*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 222827 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #840 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 04:40:34 μμ »
...
Το θέμα-"αδικία"  το έχετε ( Ασ πούμε εσείς )  με το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ! ΟΧΙ ΜΕ ΜΑΣ !
...

Ακριβώς. Ελάτε λοιπόν μαζί μας στο Υπουργείο (αφού άλλο ζητήσατε και άλλο έγινε) να πούμε:
Ή όλος ο κλάδος καθηγητικός, ή κανένας. Και μετά όλοι μαζί για τα δημοτικά. Συμφωνείς;

Αλήθεια το αδικία γιατί το έχεις σε εισαγωγικά. Τελικά είμαστε αδικημένοι ή όχι;

Κοίτα , είναι ΑΠΛΑ τα πράγματα ,

Για εμένα ήταν ΑΔΙΚΙΑ που δεν είχα Παιδαγωγική επάρκεια ( το γιατί  τα έχω αναφέρει εκτενώς σε παλιά μου Posts ), αλλά και εσύ θεωρείς ότι εγώ ΔΕΝ πρέπει να την έχω !

Όταν αποκαταστάθηκε η δικιά μου "αδικία" , η δικιά σου δημιουργήθηκε !

Στο υπουργείο  ΟΧΙ δεν μπορώ να πάω και να απαιτήσω ΟΛΟΣ ο κλάδος να έχει παιδαγωγική επάρκεια , αυτό είναι δυστυχώς ΟΥΤΟΠΙΑ ( πάλι τα έχουμε ξαναπεί για ΟΛΟ τον κλάδο )  !

Και ούτε να πώ ΚΑΝΕΙΣ επάρκεια , γιατί ξέρω ότι κάποιο την δικαιούνται ( σειρές αποφοίτων  ΔΤΨΣ  2003-2007 ) !

ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους έχουμε όλους  χαρούμενους ???

ΠΩΣ ??????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #841 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 04:53:11 μμ »
Κοίτα , είναι ΑΠΛΑ τα πράγματα ,

Για εμένα ήταν ΑΔΙΚΙΑ που δεν είχα Παιδαγωγική επάρκεια ( το γιατί  τα έχω αναφέρει εκτενώς σε παλιά μου Posts ), αλλά και εσύ θεωρείς ότι εγώ ΔΕΝ πρέπει να την έχω !

Όταν αποκαταστάθηκε η δικιά μου "αδικία" , η δικιά σου δημιουργήθηκε !

Στο υπουργείο  ΟΧΙ δεν μπορώ να πάω και να απαιτήσω ΟΛΟΣ ο κλάδος να έχει παιδαγωγική επάρκεια , αυτό είναι δυστυχώς ΟΥΤΟΠΙΑ ( πάλι τα έχουμε ξαναπεί για ΟΛΟ τον κλάδο )  !

Και ούτε να πώ ΚΑΝΕΙΣ επάρκεια , γιατί ξέρω ότι κάποιο την δικαιούνται ( σειρές αποφοίτων  ΔΤΨΣ  2003-2007 ) !

Μονά ζυγά μονόζυγα για τους των Ψηφιακών Συστημάτων. Βρέξει χιονίσει αυτοί είναι καλυμμένοι. Μα πλέον Dimpas παιδαγωγική επάρκεια έχουν και αυτοί με το νέο πρόγραμμα σπουδών. Και αυτοί την δικαιούνται;

ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους έχουμε όλους  χαρούμενους ???

ΠΩΣ ??????

Όλοι καθηγητική επάρκεια. Όλοι μετά για τα δημοτικά. Αν όμως "σφαζόμαστε" στα δικαστήρια, ποιος θα παλέψει για τα δημοτικά; Εσύ Dimpas; Μόνος σου; Με τον σύλλογο αποφοίτων σου;

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #842 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 05:01:54 μμ »
Κοίτα , είναι ΑΠΛΑ τα πράγματα ,

Για εμένα ήταν ΑΔΙΚΙΑ που δεν είχα Παιδαγωγική επάρκεια ( το γιατί  τα έχω αναφέρει εκτενώς σε παλιά μου Posts ), αλλά και εσύ θεωρείς ότι εγώ ΔΕΝ πρέπει να την έχω !

