*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223180 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #742 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 03:43:31 μμ »
Ο πίνακας Αναπληρωτών μας καλούσε να κάνουμε αίτηση για να ενταχθούμε τον ιούνιο (περίπου αν θυμάμαι καλά). Στην εγκύκλιο εκείνη καθοριζόντουσαν και εκεί ποιες σχολές δίνουν επάρκεια και δεν υπήρχε το ΔΤΨΣ. Δε θα πρέπει να ισχύσει η τροπολογία του χρόνου;;;
(Άλλη αίτηση για περιοχές αναπληρωτών θα έκανα π.χ. αν ήξερα ότι θα πέσω 30 θέσεις, θα έβαζα όλη την Ελλάδα π.χ. + δυσπρόσιτα...)
Πώς αλλάζεις κύριε ΥΠΕΠΘ τώρα τους πίνακες για τους οποίους άλλα έλεγες στην εγκύκλιό σου τον Ιούνιο;;;;
Αυτό δε θα πρέπει να το εξετάσει ο δικηγόρος; Να εφαρμοστεί δηλ. από του χρόνου και να γίνουν όλα τα δικαστήρια ενδιάμεσα...
Τι λέτε και σεις;
Σωστό αυτό. Το είχαμε αναφέρει παλιότερα αλλά νομίζω ότι ξεχάστηκε

Πολύ σημαντική επισήμανση. Βρήκα την εγκύκλιο στην οποία αναφέρεται ξεκάθαρα το εξής:

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Κανένα πτυχίο ή δίπλωμα από τα ανωτέρω αναφερόμενα στους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 Πληροφορικής δεν θεωρείται ότι είναι «καθηγητικής σχολής» και δεν υποκα-θιστά το προσόν του παιδαγωγικού πτυχίου (Ν.3194/03 και Αποφάσεις ΣτΕ 3325 και 3326/03).

Στα ανωτέρω αναφερόμενα πτυχία υπάρχει και του ΔΤΨΣ. Δείτε την εγκύκλιο εδώ: http://www.alfavita.gr/epikerotis/egkyklios052009/EGKYKLIOS_ANAPL_2009_0.doc

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #743 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 03:48:37 μμ »
Διορίζομαι φέτος μέσω ΑΣΕΠ. Θεωρώ μεγάλη αδικία για τον κλάδο αυτό που έγινε με την τροπολογία. Άτομα τα οποία προσπαθούσαν ως ωρομίσθιοι να μαζέψουν μόρια και έχοντας κάνει και ένα χρόνο ΑΣΠΑΙΤΕ να χάνουν τον διορισμό με αυτό τον τρόπο  :(

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #744 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 03:51:11 μμ »

Πολύ σημαντική επισήμανση. Βρήκα την εγκύκλιο στην οποία αναφέρεται ξεκάθαρα το εξής:

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Κανένα πτυχίο ή δίπλωμα από τα ανωτέρω αναφερόμενα στους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 Πληροφορικής δεν θεωρείται ότι είναι «καθηγητικής σχολής» και δεν υποκα-θιστά το προσόν του παιδαγωγικού πτυχίου (Ν.3194/03 και Αποφάσεις ΣτΕ 3325 και 3326/03).
αυτά είναι ψιλά πράγματα για το υπουργείο...Εδώ πετάει κόσμο απότην εκπαίδευση, τους αναπληρωτές θα σκεφτεί;;;
Είχε σοβαρότερα πράγματα να κάνει, να βρει καμμιά καλή δικαιολογία ή του έφαγε πολύ χρόνο στο μετρημα των μαθημάτων!

