*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #546 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:43:35 μμ »
Για ακόμα μια φορά καταλήγω-όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί κι εδώ μέσα-στο ότι δεν αξίζει να δουλεύει κανείς σε φροντιστήριο.Δεν υπάρχει καμμία ανταποδοτικότητα.Για να μη μιλήσω για το ψυχολογικό κομμάτι που σε κάνει κουρέλι.Όταν ήμουν φοιτήτρια,είχα γνωρίσει αρκετούς απόφοιτους καθηγητικών σχολών που δε δούλευαν στο χώρο της εκπαίδευσης και πραγματικά απορούσα,μου έκανε φοβερή εντύπωση.Ε πλέον έχω καταλάβει γιατί.Ο ρόλος του καθηγητή έχει απαξιωθεί.Πέρα από το οικονομικό,εγώ προσωπικά δε δέχομαι μετά από τόσο κόπο κατά τις σπουδές μου,να έρχεται ο κάθε επιχειρηματίας και να μου μιλάει με τέτοια αγένεια και να μου κλείνει και το τηλέφωνο στα μούτρα.Τα πράγματα έχουν ξεφύγει τελείως.

Μα και σε άλλον χώρο πλην εκπαίδευσης να ασχοληθείς, παρόμοιες ή και χειρότερες συμπεριφορές θα δεις...
Και από εργοδότες και από συναδέλφους. Δυστυχώς, τα πράγματα παντού είναι δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:08 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #547 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:49:29 μμ »
Isla,έχεις δίκιο και σε καμμία περίπτωση δεν τα βάζω με όλους τους εργοδότες,γιατί εδώ και δύο χρόνια είμαι πολύ ευχαριστημένη με τις εργοδότριες μου στα άλλα δύο ΚΞΓ που δουλεύω.Η αγανάκτησή μου είναι γενικότερη.Συνειδητοποιώ ότι δεν άξιζε να κουραστώ τόσο πολύ όλα αυτά τα χρόνια για το τίποτα.Ήταν πολύ κακή επιλογή.Εργασιακά,έχουμε καταλήξει σαν τους ηθοποιούς(το πλέον επισφαλές επάγγελμα),να ψάχνουμε κάθε 8 μήνες δουλειά και να πληρωνόμαστε με ψίχουλα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #548 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:18:26 πμ »
Φέτος είναι η 4η χρονιά μου στο χώρος της ιδιωτικής εκπαίδευσης. Γκρινιάζω πολύ αλλά κατά βάθος μου αρέσει πολύ αυτή η δουλειά, αλλά... υπάρχει ένα 'αλλά'. Συνειδητοποιώ ότι μετά το πτυχίο αφιέρωσα 3 χρόνια να κοιμάμαι και να ξυπνάω με τη δουλειά - κάποια στιγμή πήγε να επηρρεάσει μέχρι και τον γάμο μου - για να αποκτήσω την πολυπόθητη διδακτική εμπειρία εντός και εκτός τάξης, μικρών και μεγάλων επιπέδων, μαθήματα σε εταιρείες, κτλ, να 'χτίσω' το βιογραφικό μου, να κάνω συλλογή από εξαιρετικές συστατικές, να περνάω τον ελεύθερο χρόνο μου κάνοντας συνέχεια επιμορφώσεις και προσωπικό διάβασμα.. και όχι μόνο! Ατελείωτες ώρες για επαγγελματικά προφίλ, blog με δείγματα δουλειάς μου και των μαθητών μου, facebook page πάλι για ανάδειξη και προώθηση της δουλειάς μου, και πολλά άλλα project. Όλα αυτά με απίστευτες θυσίες από άποψη χρόνου, ενέργειας, προσωπικής ζωής και χρημάτων. Αλλά γιατί; Με λύπη μου συνειδητοποιώ σιγά σιγά τώρα ότι τελικά όλος αυτός ο κόπος και αφοσίωση δε θα αποδώσει στο κοντινό μέλλον, ίσως και ποτέ. Ούτε στο οικονομικό κομμάτι, σε συνεχή ασφάλιση, σε λίγο -έστω- περισσότερη σταθερότητα (job security), ούτε σε καλύτερους όρους εργασίας, σεβασμό, παροχές, προοπτικές, κ.ο.κ. Τι θα πει "αν το αγαπάς, συνέχισέ το"; Θέλω να μην τρέμω μην αρρωστήσω, να μπορώ να συμβάλλω οικονομικά στο σπίτι μου για να μην αρρωστήσει ο σύζυγος από το άγχος του στο τέλος, και να μην ανησυχώ για το τι γίνεται μετά τα 35-40 γιατί απ'ό,τι φαίνεται η διδασκαλία ξένων γλωσσών έχει ηλικιακό περιορισμό όπως στους αθλητές και στα μοντέλα.