Όταν αποκαταστάθηκε η δικιά μου "αδικία" , η δικιά σου δημιουργήθηκε !

Στο υπουργείο  ΟΧΙ δεν μπορώ να πάω και να απαιτήσω ΟΛΟΣ ο κλάδος να έχει παιδαγωγική επάρκεια , αυτό είναι δυστυχώς ΟΥΤΟΠΙΑ ( πάλι τα έχουμε ξαναπεί για ΟΛΟ τον κλάδο )  !

Και ούτε να πώ ΚΑΝΕΙΣ επάρκεια , γιατί ξέρω ότι κάποιο την δικαιούνται ( σειρές αποφοίτων  ΔΤΨΣ  2003-2007 ) !

Μονά ζυγά μονόζυγα για τους των Ψηφιακών Συστημάτων. Βρέξει χιονίσει αυτοί είναι καλυμμένοι. Μα πλέον Dimpas παιδαγωγική επάρκεια έχουν και αυτοί με το νέο πρόγραμμα σπουδών. Και αυτοί την δικαιούνται;

ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους έχουμε όλους  χαρούμενους ???

ΠΩΣ ??????

Όλοι καθηγητική επάρκεια. Όλοι μετά για τα δημοτικά. Αν όμως "σφαζόμαστε" στα δικαστήρια, ποιος θα παλέψει για τα δημοτικά; Εσύ Dimpas; Μόνος σου; Με τον σύλλογο αποφοίτων σου;

ΔΕΝ είναι σωστό να κάνουμε διάλογο εδώ μέσα οι δυό μας !

Ξαναλέω ΔΕΝ εκπροσωπώ κανένα σύλλογο , το  έχω ξαναπεί αυτό και εγώ προσωπικά έχω και άλλη επαγγελματική διέξοδο , και αυτό το έχω ξαναπεί !

Τώρα αν ο νόμος που βγήκε ΔΕΝ πρέπει να είναι για όλους τους απόφοιτους αλλά μόνο για μερικούς , δεν ξέρω, δεν μπορώ να το κρίνω εγώ αυτό , το δικαστήριο μπορεί !

Ας περιμένουμε τι θα πεί αυτό και να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ οι επιθέσεις σε άτομα-ομάδες ατόμων  που δεν έχετε δει ποτέ !

Αλήθεια ξέρετε τι αλλαγές πρέπει να γίνουν για να πάρουν όλα τα τμήματα παιδαγωγική επάρκεια ???

Αποσυνδεδεμένος pote tha kanei ksasteria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #843 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 05:59:28 μμ »
Παιδιά παρακολουθώ το forum καιρό και πήρα την απόφαση να γραφτώ τελικά γιατί με ενοχλεί να παρακολουθώ να σφαζόμαστε οι του ίδιου κλάδου αντί να είμαστε ομάδα... Κατά την άποψή μου αυτό βολεύει το υπουργείο, του δίνεται η ευκαιρία να μας έχει στο περίμενε και να μας πετάει κάθε τόσο από μια μπανανόφλουδα για να τρέχουμε! Πότε επιτέλους θα βγει ο καθένας από τον μικρόκοσμό του και θα καταλάβεί ότι μόνο όλοι μαζί μπορούμε να βγούμε από το καθεστώς της απαξίωσης;;;;

Καθηγητική ή μη καθηγητική σχολή; Στα δημοτικά με τους ειδικούς ή με δασκάλους με σεμινάριο στις τεχνολογίες;
ΤΕΙ ή ΑΕΙ; ΠΑΤΕ ή ΜΗ ΠΑΤΕΣ;

Για μένα το πόσο γραμμένους μας έχουν διαφαίνεται ακόμα και από το γεγονός ότι η πληροφορική δε μετρά στο μέσο όρο των μαθημάτων στο λύκειο...

