*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223186 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 09:31:21 πμ »
Αγαπητέ διορισμένε συνάδελφε:

1)Δεν υπάρχει καμία διαμάχη πλέον με το ΔΤΨΣ. Διάβασε την ανακοίνωση του συλλόγου αποφοίτων τους. Η διαμάχη μας πλέον είναι με το ΥΠΕΠΘ. Οι επόμενοι στόχοι θα είναι κοινοί (δες και απάντηση 4). Όσο για το αν σου έδιναν να τους κάνεις τις εργασίες τους... Γατόνια τελικά οι του ΔΤΨΣ. Και τα μαθήματα πέρναγαν, και δεν κουράζονταν και πολύ. Πλάκα κάνω, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς.
2)Αδιάφορο πλέον.
3)Για τους ΤEIτζήδες μπράβο τους και μακάρι να είχα και εγώ την τύχη τους. Για τους υπόλοιπους δες απάντηση 4.
4)Εισαγωγή της πληροφορικής στην πρωτοβάθμια, αύξηση των ωρών στην δευτεροβάθμια και μετάταξη των μη πληροφορικών στους κλάδους τους. Πιστεύεις ότι αν είμαστε ενωμένοι, δεν θα καταφέρουμε κάποια από τα παραπάνω διορισμένε συνάδελφε; Τα επόμενα χρόνια, ούτε και ο πλέον αισιόδοξος πληροφορικός δεν θα εχει φανταστεί τόσους διορισμούς.
5)Αρχίζεις να με πείθεις τελικά. Έχω και ανοικτή και την μπαλκονόπορτα... Να πέσω; Να μην πέσω;

Καταλάβατε συνάδελφοι γιατί πρέπει να είμαστε ενωμένοι. Πρώτο μήνυμα του moraitis_den γεμάτο δηλητήριο. Δεν υπάρχει ελπίδα ΚΡΑ, φύγετε από την εκπαίδευση ΚΡΑ. Εγώ πάντως λέω να μείνω λίγο ακόμα... Και που ξέρεις, ίσως σε λίγα χρόνια να είμαι διορισμένος. Και μάλιστα δίπλα στο σπίτι μου! Μην χαθείς από την παρέα μας moraitis_den. Δεν νομίζω να μπήκες μόνο να γράψεις αυτά που έγραψες και μετά να εξαφανιστείς. Και αν θέλεις να συνεχίσεις να γράφεις σε αυτό το θέμα, διάβασε τον τίτλο του. Αν νομίζεις ότι είναι κάτι σχετικό γράψε ελεύθερα ότι θέλεις. Αν όχι, άνοιξε καινούργιο θέμα.

Υ.Γ. Όταν γίνουν οργανικές θέσεις στα δημοτικά, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Γιατί λογικά θα εξαντληθούν οι πίνακες Β και Γ και μπορεί μετά το υπουργείο να πάρει και άτομα άσχετα με την Πληροφορική. Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά ας το έχουμε και αυτό στο μυαλό μας.

Δεν θα ησυχάσουμε ποτέ σε αυτό τον κλάδο τελικά!   ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 10:12:59 πμ »
εδω ο κλαδος καιγεται και μερικοι της ΔΤΨΣ συνεχιζουν να το παιζουν ιστορια... Πως τα ξερετε ολα μερικοι...  ρε δεν θα πεσουμε!!! (απο τη μπαλκονοπορτα...)
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 12:25:16 μμ »
Να αναφερω ενα θεμα που παρατηρησα...
Στην αρχη που εγινε η ιστορια με το ΔΤΨΣ δεν υποστηριζατε καθολου τους ΗΔΗ κατοχους παιδαγωγικης επαρκειας (μιλαω για οσους κινηθηκαν δικαστικα)
Μετεπειτα είπατε ολοι ενομένοι και πραγματικα σχεδον με πεισατε (αποσπαση απο την αρχη του συγκεκριμενου post οπως και οπου αλλου στο νετ το διαβασα γραφετε):
Παράθεση
2) Οι πτυχιούχοι της ΑΣΠΑΙΤΕ να προηγούνται στους πίνακες (έως ότου διοριστούν). Και από του χρόνου να μην μπαίνουν απόφοιτοι Πληροφορικής στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
τωρα διαβαζα στο http://pe19pe20.blogspot.com/ στην επιστολη που στειλατε στις σχολες:
Παράθεση
Οι πτυχιούχοι της ΑΣΠΑΙΤΕ να προηγούνται μόνον στους πίνακες αναπληρωτών – ωρομισθίων του ΥΠΕΠΘ έως ότου διοριστούν κατόπιν σχετικής ρύθμισης, χωρίς αυτό να είναι εις βάρος διορισμών των υπολοίπων συναδέλφων. Έτσι, από του χρόνου (διδ. Έτος 2010-2011) θα πρέπει να σταματήσει η εισαγωγή αποφοίτων Πληροφορικής στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
Πραγματικα με εχετε μπερδέψει... Δεν θελω σε καμια περιπτωση να αρχισουμε παλι να μαλωνουμε κτλπ...  απλα συζητηση κανουμε...
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 01:13:36 μμ »
@nfountou