Φοβάμαι ότι θα γίνω άλλη μία στατιστική του "οι περισσοτέροι καθηγητές παρατάνε την εκπαίδευση πριν τα 5 χρόνια". Ενώ θα ήθελα να το συνεχίσω για πάντα αυτό το επάγγελμα, η λογική μου μου λέει πως δεν είναι εφικτό -όχι για τους πολλούς τουλάχιστον- και χτυπάει καμπανάκια για εύρεση άλλης λύσης/ εναλλακτικής. Αλλά τι;

Συγγνώμη για το μεγάλο post, ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις που έχω από το καλοκαίρι και που με βασανίζουν αυτόν τον καιρό.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #549 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 09:28:15 πμ »
Μα και σε άλλον χώρο πλην εκπαίδευσης να ασχοληθείς, παρόμοιες ή και χειρότερες συμπεριφορές θα δεις...
Και από εργοδότες και από συναδέλφους. Δυστυχώς, τα πράγματα παντού είναι δύσκολα.
Στην παρούσα συγκυρία δυστυχώς οι άσχημες συμπεριφορές είναι παρα πολύ συχνό φαινόμενο....
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:08 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #550 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 10:53:51 πμ »
Φίλη φιλόλογος εργαζόταν σε φροντιστήριο (αλυσίδα) στην Αθήνα για πολλά χρόνια. Φέτος ξεκίνησε κανονικά τη χρονιά με πολλές ώρες όπως κάθε χρόνο, μέχρι που η αφεντικίνα της ανακάλυψε ότι είναι έγκυος (όχι η αφεντικίνα  :D). Φυσικά την απέλυσε. Θα μπορούσε να κάνει κάτι;
Aλλη μια αθλιοτητα απο τις πολλες που συμβαινουν στο χωρο αυτο!!Αν εχει υπογραψει συμβαση εργασιας οπου αναφερονται αναλυτικα οι ωρες της να επικοινωνησει με το ΣΕΦΚ και να κανει καταγγελια!!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #551 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:33:02 μμ »
Είναι κρίμα να μετανιώνουμε για τους κόπους μας και τις σπουδές μας. ΟΚ δεν μας βγήκε το πλάνο, αλλά ποιος μπορούσε να προβλέψει την οικονομική κρίση; Η οποία, κακά τα ψέματα, άλλους κλάδους τους έχει επηρεάσει περισσότερο από εμάς τους ξενόγλωσσους. Επίσης εμείς έχουμε και κάποιες εναλλακτικές που δεν τις έχουν άλλοι κλάδοι, μπορούμε π.χ. σχετικά εύκολα να φύγουμε για εξωτερικό. Είναι κι αυτό μια λύση.

Συμφωνώ με όσους είπαν ότι σε όλους τους κλάδους υπάρχουν άσχημες ή προσβλητικές συμπεριφορές, δεν είναι κάτι που το αντιμετωπίζουν μόνο οι καθηγητές. Αντιθέτως θα έλεγα ότι εμείς είμαστε περισσότερο προστατευμένοι γιατί υπάρχει ακόμα ένας κάποιος σεβασμός για το επάγγελμα του δασκάλου και επίσης γιατί σε μεγάλο βαθμό από την ώρα που θα κλείσει η πόρτα της τάξης, έχουμε μια ελευθερία κινήσεων που δεν την έχουν άλλοι εργαζόμενοι. Αν δουλέψετε σε άλλες θέσεις, μη διδασκαλικές, θα δείτε ότι από πολλές απόψεις είμαστε προνομιούχοι.