Πως γίνεται εν μια νυκτί να ανατρέπονται τα δεδομένα του κλάδου και να λέμε: "Α! εμένα με βολεύει --> Καλά έκανε το υπουργείο!",
"Α! Εμένα όχι --> Τι χάλια διαχείριση!" "Α! Εγώ είμαι από ΤΕΙ δεν με αγγίζει!"

Αν μεθαύριο συνάδελφοι το υπουργείο επαναλαμβάνοντας την πάγια τακτική του πει και πάλι εν μια νυκτί "Α! Δεν μου χρειάζονται άλλοι θα κάνω επιμόρφωση στους μαθηματικούς που και έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ και μπορούν να τα καταφέρουν και μπορώ να τους αξιοποιήσω και στα ολοήμερα γυμνάσια.." τι θα πούμε;

Μήπως τότε ΟΛΟΙ (έστω και για πρώτη φορά) θα καταλάβουμε ότι είμαστε ένας κλάδος και πρέπει να έχουμε κοινά συμφέροντα και κοινή πορεία πλεύσης;;;;

Αλίμονο να γινόμαστε παρατηρητές "μαλλιοτραβηγμάτων" για το ποιος είναι καθηγητής και ποιος δεν είναι...
Ποιος είναι ικανός να το κρίνει αυτό;

Ας συσπειρωθούμε καλύτερα.....



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #844 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 09:56:04 μμ »
Πως γίνεται εν μια νυκτί να ανατρέπονται τα δεδομένα του κλάδου και να λέμε: "Α! εμένα με βολεύει --> Καλά έκανε το υπουργείο!",
"Α! Εμένα όχι --> Τι χάλια διαχείριση!" "Α! Εγώ είμαι από ΤΕΙ δεν με αγγίζει!"
Αν μεθαύριο συνάδελφοι το υπουργείο επαναλαμβάνοντας την πάγια τακτική του πει και πάλι εν μια νυκτί "Α! Δεν μου χρειάζονται άλλοι θα κάνω επιμόρφωση στους μαθηματικούς που και έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ και μπορούν να τα καταφέρουν και μπορώ να τους αξιοποιήσω και στα ολοήμερα γυμνάσια.." τι θα πούμε;
η πληροφορική φίλε μου είναι της πλάκας κλάδος...Αν ήταν σοβαρός δεν θα δουλευαν μαιμου πληροφορικοί στα σχολεία...Αν ήταν σοβαρός κλάδος δεν θα δινόταν μαιμού παιδαγωγικό σε ένα τμήμα...Απλά παλιά οι τρικλοποδιές ήταν από έξω ενώ σήμερα από μέσα...
Ηταν μεγάλη η πίτα της πληροφορικής και στην αρχή την έφαγαν άλλες ειδικότητες...Τώρα που λιγόστεψε το τελευταίο κομματι θα το φαει το Παπει.. Η πληροφορική μπήκε στα σχολεία για να βολευτούν τα συμφέροντα...Αυτή είναι η αλήθεια,επαιξαν κάποιοι με τον κλάδο μας...Γιατί αυτά τα καραγκιοζιλίκια δεν γίνονται στους οικονομολόγους;Σας ρωτάω γιατί;;Γιατί ολα γίνονται στην πληροφορική;Γιατί το υπουργείο... ,αφήστε το δεν θα βρίσω αν και θα έπρεπε μιας και είμαι ανεπαρκής παιδαγωγικά..
ΥΓ1. Μας πήραν στο ψιλό και οι άλλοι κλάδοι, όπου παω με ρωτανε αν είμαι από το τμήμα του Λυκουρέντζου!!!Μόλις τους λέω όχι μου λένε ψάξε να βρέις και εσύ καμμια κόρη στο τμήμα σου...Μέχρι και η υπάλληλοι της δευτεροβάθμιας γελάνε με την κατάσταση...
ΥΓ2 Οσο για τα τεί που λες πράγματι όλοι λένε ότι δεν τους αγγίζει το θέμα....Εγώ θα τους πώ ότι να είναι τυχεροί να προλάβουν και να διοριστούν γιατί όταν ο πίνακας θα ενοποιηθεί τότε θα τους αγγίζει και πάρα πολύ μάλιστα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 10:02:47 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #845 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 10:09:27 μμ »
οσο για τους παιδαγωγούς του εν λόγω τμήματος να ξέρουν ένα πράγμα:τα σοβαρά κράτη όταν φτιάχνουν μια σχολή καθορίζουν από πριν τα δικαιώματα που θα έχει...Στο Ελλαδισταν πρώτα φτιάχνουμε την σχολή,μετά βάζουμε μπροστά τους φοιτητές(κρίμα τα παιδιά ,το άτιμο το υπουργείο δεν τους δίνει δικαιώματα),αρχίζει η πίεση και καταφέρνουμε πολλά(παράνομα,παράλλογα,δίκαια δεν έχει σημασία)...Αν βέβαια εχουμε και κονέ τόσο το καλύτερο...
Αν είχα και εγώ κονέ γιατρός θα γινόμουν και χωρίς κανενα μάθημα ιατρικής..

