*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #350 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:39:58 μμ »
Βιογραφικά θα μοιράσεις αφού πάρεις το πτυχίο. Επίσης είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι. Επίσης να είσαι ανοιχτή και για οποιαδήποτε δουλειά γραφείου πέρα απ την εκπαίδευση. Επίσης , όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο, μοίρασε βιογραφικά μέσω e mail. Από κοντά να πας μόνο αν πας μέσω κάποιου γνωστού γιατί αλλιώς θα σε χαλάσουν πολύ οι συγκαταβατικές φάτσες των φροντιστηριούχων. Επίσης, το ξαναλέω 8), είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #351 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:00:34 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το ξέρω πως είναι νωρίς αλλά γενικά αγχώνομαι πολύ για τα πάντα.......Με τη βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών μπορούμε να εργαστούμε από ότι ξέρω, δεν χρειάζεται να έχω ορκιστεί...έτσι δεν είναι;;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #352 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:14:25 μμ »
Μπορείς να εργαστείς εφόσον έχεις άδεια διδασκαλίας. Τώρα το λένε αναγγελία διδασκαλίας και γίνεται μέσω του ΕΟΠΠΕΠ, στο site τουhttp://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/didaskontes_frontistiria/anaggeli_didaskalias_menu. Όταν πάρεις το πτυχίο σου, κάνε την αναγγελία για να είσαι έτοιμη. Και όλα αυτά χωρίς άγχος , έτσι ;);

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #353 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:19:03 μμ »
Ναι το γνωρίζω για την άδεια διδασκαλίας...Να φανταστώ κάνει να βγει κανένα τρίμηνο!!!!!!! Μια κοβέντα είναι το χωρίς άγχος...σε ευχαριστώωωω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #354 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:26:05 μμ »
Πάντως οι ελπίδες για πρόσληψη χωρίς προυπηρεσία σε φροντιστήριο ( μόνο ιδιαίτερα) είναι μηδαμινές!!!! Αυτό το ξέρω!!!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #355 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:34:33 μμ »
Βρες τρόπο να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία, αν όχι διδακτική, τουλάχιστον σε κάτι σχετικό (υπάλληλος γραφείου, διοργάνωση εκθέσεων/σεμιναρίων, ρεσεψιονίστ κλπ). Δες αν μπορείς να εργαστείς εθελοντικά για κάποιο διάστημα, είτε σε φροντιστήριο είτε σε κάποιον παρεμφερή κλάδο. Ξεκίνα από το φροντιστήριο όπου έκανες αγγλικά (ή φιλολογικά, δεν έχω καταλάβει την ειδικότητά σου) μιας και σε ξέρουν. Άλλες επιλογές είναι να πας πόρτα-πόρτα, ειδικά μέσα στο καλοκαίρι που πολλοί καθηγητές παίρνουν ταμείο ανεργίας ή να απευθυνθείς σε φιλανθρωπικές οργανώσεις ή να δικτυωθείς μέσω του πανεπιστημίου. Ψάξτο από τώρα, μην περιμένεις να πάρεις πτυχίο. Η πιο χρήσιμη εμπειρία είναι οποιαδήποτε δουλειά σε φροντιστήριο, ακόμα και το να φτιάχνεις καφέδες.

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #356 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:52:21 μμ »
Τα φιλολογικά είναι το αντικείμενο σπουδών μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στο φροντιστήριό μου γιατί έχει κλείσει...Αλλά θα το ψάξω όπως με συμβούλευσες :D

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #357 στις: Μάρτιος 01, 2015, 08:33:10 μμ »
Είμαι στο τελευταίο εξάμηνο της Φιλολογίας και σκέφτομαι σιγά σιγά από σεπτέμβριο να αρχίσω να ψάχνω για δουλειά σε φροντιστήριο. Ήδη εδώ και 2 χρόνια κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά γυμνασίου και λυκείου. Είμαι ήδη εξαιρετικά αγχωμένη γιατί γνωρίζω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα και ότι είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν θα βρω καθόλου εύκολα δουλειά σε φροντιστήριο. Το θέμα είναι: παίρνουν νέους καθηγητές χωρίς προυπηρεσία και αν όχι αν δεν με πάρει κάποιος πως θα αποκτήσω προυπηρεσία; Να αρχίζω να μοιράζω βιογραφικά και βλέπουμε;

Θα σου πρότεινα τις εξής κινήσεις:

1) Διάβασε και βεβαιώσου ότι θα πάρεις πτυχίο.
2) Φτιάξε ένα καλό βιογραφικό, τονίζοντας τις σχετικές με την φιλολογία εμπειρίες σου.
3) Μοίρασε βιογραφικά λίγο πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς, δηλαδή Μάιο-Ιούνιο.
4) Φρόντισε να ενημερωθείς για όλα τα τεκταινόμενα της εκπαίδευσης, σε περίπτωση συνέντευξης.
5) Φρόντισε να ενημερωθείς για τις ύλες όλων των φιλολογικών μαθημάτων, έχοντας σχηματίσει εικόνα για το πόσες ώρες χρειάζεσαι για κάθε μάθημα, λαμβάνοντας υπόψιν την 45λεπτη ώρα και τα πολλά παιδιά σε κάθε τμήμα, σε περίπτωση συνέντευξης.
6) Φρόντισε να ενημερωθείς για όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για κάθε φροντιστήριο στο οποίο αφήνεις βιογραφικό.
7) Κάνε τις σημειώσεις σου δακτυλογραφημένες και πάρε μαζί σου μερικά αντίτυπα, σε περίπτωση συνέντευξης.
8) Με το που πάρεις το πτυχίο σου, κάνε ΑΜΕΣΩΣ (αυτό σημαίνει την επόμενη μέρα) τα χαρτιά σου στον ΕΟΠΠΕΠ για να βγει η αναγγελία διδασκαλίας. Γνωστή μου έκανε τα χαρτιά της τον Ιούλιο που μας πέρασε και ακόμη δεν έχει βγει η αναγγελία της. Μετά από 15 μέρες πάρε τηλέφωνο στον ΕΟΠΠΕΠ για να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου. Θα σου τον δώσουν, αν έχουν παραλάβει και ελέγξει ότι τα χαρτιά σου είναι ΟΚ. Με αυτόν τον αριθμό μπορείς να δουλέψεις.
9) Σε περίπτωση συνέντευξης εμφανίσου καλοντυμένη, όχι προκλητικά, και προσπάθησε να κάνεις την καλύτερη *επαγγελματική* εντύπωση. Μπορεί να μην σε πάρουν άμεσα, αλλά θα σε θυμούνται στο μέλλον.
10) ΜΗΝ παίρνεις τηλέφωνα μετά να ρωτήσεις για το αν θα σε πάρουν. Αν σε θέλουν, θα σε πάρουν.
11) Σε περίπτωση συνέντευξης, μην ρωτήσεις κάτι για το οικονομικό. Να είσαι έτοιμη για τα χειρότερα.
12) Το ίδιο ισχύει και για τις ώρες που θα υπολογίζεις να πάρεις. Κανένα φροντιστήριο δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ώρες με ακρίβεια από τέλη της χρονιάς.
13) Έχε υπόψη σου ότι συνέντευξη μπορεί να προκύψει και κατά το μοίρασμα των βιογραφικών, για αυτό να είσαι προετοιμασμένη (βλέπε 4,5,6,7,9,11,12).

Για απορίες, ρώτα ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #358 στις: Μάρτιος 01, 2015, 08:40:02 μμ »
ειναι υποχρεωτική η αναγγελία διδασκαλίας? αν ναι, γιατι?
Δε το έχω ξανα ακούσει.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #359 στις: Μάρτιος 01, 2015, 08:42:35 μμ »
ειναι υποχρεωτική η αναγγελία διδασκαλίας? αν ναι, γιατι?
Δε το έχω ξανα ακούσει.

Η αναγγελία διδασκαλίας είναι η παλαιότερη άδεια διδασκαλίας. Το γιατί είναι υποχρεωτική είναι αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #360 στις: Μάρτιος 02, 2015, 05:06:22 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ soto...Τόσα χρόνια δεν χρωστάω κάτι οπότε προσδοκώ και τώρα στο τελευταίο εξάμηνο να τα περάσω όλα τωρα τον ιούνιο/ιούλιο...Άρα τον ιούλιο που θα βγουν οι βαθμοί πάω να πάρω βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδων από τη γραμματεία και αμέσως πάω να ξεκινήσω τη διαδικασία για την άδεια διδασκαλίας...έτσι;; Να μοιράσω βιογραφικά από Ιούνιο που είπες χωρίς να ξέρω αν θα περάσω όλα τα μαθήματα;;;;

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #361 στις: Μάρτιος 02, 2015, 06:33:24 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ soto...Τόσα χρόνια δεν χρωστάω κάτι οπότε προσδοκώ και τώρα στο τελευταίο εξάμηνο να τα περάσω όλα τωρα τον ιούνιο/ιούλιο...Άρα τον ιούλιο που θα βγουν οι βαθμοί πάω να πάρω βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδων από τη γραμματεία και αμέσως πάω να ξεκινήσω τη διαδικασία για την άδεια διδασκαλίας...έτσι;; Να μοιράσω βιογραφικά από Ιούνιο που είπες χωρίς να ξέρω αν θα περάσω όλα τα μαθήματα;;;;

Ακριβώς. Απλά γράψε στο βιογραφικό σου μια φράση που να δηλώνει ότι περιμένεις πτυχίο και ότι θα τους πας το βιογραφικό ανανεωμένο με το που πάρεις πτυχίο (πράγμα που θα κάνεις, φυσικά). Στο ανανεωμένο βιογραφικό σου θα γράψεις και ότι περιμένεις αναγγελία διδασκαλίας με αριθμό πρωτοκόλου τάδε.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #362 στις: Μάρτιος 02, 2015, 06:56:19 μμ »
το ρώτησα διότι σε μένα δε χρειάστηκε κάπου η αναγγελία διδασκαλίας. δουλεύω κανονικά σε φροντιστήριο και ποτέ κανείς δε μου το ζήτησε..

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #363 στις: Μάρτιος 02, 2015, 07:46:14 μμ »
το ρώτησα διότι σε μένα δε χρειάστηκε κάπου η αναγγελία διδασκαλίας. δουλεύω κανονικά σε φροντιστήριο και ποτέ κανείς δε μου το ζήτησε..

Αν είχες βγάλει παλιότερα άδεια διδασκαλίας από την Δευτεροβάθμια, δεν χρειάζεται.

Αν δεν έχεις κάνει ποτέ αυτήν την διαδικασία, είναι στην ευχέρεια του ελεγκτή το αν θα έχεις πρόβλημα, εσύ ή ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου που δουλεύεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.