Η "αθλιότητα" με τις εγκυμοσύνες δεν συμβαίνει μόνο στο χώρο αυτό, συμβαίνει παντού και οι λόγοι είναι πολλοί και διάφοροι. Φίλη μου φυσικοθεραπεύτρια απολύθηκε τη στιγμή που παντρεύτηκε, δεν περίμεναν καν να μείνει έγκυος. Και αυτό πριν από 10 χρόνια, που δεν υπήρχε κρίση...

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #552 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:19:09 μμ »
Καλησπέρα, αν και δεν ειμαι ΠΕ 06 εχω συγγενή μου, η εμπειρία κάποιου που είναι στην αγορά εργασίας τουλάχιστον τα τελευταία πέντε χρόνια έχει δείξει ότι, επιχείρηση που βάζει αγγελία για να βρέι προσωπικό ειναι μάπα το καρπούζι , βρωμάει το όλο θέμα. Ανετα μπορεί κάποιος να βρεί απο γνωστούς και φίλους προσωπικό εμπειρο και ικανό. Δεν το κάνουν γιατί θέλουν να βρούν τζαμπατήδες των 500 ευρω χωρίς προυπηρεσία, να τους κρατήσουν μια σεζόν και μετα αλλους. οσο τα συνδικαλιστικά σωματεία (κατι ευτραφεις κυριες ) ασχολουνται με το αν το CPE θα παρει αδεια ασκησεως επαγγέλματος και δεν κοιτάνε τις ΣΣΕ πεινας που ισχύουν, με την δικια σας ψήφο πάντα, θα βγάζετε τα μάτια μόνοι σας.
Κανείς σε φροντισήριο με μισθό κάτω των 1000 ευρω ΚΑΘΑΡΑ. Αν θέλουν, αν δεν θέλουν να βγάλουν την δουλειά μόνοι

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #553 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:27:54 μμ »
...
Η "αθλιότητα" με τις εγκυμοσύνες δεν συμβαίνει μόνο στο χώρο αυτό, συμβαίνει παντού και οι λόγοι είναι πολλοί και διάφοροι. Φίλη μου φυσικοθεραπεύτρια απολύθηκε τη στιγμή που παντρεύτηκε, δεν περίμεναν καν να μείνει έγκυος. Και αυτό πριν από 10 χρόνια, που δεν υπήρχε κρίση...

Η αθλιότητα (χωρίς εισαγωγικά) της απόλυσης εγκύων ή εν δυνάμει εγκύων αποτελεί.. προνόμιο του ιδιωτικού τομέα, και είναι συνέπεια του ελλιπούς νομικού πλαισίου προστασίας της μητρότητας στη χώρα (ειδικά στον ιδιωτικό τομέα), καθώς και του ανύπαρκτου ελεγκτικού μηχανισμού για τυχόν παραβάσεις της νομοθεσίας. Κάποιες, μάλιστα, ιδιωτικές επιχειρήσεις αναγκάζουν τις υποψήφιες εργαζόμενες να υπογράφουν ότι π.χ. δεν σκοπεύουν να τεκνοποιήσουν ή/και παντρευτούν τα επομενα Χ χρόνια κλπ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #554 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:41:34 μμ »
Καλησπέρα, αν και δεν ειμαι ΠΕ 06 εχω συγγενή μου, η εμπειρία κάποιου που είναι στην αγορά εργασίας τουλάχιστον τα τελευταία πέντε χρόνια έχει δείξει ότι, επιχείρηση που βάζει αγγελία για να βρέι προσωπικό ειναι μάπα το καρπούζι , βρωμάει το όλο θέμα. Ανετα μπορεί κάποιος να βρεί απο γνωστούς και φίλους προσωπικό εμπειρο και ικανό. Δεν το κάνουν γιατί θέλουν να βρούν τζαμπατήδες των 500 ευρω χωρίς προυπηρεσία, να τους κρατήσουν μια σεζόν και μετα αλλους. οσο τα συνδικαλιστικά σωματεία (κατι ευτραφεις κυριες ) ασχολουνται με το αν το CPE θα παρει αδεια ασκησεως επαγγέλματος και δεν κοιτάνε τις ΣΣΕ πεινας που ισχύουν, με την δικια σας ψήφο πάντα, θα βγάζετε τα μάτια μόνοι σας.
Κανείς σε φροντισήριο με μισθό κάτω των 1000 ευρω ΚΑΘΑΡΑ. Αν θέλουν, αν δεν θέλουν να βγάλουν την δουλειά μόνοι