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #846 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 10:39:40 μμ »
...
Το θέμα-"αδικία"  το έχετε ( Ασ πούμε εσείς )  με το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ! ΟΧΙ ΜΕ ΜΑΣ !
...

Ακριβώς. Ελάτε λοιπόν μαζί μας στο Υπουργείο (αφού άλλο ζητήσατε και άλλο έγινε) να πούμε:
Ή όλος ο κλάδος καθηγητικός, ή κανένας. Και μετά όλοι μαζί για τα δημοτικά. Συμφωνείς;

Αλήθεια το αδικία γιατί το έχεις σε εισαγωγικά. Τελικά είμαστε αδικημένοι ή όχι;

Κοίτα , είναι ΑΠΛΑ τα πράγματα ,

Για εμένα ήταν ΑΔΙΚΙΑ που δεν είχα Παιδαγωγική επάρκεια ( το γιατί  τα έχω αναφέρει εκτενώς σε παλιά μου Posts ), αλλά και εσύ θεωρείς ότι εγώ ΔΕΝ πρέπει να την έχω !

Όταν αποκαταστάθηκε η δικιά μου "αδικία" , η δικιά σου δημιουργήθηκε !

Στο υπουργείο  ΟΧΙ δεν μπορώ να πάω και να απαιτήσω ΟΛΟΣ ο κλάδος να έχει παιδαγωγική επάρκεια , αυτό είναι δυστυχώς ΟΥΤΟΠΙΑ ( πάλι τα έχουμε ξαναπεί για ΟΛΟ τον κλάδο )  !

Και ούτε να πώ ΚΑΝΕΙΣ επάρκεια , γιατί ξέρω ότι κάποιο την δικαιούνται ( σειρές αποφοίτων  ΔΤΨΣ  2003-2007 ) !

ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους έχουμε όλους  χαρούμενους ???

ΠΩΣ ??????
Γιατί όμως να έχετε τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους Πληροφορικούς; Εφόσον τα μαθήματα Πληροφορικής ήταν λιγότερα σε σχέση με όλα τα άλλα τμήματα ΠΕ19-ΠΕ20, δεν θα έπρεπε να έχετε λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους άλλους συν την παιδαγωγική επάρκεια; Εγώ βλέπω ότι θέλετε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #847 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 10:49:40 μμ »

