*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 132004 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #602 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 08:00:44 μμ »
Εγώ μετράω τις βδομάδες να έρθουν τα Χριστούγεννα! Μετράω την κάθε βδομάδα που περνάει! Κρίμα γιατί ξεκίνησα με πολύ καλές προθέσεις τη φετινή σχολική χρονιά όπως και πάντα! Υπάρχουν κα κάποιοι καλοί μαθητές! Παίρνω ελπίδα από εκεί! Είχε δίκιο η μητέρα μου πο μου έλεγε να μη δηλώσω τη συγκεκριμένη πόλη όπου δουλεύω! Anyway, Καλό Σαββατοκύριακο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:09 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #603 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 09:51:25 μμ »
@serton δεν κάνω προβολές. Τα δικά μου μαθητικά χρόνια θυμάμαι. Τη δυσκολία επικοινωνίας με τα άλλα παιδθα, την κοροϊδία. Θυμάμαι έκτη  δημοτικού να μου λέει μια συμμαθήτρια γιατί με πάνε σε παιδικά θέατρα, αυτή πήγαινε σε επιθεωρήσεις. Τύπου Σεφερλή δηλαδή. Ωραία κοινωνικοποιηση. Ποιοτικές συναναστροφές για να ανεβάσεις το επίπεδο σου. Ενώ στο λύκειο που κυνηγούσαμε οι δυο κολλητές έναν πολύ καλλιεργημένο συμμαθητή μας και κοιτούσαμε ποια θα του φανεί πιο διαβασμένη (όχι στα σχολικα), ξενερα και φλωριά. Είχαμε και σχολικό συγκρότημα τότε. Ψωνάρες. Προφανώς έπρεπε να έχουμε ενταχθεί στη συμμορία τξς γειτονιάς για να μην είμαστε σνομπ με τους γύρω μας, αντί να ασχολούμαστε με τα ενδιαφεροντά μας.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #604 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 10:03:26 μμ »
@serton δεν κάνω προβολές. Τα δικά μου μαθητικά χρόνια θυμάμαι. Τη δυσκολία επικοινωνίας με τα άλλα παιδθα, την κοροϊδία. Θυμάμαι έκτη  δημοτικού να μου λέει μια συμμαθήτρια γιατί με πάνε σε παιδικά θέατρα, αυτή πήγαινε σε επιθεωρήσεις. Τύπου Σεφερλή δηλαδή. Ωραία κοινωνικοποιηση. Ποιοτικές συναναστροφές για να ανεβάσεις το επίπεδο σου. Ενώ στο λύκειο που κυνηγούσαμε οι δυο κολλητές έναν πολύ καλλιεργημένο συμμαθητή μας και κοιτούσαμε ποια θα του φανεί πιο διαβασμένη (όχι στα σχολικα), ξενερα και φλωριά. Είχαμε και σχολικό συγκρότημα τότε. Ψωνάρες. Προφανώς έπρεπε να έχουμε ενταχθεί στη συμμορία τξς γειτονιάς για να μην είμαστε σνομπ με τους γύρω μας, αντί να ασχολούμαστε με τα ενδιαφεροντά μας.

Ξερεις, δεν υπαρχουν δυο ακρα μονο!
Υπαρχουν και πραγματα στο ενδιαμεσο!

Οι επιθεωρησεις ειναι ωραιο πραγμα! Ανθρωποι που βλεπουν Σεφερλη δεν ειναι για τον Καιαδα! Μπορει να ειναι αξιολογοτατοι ανθρωποι και πολυ πετυχημενοι!

Δειχνεις ενας ελιτισμο, τον οποιο προσπαθεις μεν να καλυψεις, αλλα δεν τα καταφερνεις!

