*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224385 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #560 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:51:41 μμ »
eng_teacher2,αφού έτσι είναι η νοοτροπία στην Ελλάδα,αφού οι εργοδότες δεν κοιτούν qaulifications,παρά μόνο σου λένε 5-6 ευρώ την ώρα με υφάκι και σου βάζουν και χ αν δεν το δεχτείς αμέσως,γιατί εμείς ως εκπαιδευτικοί να είμαστε ρομαντικοί;Γιατί να χαλάσεις χρήματα όπως σε λες σε υλικό και επιμορφώσεις;Δεν σε κατηγορώ,κι εγώ τα ίδια έκανα παλιά,αλλά από τη στιγμή που συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα,είπα θα κάνω τη δουλειά μου απλώς,χωρίς πολλά-πολλά.Αφού έτσι κι αλλιώς οι γονείς δεν θα αποζητήσουν την ποιότητα,πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Μαρκέλλα δεν είμαι ρομαντική, απλά πάντα με ό,τι καταπιανόμουν ήθελα να κάνω ό,τι μα ό,τι μπορώ για να είμαι καλή σε αυτό, πόσο μάλλον τώρα με τη δουλειά. Δεν ξέρω αν είμαι καλή καθηγήτρια, μπορεί να μην είμαι, αλλά θέλω να έχω τη συνείδησή μου καθαρή ότι έδωσα το 100%, ότι δε σταμάτησα να προσπαθώ, να μαθαίνω, να πειραματίζομαι, να ρωτάω. Αν είναι να μην τα κάνω όλα αυτά και να πω "ε δεν πληρώνομαι αρκετά, δεν αναγνωρίζεται η δουλειά μου, δεν εισπράττω ευγνωμοσύνη ή σεβασμό (γιατί προφανώς όλα είναι δεδομένα πια ή δεν ξέρουμε να εκτιμούμε κάποια πράγματα)" και να πηγαίνω να κάνω ένα 'στεγνό' μάθημα όπως οι δικοί μου παλιοί καθηγητές για να έχω καλύτερη αναλογία χρόνου:κόπου:εισοδήματος, όχι... αν είναι να φτάσω εκεί, μάλλον θα τα παρατήσω όλα και ή θα ψάξω σε άσχετο κλάδο για δουλειά, ή θα κάτσω σπίτι μου, θα κάνω οικονομία και θα έχω άπλετο χρόνο να δουλέψω σε δικά μου project.

Αυτός ο κλάδος πάντως έχει φοβερά αρνητικά, κατά τη γνώμη μου πολύ περισσότερα από άλλους κλάδους. Είναι σχεδόν μόνο αρνητικά και θέλει πάρα πολλή αγάπη και πολύ μεράκι για να τα υπομείνεις και να αντέξεις χρόνια αυτή τη δουλειά. Μακάρι να μπορέσω να 'μείνω' άλλα λίγα χρόνια τουλάχιστον.

Το περασμένο καλοκαίρι παραιτήθηκα πάλι από εκπ. όμιλο που ήμουν, και από τότε δεν έχω κάνει ούτε μία αίτηση για Ελλάδα. Προσπαθώ να βρω συνεργασία με εξωτερικό για online teaching μήπως και είναι καλύτερα τα πράγματα. Έχω κάποιες συνεντεύξεις αρχές Οκτώβρη... μακάρι να ξεφύγω από αυτήν την εκμετάλλευση της ελληνικής ιδιωτικής εκπαίδευσης και εύχομαι το ίδιο να κατορθώσουν και άλλοι καθηγητές γιατί είναι αρρωστημένη η κατάσταση εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:32 »

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #561 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:52:06 μμ »
Κι εγώ συμφωνώ με τα 10 ευρώ την ώρα ως αμοιβή του καθηγητή, αλλά όντως είναι εντελώς ουτοπικό.

Να σου μιλήσω με αριθμούς για να καταλάβεις τι εννοώ. Στο δικό μου φροντιστήριο για να πληρώσω την καθηγήτρια 10 ευρώ την ώρα καθαρά, πρέπει για κάθε ώρα που κάνει μάθημα να εισπράττω από τους μαθητές 34 ευρώ. Αυτά τα χρήματα πληρώνουν την καθηγήτρια και τα πάγια του φροντιστηρίου χωρίς να βγάλω εγώ ούτε ένα σεντ κέρδος (ας πούμε ότι δουλεύω για το κέφι μου ή ότι το κάνω ως προσφορά στην ανθρωπότητα). Η καθηγήτρια πρέπει να πληρωθεί για εργασία 36 εβδομάδων, για 3 ώρες την εβδομάδα, δηλαδή σύνολο 108 ώρες. Άρα εγώ πρέπει να εισπράξω 108x34=3672 ευρώ. Αν στην τάξη έχω 6 παιδάκια που είναι ένας πολύ καλός αριθμός για την Junior A, το κάθε παιδάκι πρέπει να πληρώσει 612 + 23% = 752,76 ευρώ το χρόνο, δηλαδή 94 ευρώ το μήνα. Αν στην τάξη βάλω 8 παιδάκια, που είναι μάλλον πολλά για Junior A (αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά), το κάθε παιδάκι θα πληρώσει 70 ευρώ το μήνα.

