*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 226059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 11, 2014, 05:24:09 μμ »
Θα συμφωνήσω με Valia  και  isla..
Ειναι το πιο φυσιολογικό να σε συγκρίνουν και μάλιστα να μη σε αποδέχονται αρχικά τα παιδια μικρής ηλικίας..
Κακώς σε ρίχνει και κάκιστα μπαίνεις στη διαδικασια να ασχολεισαι τόσο πολυ με ολα αυτα... Εννοείται οτι πρεπει να μας ενδιαφερει, αλλα όσο τα "ψειριζεις" τόσο χειρότερα θα νιώθεις...
Δεν υπαρχει εγχειρίδιο σωστής συμπεριφοράς .. Χρειάζεται να εισαι μονο ο εαυτός σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 18, 2014, 12:28:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Μου έγινε πρόταση να εργαστώ σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών με 6 ευρώ την ώρα καθαρά. Το φροντιστήριο βρίσκεται έξω από την πόλη μου. Είμαι καινούργια στο χώρο, αλλά έχω ήδη εργαστεί σε φορντιστήριο με κάκιστη αμοιβή και μεγάλη κούραση, εχω δηλαδή αρνητικές εμπειρίες και είμαι επιφυλακτική! Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι πως πιθανότατα δε θα μπορώ να συνεχίσω τα ιδιαίτερά μου, αφού θα πρέπει να είμαι κάθε μέρα στο χωριό όπου βρίσκεται το φροντιστήριο. Εσείς θεωρείτε τα 6 ευρώ την ώρα καλό ωρομίσθιο; Ή απλά ανεκτό συγκριτικά με τα 3-4 ευρώ που ακούμε τελευταία; Επίσης, αξίζει να θυσιάσει κανείς έστω και τα λίγα ιδιαίτερα που έχει για μια τέτοια πρόταση; 

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:24:18 μμ »
Εξαρτάται. Τι ιδιαίτερα είναι αυτά που θυσιάζεις; Θα χρειαστεί να τα θυσιάσεις όλα ή μπορεί κάποια να τα μεταφέρεις σε σαββατοκύριακα; Πόσο πληρώνεσαι στα ιδιαίτερα; Πόσο σου χρειάζονται τα ένσημα; Σε ενδιαφέρει μελλοντικά να εργαστείς σε τάξη;

Με τα τωρινά δεδομένα 6 ευρώ είναι μια καλή αμοιβή για κάποιον που είναι νέος στον χώρο. Εφόσον ο εργοδότης σου πληρώνει δώρα και επιδόματα, τα 6 ευρώ καθαρά είναι γύρω στα 10.5 ευρώ μεικτά και φυσικά θα πληρώνεσαι και τις αργίες συν επίδομα ΟΑΕΔ το καλοκαίρι. Το πλεονέκτημα των ιδιαίτερων είναι ότι παίρνεις τα χρήματα στο χέρι, αλλά από την άλλη δεν έχεις ασφάλιση ούτε συντάξιμα ένσημα, και αν σε ακυρώνουν χάνεις χρήματα.

Από οικονομικής άποψης, αν παίρνεις 15-20 ευρώ στα ιδιαίτερα, δεν συμφέρει να δουλέψεις σε φροντιστήριο με 6 ευρώ. Αν παίρνεις 10-12 τότε μάλλον θα βγάλεις περισσότερα στο φροντιστήριο (λιγότερα στο χέρι, αλλά περισσότερα μακροπρόθεσμα). Σκέψου και την πιθανότητα να μην χρειαστεί να θυσιάσεις όλα τα ιδιαίτερα, οπότε να έχεις και τον μισθό με τα ένσημα και ένα καλύτερο εισόδημα.

Τσέκαρε καλά το φροντιστήριο πριν δεσμευτείς και μην πεις τίποτα στα ιδιαίτερά σου μέχρι τελευταία στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:58:41 μμ »
Κι εγώ περίπου στην ίδια κατάσταση με σένα βρίσκομαι.