Ωραια η «υψηλη κουλτουρα» σου, αλλα οσοι δεν τη συμμεριζονται ουτε σε συμμοριρες ανηκουν ουτε τιποτα! Μια χαρα ανθρωποι ειναι και υπεροχοι στην παρεα! Στην τελικη, ο εξυπνος ανθρωπος ειναι αυτος που καταφερνει και προσαρμοζεται σε καθε κατασταση και περναει καλα! Αν θεωρει οτι μονο λιγοι, ελαχιστοι, ειναι του επιπεδου του, ειναι δυστυχισμενος και ας μην το παραδεχεται!
 
Το ξαναλεω…. Κοιτα πως θα ηθελες να ειναι το παιδι σου στις συναναστροφες του κι στην κοινωνικοτητα του ως εφηβος και ως ενηλικας μετα! Οι επιλογες οι δικες σου δεν παει να πει οτι ειναι και επιλογες του παιδιου σου, το οποιο δεν θα καταστραφει αν παιξει με ενα παιδι που οι γονεις του ακουνε σκυλαδικα ή δεν διαβαζουν ποιηση ή νλεπουν Σεφερλη ή κερνανε γλυκα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #605 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 01:26:33 πμ »
Εσπερος εγώ σου λέω ότι το παιδί σου σε λίγα χρόνια όντως θα γίνει μεγάλο και τρανό. Με πολλές σπουδές, τρόπους, καλλιεργημένο σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ και όλα αυτά θα τα έχεις καταφέρει με σχετική άνεση γιατί θα το έχεις  στην ουσία "κλεισμένο" σε μια γυάλα!!!
Ευτυχισμένο θα είναι;;;;;

Το παιδί σου θα την "πατήσει" και θα υποφέρει. Και όχι στην καινούρια του δουλειά, που όπως λες, εκεί θα είναι όλοι του επιπέδου του και της κουλτούρας του, "θα την πατήσει" στο δρόμο από το σπίτι -στη δουλειά, στο πεζοδρόμιο, στην παραλία, στο λεωφορείο  ....... που θα πρέπει να κυκλοφορήσει μόνο του, να προστατευτεί από έναν κλέφτη, από έναν αγενή άνθρωπο, από τον οποιοδήποτε διεστραμμένο  που στοχεύει σε άλλα πράγματα  απο...από...από......και δεν θα είναι σε θέση να τους αντιμετωπίσει όλους αυτούς κάθε φορά, και ούτε εσύ γίνεται να είσαι ΠΑΝΤΑ εκεί για συμβουλές και υποδείξεις ! Σπάσε την γυάλα όσο είναι νωρίς ! Όταν θα μπει στην εφηβεία τι θα κάνεις;;;



Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:09 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #606 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 09:05:30 πμ »
Δεν θέλω να μεγαλώσει σε γυαλα. Κατ αρχας ζούμε στην επαρχία επομένως έχει μια εικόνα της ζωής πολύ διαφορετική από την κανονική. Τα σχολεία είναι πολυσυλλεκτικά γιατί έρχονται παιδιά όλων των περιοχών, άρα έχει μέσα στο τμήμα από παιδιά που ζουν με αστικό τρόπο ζωής μέχρι παιδιά που μένουν σ ένα χωριό με λίγες δεκάδες κατοίκους μ.ο. ηλικίας άνω των 60. Είμαστε ξένοι στο μέρος άρα θα αντιληφθεί και τις διακρίσεις μεταξύ ντόπιων και ξένων, το επώνυμο του ήδη φαίνεται ότι είναι από τελείως άλλο μέρος της Ελλάδας και φυσικά δεν έχει την περιουσία των συμμαθητών του, δεν μπορούμε να συμβαδίζουμε με το δικο τους κόστος ζωής. Όχι απλα λοιπόν δεν είναι στη γυαλα. Είναι και σε μη προνομιούχα θέση.