1000 ευρω καθαρά για ποσες ωρες εργασιας την εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #555 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:18:56 μμ »
Η αθλιότητα (χωρίς εισαγωγικά) της απόλυσης εγκύων ή εν δυνάμει εγκύων αποτελεί.. προνόμιο του ιδιωτικού τομέα, και είναι συνέπεια του ελλιπούς νομικού πλαισίου προστασίας της μητρότητας στη χώρα (ειδικά στον ιδιωτικό τομέα), καθώς και του ανύπαρκτου ελεγκτικού μηχανισμού για τυχόν παραβάσεις της νομοθεσίας. Κάποιες, μάλιστα, ιδιωτικές επιχειρήσεις αναγκάζουν τις υποψήφιες εργαζόμενες να υπογράφουν ότι π.χ. δεν σκοπεύουν να τεκνοποιήσουν ή/και παντρευτούν τα επομενα Χ χρόνια κλπ.
Kαι δυστυχως η αθλιοτητα (χωρις εισαγωγικα φυσικα...) δεν ειναι το μοναδικο που συμβαινει στο χωρο αυτο,ειναι τοσα πολλα που αν αρχισουμε να τα απαριθμουμε δεν θα τελειωσουμε ποτε  και δεν εχει να κανει ουτε  με κριση ουτε με οικονομικες συνθηκες....

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #556 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:40:10 μμ »
1000 ευρώ καθαρά για 25 διδακτικές την εβδομάδα θα έπρεπε να είναι κατά τη γνώμη μου. Με 25 ώρες συμπληρώνεις περίπου 100 ώρες τον μήνα, άρα αμοιβεσαι 10 ευρώ την ώρα καθαρά. Αυτό είναι πράγματι ένα αξιοπρεπές ποσό! Το είχα πει κι εγώ 1-2 χρόνια πριν κάπου στο forum και φροντιστηριούχοι είχαν γράψει πως δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο και πως είναι εντελώς ουτοπικό.

Όπως τα ιδιαίτερα, έτσι και τα φροντιστήρια δεν έπρεπε να ρίξουν τις τιμές τους και να σταθούν στο ύψος τους. Συνέχεια διαφημιστικά με 30 ευρώ η A junior.. Για μένα φτηνό φροντιστήριο, 9 στις 10 περιπτώσεις, είναι φροντιστήριο όπου δε θα γίνεται σωστή δουλειά. Κατ'αρχήν, ισχύει το ό,τι πληρώσεις παίρνεις ("If you pay peanuts, you get monkeys"). Αλλά και τους πιο μορφωμένους και εκπαιδευμένους καθηγητές να έχεις, με τόσο μικρό περιθώριο κέρδους δεν μπορείς να τους κρατήσεις ικανοποιημένους και κατά συνέπεια αποδοτικούς (αργά ή γρήγορα θα πούνε "why bother anyway? I'm getting paid peanuts"), δεν έχεις λεφτά για να εξελίξεις και να επενδύσεις στη δουλειά σου, στην επιχείρηση, σε resources, σε επιμορφώσεις, κτλ κτλ.