Από ότι έχω καταλάβει, η αρχική ιδέα ήταν να μην αδικηθούν. Γιατί με την τροπολογία, το πτυχίο τους θα είχε ίδια αξία με εκατοντάδες άτομα από το τμήμα ΔΤΨΣ. Πάντως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (ΑΣΕΠ ή Πίνακες) πάλι θα διοριστούν πρώτοι οπότε μικρή σημασία έχει. Καλύτερη λύση θα ήταν να ζητήσουμε ένα επιπλέον ποσοστό διορισμών για αυτούς (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο βέβαια).

Πόσοι τελικά από Ασπαιτε συμμετέχουν σε αυτή την κίνηση; Όχι ότι έχει σημασία, γιατί και κανένας να μην είναι, το δίκιο είναι δίκιο. Απλά ενημερωτικά.

Και ας απαντήσει κάποιος υπεύθυνα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 01:15:21 μμ »
Εφόσον με την πρόσφατη απόφαση οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ προτάσσονται έναντι όλων (ΠΕ19-ΠΕ20), υπάρχει θέμα ισορροπίας και αδικίας για την πλειοψηφία του κλάδου πλην του τμήματος ΔΤΨΣ. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει απόφοιτος του ΔΤΨΣ που δεν νιώθει ευτυχισμένος, όπως επίσης δεν πιστεύω να υπάρχει απόφοιτος όλων των υπολοίπων τμημάτων που να μη νιώθει ριγμένος. Κάτι πρέπει να γίνει για να επανέλθει η ισορροπία στον κλάδο και όλοι να είναι ίσοι όλων. Τώρα εάν αυτό θα γίνει με το να δοθεί η παιδαγωγική επάρκεια σε όλα τα υπόλοιπα τμήματα ή να ακυρωθεί αυτή του ΔΤΨΣ, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Η διάσπαση μεταξύ προνομιούχων και μη δημιουργεί σοβαρότατα προβλήματα και φάγωμα στον κλάδο. Κάποιοι μιλάνε για τον Λυκουρέζο και το ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να το έκανε για σκοπούς προσωπικούς ή οτιδήποτε άλλο. Οι απαντήσεις που έδωσε όμως δείχνουν ότι ήξερε πολύ καλά τι έκανε και έκρυψε την αλήθεια. Μπορείτε να δείτε τις τοποθετήσεις του στα πρακτικά τις βουλής ή στα ΜΜΕ. Ο κύριος Λυκουρέζος προσπάθησε να περάσει αυτή την απόφαση, αποκρύπτοντας την αλήθεια και λέγοντας πράγματα που δεν ισχύουν. Μιας και ο κύριος Λυκουρέζος είναι ένας βετεράνος και πραγματικά δεν είναι τυχαίος η συμπεριφορά του δηλώνει σκοπιμότητα. Ένας  πολιτικός που πραγματικά θα ενδιαφερόταν για τον κλάδο, δεν θα έκρυβε την αλήθεια, θα ζητούσε μέσα από τον διάλογο να καθοριστούν οι κανόνες, να υπάρξει μια αξιολόγηση του παιδαγωγικού ινστιτούτου και να καθοριστούν με σαφή και διαφανή κριτήρια οι κανόνες.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 02:57:43 μμ »
Επιτέλους βρήκα την ευκαιρία να διαβάσω όλο το θέμα από την αρχή. Δεν είχα το χρόνο γιατί κάποιοι (βλέπε ΙΔΕΚΕ) αποφάσισαν να στείλουν για συνέντευξη όλη την Ελλάδα στην Αθήνα (επειδή δεν είχαν επιτροπές; δεν ξέρω ακριβώς τον λόγο) και είμαι εδώ και μέρες στους δρόμους (άσχετο αλλά είπα ότι κάπου πρέπει να το αναφέρω).
Θέλω να συγχαρώ τον lampros που άνοιξε αυτό το θέμα με τη λέξη κλειδί "συσπείρωση", λέξη που χρόνια τώρα προσπαθώ να πείσω τους πληροφορικούς ότι είναι το μόνο όπλο για να βγούμε από αυτό το αδιέξοδο στο οποίο μας έχουν κατευθύνει πολιτικά πρόσωπα. Πρόσωπα τα οποία δεν έχουν γνωρίσει ποτέ πως είναι να προσπαθείς να επιβιώσεις διδάσκοντας κάτι που αγάπησες.
Θα παρακαλέσω να μη συνεχιστεί η συζήτηση περί μπανάνας και φραπέ γιατί αν δεν ταίριαζε μία σε άλλα θέματα, σε αυτό το θέμα δεν ταιριάζει δέκα.
Προσωπικά είμαι υπέρ της συσπείρωσης αλλά όχι υπέρ του δικαστικού αγώνα σύμφωνα με τον τρόπο που κινούνται μερικοί συνάδελφοι. Είμαι υπέρ της συσπείρωσης για δικαστικό αγώνα που τα αιτήματα του θα ικανοποιούν όλους τους πληροφορικούς.
Σας παραθέτω μηνύματα που κυκλοφορούν στο tropologia@gouglegroups.com για πληρέστερη ενημέρωση:

....

"Σύμφωνα με το δικηγόρο η διαδικασία που θα ζητήσουμε να ακολουθηθεί θα είναι η εξής :
1ον) ορισμός κριτηρίων για τις καθηγητικές σχολές
2ον) τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών
3ον) ρυθμίσεις για τους παλιούς απόφοιτους, ώστε να πάρουν και αυτοί επάρκεια.

Έτσι και αλλιώς ο δικηγόρος μας εξήγησε ότι δεν μπορεί να ακολουθηθεί μία αυτόματη και γρήγορη διαδικασία του τύπου : πήραν αυτοί επάρκεια, άρα παίρνουμε και εμείς. Στην καλύετρη περίπτωση πρέπει οι απόφοιτοι κάθε τμήματος χωριστά να ακολουθήσουν τη διαδικασία που ακολούθησαν οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ (παιδαγωγικό ινστιτούτο, υπουργείο, κ.τ.λ.)."

Συγκεκριμένα θέλω να αναφερθώ στον 1ο στόχο που έχουν σκοπό οι συνάδελφοι να ακολουθήσουν, όπως αυτός φαίνεται παραπάνω. Έχουν δηλαδή ως πρώτο στόχο να κρίνουν τις καθηγητικές σχολές. Όταν λέει θα «ζητήσουμε» όπως φαίνεται ευνοεί μόνο τους ΠΕ19. Ρωτάω εγώ τώρα… Δηλαδή να γίνει κάποιο ξεχώρισμα; Θα κρίνουν ότι κάποιες σχολές δεν αξίζουν και κάποιες όχι…; Μιλάμε για συσπείρωση ή για ξεχώρισμα;;
Για μένα στόχος είναι:
Α) να μην αλλάξουν οι πίνακες μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και να μας ξεκαθαρίσει κάποιος για ποιο λόγο αναγνωρίζουν παιδαγωγική κατάρτιση σε όλους τους απόφοιτους του ΔΤΨΣ αφού από ένα σημείο και μετά το Πρόγραμμα Σπουδών δεν έχει πολλά παιδαγωγική μαθήματα. Αυτό δε σημαίνει ότι έχω κάτι με τους απόφοιτους του συγκεκριμένου τμήματος αλλά όπως έχω πει και παλαιότερα, έχω πρόβλημα με την ύπουλη – ξαφνική κίνηση του υφυπουργού και τα λάθη που προέκυψαν από την υπερβολική βιασύνη του να περάσει το νομοσχέδιο χωρίς καν να  μας προετοιμάσει για να δει αν θα υπάρξουν αντιδράσεις ή αν υπάρχει καλύτερη λύση.
Β) η δεύτερη διαδικασία όπως αυτή φαίνεται παραπάνω (τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών, όλων των σχολών πληροφορικής). Με εισαγωγή παιδαγωγικών μαθημάτων σε όλες τις σχολές 
Γ) Ευκαιρία για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο να παρακολουθήσει στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να έχει το δικαίωμα ο απόφοιτος να πιστοποιήσει τις γνώσεις του όσον αφορά την παιδ. Κατάρτιση και φυσικά να προηγούνται στον πίνακα σε σχέση με τους άλλους.

