*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 297365 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1036 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:34:53 πμ »
η απαντηση σε μενα ηταν οτι θα γινει η φαση απο δευτερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:56 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1037 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:37:38 πμ »
επισης τα σχολεια στη μεσσηνια συζητουν καταληψη απο δευτερα γιατι δεν εχουν βιβλια και καθηγητες(τελοσπαντων αυτες ειναι οι δικαιολογιες των παιδιων..).παντως αγαπημενοι μου συναδελφοι εχω παρει μια χαρα με το παγωμα της πδσ, με την εννοια οτι επιτελους να παιρνουν ατομα με αξιοκρατικες διαδικασιες βασει πινακα...............ημαρτον τοσα χρονια αυτη η καταστασαη, οποιος ειχε μπαρμπα στην κορωνη επαιρνε τα δεκαωρακια και οι υπολοιποι τον πο....ο....
Το βρισκω παραλογο τουλαχιστον να μη γινει η Γ φαση μεχρι τη Δευτερα.Νομιζω οτι πρεπει να παρουμε μια στοιχειωδη απαντηση απο το Υπουργειο.Πολλες δευτεροβαθμιες με την αναμονη της φασης αυτης δεν καλουν ακομη ωρομισθιους.Δεν ειναι δυνατον να εχουμε πανω απο 20 μορια και να μη δουλευουμε ακομα.Εχουμε ξεπερασει θεωρω τα γαιδουρια σε υπομονη.Θα τηλεφωνησω στο υπουργειο και αν παρω καμια σωστη απαντηση θα σας ενημερωσω.

Δυστυχώς Gr δε γνωρίζουν ακόμη τίποτα. Ενημερώνεται η νέα ηγεσία.

Η όποια λογική έχει απομείνει λέει, πάντως, πως η ερχόμενη εβδομάδα θα φέρει και τη λύτρωση για πολλούς μέλλοντες αν/τές ή ασθμένοντες ωρομίσθιους!

ΥΓ: ... ίσως και αυτά τα συμπαθή μουλάρια ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1038 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:42:44 πμ »
Σκεφτείτε μόνο πόσοι περισσότεροι θα δούλευαν ως αναπληρωτές ή με τον άθλιο, με τη σημερινή του μορφή, θεσμό της ωρομισθίας, αν δε γινόταν η δεύτερη ανάθεση μαθημάτων...

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1039 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:46:27 πμ »
επισης τα σχολεια στη μεσσηνια συζητουν καταληψη απο δευτερα γιατι δεν εχουν βιβλια και καθηγητες(τελοσπαντων αυτες ειναι οι δικαιολογιες των παιδιων..).παντως αγαπημενοι μου συναδελφοι εχω παρει μια χαρα με το παγωμα της πδσ, με την εννοια οτι επιτελους να παιρνουν ατομα με αξιοκρατικες διαδικασιες βασει πινακα...............ημαρτον τοσα χρονια αυτη η καταστασαη, οποιος ειχε μπαρμπα στην κορωνη επαιρνε τα δεκαωρακια και οι υπολοιποι τον πο....ο....
Το βρισκω παραλογο τουλαχιστον να μη γινει η Γ φαση μεχρι τη Δευτερα.Νομιζω οτι πρεπει να παρουμε μια στοιχειωδη απαντηση απο το Υπουργειο.Πολλες δευτεροβαθμιες με την αναμονη της φασης αυτης δεν καλουν ακομη ωρομισθιους.Δεν ειναι δυνατον να εχουμε πανω απο 20 μορια και να μη δουλευουμε ακομα.Εχουμε ξεπερασει θεωρω τα γαιδουρια σε υπομονη.Θα τηλεφωνησω στο υπουργειο και αν παρω καμια σωστη απαντηση θα σας ενημερωσω.

Δυστυχώς Gr δε γνωρίζουν ακόμη τίποτα. Ενημερώνεται η νέα ηγεσία.

Η όποια λογική έχει απομείνει λέει, πάντως, πως η ερχόμενη εβδομάδα θα φέρει και τη λύτρωση για πολλούς μέλλοντες αν/τές ή ασθμένοντες ωρομίσθιους!

ΥΓ: ... ίσως και αυτά τα συμπαθή μουλάρια ...
Οντως.Η απαντηση της υπαλληλου ηταν δυστυχως κανενα νεοτερο...Μακαρι η επομενη εβδομαδα να λυσει το γορδιο δεσμο.Ελεος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:56 »

Αποσυνδεδεμένος marouso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1040 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 12:21:57 μμ »
η απαντηση σε μενα ηταν οτι θα γινει η φαση απο δευτερα

 Χαrakara μήπως σου είπαν αριθμό αναπληρωτών ?