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #745 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 05:40:26 μμ »

Πολύ σημαντική επισήμανση. Βρήκα την εγκύκλιο στην οποία αναφέρεται ξεκάθαρα το εξής:

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Κανένα πτυχίο ή δίπλωμα από τα ανωτέρω αναφερόμενα στους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 Πληροφορικής δεν θεωρείται ότι είναι «καθηγητικής σχολής» και δεν υποκα-θιστά το προσόν του παιδαγωγικού πτυχίου (Ν.3194/03 και Αποφάσεις ΣτΕ 3325 και 3326/03).
αυτά είναι ψιλά πράγματα για το υπουργείο...Εδώ πετάει κόσμο απότην εκπαίδευση, τους αναπληρωτές θα σκεφτεί;;;
Είχε σοβαρότερα πράγματα να κάνει, να βρει καμμιά καλή δικαιολογία ή του έφαγε πολύ χρόνο στο μετρημα των μαθημάτων!

Σωστά. Αν θυμάμαι καλά το ύπουλο υπουργείο είχε βγάλει μία πρόσθετη εγκύκλιο λίγες μέρες μετά από αυτήν, η οποία έλεγε ότι το ΤΔΤΨΣΠΠ είναι καθηγητική σχολή.

Το τραγελαφικό είναι ότι αυτή η πρόσθετη εγκύκλιος το δήλωνε πριν καν ψηφιστεί η τροπολογία  :o :o :o.


Το είχαν έτοιμο και από ότι βλέπουμε χωρίς δημοκρατικές ουσιαστικά διαδικασίες. Για όλα αυτά τα αίσχη πρέπει να αντιδράσουμε συμμετέχοντας ενεργά στον δικαστικό αγώνα.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2009, 05:42:09 μμ από wizzard »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #746 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 05:58:05 μμ »
Ο πίνακας Αναπληρωτών μας καλούσε να κάνουμε αίτηση για να ενταχθούμε τον ιούνιο (περίπου αν θυμάμαι καλά). Στην εγκύκλιο εκείνη καθοριζόντουσαν και εκεί ποιες σχολές δίνουν επάρκεια και δεν υπήρχε το ΔΤΨΣ. Δε θα πρέπει να ισχύσει η τροπολογία του χρόνου;;;
(Άλλη αίτηση για περιοχές αναπληρωτών θα έκανα π.χ. αν ήξερα ότι θα πέσω 30 θέσεις, θα έβαζα όλη την Ελλάδα π.χ. + δυσπρόσιτα...)
Πώς αλλάζεις κύριε ΥΠΕΠΘ τώρα τους πίνακες για τους οποίους άλλα έλεγες στην εγκύκλιό σου τον Ιούνιο;;;;
Αυτό δε θα πρέπει να το εξετάσει ο δικηγόρος; Να εφαρμοστεί δηλ. από του χρόνου και να γίνουν όλα τα δικαστήρια ενδιάμεσα...
Τι λέτε και σεις;
Σωστό αυτό. Το είχαμε αναφέρει παλιότερα αλλά νομίζω ότι ξεχάστηκε

Πολύ σημαντική επισήμανση. Βρήκα την εγκύκλιο στην οποία αναφέρεται ξεκάθαρα το εξής:

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Κανένα πτυχίο ή δίπλωμα από τα ανωτέρω αναφερόμενα στους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 Πληροφορικής δεν θεωρείται ότι είναι «καθηγητικής σχολής» και δεν υποκα-θιστά το προσόν του παιδαγωγικού πτυχίου (Ν.3194/03 και Αποφάσεις ΣτΕ 3325 και 3326/03).

Στα ανωτέρω αναφερόμενα πτυχία υπάρχει και του ΔΤΨΣ. Δείτε την εγκύκλιο εδώ: http://www.alfavita.gr/epikerotis/egkyklios052009/EGKYKLIOS_ANAPL_2009_0.doc

Κοίτα, λογικά όταν ανακοινώθηκε ότι ψηφίστηκε η τροπολογία στη βουλή, κάπως, με κάποιον τρόπο, θα είπαν ότι θα εφαρμοστεί άμεσα από φέτος. Δε γίνεται να ξεχάστηκαν  :)
Θέτω ξανά το ερώτημα όμως αλλιώς:
Η τροπολογία δεν ισχύει για τον ΑΣΕΠ γιατί όταν βγήκε η προκήρυξη δεν είχε ψηφιστεί ακόμα. Άρα ισχύουν τα προσόντα κάποιου μέχρι την ημερομηνία λήξης προθεσμίας των αιτήσεων. Κάτι τέτοιο με προθεσμίες δεν ισχύει και για τους αναπληρωτές; Τι επειδή είναι εγκύκλιος και όχι προκήρυξη;;;;
Αυτά για τον πίνακα αναπληρωτών...

