*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 221588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #616 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:40:44 μμ »
@apostolis_veria

Αξιοκρατικά μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ (μόρια, πτυχία) δεν μπορείς να πάρεις επάρκεια.
Με βύσμα στα στημένα μεταπτυχιακά όπως λες δεν μπορείς να μπεις να πάρεις την επάρκεια.
Τι θα κάνουμε με εσένα φίλε μου;;;
Σου βρήκα την λύση. Είναι πάνω κάτω αυτό που ζητάνε οι περισσότεροι του κλάδου!

Παράθεση
Να καταργηθεί η ΑΣΠΑΙΤΕ!
Όλοι να αποκτούν παιδαγωγική επάρκεια χωρίς να έχουν διδαχτεί κανένα σχετικό μάθημα.
Να διορίζονται όλοι!
Κατώτερος μισθός 1400 ευρώ.
Να διορίζεσαι με την μια στο τόπο κατοικίας σου.
Σίγουρο μέλλον για όλους.

Πάμε γερά!!!  8)

ότι ναι ναι λες!!!!! αυτό σου λέει ο συνάδελφος!!!!;;;;;;; δε ξέρεις να διαβάζεις;;;;;;;;;  ή απλά διαβάζεις ότι θες!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #617 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:42:39 μμ »
Οι ενστάσεις υποβάλλονται μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος και εξετάζονται αυθημερόν (όπως έλεγε η αντίστοιχη εγκύκλιος). Οπότε το θέμα των ενστάσεων έληξε χτες.

τις αποστέλλουν στο υπουργείο αυθημερόν.....!!! αλλά χθες πήγαν περίπου 150 ενστάσεις.... πολυσέλιδες ενστάσεις.... είχε φρακάρει το fax του αρμόδιου τμήματος!!!!!

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #618 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:42:50 μμ »
@apostolis_veria
Με βύσμα στα στημένα μεταπτυχιακά όπως λες δεν μπορείς να μπεις να πάρεις την επάρκεια.
όπως λέω;ωραίο το ανεκδοτό σου,καλά κάνεις και τα υποστηρίζεις ξαδελφάκια χαρτάκια έχετε! εγω φίλε μου δεν θα διοριστώ ποτέ,δεν θα πεθάνω!εσύ θα πεθάνεις που νομισες ότι με τα ψευτοχαρτια σου θα σε περιμένει το υπουργείο να διοριστείς και μετά να κάνει τις αλλαγές!

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #619 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:47:45 μμ »
επίσης ο αριθμός των ενστάσεων έχει μονάχα πολιτική σημασία (όσοι περισσότεροι αντιδράσουν τόσο περισσότερη η πολιτική πίεση)..... για το δικαστικό σκέλος αρκεί και ένας να δικαιωθεί στα ασφαλιστικά μέτρα και θα υπάρξει ανατροπή..... για τη δικαιοσύνη δεν έχει σημασία ο αριθμός των ενστάσεων αλλά η βάση της ένστασης!!! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Cruel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #620 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:49:41 μμ »
@apostolis_veria
Με βύσμα στα στημένα μεταπτυχιακά όπως λες δεν μπορείς να μπεις να πάρεις την επάρκεια.
όπως λέω;ωραίο το ανεκδοτό σου,καλά κάνεις και τα υποστηρίζεις ξαδελφάκια χαρτάκια έχετε! εγω φίλε μου δεν θα διοριστώ ποτέ,δεν θα πεθάνω!εσύ θα πεθάνεις που νομισες ότι με τα ψευτοχαρτια σου θα σε περιμένει το υπουργείο να διοριστείς και μετά να κάνει τις αλλαγές!

Από πότε έγιναν τα πτυχία του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ψευτόχαρτα;
Και η ΑΣΠΑΙΤΕ δίνει ψευτόχαρτα επειδή δεν μπορείς να μπεις εσύ;
Και τα πτυχία ξένων γλωσσών και αυτά να τα πετάξουμε όλοι;
Κάποιος να τον μαζέψει..