Με αυτόν τον τρόπο, από δω και πέρα αποκτούν παιδαγωγική κατάρτιση οι σπουδαστές, μέσω της σχολής τους και οι απόφοιτοι θα έχουν την ευκαιρία να την αποκτήσουν. Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα δεν αδικείται κανείς! Αν διαφωνεί κάποιος από εσάς, ας επισημάνει που κάνω λάθος και ας προτείνει κάτι καλύτερο. Αρκεί αυτό το καλύτερο να αφορά όλους τους πληροφορικούς.

Θέλω να απαντήσω και σε αυτό που έχει αναρτήσει ο Don Quixote.

«Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΕΙ) κατά την έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγματος είναι τα ιδρύματα της Ανώτατης Εκπαίδευσης, η οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς: αα) τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών και ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης».

Το έχω ποστάρει ήδη 4 φορές. Και κάθε φορά που θα ρωτάς για τα ΤEI, θα στο θυμίζω για να σου λύνεται η όποια απορία..
Το ότι ισχύει το παραπάνω δε σημαίνει ότι τους δεσμεύει κάτι.
Με μία τροποποίηση πάλι μπορούν να κάνουν τη λαδιά τους…

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 03:38:23 μμ »
Συνάδελφοι,
για τελευταία φορά θα θυμίσω στην κίνηση μας πάμε όλοι μαζι γισ κσθηγητική επάρκεια, ΤΕΙ κσι ΑΕΙ.

Έχω να σας υπενθυμίσω ότι η χαμηλή συμμετοχή των ΤΕΙ ως τώρα,  πρέπει να αυξηθεί όσο το δυνατόν περισσότερο. Υπάρχουν τμήματα ΤΕΙ χωρίς κανένα συμμετέχοντα. Συνάδελφοι των ΤΕΙ, προσπαθήστε να ενημερώσετε άμεσα συναδέλφους σας που μπορεί να ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στον αγώνα. Περισσότεροι = περισσότερη πίεση.

Το ίδιο ισχύει βεβαίως και για τα ΑΕΙ, πρέπει να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι...

Και ξανα:

Όνομα, τηλεφωνο, email και σχολή στο alexandros.roniotis papaki gmail.com (οπου papaki=@)
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 04:15:33 μμ »
@nfountou

Από ότι έχω καταλάβει, η αρχική ιδέα ήταν να μην αδικηθούν. Γιατί με την τροπολογία, το πτυχίο τους θα είχε ίδια αξία με εκατοντάδες άτομα από το τμήμα ΔΤΨΣ. Πάντως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (ΑΣΕΠ ή Πίνακες) πάλι θα διοριστούν πρώτοι οπότε μικρή σημασία έχει. Καλύτερη λύση θα ήταν να ζητήσουμε ένα επιπλέον ποσοστό διορισμών για αυτούς (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο βέβαια).


Η αρχικη ιδεα αρχικα ηταν να παρει ολος ο κλαδος παιδαγωγικη επαρκεια χωρις καποια εξαιρεση για τους ηδη κατοχους επαρκειας. Μαλιστα για το συγκεκριμενο θεμα ειχα ερθει σε αντιπαραθεση πολλες φορες με την elia.
Στο παρακατω λινκ μπορεις να διαβασεις για να επιβεβαιωσεις οτι οντως στην αρχη δεν υπηρχε σκοπος να λυφθουν υποψη οι της ΑΣΠΑΙΤΕ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13652.165
Δυστυχως δεν εχει μικρη σημασια,εχει μεγαλη σημασια και φυσικα δεν θα διοριστουν πρωτοι οι της ΑΣΠΑΙΤΕ διοτι κατα αυτο τον τροπο τα πραγματα για τους κατοχους επαρκειας ειναι μαλλον χειροτερα. Αν προηγουνται μονο στους πινακες αναπληρωτων και οχι διορισμων τοτε θα αργησουν πολυ περισσοτερο να διοριστουν απο οτι αν εμεναν στους πινακες με επαρκεια μονο οι της ΔΤΨΣ μιας και δεν ειναι πολλοι εκεινοι απο την ΔΤΨΣ που εχουν αρκετα μορια.