Γιατί όμως να έχετε τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους Πληροφορικούς; Εφόσον τα μαθήματα Πληροφορικής ήταν λιγότερα σε σχέση με όλα τα άλλα τμήματα ΠΕ19-ΠΕ20, δεν θα έπρεπε να έχετε λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους άλλους συν την παιδαγωγική επάρκεια; Εγώ βλέπω ότι θέλετε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.
τα μαθήματα πληροφορικής ξέχασε να τα μετρήσει το παιδαγωγικό ινστιτούτο...Κάθονταν και μέτραγαν τα παιδαγωγικά αντί να γυρίσει να τους πει:το σόι πληροφορικοί είστε εσείς;μηπως είναι καλύτερα να σας βάλουμε στον κλάδο των δασκάλων;;; ευγε παιδαγωγικό ινστιτουτο...Αυτοί δεν ξέρουν και τι θέλουν! θέλετε μαιμού τίτλο πληροφορικής ή μαιμού τίτλο παιδαγωγικού;;;
Ακούω πολλους και λένε:δεν γίνεται όλες οι σχολές πληροφορικής επάρκεια!!!Ειμαστε τεχνική ειδικότητα! Τι λέτε καλέ;Για ένα τμήμα γίνεται;Είναι καλύτερα;Το περιμένατε ποτε σε τεχνική ειδικότητα οτι θα γινόταν 1 τμήμα καθηγητικό; Εγώ σας λέω ότι πιο πιθανό είναι να γίνει σήμερα ένας τεχνικός κλάδος καθηγητικός παρά 1 τμήμα(αυτό θα λέγατε και εσεις περυσι..)!Πιο πιθανό!Αλλά στο Ελλαδισταν συμβαίνει συμβαίνουν το αντίθετο...

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΗ ΚΑΡΠΑΘΟ ΜΕ 1000€!!!ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΑΜΕ ΟΛΑ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 10:59:46 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος pote tha kanei ksasteria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #848 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 11:18:21 μμ »
Στην τελευταία παρατήρηση ειδικά συμφωνώ απόλυτα! Κατάντια (στην οποία εμπλέκομαι φυσικά) είναι για όλους μας μετά από τουλάχιστον 4 έτη σπουδών να σφαζόμαστε για 1000 ευρώ από τα οποία τα 300 τα θέλουμε απαραίτητα για τη στέγασή μας σε όποια περιοχή τύχει!

Και παράλληλα να πρέπει να κάνουμε και όποια αγγαρία υπάρχει καθώς είμαστε για τα σχολεία οι ειδικοί για τις αγγαρίες λόγω σπουδών.. όλα τα ξέρουμε να τα υποστηρίζουμε... καταχώρηση απουσιών, βαθμολογιών κλπ κλπ (επουσιώδη αλλά κερασάκια στην τούρτα)!

Δεν συνεχίζω για να μην ξεφεύγω από το θέμα του topic...

Απλά λυπάμαι που κάποιοι μπορεί όντως να γουστάρουν να είναι δάσκαλοι.. και κάποιοι άλλοι τους πετούν ελαφρά τι καρδία απέξω ανευ σχεδιασμού και προειδοποιήσεως.. Και λυπάμαι ακόμα πιο πολύ που ο πόλεμος φαίνεται ακόμα πιο επίμονος εκ των έσω του κλάδου!!!

Η γνώμη μου είναι ότι κάποιοι προσωρινά χαίρονται στην πλάτη των υπολοίπων και έχουν και το θράσος να εκνευρίζονται που οι θιγόμενοι αντιδρούν και δε σκύβουν το κεφάλι... (πράγμα αντιφατικό με τις θεωρίες μάθησης & τις παιδαγωγικές αρχές που κατοχυρωμένα πλέον κατέχουν)

Έλεος Ελλαδάρα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2009, 12:42:31 μμ από pote tha kanei ksasteria »

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #849 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 11:36:03 μμ »
Στην τελευταία παρατήρηση ειδικά συμφωνώ απόλυτα! Κατάντια (στην οποία εμπλέκομαι φυσικά) είναι για όλους μας μετά από τουλάχιστον 4 έτη σπουδών να σφαζόμαστε για 1000 ευρώ από τα οποία τα 300 τα θέλουμε απαραίτητα για τη στέγασή μας σε όποια περιοχή τύχει!