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #621 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:52:51 μμ »

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι ολες αυτες οι μ******ς που λες! Κατι λαμογια σαν και εσενα εχω δει πολλα, κρυβεστε πισω απο το nick σας και λετε οτι σας κατεβει και σας συμφερει! Γιατι δεν μας λες ποιος εισαι να σε μαθουμε; Μεθαυριο θα σε δουμε σε κανα σχολειο, θα μας κανεις την παρθενα και θα ζητας και να σε βοηθησουμε σε κανα εργαστηρι!
Αλλος παιδαγωγος εδώ!!!βρε αυτά σας έμαθαν στη ασπαίτε,να βρίζετε;καλα εγώ δεν είμαι παιδαγωγός,εσείς επιτρέπεται;;;
Να σου ζητήσω φίλε μου να με βοήθησεις το αποκλείω!Μάλλον εσύ θα κάθεσαι με τους μαθητές και θα με παρακολουθείς!Να είσαι σίγουρος γι αυτό!αλλα θα χρησιμεύσεις και εσύ κάπου!θα μου δείξεις τις διδακτικές τεχνικές που έμαθες!

Αποσυνδεδεμένος Rovespieros79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #622 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:53:05 μμ »
Επειδή για κάποιον απροσδιορίστο προς το παρόν λόγο, η εγκύκλιος διορισμών δεν ανακοινώνεται, μήπως οφείλεται στα ασφαλιστικά μέτρα; Και αν όντως ισχύει, αυτό τι σημαίνει; Ότι για 2-3 χρόνια, μέχρι να βγάλει το δικαστήριο απόφαση, παγώνουν όλοι οι διορισμοί μονίμων, αναπληρωτών, ωρομισθίων;

Ας απαντήσει κάποιος της ομάδας κατάθεσης των ασφαλιστικών μέτρων. Ευχαριστώ.

Σιγά μην παγώσουν και μέχρι τη δευτέρα παρουσία..η βουλή ξεκινάει νομοθετικό έργο..ή θα καταργησει την τροπολογία ή θα πάμε όπως έχουμε..πάντως προβλέπω ότι σε κάθε περίπτωση όχι να ενωνόμαστε αλλά να πέφτει και "ξύλο" έξω από το ΥΠΕΠθ μεταξύ παιδαγωγών και μη...γαία πυρί μειχθήτω...τα πάντα όλα που λέει και ο Αλέφαντος..

Υ.Γ: Αυτή η με το ζόρι συσπείρωση ενω είναι προφανές ότι πρόκειται για ανομοιογενείς σχολές σε όλα τα επίπεδα (ένα θα αναφέρω είναι συνάδελφοι οι ΗΥ του ΕΜΠ με τον τηλεπληροφορικό σερρών και μάλιστα σε βάρος του πρώτου λόγω των γνωστών ποσοστώσεων αυτό ΔΕΝ υπάρχει σε κανένα κλάδο παγκοσμίως) μου θυμίζει το κήρυγμα περί εν υπνώσει παγκόσμιου προλεταριάτου που πρέπει για το καλό του να ενωθεί ενάντια στην παγκόσμια πλουτοκρατία..τουλάχιστον ας είμαστε ειλικρινείς έστω και την ύστατη ώρα...Δεν μπορείς να φτιάξεις ενιαίο κλάδο με ανομοιγενή υλικά ειδικά σε περιόδους κρίσης..στις καλές μέρες ίσως τώρα όχι...Άλλωστε ενιαίος κλάδος χωρισμένος σε ΠΕ19 και ΠΕ20 δε γίνεται..

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #623 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:54:03 μμ »
Πάντως το ΤΔΤΨΣΠΠ  θα φέρει γενικότερες ανακατατάξεις και αλλαγές στον κλάδο του ΠΕ19-20..... αυτό είναι σίγουρο..... έστω και σε 1-2 έτη ..... αποκλείεται τα πράγματα να μείνουν στάσιμα έως έχουν!!! (* η γνώμη μου πάντα)  

Είναι σίγουρο ότι θα αλλάξουν και πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα. Επειγόντως.

