*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση  (Αναγνώστηκε 88554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:02:47 πμ »
Συμπληρωματικά σε όσα πολύ σωστά αναφέρει η bitch νομίζω ότι συμφωνα με την εγκυκλιο
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/egkyklios_apospasewn_apo_pysde_se_pysde_b_fash_110914.doc
μάλλον περιμένουν να δουν πως θα διαμορφωθεί το πεδίο (λειτουργικά κενά-πλεονάσματα)
ύστερα από την β΄φάση των αποσπάσεων.
Δεν ξέρεις μπορεί να αποβεί υπέρ μας αυτή η καθυστέρηση ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:04:37 πμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:13 »

Αποσυνδεδεμένος fastmike78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ1702
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:06:10 μμ »


   Μακάρι να είναι υπέρ μας η κατάσταση .  Εγώ είμαι μηχανολόγος σε διάθεση και το πύσδε δεν έχει βγάλει καν τα λειτουργικά κενά .Τους τηλεφώνησα και μου είπανε οτι περιμενουνε να τελειώσουν οι εγγραφές για να έχουν σαφή εικόνα των τμημάτων .  Δεν εχω ξαναδεί  τέτοια καθυστέρηση .

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:10:49 μμ »
πραγματικά η διαδικασία ειναι δαιδαλώδης... και άνθρωποι είναι και στο πυσδε....ειδικά στη δυτική θεσσαλονίκη γινεται χαμός....μεγάλος αριθμός εκπ/κών που πρέπει να τοποθετηθούν και τα κενά ελάχιστα.... γιατί κάθε φορά πρέπει να παίρνεις ένα ένα τα κενά και να κοιτάς ποιός το δήλωσε πιο πάνω απο τον άλλο και με πόσα μόρια και αν στο μεταξύ υπάρχει και καμιά ειδική κατηγορία και φέξε μου..... είναι πραγματικα δύσκολο......μην τους αδικείτε!! ειδικά αν κρατούν την διαδικασία νόμιμη γίνεται ακόμα δυσκολότερο.
μα μπακαλόγατοι είναι;

Αποσυνδεδεμένος ioarvanit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:20:08 πμ »
Συνάδερφοι καλησπέρα.

Είμαι καθηγητής πληροφορικής και φέτος αποσπάστηκα από το ΠΥΣΔΕ της περιοχής μου στο ΠΥΣΠΕ της προτίμησης μου καθώς είχα τσεκάρει το σχετικό κουτάκι στην αίτηση απόσπασης. Συνολικά στο συγκεκριμένο ΠΥΣΠΕ αποσπαστήκαμε με παρόμοιο τρόπο 10 καθηγητες πληροφορικής.

Παρουσιαστήκαμε κανονικά και τοποθετηθήκαμε στα σχολεία που δηλώσαμε με βάση τα κριτήρια της μοριοδότητησης. Αφού πέρασε μια εβδομάδα, το αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ της περιοχής που αποσπαστήκαμε έστειλε στο ΠΥΣΠΕ επιπλέον καθηγητές πληροφορικής που βρίσκονται στη διάθεσή του. Οι συγκεκριμένοι συνάδερφοι ζήτησαν και πέτυχαν τελικά (παρά την αντίθετη αρχική γνώμη του ΠΥΣΠΕ) να προηγηθούν απο εμάς που αποσπαστήκαμε στις τοποθετήσεις. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνουν σε μια ημέρα ανακατατάξεις και απίστευτο μπέρδεμα στα δημοτικά σχολεία της περιοχής.

Αυτο το οποίο θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Ποιοι προηγούνται τελικά; Εμείς έχουμε αποσπαστεί στο συγκεκριμένο ΠΥΣΠΕ με υπουργική απόφαση από της 1/9. Δεν σχετιζόμαστε με το ΠΥΣΔΕ της συγκεκριμένης περιοχής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:13 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:37:47 μμ »
Οι συνάδελφοι μάλλον στηρίχτηκαν στο γεγονός ότι για τις τοποθετήσεις στην ίδια βαθμίδα με αυτή που ανήκουν οι εκπαιδευτικοί, προηγούνται οι διαθεσίτες από τους αποσπασμένους από εκτός πυσδε. Καταφέραν λοιπόν η ίδια λογική να ακολουθηθεί και στις τοποθετήσεις σε βαθμίδα διαφορετική από αυτή που ανήκουν οι εκπαιδευτικοί (βθμια σε αθμια). Δεν μπορώ να πω ότι το βλέπω άδικο εφόσον αυτό ακολουθείται στην μία περίπτωση να ακολουθείται και στην άλλη. Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εκγύκλιος που να δικαιώνει τον έναν ή τον άλλο γιατί τέτοιου τύπου "αλλαξοκωλιές" είναι καινούριο φρούτο και (με την γνωστή ταχύτητα και προνοητικότητα του δημοσίου) δεν έχουν ακόμα καθοριστεί αυτές οι διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:59:23 πμ »
Παιδιά, ξέρω πως σε μεγάλο νησί του ΒΑ Αιγαίου έχουν 10 υπεράριθμους οικονομολόγους και άλλους τόσους πληροφορικούς, οι οποίοι περιμένουν τόσες μέρες μεσα στην αβεβαιότητα να δουν τι θα γίνει, καθώς τους είπαν πως δεν τους χρειάζονται στην εν λόγω ΔΔΕ.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:05:25 πμ »
.. άλλο υπεράριθμος (εχει οργανική αλλα δεν καλυπτει ωράριο και πάει αλλού) και άλλο πλεονάζον (δεν εχει τίποτα και περιμένει)