Θα εξηγήσω για τελευταία φορά αυτό που θέλω να πω γιατί δεν το καταλαβαίνετε. Δεν με ενδιαφέρουν οι κακές επιρροές όπως φαντάζεστε. Εξηγω απλα ότι το σχολείο παρέχει στα παιδιά μια εικόνα της κοινωνίας διαστρεβλωμένη γιατί βλέπει πράγματα που ένας ενήλικας δεν θα συναντήσει ποτέ στην αληθινή ζωή. Αυτά που βλέπουμε εμείς στα σχολεία δεν τα βλέπουν οι άλλοι άνθρωποι που κάνουν άλλες δουλειές. Κι όμως τα παιδιά τους είναι υποχρεωμένα να τα βλέπουν στα σχολεία τους.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #607 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 09:57:11 πμ »


Θα εξηγήσω για τελευταία φορά αυτό που θέλω να πω γιατί δεν το καταλαβαίνετε. Δεν με ενδιαφέρουν οι κακές επιρροές όπως φαντάζεστε. Εξηγω απλα ότι το σχολείο παρέχει στα παιδιά μια εικόνα της κοινωνίας διαστρεβλωμένη γιατί βλέπει πράγματα που ένας ενήλικας δεν θα συναντήσει ποτέ στην αληθινή ζωή. Αυτά που βλέπουμε εμείς στα σχολεία δεν τα βλέπουν οι άλλοι άνθρωποι που κάνουν άλλες δουλειές. Κι όμως τα παιδιά τους είναι υποχρεωμένα να τα βλέπουν στα σχολεία τους.

Αυτο προσπαθουμε να σου πουμε και δεν καταλαβαινεις ή δεν θες να το καταλαβεις.

Το σχολειο ειναι μικρογραφια της κοινωνιας, της γειτονιας στην οποια βρισκεται. Καμια διαστρεβλβμενη εικονα δεν ειναι. Εαν ζεις σε μια γειτονια με πολυ υψηλη παρααβατικοτητα, υψηλη θα ειναι και στο σχολειο. Αν ζεις σε μια γειτονια με σνομπ πλουσιους που θεωρουν οτι ειναι κατι πολυ σημαντικο, σνομπ θα ειναι και στο σχολειο. Εαν ζεις σε μια γειτονια οπου ολοι διαβαζουν ποιηση και ακουν κλασικη μουσικη, ετσι θα ειναι και στο σχολειο. Εαν ζεις σε μια γειτονια που υπαρχει ποικιλια ανθρωπων, ετσι θα ειναι και στο σχολειο!

Εαν δεν γουσταρεις για τον οποιονδηποτε λογο το μαθητικο πληθυσμο με τον οποιο συναναστρεφεται το παιδι σου, βρισκεις μια περιοχη ή ενα ιδιωτικο στα γουστα σου, και ή μετακομιζεις ή στελνεις το παιδι σου στο ιδιωτικο (αν μπορεις).

Υ.Γ. Μεγαλωσα και συνεχιζω να μενω σχεδον στην πινέζα του χαρτη. Μικρη πολη, σχολειο με τεραστια ποικιλια μαθητων, οικογενειες με ακομα μεγαλυτερη ποικιλομορφια. Να φανταστεις ημουν η μονη, σε ολα τα μαθητικα μου χρονια, που ειχα και τους δυο γονεις μου αποφοιτους πανεπιστημιου. Ακουσα και σκυλαδικα, επαιξα και μπαλα, εκανα παρεα με παιδια που οι γονεις τους δεν ηξεραν τι ειναι το βιβλιο, βγηκα εξω και ξενυχτισα, καπνισα, ηπια, σουρωσα, εφαγα γλυκα και γαριδακια, επεσα και χτυπησα (εσπασα χερια, ποδι, κεφαλι…), μαλωσα με φιλους, εγραψα πανω στο θρανιο μου και στην καρεκλα μου, εφαγα πιάτσα μεσα στην ταξη μου, τρυπησα 4 φορες τα αυτια μου, φορεσα σκισμενο τζιν και αρβυλες (οταν δεν ηταν ακομα πολυ μοδα) και τοσα αλλα. Και εγω και ολοι οι συμμαθητες μου. Επειδη ειμαστε μικρη κοινωνια και εχουμε ολοι επαφες μεταξυ μας ακομα, κανενας δεν ειναι εγκληματιας, ολοι δουλευουν, οι περισσοτεροι εχουν καλες οικογενειες (και ας βλεπουν και Σεφερλη), πολλοι σπουδασαν
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #608 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 10:04:23 πμ »
Δεν είμαι υπέρ του ιδιωτικού και δεν θεωρώ ότι εκεί θα συναντήσει πιο ποιοτικό κόσμο.