Και για να προλάβω ερωτήσεις του στυλ "θα έδινες 90-100 ευρώ για να πάει A junior το παιδί σου;". Ναι, θα τα έδινα και χωρίς δευτερη σκέψη.. αν δεν τα είχα, δε θα το πήγαινα - τόσο απλά. Οι γονείς στην Ελλάδα -συγγνώμη αλλά θα το πω ευθέως- δεν ξέρουν από σωστή/ λογική διαχείρηση χρημάτων και τι θα πει budgeting, κουτοπόνηροι (γιατί ακόμα κι αν έχουν λεφτά σου κλαίγονται για να χαλάσουν όσα γίνεται λιγότερα) και είναι ψωνισμένοι μέχρι το κόκκαλο (θέλουν υλικά αγαθά για να κάνουν το κομμάτι τους, και τα παιδιά τους να κάνουν 100 δραστηριότητες όπως σε αριστοκρατικές οικογένειες, νομίζουν ότι ανεξαρτήτως εισοδήματος έχουν το δικαίωμα να κάνουν ζωή αριστοκράτη πχ ιδιωτικά σχολεία, δραστηριότητες, πληθώρα αγαθών, ταξίδια, πανεπιστήμια εξωτερικό, κτλ). Το ότι οι φροντιστηριούχοι από την άλλη ενδίδουν τόσο εύκολα στις απαιτήσεις των γονιών ή μαθητών είναι και το μεγάλο τους λάθος και τώρα θα υποστούμε όλοι μαζί γλυκά γλυκά  τις συνέπειες. Δεν αλλάζεις την νοοτροπία των ανθρώπων με το να υποκύπτεις στην κάθε παλαβομάρα που ζητάνε.

Για να μην παρεξηγηθώ, στους Έλληνες γονείς που περιέγραψα παραπάνω βάζω και την δική μου οικογένεια. Έμαθα από τα λάθη των γονιών μου και άλλων, και από τότε που αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο και είμαι οικονομικά ανεξάρτητη από γονείς, παίρνω χαρτί και μολύβι κάθε τόσο και κάνω budgeting, βάζω προτεραιότητες, κτλ. Βγάζουμε λιγότερα; Ζούμε με λιγότερα, βασιζόμενοι πάντα στις προτεραιότητες. Βγάζουμε περισσότερα; Βάζουμε στην άκρη για ώρα ανάγκης αλλά ξοδεύουμε λίγο παραπάνω και απολαμβάνουμε τις περισσότερες ανέσεις για όσο διαρκέσουν. Αυτό το πράγμα με τους Έλληνες γονείς έχει ξεφύγει εντελώς. Είσαι άνεργος και έχετε οικονομικά προβλήματα; Κάτσε σπίτι με το παιδί σου, χρησιμοποίησε το Internet για εκπαίδευση και ψυχαγωγία (φοβερές ιδέες και υλικό τσάμπα), και περάστε ποιοτικό χρόνο μαζί. Περισσότερα πράγματα (συναισθήματα, γνώσεις, εμπειρίες, κτλ) θα κερδίσει έτσι από το να το τρέχεις σε ταεκ βοντο, αγγλικά, γερμανικά, τέννις, μπαλέτο των 40 ευρώ έκαστο!

Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο πια; Απο όοοολα τα επαγγέλματα γιατί πρέπει οι καθηγητές να ζούνε στα όρια της φτώχειας και στην ουσία να πεινάνε για να μάθει το παιδί σου μία ξένη γλώσσα σε φροντιστήριο σχεδόν τσάμπα; Συγγνώμη αν 'ακούγεται΄άσχημο, αλλά η αλήθεια πονάει συνήθως. Η διδασκαλία δεν είναι μόνο λειτούργημα, είναι και επάγγελμα. Ειδάλλως θα δουλεύαμε όλοι εθελοντικά. Είμαστε κι εμείς εργαζόμενοι δίνουμε την ψυχή μας και πρέπει τουλάχιστον να μας παρέχεται μία αξιοπρεπής ζωή για να μπορούμε να αποδίδουμε να και συνεχίζουμε το έργο μας. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:44:53 μμ από eng_teacher2 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #557 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:56:51 μμ »
eng_teacher2,αφού έτσι είναι η νοοτροπία στην Ελλάδα,αφού οι εργοδότες δεν κοιτούν qaulifications,παρά μόνο σου λένε 5-6 ευρώ την ώρα με υφάκι και σου βάζουν και χ αν δεν το δεχτείς αμέσως,γιατί εμείς ως εκπαιδευτικοί να είμαστε ρομαντικοί;Γιατί να χαλάσεις χρήματα όπως σε λες σε υλικό και επιμορφώσεις;Δεν σε κατηγορώ,κι εγώ τα ίδια έκανα παλιά,αλλά από τη στιγμή που συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα,είπα θα κάνω τη δουλειά μου απλώς,χωρίς πολλά-πολλά.Αφού έτσι κι αλλιώς οι γονείς δεν θα αποζητήσουν την ποιότητα,πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #558 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:12:27 μμ »
Δυστυχώς, αυτό που περιγράφετε συμβαίνει και σε άλλους επαγγελματικούς χώρους στον ιδ. τομέα, όπου όλοι "κλαίγονται" για να δώσουν λιγότερα (σε λογιστές, κομμωτήρια και άλλους τομείς στην παροχή υπηρεσιών) και μετά βλέπεις τον ίδιο που κλαιγόταν με ολοκαίνουργιο απαστράπτον αυτοκίνητο, τελευταίο μοντέλο iphone και πάει λέγοντας....
 Τα μόνα που δεν θίγονται είναι οι αμοιβές δικηγόρων, συμβολαιογράφων, μηχανικών κλπ "ευγενή" και κλειστά επαγγέλματα!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #559 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:18:53 μμ »
1000 ευρώ καθαρά για 25 διδακτικές την εβδομάδα θα έπρεπε να είναι κατά τη γνώμη μου. Με 25 ώρες συμπληρώνεις περίπου 100 ώρες τον μήνα, άρα αμοιβεσαι 10 ευρώ την ώρα καθαρά. Αυτό είναι πράγματι ένα αξιοπρεπές ποσό! Το είχα πει κι εγώ 1-2 χρόνια πριν κάπου στο forum και φροντιστηριούχοι είχαν γράψει πως δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο και πως είναι εντελώς ουτοπικό.
Κι εγώ συμφωνώ με τα 10 ευρώ την ώρα ως αμοιβή του καθηγητή, αλλά όντως είναι εντελώς ουτοπικό.

Να σου μιλήσω με αριθμούς για να καταλάβεις τι εννοώ. Στο δικό μου φροντιστήριο για να πληρώσω την καθηγήτρια 10 ευρώ την ώρα καθαρά, πρέπει για κάθε ώρα που κάνει μάθημα να εισπράττω από τους μαθητές 34 ευρώ. Αυτά τα χρήματα πληρώνουν την καθηγήτρια και τα πάγια του φροντιστηρίου χωρίς να βγάλω εγώ ούτε ένα σεντ κέρδος (ας πούμε ότι δουλεύω για το κέφι μου ή ότι το κάνω ως προσφορά στην ανθρωπότητα). Η καθηγήτρια πρέπει να πληρωθεί για εργασία 36 εβδομάδων, για 3 ώρες την εβδομάδα, δηλαδή σύνολο 108 ώρες. Άρα εγώ πρέπει να εισπράξω 108x34=3672 ευρώ. Αν στην τάξη έχω 6 παιδάκια που είναι ένας πολύ καλός αριθμός για την Junior A, το κάθε παιδάκι πρέπει να πληρώσει 612 + 23% = 752,76 ευρώ το χρόνο, δηλαδή 94 ευρώ το μήνα. Αν στην τάξη βάλω 8 παιδάκια, που είναι μάλλον πολλά για Junior A (αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά), το κάθε παιδάκι θα πληρώσει 70 ευρώ το μήνα.

Αυτές οι τιμές ξαναλέω δεν περιλαμβάνουν κέρδος για το φροντιστήριο, επαρκούν μόνο για την πληρωμή των παγίων, των αναλώσιμων και του καθηγητή.