Επίσης, αναφορικά με τις κατηγορίες που διαβάζω για την ΑΣΠΑΙΤΕ, σε καμιά περίπτωση δεν δέχομαι την ισοπέδωσή της και τον παραλληλισμό της με το οποιοδήποτε πληρωμένο μεταπτυχιακό.

Δυστυχώς ότι μπορεί να υπάρχουν πληρωμένα μεταπτυχιακά, ίσως και να υπάρχουν, δεν γνωρίζω αν κάποιος μπορεί να λαδώσει με κάποιον τρόπο τα Ελληνικά ΑΕΙ και να εισαχθεί εφόσον δεν το αξίζει. Όμως το θέμα αυτό, εφόσον συμβαίνει, με δυσαρεστεί. Όπως επίσης με δυσαρεστεί το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να φύγει έξω με τα χρήματα της φαμίλιας του και να πάρει με καθαρή εξαγορά μεταπτυχιακό ή ακόμα και <τρέμε κόσμε> προπτυχιακό και να γυρίσει εδώ και με το ΔΟΑΤΑΠ να αναγνωριστούν όλα τα χαρτιά χωρίς εξετάσεις.

Έχω ακούσει ακόμα και για ταρίφες προπτυχιακών (πχ. πτυχίο φαρμακευτικής στην Ρουμανία με 75000 Ευρώ).

Οπότε δεν χρειάζεται να μαλώνουμε μεταξύ μας. Αδικίες υπάρχουν παντού γύρω μας και ο καθένας καλώς ή κακώς κοιτάει να τις εκμεταλλευτεί προς όφελός του.

Η λύση όπως και αν το βλέπει ο καθένας είναι να μπει η πληροφορική στα δημοτικά. Αν γίνει αυτό θα παρατηρήσουμε το τελευταίο μεγάλο άνοιγμα του κλάδου που έχει να συμβεί από το 2006. Προς τα εκεί πρέπει να στραφούμε πιστεύω.

Επίσης, σκεφτείτε π.χ. ότι το 2006 μονομιάς καλέσανε άπειρα άτομα, ακόμα κ άτομα με ένα πεντάρι πτυχίο, άτομα που δεν ξέρουν να συντάξουν ένα if..then..else.. (γνωρίζω και το λέω, χωρίς να γενικεύω) και τώρα για να διεκδικήσουμε εμείς μία τέτοια θέση χρειάζονται μεταπτυχιακά, ΑΣΠΑΙΤΕ, επιτυχία στον ΑΣΕΠ (με τα θέματα που έχουν γίνει τόσο δύσκολα, ώστε ακόμη και πανεπιστημιακά φροντιστήρια να δίνουν λάθος απαντήσεις).

Αν θέλετε να ζήσουμε το τελευταίο μεγάλο άνοιγμα του κλάδου, θα το ζήσουμε μόνο μέσω των δημοτικών, γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο θα προκύψουν ξαφνικά χιλιάδες θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #624 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:58:55 μμ »
πάντως προβλέπω ότι σε κάθε περίπτωση όχι να ενωνόμαστε αλλά να πέφτει και "ξύλο" έξω από το ΥΠΕΠθ μεταξύ παιδαγωγών και μη...

Στάνταρ. :)

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #625 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:05:14 μμ »
nfountou εσύ προσκυνάς για ένα διορισμό!πάρε και κάνα δίπλωμα φορτηγού,θα σου χρειαστεί στον διορισμό σου...Ειδάλλως σε βλέπω να πεινάς...

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #626 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:15:33 μμ »
Οπότε δεν χρειάζεται να μαλώνουμε μεταξύ μας. Αδικίες υπάρχουν παντού γύρω μας και ο καθένας καλώς ή κακώς κοιτάει να τις εκμεταλλευτεί προς όφελός του.
Όχι φίλε μου δεν είμαστε όλοι έτσι. Εγώ εχω άλλη άποψη για την εκπαίδευση και δε με νοιάζει να διοριστώ ντε και καλά εγώ. Να διοριστεί ο πιο κατάλληλος με αξιοκρατικά κριτήρια. Πχ αν ο ΑΣΕΠ με το διαγωνισμό με κρίνει ακατάλληλο γιατί ντε και καλά να επιμένω να διοριστώ εις βάρος της Ελληνικής παιδείας?
Η λύση όπως και αν το βλέπει ο καθένας είναι να μπει η πληροφορική στα δημοτικά. Αν γίνει αυτό θα παρατηρήσουμε το τελευταίο μεγάλο άνοιγμα του κλάδου που έχει να συμβεί από το 2006. Προς τα εκεί πρέπει να στραφούμε πιστεύω.