1). Πόσες διδακτικές ώρες θα έχεις; Άμα είναι πάνω από 20 την εβδομάδα εγώ θα το σκεφτόμουνα σοβαρά -με τα συγκεκριμένα δεδομένα- να διαλέξω το φροντιστήριο με τα 6 ευρώ.

2). Επίσης, θα προσπαθούσα να καταλάβω αν είναι σε γενικές γραμμές οι συνθήκες εργασίας καλές στο συγκεκριμένο φροντιστήριο. Γιατί, όσο δεν τίθεται θέμα επιβίωσης φυσικά, τα χαρίζω τα 6 ευρώ εάν είναι να έχω έναν εργοδότη να μου κάνει τη ζωή μαύρη στη δουλειά κάθε μέρα!

3). Η εργασία σε φροντιστήριο είναι πολύ καλύτερη από τα ιδιαίτερα όσον αφορά το βιογραφικό. Καλώς ή κακώς, τα ιδιαίτερα κανείς δεν τα αναγνωρίζει ως προϋπηρεσία ή διδακτική πείρα.

Αυτά από μένα. Ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο. Γράψε μας τι αποφάσισες τελικά. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:37:55 πμ »
2). Επίσης, θα προσπαθούσα να καταλάβω αν είναι σε γενικές γραμμές οι συνθήκες εργασίας καλές στο συγκεκριμένο φροντιστήριο. Γιατί, όσο δεν τίθεται θέμα επιβίωσης φυσικά, τα χαρίζω τα 6 ευρώ εάν είναι να έχω έναν εργοδότη να μου κάνει τη ζωή μαύρη στη δουλειά κάθε μέρα!
Αν ο εργοδότης σου κάνει τη ζωή μαύρη κάθε μέρα, και 12 ευρώ να σου δώσει, πάλι δεν αξίζουν.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:59:54 μμ »
Δεν ανανέωσα τη σύμβαση στο φροντιστήριο που ήμουν για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι ότι ψάχνομαστε με το σύντροφό μου για εξωτερικό και υπήρχε μία πιθανότητα να φύγουμε πριν τον Σεπτέμβρη, κι έτσι είπα 'όχι'.. όμως δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε τελικά και καλού κακού αυτην την βδομάδα έστειλα κάποια βιογραφικά και έβαλα κάποιες αγγελίες για εύρεση εργασίας (καθηγήτρια αγγλικών). Δεν ξέρω αν πρόλαβα, έχουν όλοι κάνει τις συνεντεύξεις ήδη, έχουν αποφασίσει, κτλ; Μήπως άργησα να κάνω κίνηση (μέσα Ιουνίου άρχισα να στέλνω) και έχασα το 'τρένο' για την επόμενη σχολική χρονιά;

Ήμουν σε συνοικιακό και είπα τώρα να δοκιμάσω και τις αλυσίδες.. βιογραφικά έστειλα σε όλους τους εκπαιδευτικούς ομίλους που ήξερα (είχα ακουστά) κατ'αρχήν κι ύστερα σε λίγα κοντινά συνοικιακά (δεν είχαν αγγελία βέβαια)..

Ευρωγνώση
Ευρωδιάσταση
So Easy
Ομηρος
Real English
Καπάτου
??

Υπάρχουν άλλες γνωστές αλυσίδες που θα μπορούσα να στείλω (μήπως και ανοίξουν θέσεις); Οι αλυσίδες πληρώνουν χαμηλότερο ωρομίσθιο από τα συνοικιακά, τι φήμη έχουν ως προς το οικονομικό και τις συνθήκες εργασίας (σε σχέση με τα συνοικιακά πάντα); 

Σε ιδιωτικά ΙΕΚ δεν έχει νόημα να κάνω αίτηση.. απ'ό,τι διαβάζω στο forum, δε συμφέρει εκεί που έχει πάει το ωρομίσθιο τους.. σωστά;


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:06:47 μμ »
Αν ο εργοδότης σου κάνει τη ζωή μαύρη κάθε μέρα, και 12 ευρώ να σου δώσει, πάλι δεν αξίζουν.
Ούτε με 25 δεν θα πήγαινα σε τέτοια περίπτωση!
  