Παράθεση
Πόσοι τελικά από Ασπαιτε συμμετέχουν σε αυτή την κίνηση; Όχι ότι έχει σημασία, γιατί και κανένας να μην είναι, το δίκιο είναι δίκιο. Απλά ενημερωτικά.

Και ας απαντήσει κάποιος υπεύθυνα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
Δεν θα συμμετεχουν πολλοι διοτι πιθανοτατα να εχουν τους ιδιους προβληματισμους που εχω και εγω...


Παράθεση
Συγκεκριμένα θέλω να αναφερθώ στον 1ο στόχο που έχουν σκοπό οι συνάδελφοι να ακολουθήσουν, όπως αυτός φαίνεται παραπάνω. Έχουν δηλαδή ως πρώτο στόχο να κρίνουν τις καθηγητικές σχολές. Όταν λέει θα «ζητήσουμε» όπως φαίνεται ευνοεί μόνο τους ΠΕ19. Ρωτάω εγώ τώρα… Δηλαδή να γίνει κάποιο ξεχώρισμα; Θα κρίνουν ότι κάποιες σχολές δεν αξίζουν και κάποιες όχι…; Μιλάμε για συσπείρωση ή για ξεχώρισμα;;
Για μένα στόχος είναι:
Α) να μην αλλάξουν οι πίνακες μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και να μας ξεκαθαρίσει κάποιος για ποιο λόγο αναγνωρίζουν παιδαγωγική κατάρτιση σε όλους τους απόφοιτους του ΔΤΨΣ αφού από ένα σημείο και μετά το Πρόγραμμα Σπουδών δεν έχει πολλά παιδαγωγική μαθήματα. Αυτό δε σημαίνει ότι έχω κάτι με τους απόφοιτους του συγκεκριμένου τμήματος αλλά όπως έχω πει και παλαιότερα, έχω πρόβλημα με την ύπουλη – ξαφνική κίνηση του υφυπουργού και τα λάθη που προέκυψαν από την υπερβολική βιασύνη του να περάσει το νομοσχέδιο χωρίς καν να  μας προετοιμάσει για να δει αν θα υπάρξουν αντιδράσεις ή αν υπάρχει καλύτερη λύση.
Β) η δεύτερη διαδικασία όπως αυτή φαίνεται παραπάνω (τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών, όλων των σχολών πληροφορικής). Με εισαγωγή παιδαγωγικών μαθημάτων σε όλες τις σχολές 
Γ) Ευκαιρία για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο να παρακολουθήσει στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να έχει το δικαίωμα ο απόφοιτος να πιστοποιήσει τις γνώσεις του όσον αφορά την παιδ. Κατάρτιση και φυσικά να προηγούνται στον πίνακα σε σχέση με τους άλλους.

Με αυτόν τον τρόπο, από δω και πέρα αποκτούν παιδαγωγική κατάρτιση οι σπουδαστές, μέσω της σχολής τους και οι απόφοιτοι θα έχουν την ευκαιρία να την αποκτήσουν. Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα δεν αδικείται κανείς! Αν διαφωνεί κάποιος από εσάς, ας επισημάνει που κάνω λάθος και ας προτείνει κάτι καλύτερο. Αρκεί αυτό το καλύτερο να αφορά όλους τους πληροφορικούς.
@psych@ra
Θα συμφωνησω και γω με τα παραπανω λογια σου, ολα αυτα που λες μου φαινονται πολυ πιο εφικτα για το θεμα παιδαγωγικη επαρκεια σε ολους...
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 04:37:58 μμ »
Βρέ παιδιά ...

Όλο τα ίδια και τα ίδια λέμε  ....

ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΕ  Ο Λ Ο Υ Σ ????

Τα πράγματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ! ! !

Αν κάποιο τμήμα ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ , καταθέτει αίτηση στο Π.Ι και αυτό  ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ...

Αν αυτό κρίνει ότι πρέπει να πάρουν ΟΛΟΙ τότε ΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ....

Απλά ΠΡΕΠΕΙ να διεκδικήσετε όπως έκαναν κάποιοι άλλοι ( ΔΤΨΣ) .

Μήν λέμε τα ίδια και τα ίδια ...

ΠΡΩΤΑ ΣΥΣΠΕΘΡΩΘΕΙΤΕ σαν ΤΜΗΜΑΤΑ , και μετά ΑΙΤΗΘΗΤΕ  την παιδαγωγική επάρκεια ...