Για τα 8 άτομα ΠΕ19 που διοριζόντουσαν αλλά τελικά διορίζονται 8 ΔΤΨΣ είναι άλλη η υπόθεση. Μπορούν να κάνουν άλλη ένσταση έχοντας έννομο συμφέρον αλλά δεν μπορούν να παγώσουν τους διορισμούς. Οι διορισμοί γίνονται με βάση τους νόμους τώρα. Και να πάνε δηλαδή και δικαστικά οι 8, οι 8 ΔΤΨΣ θα διοριστούν. Αν δικαιωθούν οι πρώτοι 8, έστω και μετά από 2 χρόνια, δε νομίζω πως μπορεί να γίνει άρση διορισμού των 8 ΔΤΨΣ γιατί όταν διορίστηκαν (σε μια εβδομάδα περίπου) οι νόμοι έλεγαν/λένε ότι οι ΔΤΨΣ είναι παιδαγωγικά επαρκείς. Άρα ίσως κάποτε να πρέπει να κάνουν 8 επιπλέον διορισμούς... Good Wines γενικά...

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #747 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 06:51:29 μμ »
δεν είναι ακριβώς έτσι...... τα ασφαλιστικά μέτρα από ότι έχω καταλάβει θα κινηθούν σε δύο κατευθύνσεις:

--> οι μη έχοντες ΑΣΠΑΙΤΕ θα ζητάν την αναγνώριση παιδαγωγικής επάρκειας παρομοίως με τους  ΔΤΨΣ και εκ νέου υπολογισμό των θέσεων στους πίνακες

-->οι απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ ζητάν κατάργηση της αναγνώρισης παιδαγωγικής επάρκεια των ΔΤΨΣ και εκ νέου υπολογισμό των θέσεων στους πίνακες

(*και τα δύο ακούγονται λογικά και δίκαια)

Για αυτό λέμε ότι στον δικαστικό αγώνα έχουν θέση όλοι!!!!!!!

Αγαπητε Anesto, δηλάδη στα ασφαλιστικα εσεις δεν ζητατε καταργηση αλλα ζητατε να παρετε ολοι επαρκεια ετσι απλα; Εγω γνωριζα οτι τα ασφαλιστικα γινονται για την καταργηση της τροπολογιας (ή τουλαχιστον ετσι μου ειπαν). Συγνωμη αλλα και εμενα μου φαινεται αστειο οπως και του fortran! θα απαντησω θετικα στο μαιλ του δικηγορου αλλα πραγματικα με τετοιες πρoτασεις δεν θα βγει ακρη. Δεν παλευεστε! Καλα μας κρασα!  :)
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #748 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 07:15:22 μμ »

Αγαπητε Anesto, δηλάδη στα ασφαλιστικα εσεις δεν ζητατε καταργηση αλλα ζητατε να παρετε ολοι επαρκεια ετσι απλα; Εγω γνωριζα οτι τα ασφαλιστικα γινονται για την καταργηση της τροπολογιας (ή τουλαχιστον ετσι μου ειπαν). Συγνωμη αλλα και εμενα μου φαινεται αστειο οπως και του fortran! θα απαντησω θετικα στο μαιλ του δικηγορου αλλα πραγματικα με τετοιες πρoτασεις δεν θα βγει ακρη. Δεν παλευεστε! Καλα μας κρασα!  :)

για να μη σου πω κάποια ανακρίβεια περίμενε το τελικό mail από το δικηγόρο που θα περιγράφει ακριβώς τις θέσεις!!!!

αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι στις ενστάσεις που καταθέσαμε όσοι δεν έχουμε παιδαγωγική επάρκεια, ζητούσαμε το εξής:
-->"Ζητώ να γίνει δεκτή η παρούσα ένσταση μου, ως νόμιμη και βάσιμη.  Να μην προταχθούν οι παραπάνω πτυχιούχοι του Τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς έναντι εμού, άλλως να ισχύσει και για μένα η ανωτέρω επίμαχη ρύθμιση και να προταχθώ και εγώ στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών εκπαιδευτικών, ως πτυχιούχος τμήματος πληροφορικής που παρέχει και αυτό πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια, όπως και το τμήμα  Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων το Πανεπιστημίου Πειραιώς, είτε με σύμφωνα προς το Σύνταγμα ερμηνεία της επίμαχης διάταξης, είτε κατ' εφαρμογή της συνταγματικής επεκτατικής αρχής της ισότητας."

ενώ όσοι είχαν παιδαγωγική επάρκεια στις ενστάσεις ζητούσαν το εξής:
-->"Ζητώ να γίνει δεκτή η παρούσα ένσταση μου, ως νόμιμη και βάσιμη.  Να μην εφαρμοστεί η επίμαχη ρύθμιση του άρθρου 39 παρ. 1 του ν. 3784/2009, ως αντισυνταγματική και να μη εξομοιωθούν με εμένα, ως κατόχου πτυχίου παιδαγωγικής διδακτικής επάρκειας του προγράμματος παιδαγωγικής κατάρτισης για υποψηφίους εκπαιδευτικούς της ΑΣ.ΠΑΙ.ΤΕ και σε κάθε περίπτωση να προταχθώ εγώ, και έναντι των πτυχιούχων του ΤΔΤΨΣΠΠ, ερμηνευομένων των σχετικών διατάξεων σύμφωνα με τις συνταγματικές αρχές της αναλογικής ισότητας και της αξιοκρατίας."

και εγώ το δεύτερο το βλέπω δύσκολο............. το πρώτο όμως είναι εφικτό!!!.... αλλά και απλή κατάργηση να πετύχουμε και όχι γενίκευση.... εμένα έστω και αυτό εν μέρει κάπως με ικανοποιεί!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2009, 07:25:47 μμ από anesto »

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #749 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 07:25:33 μμ »

apo anesto

ενώ όσοι είχαν παιδαγωγική επάρκεια στις ενστάσεις ζητούσαν το εξής:
-->"Ζητώ να γίνει δεκτή η παρούσα ένσταση μου, ως νόμιμη και βάσιμη.  Να μην εφαρμοστεί η επίμαχη ρύθμιση του άρθρου 39 παρ. 1 του ν. 3784/2009, ως αντισυνταγματική και να μη εξομοιωθούν με εμένα, ως κατόχου πτυχίου παιδαγωγικής διδακτικής επάρκειας του προγράμματος παιδαγωγικής κατάρτισης για υποψηφίους εκπαιδευτικούς της ΑΣ.ΠΑΙ.ΤΕ και σε κάθε περίπτωση να προταχθώ εγώ, και έναντι των πτυχιούχων του ΤΔΤΨΣΠΠ, ερμηνευομένων των σχετικών διατάξεων σύμφωνα με τις συνταγματικές αρχές της αναλογικής ισότητας και της αξιοκρατίας."







σε καθε περιπτωση να προταχθω εγω εναντι των αλλων  ?

δηλαδη για να καταλαβω εγω παλι με το φτωχο μου το μυαλο οι τις ασπαιτε θελουνε να προταχθουν εναντι τον ΔΠΤΠΣΣΦΚΞ  που προτασονται εναντι ολων των αλλων

allow me

BUHAHAHAHAHAHAHAHA

ποσες ταχυτητες εχει το σαραβαλακι ?