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #259 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:29:59 μμ »
Υπάρχουν άλλες γνωστές αλυσίδες που θα μπορούσα να στείλω (μήπως και ανοίξουν θέσεις); Οι αλυσίδες πληρώνουν χαμηλότερο ωρομίσθιο από τα συνοικιακά, τι φήμη έχουν ως προς το οικονομικό και τις συνθήκες εργασίας (σε σχέση με τα συνοικιακά πάντα);
Η μόνη άλλη αλυσίδα που μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι ο Γράψας. Πάντως μην βασίζεσαι στην αίτηση που έκανες στα κεντρικά των ομίλων. Αν υπάρχουν παραρτήματα στην περιοχή σου στείλε και σε αυτά βιογραφικό, άσχετα αν έχεις στείλει στα κεντρικά ή όχι. Τα φροντιστήρια των ομίλων λειτουργούν λίγο έως πολύ ως αυτόνομα παραρτήματα, κάνουν τις δικές τους προσλήψεις και δεν έχουν κοινή τιμολογιακή πολιτική ούτε στα δίδακτρα ούτε στους μισθούς. Είναι όπως τα συνοικιακά, άλλο δίνει Χ ποσό, άλλο Ψ. Και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να πληρώνουν όλους τους καθηγητές τους το ίδιο.

Τώρα όσο για το timing εγώ πιστεύω ότι όποτε και να στείλεις είναι καλά. Προσωπικά θα πρότεινα Μάιο και Σεπτέμβριο γιατί πολλές νέες προσλήψεις γίνονται τελευταία στιγμή. Σε όσα στείλεις τώρα, αν δεν πάρεις απάντηση, ξαναστείλε τον Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #260 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:32:29 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Isla, να'σαι καλά. Αυτό θα κάνω. Καλές θερινές και χειμερινές εγγραφές εύχομαι!  :)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:42:06 μμ »
Μακάρι! Και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #262 στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:41:42 μμ »
Ούτε με 25 δεν θα πήγαινα σε τέτοια περίπτωση!
Μα γιατί να το κάνει αυτό όμως;;
Δεν καταλαβαίνει ότι αν δε φέρεται καλά στους εκπαιδευτικούς δε θα αποδίδουν;;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #263 στις: Ιούλιος 06, 2014, 07:31:25 μμ »
Όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί, έτσι και στο χώρο των φροντιστηρίων υπάρχουν καλοί και κακοί εργοδότες. Γιατί μας φαίνεται τόσο περίεργο;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #264 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:27:52 πμ »
Ένας τέτοιος εργοδότης θα μπορεί να επιβιώσει σε τέτοιο ανταγωνισμό;;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:36:28 πμ »
λίγο εκτός θέματος
σε γνωστή αλυσίδα πριν καιρό που είχα πάει για την τρίτη γλώσσα (γερμανικά) νομίζω βάζουν και άτομα να δουλεύουν χωρίς να ξέρουν σε επίπεδο εξετάσεων τη γλώσσα εννοώ αντίστοιχο πτυχίο.

ρωτούσα κάποια πράγματα στη γραμματική γιατί γίνονται έτσι για να τα κωδικοποιώ έτσι λειτουργώ κι έχω κάποια μικρή εμπειρία μιας και είναι η 3 γλώσσα αλλά αν σου απαντάει σε ερωτήσεις έτσι το λένε οι γερμανοί μετά πάνω στην κουβέντα εκτός τάξης μου είπε η καθηγήτρια "γερμανικών" ότι είναι γαλλικής φιλολογίας και έχει κάνει 6 μήνες erasmous στο Βερολίνο :o :o :o :o :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161501
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.