*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 221593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1064 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 02:30:16 μμ »
Η οποία να φανταστώ ούτε καν τη βάση δεν έπιασε στον ΑΣΕΠ? Δηλαδή πρακτικά άσχετη  με το αντικείμενο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1065 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 11:08:22 πμ »
Παιδάκια τί έγινε? Εγκαταλείψαμε τις προσπάθειες?
Από του χρόνου δηλ. να  παραιτηθούμε απο όλο τον αγώνα να μπούμε σε τάξη?
Πως θα γίνει να αναγνωριστεί και στις υπόλοιπες σχολές πληροφορικής η επάρκεια?
Δεν καταλαβαίνετε ότι η όλη διαδικασία μας πετάει εξω από την εκπαίδευση και μας καταπατάει
ότι με πολύ κόπο αποκτήσαμε ? Ωρομισθίες, δυσπρόσιτα και το τρέξιμο του Βέγγου από το πρωί ως το βράδυ
για να χουμε να ζησουμε!
Θα παλέψουμε?
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος ramirezi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1066 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 11:29:00 πμ »
Όπως φαίνεται αρχισαν να παιρνουν ωρομισθίους και η συζήτηση μεταφέρθηκε σε άλλα θέματα...
Κάποια ενημέρωση θα υπάρξει από τους συντονιστές ή από το δικηγόρο τελικά για να μάθουμε κάποιο νέο; ???

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1067 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 05:53:12 μμ »
Το μεσημέρι ένας με όνομα deebak7 κοίταζε το θέμα. Το θυμόμουν αυτό το "όνομα" από το καλοκαίρι. Και πρέπει να έπεσα "διάνα". Πρόεδρε αυτός είσαι; Γιατί αν είσαι αυτός, τι δουλειά είχες να ζητάς να σου στείλουν με mail την εγκύκλιο στο θέμα "Προκήρυξη για ΠΜΣ στις Επιστήμες Αγωγής"; http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1274.msg19805#msg19805

Υ.Γ.1 "Η σιωπή απέναντι στο κακό είναι η ίδια κακή: Ο Θεός δεν θα μας θεωρήσει αθώους. Να μη μιλάει κάποιος είναι σαν να μιλάει. Να μην ενεργεί είναι σαν να ενεργεί."
Υ.Γ.2 Καλώς ήλθατε στον διαδικτυακό τόπο του Συλλόγου Αποφοίτων Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς (Συ.Α.Ψ.Σ.) Καλώς σας βρήκαμε.
Υ.Γ.3 "Κλειδωμένο" το forum της ιστοσελιδας σας http://www.syaps.gr/forum/ Γιατί;  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2009, 05:59:40 μμ από Don Quixote »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1068 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 06:02:14 μμ »
Το μεσημέρι ένας με όνομα deebak7 κοίταζε το θέμα. Το θυμόμουν αυτό το "όνομα" από το καλοκαίρι. Και πρέπει να έπεσα "διάνα". Πρόεδρε αυτός είσαι; Γιατί αν είσαι αυτός, τι δουλειά είχες να ζητάς να σου στείλουν με mail την εγκύκλιο στο θέμα "Προκήρυξη για ΠΜΣ στις Επιστήμες Αγωγής"; http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1274.msg19805#msg19805

Υ.Γ.1 "Η σιωπή απέναντι στο κακό είναι η ίδια κακή: Ο Θεός δεν θα μας θεωρήσει αθώους. Να μη μιλάει κάποιος είναι σαν να μιλάει. Να μην ενεργεί είναι σαν να ενεργεί."
Υ.Γ.2 Καλώς ήλθατε στον διαδικτυακό τόπο του Συλλόγου Αποφοίτων Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς (Συ.Α.Ψ.Σ.) Καλώς σας βρήκαμε.
Υ.Γ.3 "Κλειδωμένο" το forum της ιστοσελιδας σας; Γιατί;  

Πρώτα απ'όλα δεν φταίνε του ΔΤΨΣ. Δεύτερον θα ξανακλειδωθεί έτσι όπως το πας. Τρίτον ας δούμε το νομοσχέδιο την παρασκευή γιατί όλα είναι ανοικτα.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1069 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 06:10:35 μμ »
Πρώτα απ'όλα δεν φταίνε του ΔΤΨΣ.

Εδώ διαφωνούμε. Γιατί δεν φταίνε; Είχαν τη δύναμη να ζητήσουν κάτι για όλο το κλάδο. Άνοιγμα των δημοτικών, μετάταξη των μη πληροφορικών στους κλάδους τους, αύξηση των ωρών στη δευτεροβάθμια.
Και τι διάλεξαν; Να πάρει καθηγητική επάρκεια μόνο το τμήμα τους. Ε για μένα, φταίνε λίγο.

Τρίτον ας δούμε το νομοσχέδιο την παρασκευή γιατί όλα είναι ανοικτα.