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #750 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 07:29:52 μμ »
Το λέει και ο παπακωνσταντίνου:
http://www.youtube.com/watch?v=i8luHZx5zNI

Το παιχνίδι είναι στημένο...Ποιοι το έστησαν θα μας πει κανένας;;;

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #751 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 07:36:14 μμ »

apo anesto

ενώ όσοι είχαν παιδαγωγική επάρκεια στις ενστάσεις ζητούσαν το εξής:
-->"Ζητώ να γίνει δεκτή η παρούσα ένσταση μου, ως νόμιμη και βάσιμη.  Να μην εφαρμοστεί η επίμαχη ρύθμιση του άρθρου 39 παρ. 1 του ν. 3784/2009, ως αντισυνταγματική και να μη εξομοιωθούν με εμένα, ως κατόχου πτυχίου παιδαγωγικής διδακτικής επάρκειας του προγράμματος παιδαγωγικής κατάρτισης για υποψηφίους εκπαιδευτικούς της ΑΣ.ΠΑΙ.ΤΕ και σε κάθε περίπτωση να προταχθώ εγώ, και έναντι των πτυχιούχων του ΤΔΤΨΣΠΠ, ερμηνευομένων των σχετικών διατάξεων σύμφωνα με τις συνταγματικές αρχές της αναλογικής ισότητας και της αξιοκρατίας."







σε καθε περιπτωση να προταχθω εγω εναντι των αλλων  ?

δηλαδη για να καταλαβω εγω παλι με το φτωχο μου το μυαλο οι τις ασπαιτε θελουνε να προταχθουν εναντι τον ΔΠΤΠΣΣΦΚΞ  που προτασονται εναντι ολων των αλλων

allow me

BUHAHAHAHAHAHAHAHA

ποσες ταχυτητες εχει το σαραβαλακι ?


Τράλα λαλαλα

Τράλαλα λα λοοοο.....

Έχουμε διπλώσει στο γέλιο  , με την κωμωδία μερικών !! ! !

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #752 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 07:51:24 μμ »
Η παιδαγωγική και επιστημονική αξιολόγηση των πανεπιστημιακών σχολών που αφορά την επάρκειά των αποφοίτων τους προκειμένου να σταδιοδρομήσουν ως εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι μια σοβαρή και υψηλής ευθύνης διαδικασία που χρειάζεται συνολικό σχεδιασμό. Αντ΄ αυτού η κυβέρνηση με φωτογραφικές ρυθμίσεις και λογική ''διαίρει και βασίλευε'' στερεί την εκπαίδευση από τον σχεδιασμό που έχει ανάγκη με σοβαρές επιπτώσεις στην ίση μεταχείριση των αποφοίτων, στην αξιοκρατία και εν τέλει στην ποιότητα της εκπαίδευσης.
Αυτα ελεγε το υπουργείο όταν ήταν στην αντιπολίτευση.

Ηδη οι φετινοί συνάδελφοι που μπήκαν Ασπαίτε  θα πρέπει να μαζεύουν τις βαλίτσες τους μιας και η παρακολούθηση στο πρόγραμμα θα είναι αχρείαστο...
dimpas να μου πεις πότε θα διοριστείς για να σε δω στην εφημερίδα της κυβερνήσεως...

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #753 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 08:03:17 μμ »
Η παιδαγωγική και επιστημονική αξιολόγηση των πανεπιστημιακών σχολών που αφορά την επάρκειά των αποφοίτων τους προκειμένου να σταδιοδρομήσουν ως εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι μια σοβαρή και υψηλής ευθύνης διαδικασία που χρειάζεται συνολικό σχεδιασμό. Αντ΄ αυτού η κυβέρνηση με φωτογραφικές ρυθμίσεις και λογική ''διαίρει και βασίλευε'' στερεί την εκπαίδευση από τον σχεδιασμό που έχει ανάγκη με σοβαρές επιπτώσεις στην ίση μεταχείριση των αποφοίτων, στην αξιοκρατία και εν τέλει στην ποιότητα της εκπαίδευσης.
Αυτα ελεγε το υπουργείο όταν ήταν στην αντιπολίτευση.