Αυτές οι τιμές ξαναλέω δεν περιλαμβάνουν κέρδος για το φροντιστήριο, επαρκούν μόνο για την πληρωμή των παγίων, των αναλώσιμων και του καθηγητή.

Πάμε τώρα στην αντικειμενική πραγματικότητα. Οι γονείς θεωρούν πως γύρω στα 40 ευρώ είναι μια καλή τιμή για Junior A. Άντε να δεχτούν τα 45 ευρώ το μήνα, αν τους πείσεις ότι είσαι ο καλύτερος, θα προσέξεις το παιδί τους, τα τμήματα είναι ολιγομελή, οι καθηγήτριες εξαιρετικές κλπ. Πώς θα καλυφθεί η διαφορά μεταξύ των 40-45 ευρώ που είναι διατεθειμμένοι να πληρώσουν οι γονείς και των σχεδόν 100 ευρώ που πρέπει να εισπράξω εγώ για να δίνω 10 ευρώ καθαρά στην καθηγήτρια ώστε να είναι ικανοποιημένη;

Φέτος έχω μόνο 4 παιδάκια στην Junior A, τα οποία πληρώνουν 360 ευρώ το χρόνο (σε όποιον είπαμε μεγαλύτερη τιμή δεν τον ξαναείδαμε). Είναι όλα παιδάκια με αδερφάκια στο φροντιστήριο που έχουν έκπτωση λόγω μεγαλύτερου αδερφού. Η κανονική μας τιμή είναι 390 ευρώ. Ήδη ο ένας γονιός με έχει πάρει τηλέφωνο και μου έχει ζητήσει μείωση της τιμής γιατί είναι δύο χρόνια άνεργος και η γυναίκα του δουλεύει σποραδικά. Από αυτό το τμήμα λοιπόν έτσι που το κόβω, στην καλύτερη περίπτωση θα εισπράξω 1440 ευρώ, στην χειρότερη 1080. Αν μπορείτε να μου βρείτε τρόπο να καλύψω την διαφορά μεταξύ των 1080 ευρώ και των 3672 που χρειάζομαι για να πληρώσω την καθηγήτρια τα 10 ευρώ που της αξίζουν, είμαι όλη αυτιά! Και αν μπορείτε και κανένα 1000ρικο ακόμα για τη δική μου αμοιβή.

Δεν συζητώ καν για τις απαιτήσεις που έχουν οι γονείς όταν έρχονται στο φροντιστήριο. Όχι μόνο να είναι καλά και φτηνά, αλλά να απορροφήσεις και τον ΦΠΑ ή να μην τους δώσεις απόδειξη για να μην τον πληρώσουν, να τους κάνεις έξτρα μάθημα τον Ιούνιο για να τελειώσει το βιβλίο (χωρίς έξτρα πληρωμή εκ μέρους τους εννοείται), να ξεκινήσεις πιο νωρίς τον Σεπτέμβριο (δωρεάν φύλαξη, επίσης χωρίς πληρωμή), να βάλεις το τμήμα πιο νωρίς για να πηγαίνει το παιδί μετά ρυθμική, να το βάλεις πιο αργά για να προλαβαίνει η μαμά να κοιμάται το μεσημέρι, να μην έχουν μάθημα την Τετάρτη γιατί πάει κολυμβητήριο, να μην έχουν μάθημα την Παρασκευή για να φεύγουν για σαββατοκύριακο. Και να σε ρωτάνε στο καπάκι αν δίνεις δωρεάν βιβλία ή τάμπλετ ή μπάλα ποδοσφαίρου...