Ότι και να δούμε, το "έγκλημα" έχει γίνει. Δεν σε καταλαβαίνω τι θα δούμε την Παρασκευή. Η τροπολογία δεν έχει ψηφιστεί; Ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1070 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 06:47:32 μμ »
Εδώ διαφωνούμε. Γιατί δεν φταίνε; Είχαν τη δύναμη να ζητήσουν κάτι για όλο το κλάδο. Άνοιγμα των δημοτικών, μετάταξη των μη πληροφορικών στους κλάδους τους, αύξηση των ωρών στη δευτεροβάθμια.
Και τι διάλεξαν; Να πάρει καθηγητική επάρκεια μόνο το τμήμα τους. Ε για μένα, φταίνε λίγο.
Το διεκδίκησαν τουλάχιστον για το τμήμα τους. Φταίνε αυτοί που δέχτηκαν και αυτοί που ανέκτηκαν αυτήν την κατάσταση.    

Ότι και να δούμε, το "έγκλημα" έχει γίνει. Δεν σε καταλαβαίνω τι θα δούμε την Παρασκευή. Η τροπολογία δεν έχει ψηφιστεί; Ή κάνω λάθος;
Κοίτα να δεις. Σήμερα που πήγα να δηλώσω σχολεία το ξέραν όλοι το θέμα. Η οργή φουντώνει.

Το μέγα έγκλημα είναι ότι οι σχολές πληροφορικής δεν έχουν κοινό πρόγραμμα. Οποιαδήποτε Σχολή μπορεί να μπει στο ΠΕ19 αρκεί να έχει κάποια μαθήματα Πληροφορικης.  Επίσης όπως παρατηρώ ο μοναδικός κλάδος που θίχτηκε απο τα ΑΤΕΙ είναι ο ΠΕ19. Σκέψου τώρα να μπουν στο τσουβάλι και οι Απόφοιτοι Κολεγίων και ταυτόχρονα να παράγουν 60 σχολές πτυχιούχους Πληροφορικής. Μιλάμε για βιομηχανία ανέργων.  

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2009, 07:09:21 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1071 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:01:25 μμ »
πολλοί είναι οι απόφοιτοι του εν λόγω τμήματος που προσπαθούσαν να πάρουν παιδαγωγικό με άλλους τρόπους....Ηταν που το γνώριζαν όταν μπήκαν...Το ξέραν ότι είναι παιδαγωγοί γι αυτό μάθαιναν γλώσσες για να μπουν ασπαίτε...Παιδαγωγοί και ψευτιά δεν πάει...Τώρα το ποιος φταιει περισσότερο δεν έχει σημασία...Οταν έχουμε δοσοληψίες συμμετέχουν πάντα 2...
Η Κυρία Διαμαντοπούλου καλά μας τα λέει για το αντικείμενο...Οτι δεν έχει σημασία το πτυχίο κια τι βαθμό έχεις αλλα το τι θα γράψεις...Τα ίδια θέλω να πει και για τους παιδαγωγούς...Οτι δεν έχει σημασία αν έχεις ένα πιστοποιητικό αλλα σημασία έχει να γράψεις παιδαγωγικά...Εκεί θα πάει η δουλειά και θα το δείτε...Οι παιδαγωγοί με το πιστοποιητικό ας έρθουν ασεπ να γράψουν παιδαγωγικά 100%  αφού έμαθαν τόσα πολλα...Με αυτά που μας λένε δεν θα πρέπει να φοβούνται.Ή θα πρέπει;;;
Οπως στο γνωστικο δεν έχει σημασια αν τελείωσες υψηλόβαθμη σχολή ή όχι ετσι πρέπει να γίνει και στα παιδαγωγικά...Εγώ που έχω προυπηρεσια θα γράψω καλά στην διδακτική,εσύ που εχεις πιστοποιητικό θα γραψεις καλά παιδαγωγικά και στο αντικείμενο ας γράψουμε ο καθένας αυτά που μας έμαθαν και μαθαμε στην σχολή μας(είτε εχει υψηλή βάση,είτε χαμηλή,είτε αει,είτε τει,είτε έχει πολλα μαθηματα αντικείμένου είτε όχι.).Ετσι δεν είναι τα πράγματα για να είμαστε δίκαιοι;;;
Εγώ τα τρία χρόνια ολοήμερο και την υψηλόβαθμη σχολή την χαρίζω για να γράψουμε ασεπ,οι παιδαγωγοι το πιστοποιητικό και την 1 χρονιά μόρια την χαρίζουν;;;Εγώ χανω περισσότερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2009, 08:15:25 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1072 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:05:21 μμ »
πολλοί είναι οι απόφοιτοι του εν λόγω τμήματος που προσπαθούσαν να πάρουν παιδαγωγικό με άλλους τρόπους....Ηταν που το γνώριζαν όταν μπήκαν...Το ξέραν ότι είναι παιδαγωγοί γι αυτό μάθαιναν γλώσσες για να μπουν ασπαίτε...Παιδαγωγοί και ψευτιά δεν πάει...Τώρα το ποιος φταιει περισσότερο δεν έχει σημασία...Οταν έχουμε δοσοληψίες συμμετέχουν πάντα 2...