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1041 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:10:22 μμ »
Κ Α Τ Α Γ Γ Ε Λ Ι Α

Παρουσιάστηκα σήμερα στο 6ο ΓΕΛ Αιγάλεω ωρομίσθια (τα στοιχεία μου αν χρειαστεί τα δημοσιοποιώ) και
μου ανέθεσαν 11 ώρες από τις 22 που υπήρχαν!!
Οταν ρώτησα γιατί δεν προσλαμβάνουν αναπληρωτή μου είπαν ότι αυτή την εντολή πήραν από την
διευθύντρια εκπαίδευσης!
Ερώτηση 1
Νομίζετε ότι μπορούμε να αντιδράσουμε;
Ερώτηση 2
Ποια η θέση της ΟΛΜΕ για το παραπάνω;
Ερώτηση 3
Ποια η θέση του υπουργείου;
Ερώτηση 4
Αν συνεχιστεί αυτή η λογική πόσοι αναπληρωτές θα προσληφθούν τελικά σε όλες τις ειδικότητες;
Αν πιστεύετε ότι τα παραπάνω είναι σοβαρά κάποιος που γνωρίζει τον τρόπο αντίδρασης ας
συντάξει επιστολή με υπογραφές!!!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

evants

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1042 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:17:30 μμ »
δεν ξερω αν μπορω να το ονομασω καταγγελια αλλα αυτο ακριβως συνεβη και στη Θεσσαλονικη οπου διαβεβαιωναν οτι δεν εχουν καθολου κενα και σημερα μου προσεφεραν μεν ωρομισθια αλλα με τη δυνατοτητα πολλαπλων επιλογων. Οταν ρωτησα πώς εγινε αυτο ξαφνικα ειπαν οτι σημερα εμφανιστηκαν τα κενα. Κι οταν αντετεινα οτι επικειται φαση αναπληρωσης δηλωσαν αγνοια

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1043 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:21:50 μμ »
Μήπως κάνουν τα κορόιδα για να την βγάλουν ανώδυνα;
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1044 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:30:27 μμ »
Η Ελλάδα έχει υπεισέλθει σε φάση ύφεσης. Οπότε, φαντάζομαι ότι θα προσπαθήσουν να μειώσουν απ' όπου μπορούν σε ό,τι αφορά στις δαπάνες του δημοσίου. Βέβαια, καλό θα ήταν να έκοβαν από αλλού κι όχι απ' την παιδεία, που παρότι θα 'πρεπε να είναι βασική προτεραιότητα της χώρας μας, κάθε χρόνο υποβαθμίζεται ακόμη περισσότερο.

Είναι βέβαιο, ότι θ'ακολουθήσουν κι άλλες φάσεις αναπληρωτών, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Ίσως όμως να μην είναι τόσο μεγάλες σε αριθμό προσλήψεων όσο θα 'πρεπε, και πιθανότατα να  σπάσουν οι ώρες σε ωρομισθία, τουλάχιστον για το τρέχον και το επόμενο έτος, όσο προβλέπεται ότι θα διαρκέσει δηλ. και η ύφεση στη χώρα μας.

Μακάρι, ωστόσο να μη γίνει κάτι τέτοιο! Ας προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και την αισιοδοξία μας, όσο μπορούμε.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1045 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:32:45 μμ »
3 ωριμίσθιοι αναπληρώνουμε μια αναπληρώτρια που έφυγε με επαπειλούμενη και έναν μόνιμο που πήγε στο εξωτερικό και οι 3 έχουμε από 11ωρα. Δηλ. 33 ώρες επιμερίστηκαν σε 3 ωρομίσθιους.... ::) ::)
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1046 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:27:22 μμ »
η απαντηση σε μενα ηταν οτι θα γινει η φαση απο δευτερα

 Χαrakara μήπως σου είπαν αριθμό αναπληρωτών ?
οχι,δεν ρωτησα ???

Αποσυνδεδεμένος FA02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1047 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:29:15 μμ »
καλησπέρα σε όλους!
θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση για όλο αυτό το μπάχαλο που κυριαρχεί.
υποτίθεται ότι στην επικείμενη Γ' φάση θα είμαι από τους πρώτους αναπληρωτές που θα φύγουν ενώ έχω κληθεί για ωρομισθία από 4 δευτεροβάθμιες και έχω αρνηθεί.αν δεχόμουν τα μόρια μέχρι την αναπλήρωση θα ήταν μηδαμινά, τα χρήματα θα τα έπαιρνα μετά από 6 μήνες (και αυτά μηδαμινά) και το κενό θα καλυπτόταν με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται αναπληρωτής.
αυτό που θα ηθελα λοιπόν να προτείνω είναι όσοι βρίσκονται σε πλεονεκτική τουλάχιστον θέση να αρνούνται την ωρομισθία ώστε να μην καλύπτονται τα κενά, είναι εις βάρος μας, ειδικά όταν βλέπουν πως σπάνε το 21ωρο του αναπληρωτή σε δυο ωρομισθίες.
θεωρώ υποκριτικό να δεχόμαστε τη θέση και μετά να γκρινιάζουμε για ότι συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Lito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1048 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:44:13 μμ »
Πάντως στο σχολείο που είμαι εγώ ωρομίσθια με μία άλλη κοπέλα , ενημερώσαμε το διευθυντή ότι επρόκειτο να φύγουμε αναπληρώτριες και ζήτησε ήδη αναπληρωτή από τη ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1049 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:51:25 μμ »
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ως την Τετάρτη θα γίνει φάση.Για αριθμό με επιφύλαξη σας λέω αυτό που διαμηνύθηκε στην πηγή μου.Περίπου 1000 άτομα, χωρίς όμως να μπορεί  να ξέρει αν αυτός ο αριθμός αφορά και τη πρωτοβάθμια ή και ποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.