Κανένας ή σχεδόν κανένας γονιός δεν ενδιαφέρεται για τις σπουδές τις δικές σου ή των καθηγητριών σου, αν έχουν άδεια διδασκαλίας, αν έχουν δουλέψει άλλη χρονιά στο φροντιστήριο, αν έχουν εμπειρία, αν πάνε σε σεμινάρια, αν πληρώνονται καλά για να δίνουν το 100% στην τάξη, αν μπαίνει καθαρίστρια στο φροντιστήριο, αν παρέχουμε τίποτα άλλο εκτός από ένα ξερό μάθημα ή πόσα παιδάκια είναι στην τάξη. Πολλοί παίρνουν απλά τηλέφωνο, δεν έρχονται καν στο φροντιστήριο να ρωτήσουν: τι μέρες και ώρες είναι το μάθημα και πόσο κοστίζει, αυτό τους απασχολεί μόνο, για να δουν αν βγαίνει πιο φτηνό το ιδιαίτερο.

Οπότε παιδιά ωραία η ιδέα για τα 1000 ευρώ, αλλά δεν πρόκειται να τα δείτε στο εγγύς μέλλον. Μην σας πω ότι αν η κατάσταση συνεχίσει ως έχει, του χρόνου τέτοιο καιρό θα ψάχνετε φροντιστήριο με τα κυάλια...
Η απαντηση σε όλο αυτό???
Κάντα μόνη σου
κάνε μάθημα στα αδελφάκια με τον ανεργο γονέα μόνη σου.
Δεν εχεις κανένα δικαίωμα μέσω της επιχείρησης σου να κάνεις κοινωνική πολιτική με τον ιδρώτα των άλλων..Πας να περάσεις μυνύματα που τα εχω ακούσει απο 100 πριν απο εσένα και όλοι την ίδια καραμέλα.

Αφού κάποιοι κάθονται και ασχολούνται με τέτοιες δημοσιευσεις τι να πώ..απλά λυπάμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:59:22 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #562 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 05:24:28 μμ »
Isla η αλήθεια είναι ότι διαβάζω τα μηνύματά σου με θρησκευτική ευλάβεια που λένε, εκτιμώ πολύ την γνώμη σου, την εμπειρία σου και τη συμβολή σου στο forum καθώς και την ουκ ολίγη βοήθειά σου προς νεότερους καθηγητές σαν κι εμένα. Αλλά εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... Υπόψιν, βάζω ένα ερωτηματικό σε όσα θα πω παρακάτω γιατί αναγνωρίζω το ότι όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει, κι εγώ δεν έχω ανοίξει ποτέ δική μου επιχείρηση.

Το ότι δε δέχονται εύκολα οι γονείς δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις την Α junior πάνω από 50 ευρώ! Αν τα περισσότερα φροντιστήρια είχαν μία συνεννόηση ως προς τα ελάχιστα δίδακτρα κάθε τάξης τότε θα σου έλεγα για πότε θα γινόντουσαν πιο δεκτικοί και διαλλακτικοί οι γονείς. Κι εμένα το τι μου έχουν ζητήσει στο τηλ για ιδιαίτερα... δε λέγεται! Ένας πατέρας μου μίλησε για τιμή 1 ευρώ, για το ότι η προηγούμενη καθηγήτρια, που ήταν -λέει- και μεγαλύτερη, έπαιρνε 8 ευρώ/ώρα από κάθε παιδί (η μεγάλη στο Lower πάτωσε βέβαια) και στο τέλος δε δέχτηκε 10 ευρώ/ώρα, τη δική μου τιμή για το καθένα από τα 3 παιδιά. Επειδή ήταν παλαβός/ τσιγκούνης/ κουτοπόνηρος/ τζαμπατζής εγώ θα δεχτώ συνεργασία και θα ρίξω στο 1-8 ευρώ τις τιμές μου; Τα φροντιστήρια γιατί το κάνουν; "Αααα δε θα δεχτούν εύκολα οι γονείς"... ε ΟΚ, είτε προσπάθησε να τους πείσεις γιατί αξίζει η δουλειά σου τα λεφτά της, είτε πες "Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνουμε κάτι καλύτερο στα δίδακτρα γιατί έτσι θα κινδυνεύσει η ποιότητα του μαθήματος και η στήριξη που θα έχει ο μαθητής." Εγώ έτσι λέω πάντως. Δεν μπορεί να παίρνουν για ιδιαίτερο IELTS από παλιό ξεχασμένο Β2, να έχουν τελειώσει ιδιωτικά κολλέγια, να θέλουν μάστερ στο εξωτερικό και να ισχυρίζονται ότι 15-20 ευρώ/ώρα είναι πολλά. Έλεος, μη σώσω και διδάξω IELTS τότε. Κι όμως, ξέρω για φροντιστήρια που βάζουν καθηγήτρια με 3,5ε μεικτά να διδάξει IELTS ιδιαίτερο μέσω φροντ. και το φροντ. παίρνει 80ε το μήνα ΜΟΝΟ! Και έχω δει και διαφημίσεις συνοικιακών φροντ. που λένε για IELTS/ TOEFL/ TOEIC κάπου στα 80 ευρώ πάλι.

Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Όποιος δεν μπορεί ή δε θέλει να ανταπεξέλθει οικονομικά, ας μη γραφτεί μία χρονιά αγγλικά. Δεν έγινε και τίποτα. Δεν μπορεί μία τέτοια σάπια νοοτροπία να παίρνει μαζί της έναν ολόκληρο κλάδο κατρακύλα. Ακόμα κι αν τους δεχτείς, αυτοί συνήθως είναι που σε ζαλίζουν και είναι και κακοπληρωτές κι από πάνω, οπότε ούτε τα λίγα δε θα πάρεις, ή θα τα πάρεις και δε θα αξίζει τον κόπο σου. Θα μου πεις.. θα έχω λιγότερους μαθητές. Ναι, μπορεί! Αλλά τουλάχιστον θα έχεις λίγους και καλούς (αξιοπρεπή δίδακτρα που για να τα δέχτηκαν οι γονείς να τα πληρώσουν σημαίνει ότι δίνουν αξία στην ποιότητα εκπαίδευσης και στη μόρφωση, άρα δε θα σου βγάλουν και την ψυχή). Επειδή έχεις μικρότερο αριθμό μαθητών, απόλυσε κάποιους καθηγητές και κάνε εσύ τις ώρες. (Το "εσύ" είναι για τον κάθε φροντιστηριούχο, όχι για εσένα προσωπικά.) Καλύτερα απόλυση παρά εκμετάλλευση και μισθοί πείνας, μαύρη εργασία, κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2015, 05:28:16 μμ από eng_teacher2 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #563 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 08:53:58 μμ »
Αυτός ο κλάδος πάντως έχει φοβερά αρνητικά, κατά τη γνώμη μου πολύ περισσότερα από άλλους κλάδους. Είναι σχεδόν μόνο αρνητικά και θέλει πάρα πολλή αγάπη και πολύ μεράκι για να τα υπομείνεις και να αντέξεις χρόνια αυτή τη δουλειά. Μακάρι να μπορέσω να 'μείνω' άλλα λίγα χρόνια τουλάχιστον.
Ο κλάδος αυτός έχει αρνητικά σε όλο τον κόσμο. Εκτός ίσως από τη Φινλανδία (δεν είμαι σίγουρη καθώς δεν έχω γνωρίσει ποτέ Φινλανδό δάσκαλο, αλλά φαντάζομαι ότι στη Φινλανδία είναι καλύτερα τα πράγματα - βέβαια οι περισσότεροι από εμάς δεν θα είχαμε καταφέρει ούτε καν να σπουδάσουμε για δάσκαλοι στη Φινλανδία, πολύ δε λιγότερο να μπούμε σε τάξη).

Δεν είναι τυχαίο ότι στον περισσότερο κόσμο οι δάσκαλοι είναι δυσεύρετοι και δυσαρεστημένοι. Αυτή η δουλειά δεν μπορεί να πληρωθεί "όσο πρέπει" και οι συνθήκες είναι πάντα δύσκολες. Ακόμα και αν οι συνθήκες είναι ιδανικές και ο μισθός καλός, πάλι είναι μια δουλειά που απαιτεί πολύ κόπο και μεγάλη προσπάθεια. Στην Ελλάδα υπάρχει (υπήρχε?) η άποψη πως η δουλειά του δασκάλου είναι ευκολάκι αλλά αυτό οφείλεται μερικώς σε παρανόηση και μερικώς στη συνήθεια των καθηγητών να βολεύονται στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα βάζοντας σε λειτουργία τον "αυτόματο πιλότο" χωρίς ενδιαφέρον για τους μαθητές τους ή για τη διαδικασία της μάθησης.

Η απαντηση σε όλο αυτό???
Κάντα μόνη σου
κάνε μάθημα στα αδελφάκια με τον ανεργο γονέα μόνη σου.
Δεν εχεις κανένα δικαίωμα μέσω της επιχείρησης σου να κάνεις κοινωνική πολιτική με τον ιδρώτα των άλλων..Πας να περάσεις μυνύματα που τα εχω ακούσει απο 100 πριν απο εσένα και όλοι την ίδια καραμέλα.

Αφού κάποιοι κάθονται και ασχολούνται με τέτοιες δημοσιευσεις τι να πώ..απλά λυπάμαι.
Αυτό ακριβώς κάνω.
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω. Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με τις δημοσιεύσεις μου, μπορείς απλά να μην απαντάς. Γιατί ξέρεις κι εγώ δεν νιώθω καμιά υποχρέωση να συζητώ μαζί σου.