Αποσυνδεδεμένος fastmike78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ1702
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 01:04:32 μμ »

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=45706

Διάθεση εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας σε δημόσια ΙΕΚ (21 - 09 -2011 )

Και όλα αυτά σύμφωνα με τον καινούριο νόμο 3879/2010 . Καινούριο φρούτο πάλι αυτό ! Άντε να δούμε !




Αποσυνδεδεμένος rrena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:28:30 μμ »
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κανεις αν υφιστανται αμοιβαίες αποσπάσεις στις τοποθετήσεις και αν προηγούνται αυτες των εντός ΠΥΣΔΕ αποσπάσεων; Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη αν εγω έχω κάνει αίτηση απόσπασης για άλλο σχολείο εντός ΠΥΣΔΕ και το άτομο που κατέχει ήδη την θέση έχει κανονίσει αμοιβαία απόσπαση με κάποιον άλλον. Ποιος προηγείται αυτός με τα πιο πολλά μόρια ή αυτοί που κανόνισαν μεταξύ τους.

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 05:23:03 μμ »
.. άλλο υπεράριθμος (εχει οργανική αλλα δεν καλυπτει ωράριο και πάει αλλού) και άλλο πλεονάζον (δεν εχει τίποτα και περιμένει)

μπραβο αλεξης35  ;D  επιτελους καταλαβα την διαφορα!!
Αλλα ποιος προηγειται;

Αποσυνδεδεμένος karanikolix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Να Φοβάσαι την Οργή του Υπομονετικού Ανθρώπου
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:51:24 μμ »
Στις τοποθετήσεις αποσπασμένων εκπαιδευτικών απο πυσδε σε πυσπε ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΣΠΑ?
και γιατι?

Εκπαιδευτικός με 15 χρόνια προϋπηρεσία ,δυο ανήλικα τέκνα και συνυπηρέτηση με σύζυγο εκτοπίζεται από πρωινό ωράριο  δημοτικού και τοποθετείται σε 4 διαφορετικά  ολοήμερα σχολειά με απογευματινό ωράριο ,διότι λέει προηγείται ο αναπληρωτής από το εσπα .
Είναι σύμφωνο με τον νόμο? Όποιος γνωρίζει…
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 04:06:58 μμ από karanikolix »

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:53:50 μμ »
Όχι μόνο από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ αλλά ακόμη και σε τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας που βρίσκονται στην διάθεση του οικείου ΠΥΣΠΕ ή έρχονται με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΠΕ προηγούνται οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ στις τοποθετήσεις. Εκπαιδευτικοί που ήταν στην διάθεση του οικείου ΠΥΣΠΕ ή ήρθαν με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΠΕ απομακρύνθηκαν από τα σχολεία που είχαν τοποθετηθεί για να τοποθετηθούν αναπληρωτές ΕΣΠΑ (συγκεκριμένα έγινε στους Μουσικούς).

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 04:58:16 μμ από belas »

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:01:50 μμ »
Στις τοποθετήσεις αποσπασμένων εκπαιδευτικών απο πυσδε σε πυσπε ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΣΠΑ?
και γιατι?

Εκπαιδευτικός με 15 χρόνια προϋπηρεσία ,δυο ανήλικα τέκνα και συνυπηρέτηση με σύζυγο εκτοπίζεται από πρωινό ωράριο  δημοτικού και τοποθετείται σε 4 διαφορετικά  ολοήμερα σχολειά με απογευματινό ωράριο ,διότι λέει προηγείται ο αναπληρωτής από το εσπα .
Είναι σύμφωνο με τον νόμο? Όποιος γνωρίζει…
Ισχύει καθώς οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ μπορούν να διδάξουν μόνο σε ΕΑΕΠ σύμφωνα με το πρόγραμμα που προσλαμβάνονται....Για τα για τα υπόλοιπα δημοτικά και τα κλασσικά ολοήμερα δεν ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος karanikolix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Να Φοβάσαι την Οργή του Υπομονετικού Ανθρώπου
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:06:43 μμ »
Φαντάζομαι υπο την λογική,  πως δεν επιβαρύνουν οικονομικα?
Υπάρχει γραπτά κάτι? Ή απλά ειναι τακτική της α'βάθμιας επειδη καλύπτουν αποκλειστικά πρωινό ωράριο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.