Ηδη οι φετινοί συνάδελφοι που μπήκαν Ασπαίτε  θα πρέπει να μαζεύουν τις βαλίτσες τους μιας και η παρακολούθηση στο πρόγραμμα θα είναι αχρείαστο...
dimpas να μου πεις πότε θα διοριστείς για να σε δω στην εφημερίδα της κυβερνήσεως...



Με όσα διαβάζω στην προσφυγή-ένσταση , έχω λιώσει στο γέλιο ! !

Μπορεί τελικά να μήν Επιλέξω ( ναι έχω αυτή την πολυτέλεια ! ) να διοριστώ στην εκπαίδευση αλλά  ξέρω ότι το τμήμα που τελέιωσα , κατάκτησε αυτά που του αναλογούσαν , έδειξε τον δρόμο και στα άλλα τμήματα να κατακτήσουν και αυτά την παιδαγωγική επάρκεια !

Αλήθεια πόσοι απο σας έχουν Σύλλογο Αποφοίτων, σαν τμήμα ρωτάω ??? και τί έχει κάνει , τι θα κάνει ι ???

ΟΕΟ ???


Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #754 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 08:04:07 μμ »
Θα το ξαναεπαναλάβω:
Πριν λίγα χρόνια που υπήρχε μια διαμάχη, μεταξύ των 11 τμημάτων ΤΕΙ που έιχαν μπει στον κλάδο (με Π.Δ.) και του ΣΤΕΜΠ, στο Συμβούλιο Επικρατείας, όταν πέρασε τροπολογία νόμου και κατοχύρωσε αυτά τα 11 τμήματα στον ΠΕ20 σταμάτησαν όλες οι δικαστικές κινήσεις. Η αιτιολογία απο το ΣΤΕ ήταν ότι δεν ήταν αρμόδιο αυτό να κρίνει αν καλώς ή κακώς μπήκαν αυτά τα 11 τμήματα στον ΠΕ20 αλλά το Υπουργείο. Με την ίδια λογική, πιστεύω, ότι το δικαστήριο θα δηλώσει αναρμόδιο για το αν δίκαια απέκτησαν οι απόφοιτοι του ΔΨΤΣ παιδαγωγική επάρκεια. Με βάση αυτό δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να ελπίζετε από τα ασφαλιστικά μέτρα.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #755 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 08:13:55 μμ »
Θα το ξαναεπαναλάβω:
Πριν λίγα χρόνια που υπήρχε μια διαμάχη, μεταξύ των 11 τμημάτων ΤΕΙ που έιχαν μπει στον κλάδο (με Π.Δ.) και του ΣΤΕΜΠ, στο Συμβούλιο Επικρατείας, όταν πέρασε τροπολογία νόμου και κατοχύρωσε αυτά τα 11 τμήματα στον ΠΕ20 σταμάτησαν όλες οι δικαστικές κινήσεις. Η αιτιολογία απο το ΣΤΕ ήταν ότι δεν ήταν αρμόδιο αυτό να κρίνει αν καλώς ή κακώς μπήκαν αυτά τα 11 τμήματα στον ΠΕ20 αλλά το Υπουργείο. Με την ίδια λογική, πιστεύω, ότι το δικαστήριο θα δηλώσει αναρμόδιο για το αν δίκαια απέκτησαν οι απόφοιτοι του ΔΨΤΣ παιδαγωγική επάρκεια. Με βάση αυτό δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να ελπίζετε από τα ασφαλιστικά μέτρα.

είναι διαφορετικό αυτό που λες με το θέμα μας...Δεν γίνεται μια ομάδα Πε19 να έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους υπόλοιπους...Μην το βλέπεις απο εκπαιδευτική σκοπιά, δεν υπάρχει ισότητα στα επαγγελματικά δικαιώματα ,γι αυτό δεν στέκει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.