Το ότι δε δέχονται εύκολα οι γονείς δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις την Α junior πάνω από 50 ευρώ! Αν τα περισσότερα φροντιστήρια είχαν μία συνεννόηση ως προς τα ελάχιστα δίδακτρα κάθε τάξης τότε θα σου έλεγα για πότε θα γινόντουσαν πιο δεκτικοί και διαλλακτικοί οι γονείς.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα. Μόλις τους πεις τιμή μεγαλύτερη από 50 ευρώ, δεν τους ξαναβλέπεις. Δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα. Δηλαδή ακόμα κι αν αλλάξεις γνώμη και σκεφτείς, ας τους χαμηλώσω την τιμή για να έρθουν στο φροντιστήριο, δεν μπορείς να τους βρεις να τους το πεις. Δεν είναι ότι δεν το δέχονται εύκολα - δεν το δέχονται καθόλου. Αυτή την τακτική, δηλαδή να κρατάς μια σχετικά λογική τιμή και σε όποιον αρέσει, την ξεκίνησε ο προκάτοχός μου (γιατί το φροντιστήριο το είχε άλλος και εγώ το ανέλαβα τα τελευταία χρόνια) και την συνέχισα κι εγώ για 2 χρόνια. Το αποτέλεσμα είναι πως σε σύγκριση με πριν από 5 χρόνια το φροντιστήριο έχει 35% λιγότερους μαθητές και οι καθηγήτριες λιγότερες ώρες και χαμηλότερους μισθούς - παρότι οι καθηγήτριες δεν έχουν αλλάξει, η ποιότητα της δουλειάς έχει βελτιωθεί και τα αποτελέσματα των μαθητών στις εξετάσεις είναι άριστα.

"Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνουμε κάτι καλύτερο στα δίδακτρα γιατί έτσι θα κινδυνεύσει η ποιότητα του μαθήματος και η στήριξη που θα έχει ο μαθητής." Εγώ έτσι λέω πάντως.
Τους πείθεις λέγοντας αυτό? Σου απαντούν "ΟΚ τότε, θα σας πληρώσω αυτά που ζητάτε? Γιατί εμένα μου τα μασάνε και σε 2-3 μέρες μαθαίνω ότι ο τάδε μαθητής δεν θα έρθει στο φροντιστήριο φέτος γιατί "θα κάνει γκρουπάκι" με ένα φίλο του.

Νομίζεις πως εγώ δεν ξέρω πώς να υποστηρίξω τη δουλειά μου και πώς να εξηγήσω στο γονιό γιατί πρέπει να πληρώσει παραπάνω? Είμαι 20+ χρόνια στο χώρο, έχω κάνει όσα έχεις κάνει κι εσύ κι ακόμα περισσότερα, τι σε κάνει να νομίζεις ότι δεν προσπαθώ να κάνω ό,τι μπορώ για να μην ξεπουλήσω τη δουλειά μου; Νομίζεις δηλαδή ότι το δικό μου όνειρο όταν ήμουν στην ηλικία σου ήταν να σπουδάσω, να δουλέψω, να αποκτήσω εμπειρία μόνο και μόνο για να ανοίξω μετά ένα φροντιστήριο (με πολύ κόπο και κόστος χρηματικό και όχι μόνο) και να βγάζω λιγότερα από όσα έβγαζα ως καθηγήτρια;

Γιατί το έχω ακούσει κι αυτό: εξηγώντας σε μια μαμά ότι δεν μπορώ να κατεβάσω άλλο την τιμή στα καλοκαιρινά μαθήματα που ζητούσε για την κόρη της "επειδή ξέρετε πρέπει να πληρωθεί και η καθηγήτρια" μου απάντησε το φοβερό "και γιατί δεν κάνετε τα μαθήματα εσείς που δεν πληρώνεστε"? Αυτό δηλαδή που μου προτείνει ο MUSTANG  ::)

