως εργοδοτης δεν σου κανανε πολυ καλο...  :-\ :-\ :-\ δεν παμε ολοι εμεις εδω αναποδα, εσυ πας με την οπισθεν... :-\ :-\ :-\

καλημερα και τελος απο μενα γι αυτο το θεμα, γιατι κουραζομαι ψυχικα και τη χρειαζομαι την ψυχικη μου δυναμη για να αντιμετωπισω κατι φροντιστηριουχους που σκεφτονται σαν κι εσενα.  :( :( :( :(
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.