Το μέγα έγκλημα  είναι ότι οι σχολές πληροφορικής δεν έχουν κοινό πρόγραμμα. Οποιαδήποτε Σχολή μπορεί να μπει στο ΠΕ19 αρκεί να έχει κάποια μαθήματα Πληροφορικης.  Επίσης όπως παρατηρώ ο μοναδικός κλάδος που θίχτηκε απο τα ΑΤΕΙ είναι ο ΠΕ19. Σκέψου τώρα να μπουν στο τσουβάλι και οι Απόφοιτοι Κολεγίων και ταυτόχρονα να παράγουν 60 σχολές πτυχιούχους Πληροφορικής. Μιλάμε για βιομηχανία ανέργων.

είτε εχει υψηλή βάση,είτε χαμηλή,είτε αει,είτε τει,είτε έχει πολλα μαθηματα αντικείμένου είτε όχι

1) Δεν έχουμε κοινούς πίνακες με τους ΠΕ20
2) Αδικούνται με την δυσκολία των θεμάτων οι ΠΕ20. Εγώ έχω Θεωρία Υπολογισμού, Μεταφραστές και ο ΠΕ 20 Multimedia, HTML.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2009, 08:18:41 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1073 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:24:40 μμ »
αν δεν είμαστε κοινοί με τους ΠΕ20 τότε να ισχύσει και στα ολόμερα το 60-40. & τα θέματα να είναι διαφορετικά απο τους αντίστοιχους καθηγητές κάθε βαθμίδας.Οσον αφορά το πιστοποιητικό συμφωνείτε;Τι δίνουμε παιδαγωγικα στον ασεπ;Για να γράφει αυτός που εχει πιστοποιητικό 50 και εγώ που δεν έχω 70;
& όπως εμένα μου έλεγαν κάποιοι παιδαγωγοί ότι με εκμεταλευτηκε το υπουργείο και με έβαλε στην τάξη αν και παιδαγωγικά ανεπαρκής και ότι τώρα μπορέι να με πετάξει έξω έτσι και εγώ θέλω στους παιδαγωγούς να μην μετράει το πιστοποιητικό τους...Να του πω και εγώ ότι τους εκμεταλευτηκε το σύστημα και το εμπόριο της ασπαίτε και των μεταπτυχιακών...Ετσι δεν είναι;ίσοι δεν είμαστε;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2009, 08:38:34 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1074 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:32:09 μμ »
Τι δίνουμε παιδαγωγικα στον ασεπ;Για να γράφει αυτός που εχει πιστοποιητικό 50 και εγώ που δεν έχω 70;
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1075 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:36:39 μμ »
αν δεν είμαστε κοινοί με τους ΠΕ20 τότε να ισχύσει και στα ολόμερα το 60-40. & τα θέματα να είναι διαφορετικά απο τους αντίστοιχους καθηγητές
Μα τώρα το βλέπεις εσύ σωστό αυτό?

κάθε βαθμίδας.Οσον αφορά το πιστοποιητικό συμφωνείτε;Τι δίνουμε παιδαγωγικα στον ασεπ;Για να γράφει αυτός που εχει πιστοποιητικό 50 και εγώ που δεν έχω 70;
Ο Ασεπ είναι μηχανισμός απόρριψης imo.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1076 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:40:48 μμ »
Ο Ασεπ είναι μηχανισμός απόρριψης imo.
Ενώ ο παιδαγωγός με 1 μόριο να περνάει συνάδελφο χωρίς παιδαγωγικό αλλα με 30 μόρια είναι το σωστό....Δεν πάει όπως μας συμφέρει...Αλλά ξέχασα, στην ασπαίτε μαθαίνεις περισσότερα απο ότι στην τάξη 7 χρόνια! Πόσα χρόνια προυπηρεσία χρειάζεται κάποιος για να γίνει παιδαγωγός;;;Πόσα;Αλλα ξέχασα παιδαγωγός είναι αυτός που παίρνει το χαρτι στην Αγγλία με 20000€! Λυπάμαι που δεν κοιτάτε την ουσία αλλά τον τύπο...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2009, 08:43:50 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1077 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:46:36 μμ »

Ενώ ο παιδαγωγός με 1 μόριο να περνάει συνάδελφο χωρίς παιδαγωγικό αλλα με 30 μόρια είναι το σωστό....Δεν πάει όπως μας συμφέρει...Αλλά ξέχασα, στην ασπαίτε μαθαίνεις περισσότερα απο ότι στην τάξη 7 χρόνια! Πόσα χρόνια προυπηρεσία χρειάζεται κάποιος για να γίνει παιδαγωγός;;;Πόσα;Αλλα ξέχασα παιδαγωγός είναι αυτός που παίρνει το χαρτι στην Αγγλία με 20000€! Λυπάμαι που δεν κοιτάτε την ουσία αλλά τον τύπο...

Η ουσία είναι ότι φτιάξανε μια βιομηχανία από ανέργους με σκοπό να ωφεληθούν τα φροντιστήρια Ασεπ και τα "τοπικά συμφέροντα".
Κουτάκι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.