Δεν μπορεί να παίρνουν για ιδιαίτερο IELTS από παλιό ξεχασμένο Β2, να έχουν τελειώσει ιδιωτικά κολλέγια, να θέλουν μάστερ στο εξωτερικό και να ισχυρίζονται ότι 15-20 ευρώ/ώρα είναι πολλά. Έλεος, μη σώσω και διδάξω IELTS τότε. Κι όμως, ξέρω για φροντιστήρια που βάζουν καθηγήτρια με 3,5ε μεικτά να διδάξει IELTS ιδιαίτερο μέσω φροντ. και το φροντ. παίρνει 80ε το μήνα ΜΟΝΟ! Και έχω δει και διαφημίσεις συνοικιακών φροντ. που λένε για IELTS/ TOEFL/ TOEIC κάπου στα 80 ευρώ πάλι.
Εγώ για ιδιαίτερο IELTS παίρνω 20 ευρώ την ώρα ακατέβατα. Αλλά έχω 2 άντε 3 μαθητές το χρόνο. Δεν έρχονται να κάνουν ουρά έξω από την πόρτα μου. Οπότε εγώ προσωπικά δεν κατηγορώ τον άλλο που διαφημίζει IELTS με 80 ευρώ. Σε αυτή την τιμή πουλάει το IELTS, δυστυχώς. Όπως δεν κατηγορώ κι εσένα που κάνεις IELTS στην τιμή του φροντιστηρίου βάζοντας περισσότερα ευρώ στην τσέπη από μένα. Γιατί όταν εσύ πουλάς το IELTS 15-20 ευρώ, εγώ πόσο πρέπει να το πουλήσω για να προσελκύσω το μαθητή;

Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Όποιος δεν μπορεί ή δε θέλει να ανταπεξέλθει οικονομικά, ας μη γραφτεί μία χρονιά αγγλικά. Δεν έγινε και τίποτα. Δεν μπορεί μία τέτοια σάπια νοοτροπία να παίρνει μαζί της έναν ολόκληρο κλάδο κατρακύλα. Ακόμα κι αν τους δεχτείς, αυτοί συνήθως είναι που σε ζαλίζουν και είναι και κακοπληρωτές κι από πάνω, οπότε ούτε τα λίγα δε θα πάρεις, ή θα τα πάρεις και δε θα αξίζει τον κόπο σου. Θα μου πεις.. θα έχω λιγότερους μαθητές. Ναι, μπορεί! Αλλά τουλάχιστον θα έχεις λίγους και καλούς (αξιοπρεπή δίδακτρα που για να τα δέχτηκαν οι γονείς να τα πληρώσουν σημαίνει ότι δίνουν αξία στην ποιότητα εκπαίδευσης και στη μόρφωση, άρα δε θα σου βγάλουν και την ψυχή).
Εγώ καταλαβαίνω τι λες, αλλά μην τα λες σε μένα, πέστα στους γονείς. Εγώ το δικό μου παιδί δεν το πάω πουθενά, σε καμία εξωσχολική δραστηριότητα, επειδή δεν μπορώ να βρω κάτι καλό σε τιμή που να μπορώ να πληρώσω. Αλλά δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο. Και το να έχεις λιγότερους μαθητές δεν είναι καλό για ένα φροντιστήριο. Λιγότεροι μαθητές σημαίνει τμήματα με 2 ή 3 άτομα που πρέπει να αυξήσεις τα δίδακτρα πάρα πολύ για να καλύψεις τα βασικά έξοδα, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις με αποτέλεσμα να πέφτεις έξω. Τι να τους κάνεις τους καλοπληρωτές αν στο τέλος τα χρήματα που παίρνεις δεν φτάνουν για καλύψεις τα έξοδα και τους μισθούς?

Επειδή έχεις μικρότερο αριθμό μαθητών, απόλυσε κάποιους καθηγητές και κάνε εσύ τις ώρες. (Το "εσύ" είναι για τον κάθε φροντιστηριούχο, όχι για εσένα προσωπικά.) Καλύτερα απόλυση παρά εκμετάλλευση και μισθοί πείνας, μαύρη εργασία, κτλ.
Πιστεύω πως αυτό είναι το μέλλον μας. Όποιος θέλει να δουλέψει σε τάξη, θα ανοίγει ένα δικό του μικρό και ευέλικτο φροντιστήριο το οποίο θα το δουλεύει μόνος του ή με συνέταιρο, χωρίς καθηγητές. Θα απομείνουν λίγα μόνο μεγάλα φροντιστήρια στις κεντρικές περιοχές και όλα τα συνοικιακά θα μετατραπούν σε οικοδιδασκαλεία. Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω. Μάλλον θα επικεντρωθώ στην προετοιμασία πτυχίων: γκρουπάκια σε σπίτια με απόδειξη αλλά χωρίς ΦΠΑ, όλα νόμιμα και χωρίς να έχω κανέναν στο κεφάλι μου, λιγότερες έννοιες, περισσότερα χρήματα. Ειλικρινά είναι το μόνο πράγμα που με κρατάει ακόμα εδώ, ότι αν αναγκαστώ να κλείσω το φροντιστήριο, θα βάλω επιτέλους χρήματα στην τσέπη μου  :)