Αν θέλετε να ζήσουμε το τελευταίο μεγάλο άνοιγμα του κλάδου, θα το ζήσουμε μόνο μέσω των δημοτικών, γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο θα προκύψουν ξαφνικά χιλιάδες θέσεις.
Δεν είναι λύση. Δεν θέλουμε απλά να ανοίξει προσωρινά ο κλάδος για να βολευτούμε εμείς και μετά πάλι τα ίδια. Θέλω να το λέω με περιφάνεια ότι είμαι καθηγητής πληροφορικής και να μην με μπερδεύουν με γυμναστή με σεμινάρια στην πληροφορική. Να ξέρουν ότι διορίστηκα με το σπαθί μου και όχι με πόρτες και παράθυρα. Θέλω αξιοκρατία εδώ και τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Cruel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #627 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:18:06 μμ »
@apostolis_veria
Δεν μου απάντησες μετά την ΑΣΠΑΙΤΕ μούφα και τα πτυχία του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών;
Πες μας που είναι καλά και αξιοκρατικά να πάμε να σπουδάσουμε.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #628 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:26:37 μμ »
giak συγνώμη, αλλά  όταν πήρες το πτυχίο σου δεν πιστοποιήθηκες για τις γνώσεις σου? Ο ΑΣΕΠ, ως επί το πλείστον είναι μηχανισμός απόρριψης και όχι επιλογής. Απλά άσχετα αν μας αρέσει, ξέρουμε ποια είναι η διαδικασία και συμμετέχουμε

Όταν διοριστείς με το καλό, να κάνεις διευκρίνηση ότι ήσουν επιτυχών του ΑΣΕΠ 2008 και όχι του 2002 ή του 2005 γιατί τότε τα θέματα ήταν πιο εύκολα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος nti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #629 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:35:24 μμ »
Ρε παιδιά σταματήστε το πια. Όλη αυτή τη φαγωμάρα... "Κάποιοι" άνωθεν τα έχουν καταφέρει: "Διαίρει και βασίλευε"! Όλους τους θέλουμε και πάνω απ'όλα τους χρειαζόμαστε σ'αυτόν τον αγώνα. Έκκληση κάναμε στις αρχές να βγουν οι του ΤΔΤΨΣΠΠ και να έχουν τη μαγκιά να μας συμπαρασταθούν. Και όντως, όσοι σκεπτόμενοι είτε της ΑΣΠΑΙΤΕ είτε του ΤΔΤΨΣΠΠ, είναι μαζί μας. Γιατί πρέπει με κάθε τρόπο να τους βάλουμε απέναντί μας; Εκτός του ότι είναι άδικο γι' αυτούς και τις προθέσεις τους, έχει καταντήσει βαρετό και για τους υπόλοιπους εμάς.

Κωνσταντίνα, ΠΕ20, χωρίς παιδαγωγική επάρκεια, κάποια χρόνια ωρομίσθια, χαμηλά στους πίνακες αλλά με την πεποίθηση ότι ΑΝ δε διχαστούμε και βγούμε από την απάθεια μπορεί και κάτι να κερδηθεί. Μπορεί να μην ωφεληθούμε όλοι προσωπικά αλλά θα έχει αποκατασταθεί μια αδικία...
Ιδεολόγος? Ρομαντική? Ok!
Αλλά έλεος! Δεν έχουμε προσωπικά να λύσουμε εδώ. Την βέλτιστη λύση για όλους ψάχνουμε. Έχουμε ήδη κάνει ένα βήμα, ας μην αφήσουμε να καταστραφεί όλο αυτό ακόμα δεν ξεκίνησε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.