Α Δρόμος (Καθηγητής): Έχεις δουλειά βρέξει-χιονίσει. Μπορείς να προγραμματίσεις την ζωή σου. Γενικά αυτά τα 1000Ε και ο τρόπος που βγαίνουν είναι το εισιτήριο στην απλή και όμορφη ζωή.

Β Σε εταιρία: Η άλλη μεριά είναι να δουλεύεις 12-14 ώρες, να κακο-πληρώνεσαι και να τρέμεις κάθε μέρα αν θα σε σουτάρουν ή αν κλείσει η εταιρία. Άγχος τρελό - προσωπική ζωή 0 . Προσωπικά δούλεψα σε μεγάλη εταιρία  η οποία και έκλεισε.

Μάλλον το Α είναι καλύτερο.
 
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #850 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 11:55:32 μμ »
Στην τελευταία παρατήρηση ειδικά συμφωνώ απόλυτα! Κατάντια (στην οποία εμπλέκομαι φυσικά) είναι για όλους μας μετά από τουλάχιστον 4 έτη σπουδών να σφαζόμαστε για 1000 ευρώ από τα οποία τα 300 τα θέλουμε απαραίτητα για τη στέγασή μας σε όποια περιοχή τύχει!


Α Δρόμος (Καθηγητής): Έχεις δουλειά βρέξει-χιονίσει. Μπορείς να προγραμματίσεις την ζωή σου. Γενικά αυτά τα 1000Ε και ο τρόπος που βγαίνουν είναι το εισιτήριο στην απλή και όμορφη ζωή.

Β Σε εταιρία: Η άλλη μεριά είναι να δουλεύεις 12-14 ώρες, να κακο-πληρώνεσαι και να τρέμεις κάθε μέρα αν θα σε σουτάρουν ή αν κλείσει η εταιρία. Άγχος τρελό - προσωπική ζωή 0 . Προσωπικά δούλεψα σε μεγάλη εταιρία  η οποία και έκλεισε.

Μάλλον το Α είναι καλύτερο.
 

Ενδιαφέρουσα κατηγοριοποίηση mpi. Ωστόσο θέλω να επισημάνω και έναν άλλο "δρόμο" σύμφωνα με αυτό που είπε ο pote tha kanei ksasteria


Έλεος Ελλαδάρα ...