Το "καλύτερα απόλυση παρά εκμετάλλευση" δεν το καταλαβαίνω. Αν πιστεύεις πως ο εργοδότης σε εκμεταλλεύεται, γιατί να μην φύγεις μόνος σου? Άλλωστε όλοι οι καθηγητές απολύονται στο τέλος της χρονιάς. Ποιος τους αναγκάζει να επιστρέψουν τον Σεπτέμβριο για να δουλέψουν για 3,5 ευρώ; Πραγματικά θα ήθελα να μου απαντήσεις σ' αυτό, γιατί σε μένα και στις καθηγήτριές μου όλοι αυτοί που δουλεύουν για πενταροδεκάρες, μας κάνουν κακό. Ποιος τους σταματά να πουν όχι στην εκμετάλλευση; Ή να απαιτήσουν ΙΚΑ και επιδόματα; Γιατί είναι κακός ο εργοδότης που προτείνει 3,5 ευρώ την ώρα και όχι ο εργαζόμενος που το δέχεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:32 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #564 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 05:17:54 πμ »
Φίλη φιλόλογος εργαζόταν σε φροντιστήριο (αλυσίδα) στην Αθήνα για πολλά χρόνια. Φέτος ξεκίνησε κανονικά τη χρονιά με πολλές ώρες όπως κάθε χρόνο, μέχρι που η αφεντικίνα της ανακάλυψε ότι είναι έγκυος (όχι η αφεντικίνα  :D ). Φυσικά την απέλυσε. Θα μπορούσε να κάνει κάτι;
Aλλη μια αθλιοτητα απο τις πολλες που συμβαινουν στο χωρο αυτο!!Αν εχει υπογραψει συμβαση εργασιας οπου αναφερονται αναλυτικα οι ωρες της να επικοινωνησει με το ΣΕΦΚ και να κανει καταγγελια!!

Καταγγελία μπορεί να γίνει και στην επιθεώρηση εργασίας και να θεωρηθεί άκυρη η απόλυση με όλες τις επιπτώσεις για τον εργοδότη. Φτάνει να έχει καταρτισθεί σύμβαση εργασίας, όπως γράφεις συνάδελφε και το τονίζουμε διότι κάποιοι εργοδότες δεν έχουν καταλάβει ή δε θέλουν να καταλάβουν την χρησιμότητά της.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #565 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:30:51 πμ »
Δεν χρειάζεται κάν σύμβαση εργασίας, αρκεί στην ΑΠΔ του περασμενου μήνα να φαίνεται πλήρης απασχόληση. Μία σύμβαση εστω ορισμένου χρόνου αν με την λήξης ο εργαζόμενος συνεχίζει να εργάζεται αυτομάτως μετατρέπεται σε αορίστου. (πρός γνώσιν).
Πάντως το θέμα της εγκυμοσύνης και απόλυση απο γυναίκα σε γυναίκα είναι εθνικό σπόρ. Συμφωνώ απόλυτα, άμμεση κινητοποίηση της εργαζόμενης στο ΣΕΠΕ, και επειδή υπαρχουν και περιστατικά με ημιμαθείς ή κακοπροαίρετους ελεγκτές, καλό θα ήταν να απευθυνθεί στην-ον διευθύντρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:33:46 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #566 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:07:37 μμ »
Η συγκεκριμένη φιλόλογος απολύθηκε τον περασμένο Ιούλιο (όταν τελείωσαν τα θερινά), ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη χωρίς να έχει υπογράψει, δούλεψε 15 μέρες και την απέλυσε. Τη στιγμή της απόλυσης δεν υπήρχε ενεργή σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #567 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 02:35:32 μμ »

Το ζήτημα είναι αν ο εργοδότης που δεν καταρτίζει σύμβαση εργασίας, ασφαλίζει έναν εργαζόμενο με όλα τα ημερομίσθια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #568 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:50:49 μμ »
Σχετικά με το περιστατικό που σας περιέγραφα τις προάλλες με τον εργοδότη που μου είπε ότι δεν θα συνεργαστούμε και μου το έκλεισε στα μούτρα,και για να δείτε πόσο χαμηλού επιπέδου είναι οι άνθρωποι,τώρα έβαλαν αγγελία και ζητούν καθηγήτρια Γαλλικών. ;D

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #569 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:57:56 μμ »
υπό άλλες συνθήκες θα σου έλεγα να ξαναστείλεις για πλάκα  :P  :P

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #570 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:08:22 μμ »
υπό άλλες συνθήκες θα σου έλεγα να ξαναστείλεις για πλάκα  :P  :P
Κι εγώ το ίδιο θα σου έλεγα :P αλλά ζήτα 1 ευρώ παραπάνω την ώρα.