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη....

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 06:39:23 μμ »
Βρέ παιδιά ...

Όλο τα ίδια και τα ίδια λέμε  ....

ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΕ  Ο Λ Ο Υ Σ ????

Τα πράγματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ! ! !

Αν κάποιο τμήμα ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ , καταθέτει αίτηση στο Π.Ι και αυτό  ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ...
Δεν μπορεί να είναι πιο απλά; Τόσο απλό είναι πιστεύεις να αποκτήσει το τμήμα σου παιδ. κατάρτιση;
Όλα θέλουν ΑΓΩΝΑ φίλε μου. Αν αγωνίστηκε ένα τμήμα και τα κατάφερε, φαντάσου τι μπορούν να πετύχουν τα 45!!
Μία μιλάτε για συσπείρωση ΤΜΗΜΑΤΩΝ και μία βλέπω να ετοιμάζονται λίστες από διάφορα τμήματα!  :o
Στα λόγια σου φαίνεται ο λόγος για τον οποίο πολλοί των ΤΕΙ δεν συμμετέχουν στον δικαστικό αγώνα.
Η φράση σου "ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ..." το Π.Ι. είναι σαν να μας λέει ότι μόνο 3-4 ακόμη τμήματα θα καταφέρουν να πάρουν την παιδαγωγική επάρκεια.
Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
Σέβομαι την άποψη σου Dimpas αλλά στο κάτω κάτω ίσως θα έπρεπε να βρεθείς στη θέση των αποφοίτων ΤΕΙ και όχι στη θέση αυτού που έχει αποκτήσει ήδη παιδ. καταρτ. . Γιατί όταν κινδυνεύεις από τροποποιήσεις υπουργών, τότε είσαι περισσότερο επιφυλακτικός. Κάπου διάβασα για δέντρα και για δάση πιο πριν. Να σου πω κάτι; Το δικό σου δάσος έχει πυροπροστασία πλέον ενώ το δικό μας βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο. Τα ΤΕΙ για να συμμετέχουν στην κίνηση πρέπει να έχουν σοβαρούς λόγους για να ακολουθήσουν στον δικαστικό αγώνα και όχι "ελάτε μαζί μας και ΑΝ σας δώσουν και εσάς παιδ. καταρτ. νικήσαμε  ;), αλλιώς...,  :-\ τί να κάνουμε... αυτά έχει η ζωή... λυπούμαστε, αγωνιστείτε μόνοι σας τώρα για να μας φτάσετε, άντε γεια..., ευχαριστούμε που μας στηρίξατε  :P".
Μέχρι τώρα, σύμφωνα με τα κριτήρια της ομάδας που ζητά υποστήριξη, εγώ και πολλοί άλλοι δηλώνουμε ΑΠΟΧΗ από τον αγώνα!
Κουράστηκα να το λέω. Ο σκοπός πρέπει να είναι κοινός. Ξεχάστε τον 1ο στόχο σας (ορισμός κριτηρίων για τις σχολές). Αυτός είναι στόχος της ΕΠΕ και πολλά άτομα του δικαστικού αγώνα είναι της ΕΠΕ.
Προς τα μέλη του δικαστικού αγώνα:
Τροποποιήστε τους στόχους που θα έχει ο δικαστικός αγώνας για να υπάρχει συσπείρωση. Αλλιώς μη μιλάτε για αυτή τη λέξη. Αν δε γίνει αυτό ανοίγουν πάλι νέα μέτωπα. ΑΕΙ - ΤΕΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2009, 06:50:57 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 07:24:00 μμ »
Κουράστηκα να το λέω. Ο σκοπός πρέπει να είναι κοινός. Ξεχάστε τον 1ο στόχο σας (ορισμός κριτηρίων για τις σχολές). Αυτός είναι στόχος της ΕΠΕ και πολλά άτομα του δικαστικού αγώνα είναι της ΕΠΕ.
Προς τα μέλη του δικαστικού αγώνα:
Τροποποιήστε τους στόχους που θα έχει ο δικαστικός αγώνας για να υπάρχει συσπείρωση. Αλλιώς μη μιλάτε για αυτή τη λέξη. Αν δε γίνει αυτό ανοίγουν πάλι νέα μέτωπα. ΑΕΙ - ΤΕΙ.
συμφωνω απολυτα μαζι σου psych@ra, το εχω πει πολλες φορες αυτο το πραγμα... εχουν μεινει ομως στο:
παιδαγωγικη επαρκεια σε ολο τον κλαδο!
Ουσιαστικα αυτο ζητανε, περισσοτερο απο οτιδηποτε. Ξανα λεω: γνωριζετε οτι τοτε ολοι οι κλαδοι θα ζητησουν το ιδιο πραγμα; γνωριζετε οτι ετσι ακυρωνεται η υπαρξη της ΑΣΠΑΙΤΕ (κρατικο εσωδο), θα γινει Ο χαμος και για αυτο ακριβως το λογο δεν προκεται να γινει κατι τετοιο. Οι στοχοι χρειαζονται τροποποιηση...
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 08:35:43 μμ »
Κουράστηκα να το λέω. Ο σκοπός πρέπει να είναι κοινός. Ξεχάστε τον 1ο στόχο σας (ορισμός κριτηρίων για τις σχολές). Αυτός είναι στόχος της ΕΠΕ και πολλά άτομα του δικαστικού αγώνα είναι της ΕΠΕ.
Προς τα μέλη του δικαστικού αγώνα:
Τροποποιήστε τους στόχους που θα έχει ο δικαστικός αγώνας για να υπάρχει συσπείρωση. Αλλιώς μη μιλάτε για αυτή τη λέξη. Αν δε γίνει αυτό ανοίγουν πάλι νέα μέτωπα. ΑΕΙ - ΤΕΙ.
συμφωνω απολυτα μαζι σου psych@ra, το εχω πει πολλες φορες αυτο το πραγμα... εχουν μεινει ομως στο:
παιδαγωγικη επαρκεια σε ολο τον κλαδο!
Ουσιαστικα αυτο ζητανε, περισσοτερο απο οτιδηποτε. Ξανα λεω: γνωριζετε οτι τοτε ολοι οι κλαδοι θα ζητησουν το ιδιο πραγμα; γνωριζετε οτι ετσι ακυρωνεται η υπαρξη της ΑΣΠΑΙΤΕ (κρατικο εσωδο), θα γινει Ο χαμος και για αυτο ακριβως το λογο δεν προκεται να γινει κατι τετοιο. Οι στοχοι χρειαζονται τροποποιηση...