Επιλογή Γ: Φεύγεις για το εξωτερικό. Υπό συνθήκες, μπορείς να απολαμβάνεις έναν ικανοποιητικό μισθό και μια αξιοπρεπή συμπεριφορά σε μια χώρα με υποδομές. Εδώ βέβαια ισχύει το ρητό "ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα", διότι για να τα καταφέρεις πρέπει να έχεις όντως ικανότητες, να έχεις τις κατάλληλες προσωπικές περιστάσεις και (κυρίως) να είσαι αποφασισμένος.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #851 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 12:19:56 πμ »
εάν σήμερα ένας εκπαιδευτικός έπαιρνε τον μισθό ενος ιδιωτικού υπαλλήλου  και δούλευε και καλοκαίρι τότε να βλεπα πόσοι θα ασχολιόταν με τον κλάδο.Τότε να βλέπα ζήλο για πτυχία και μαιμού παιδαγωγικές επάρκειες ...Τότε μόνο θα ξεσκαρτάριζε το πράγμα, από αυτούς που θέλουν να βολευτούνε και από αυτούς που πραγματικά αγαπάνε την εκπαίδευση...Κόψε διαμαντοπούλου τις αποσπάσεις,δώσε βασικό μισθό 900€ και τότε θα κοιμάσαι ήσυχη...Ουτε πιέσεις από κανέναν ούτε κοινωνική κατακραυγή από την υπόλοιπη κοινωνία...Καλώς ή κακώς το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι από τα πιο καλοπληρωμένα σε σχέση με τις ώρες εργασίας...Με αποτέλεσμα να πέσουν όλοι επάνω χρησιμοποιώντας θεμιτά και αθέμιτα μέσα...
Ξεχνάτε πολλοι το ηθικό του πράγματος...Το εάν το παπει ακολούθησε νόμμιμες διαδικασίες δεν έχει σχέση...Αυτό που έκανε δεν ήταν ηθικό...Οπως δεν ήταν ηθικό και οι offshore εταιρίες του Βουλγαράκη που είπε στην βουλή ότι χρησιμοποίησε νόμμιμα παράθυρα...Τότε όλοι τον κατηγορούσαμε αλλα όταν κάνουμε εμείς την νόμμιμη παρανομία τότε κάνουμε την πάπια...
Η εκπαίδευση δεν έχει αναγκη από καλύτερους μορφωτικά εκπαιδευτικούς,δεν είναι αυτό το πρόβλημα της...Εχει ανάγκη από καλυτερους ανθρώπους με ήθος και αξίες...Αυτές μας λείπουν γιατί τις έχουμε θυσιάσει για 1000€ στην κάρπαθο!αυτός είναι και ο λόγος που κάθε χρόνο το μορφωτικό επίπεδο των μαθητών πέφτει...Τι περιμένετε δηλαδή;Είναι τυχαίο ότι εμείς πήραμε καλύτερη μόρφωση από τον δάσκαλο μας παρόλο που είχε 1 πτυχιο και εμείς με τα παραπάνω προσόντα δεν μπορούμε να δώσουμε στους μαθητές ούτε τα μισά;;;Μήπως έχουμε προσόντα-τίτλους και όχι ουσίας;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2009, 12:41:01 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #852 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 01:26:21 πμ »
Η εκπαίδευση δεν έχει αναγκη από καλύτερους μορφωτικά εκπαιδευτικούς,

Διαφωνώ. Γιατί το μάθημα δεν πρέπει να γίνεται "στο περίπου".

Είναι τυχαίο ότι εμείς πήραμε καλύτερη μόρφωση από τον δάσκαλο μας παρόλο που είχε 1 πτυχιο και εμείς με τα παραπάνω προσόντα δεν μπορούμε να δώσουμε στους μαθητές ούτε τα μισά;;;Μήπως έχουμε προσόντα-τίτλους και όχι ουσίας;;;

Όταν ζητάς να κάνει μάθημα ένας πάμπτωχος Ωρομίσθιος μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

Γενικά αν έχεις λίγο φιλότιμο θα κάνεις μάθημα. Άν βαριέσαι να κάνεις ένα γενικό σχεδιασμό στόχων και να φτιάξεις μερικά σχέδια μαθήματος δεν κάνεις καλά την δουλειά σου.
Τί χειρότερο από το να σε βρει ένας μαθητής μετά από χρόνια και να σε προσβάλει ?

Όταν θα μπούμε φέτος στην τάξη ,έχοντας ημερομηνία λήξης τι μάθημα να κάνουμε?
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #853 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 08:54:33 πμ »
καλημέρα
.... σήμερα είναι μια υπέροχη μέρα... προσωπικά πήγα και κατέθεσα τα 50 ευρώ στο λογαριασμό του δικηγόρου και αισθάνομαι περίφημα που παίρνω μέρος και εγώ σε αυτή τη συλλογική προσπάθεια του δικαστικού αγώνα!!! προτρέπω και τους υπόλοιπους συναδέλφου να ρυθμίσουν την ατομική τους οφειλή και όλοι μαζί συνασπισμένοι να συνεχίσουμε με κάθε τρόπο διατηρώντας ακλόνητη την πεποίθηση μας στο δίκαιο του αιτήματος μας και στην πιθανή δικαίωση μας..... ας γίνουμε εμείς οι πρώτοι που θα ανοίξουν το δρόμο της αλλαγήw!!! ΠΑΜΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2009, 09:28:44 πμ από anesto »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.