ΟΚ εγώ δεν λέω τίποτα γιατί ξεκινάω νέα συνεργασία με καθηγήτρια αυτή την εβδομάδα και ήδη τρέμει η ψυχή μου. Αλλά μιλάμε για τρελλό κάρμα, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #571 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:19:40 μμ »
Έχω στείλει τόση αρνητική ενέργεια αυτές τις μέρες που νομίζω ότι είναι λογικό. :P Τρελλή εκδίκηση και δικαίωση βασικά για την προσβολή που υπέστην.Isla,βλέπεις όμως ότι δεν με πήρανε,προτίμησαν την αγγελία.Είδες ότι είναι δύσκολο τέτοια εποχή να βρεις καθηγητή; :)

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #572 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:28:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είπα να γράψω και εγώ την άποψη μου για την εργασία σε φροντιστήριο. Αρχικά, να τονίσω ότι δεν έχω ψάξει και ούτε έχω εργαστεί σε φροντιστήριο. Σκεφτόμουν φέτος να έψαχνα, αλλά επειδή κάνω και δεύτερο πτυχίο,στο οποίο αφιερώνω πολύ χρόνο (ξεκίνησα τώρα το δεύτερο έτος και προσπαθώ να περνάω πολλά μαθήματα από νωρίς και με μεγάλους βαθμούς)το άφησα. Βέβαια φέτος για πρώτη φορά ανέλαβα πανεπιστημιακά μαθήματα και χαίρομαι ☺ ,είναι μια νέα και ενδιαφέρουσα εμπειρία για μένα. Η γνώμη μου όμως για τα φροντιστήρια είναι θετική (βέβαια δεν είμαι αντικειμενική γιατί δεν έχω εργαστεί εκεί).Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου αν συναδελφοι μου (φιλόλογοι, αλλά και άλλοι επιστήμονες)θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το αντικείμενο τους και να χτίσουν σιγά σιγά την καριέρα τους πιστεύω ότι θα πάρουν πολλά θετικά από την εργασία σε φροντιστήριο. Θα πείτε πολλοί: εσύ γιατί δεν ασχολήθηκες;γιατί από τότε που πήρα πτυχίο, άρχισα να ανακαλυπτω την εργοθεραπεια και εντυπωσιάστηκα τόσο που οτιδήποτε άλλο το θέτω μετά από αυτή. Εννοώ πως δε θέλω να την αφήσω πίσω και ο,τι κάνω από άποψη εργασίας, το βλέπω συνδυαστικά με το δεύτερο πτυχίο. Ετσι, γνωρίζω ότι από άποψη χρόνου και ενέργειας δε θα μπορούσα να ανταποκριθω στην εργασία σε φροντιστήριο. Γνωρίζω για τα χαμηλά ωρομισθια, ειδικά για μας τους νέους, όμως θεωρώ ότι αν δεν μπορείς να εργαστείς σε σχολείο, το φροντιστήριο ή και το οικοδιδασκαλειο σου προσφέρουν το πλαίσιο της τάξης. Για μένα, εάν και πάλι δεν υπάρχει η δυνατότητα για διδασκαλία σε σχολείο, θεωρώ ότι ο συνδυασμός της εργασίας σε φροντιστήριο και η παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων είναι πολύ καλός για τον καθηγητή, εφόσον μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπές όσο γίνεται εισόδημα. Μπορεί και εγώ μελλοντικά αν μου δοθεί η ευκαιρία να εργαστω σε φροντιστήριο.Δεν απορριπτω κάτι. Εύχομαι σε ολους μια όμορφη και δημιουργική χρονια γεμάτη επιτυχίες  και καλές συνεργασίες
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:31:30 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #573 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:32:37 μμ »
Έχω στείλει τόση αρνητική ενέργεια αυτές τις μέρες που νομίζω ότι είναι λογικό. :P Τρελλή εκδίκηση και δικαίωση βασικά για την προσβολή που υπέστην.Isla,βλέπεις όμως ότι δεν με πήρανε,προτίμησαν την αγγελία.Είδες ότι είναι δύσκολο τέτοια εποχή να βρεις καθηγητή; :)
Εγώ δεν λέω τίποτα για το θέμα αυτό μέχρι να μπει στο φροντιστήριο η νέα καθηγήτρια :-X

Εσένα δύσκολο να σε πάρουν αφού αλληλοαπορριφθήκατε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.