Πάμε τώρα στην αντικειμενική πραγματικότητα. Οι γονείς θεωρούν πως γύρω στα 40 ευρώ είναι μια καλή τιμή για Junior A. Άντε να δεχτούν τα 45 ευρώ το μήνα, αν τους πείσεις ότι είσαι ο καλύτερος, θα προσέξεις το παιδί τους, τα τμήματα είναι ολιγομελή, οι καθηγήτριες εξαιρετικές κλπ. Πώς θα καλυφθεί η διαφορά μεταξύ των 40-45 ευρώ που είναι διατεθειμμένοι να πληρώσουν οι γονείς και των σχεδόν 100 ευρώ που πρέπει να εισπράξω εγώ για να δίνω 10 ευρώ καθαρά στην καθηγήτρια ώστε να είναι ικανοποιημένη;

Φέτος έχω μόνο 4 παιδάκια στην Junior A, τα οποία πληρώνουν 360 ευρώ το χρόνο (σε όποιον είπαμε μεγαλύτερη τιμή δεν τον ξαναείδαμε). Είναι όλα παιδάκια με αδερφάκια στο φροντιστήριο που έχουν έκπτωση λόγω μεγαλύτερου αδερφού. Η κανονική μας τιμή είναι 390 ευρώ. Ήδη ο ένας γονιός με έχει πάρει τηλέφωνο και μου έχει ζητήσει μείωση της τιμής γιατί είναι δύο χρόνια άνεργος και η γυναίκα του δουλεύει σποραδικά. Από αυτό το τμήμα λοιπόν έτσι που το κόβω, στην καλύτερη περίπτωση θα εισπράξω 1440 ευρώ, στην χειρότερη 1080. Αν μπορείτε να μου βρείτε τρόπο να καλύψω την διαφορά μεταξύ των 1080 ευρώ και των 3672 που χρειάζομαι για να πληρώσω την καθηγήτρια τα 10 ευρώ που της αξίζουν, είμαι όλη αυτιά! Και αν μπορείτε και κανένα 1000ρικο ακόμα για τη δική μου αμοιβή.

Δεν συζητώ καν για τις απαιτήσεις που έχουν οι γονείς όταν έρχονται στο φροντιστήριο. Όχι μόνο να είναι καλά και φτηνά, αλλά να απορροφήσεις και τον ΦΠΑ ή να μην τους δώσεις απόδειξη για να μην τον πληρώσουν, να τους κάνεις έξτρα μάθημα τον Ιούνιο για να τελειώσει το βιβλίο (χωρίς έξτρα πληρωμή εκ μέρους τους εννοείται), να ξεκινήσεις πιο νωρίς τον Σεπτέμβριο (δωρεάν φύλαξη, επίσης χωρίς πληρωμή), να βάλεις το τμήμα πιο νωρίς για να πηγαίνει το παιδί μετά ρυθμική, να το βάλεις πιο αργά για να προλαβαίνει η μαμά να κοιμάται το μεσημέρι, να μην έχουν μάθημα την Τετάρτη γιατί πάει κολυμβητήριο, να μην έχουν μάθημα την Παρασκευή για να φεύγουν για σαββατοκύριακο. Και να σε ρωτάνε στο καπάκι αν δίνεις δωρεάν βιβλία ή τάμπλετ ή μπάλα ποδοσφαίρου...

Κανένας ή σχεδόν κανένας γονιός δεν ενδιαφέρεται για τις σπουδές τις δικές σου ή των καθηγητριών σου, αν έχουν άδεια διδασκαλίας, αν έχουν δουλέψει άλλη χρονιά στο φροντιστήριο, αν έχουν εμπειρία, αν πάνε σε σεμινάρια, αν πληρώνονται καλά για να δίνουν το 100% στην τάξη, αν μπαίνει καθαρίστρια στο φροντιστήριο, αν παρέχουμε τίποτα άλλο εκτός από ένα ξερό μάθημα ή πόσα παιδάκια είναι στην τάξη. Πολλοί παίρνουν απλά τηλέφωνο, δεν έρχονται καν στο φροντιστήριο να ρωτήσουν: τι μέρες και ώρες είναι το μάθημα και πόσο κοστίζει, αυτό τους απασχολεί μόνο, για να δουν αν βγαίνει πιο φτηνό το ιδιαίτερο.

Οπότε παιδιά ωραία η ιδέα για τα 1000 ευρώ, αλλά δεν πρόκειται να τα δείτε στο εγγύς μέλλον. Μην σας πω ότι αν η κατάσταση συνεχίσει ως έχει, του χρόνου τέτοιο καιρό θα ψάχνετε φροντιστήριο με τα κυάλια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.