ΑΚΡΙΒΩΣ ! ! !

Αν πούμε ότι όλες οι σχολές θα έχουν παιδαγωγική επάρκεια τότε με την ίδια νοοτροπία  πρέπει να έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανικών ( γιατί να τα έχουν ΜΟΝΟ οι του πολυτεχνείου ????)
ΟΛΟΙ οι πληροφορικάριοι.....

Πάει μακριά η βαλίτσα λοιπόν με το "ΟΛΟΙ" . . .

Ας ελπίσουμε ότι η νέα κυβέρνηση που θα έχουμε απο αύριο θα ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ,και όχι την γνώση που δίνεται- επιβάλλεται σήμερα στα σχολεία ..... θα βάλει την τεχνολογία ΜΕΣΑ στα σχολεία και μετά να δείτε που θα υπάρχει χώρος για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ! ! ! 

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 08:47:19 μμ »
Πάει μακριά η βαλίτσα λοιπόν με το "ΟΛΟΙ" . . .
Ναι ας πάει όσο πιο πέρα γίνεται! Όλοι έχουμε δικαίωμα για επιμόρφωση!
Καμία διάκριση, γιατί ΟΛΟΙ είμαστε άτομα που θέλουμε να είμαστε εκπαιδευτικοί!

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 08:56:13 μμ »
εσυ dimpas δεν παίζεσαι!δεν φτάνει που  πηρατε παιδαγωγικό σε μια νύχτα , μας λες και για το πως θα φτιαχτεί η παιδεία...Δεν πρόκειται να φτιαχτεί ποτέ στην χώρα μας η παιδεία διότι πολλοί καθηγητές μπαίνουν από το παράθυρο..Ποιος θα την φτιάξει;οι ευνοημένοι;
ο κυριος Λυκουρετζος τι να κάνει τώρα άραγε; πως αισθανεται που πήγε σπίτι του μετά από το έργο που άφησε; Άδική Ελλάδα, που τρως τους εργατικούς υφυπουργούς σου παρόλο που έχουν κάνει τόσα για σένα... Θα σε θυμόμαστε για πάντα κύριε υφυπουργέ!!!προλάβατε και εσεις να κάνετε κάτι για την παιδεία....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.