Ας το πω αλλιώς. Ένας άνθρωπος με σοβαρές σπουδές, ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και μια διυλεια στο αντικείμενο του σε μια εταιρεία ή φορέα του δημοσίου (δλδ ο μέσος άνθρωπος σήμερα) στην ενήλικη ζωή του θα έχει επαφή με αυτούς τους ανθρώπους της δουλειάς του που θα έχουν παρόμοια πορεία ζωής. Δεν θα ξανασυναντήσει το παιδάκι από το χωριό που δεν έχει πάει ούτε φροντιστήριο αγγλικών, όπως μου έχει τύχει ΚΑΙ αυτό να δω σε μαθητή μου. Δεν θα συναντήσει το παιδί που το πήρε ο πατέρας από την ναρκομανή εκδιδόμενη μάνα, όπως επίσης μου έχει τύχει. Ούτε θα δει πολύτεκνες οικογένειες σε ακραία φτώχεια όπως θυμάμαι στη γειτονιά μου στα παιδικά μου χρόνια, Αυτά μόνο στο σχολείο τα βλέπεις, μετά δεν διασταυρώνεσαι ξανά.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #609 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 10:12:51 πμ »
Δεν είμαι υπέρ του ιδιωτικού και δεν θεωρώ ότι εκεί θα συναντήσει πιο ποιοτικό κόσμο.

Ας το πω αλλιώς. Ένας άνθρωπος με σοβαρές σπουδές, ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και μια διυλεια στο αντικείμενο του σε μια εταιρεία ή φορέα του δημοσίου (δλδ ο μέσος άνθρωπος σήμερα) στην ενήλικη ζωή του θα έχει επαφή με αυτούς τους ανθρώπους της δουλειάς του που θα έχουν παρόμοια πορεία ζωής. Δεν θα ξανασυναντήσει το παιδάκι από το χωριό που δεν έχει πάει ούτε φροντιστήριο αγγλικών, όπως μου έχει τύχει ΚΑΙ αυτό να δω σε μαθητή μου. Δεν θα συναντήσει το παιδί που το πήρε ο πατέρας από την ναρκομανή εκδιδόμενη μάνα, όπως επίσης μου έχει τύχει. Ούτε θα δει πολύτεκνες οικογένειες σε ακραία φτώχεια όπως θυμάμαι στη γειτονιά μου στα παιδικά μου χρόνια, Αυτά μόνο στο σχολείο τα βλέπεις, μετά δεν διασταυρώνεσαι ξανά.


Εδω ειναι το λαθος σου!!!

Μια χαρα διασταυρωνεσαι!!!!!!

Βγες απο το μικροκοσμο σου!
Μπορει να μην ειναι ο μαθηματικος συναδελφος σου (αλλα μπορει και να ειναι) ομως μπορει να ειναι αυτος/η που εχει το κυλικειο στο σχολειο σου ή η καθαριστρια/ο καθαριστης…..
Εκτος αν αυτους δεν τους θεωρεις συναδελφους, οποτε παει αλλου το πραγμα παλι…

Ακομα, ο μεσος ανθρωπος δεν εχει μεταπτυχιακο απο το εξωτερικο! Εχουν οσοι ανηκουν σε οικογενειες που μπορουσαν να τους στηριξουν οικονομικα για να κανουν μεταπτυχιακο στο εξωτερικο!

(Εγω εχω πολλους φιλους, πραγματικους φιλους, που δεν μαθανε αγγλικα, που δεν εχουν πτυχιο, που με το ζορι τελειωσαν ενα λυκειο…. Μια χαρα ανθρωποι ειναι!)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2022, 10:15:23 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #610 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 10:28:47 πμ »
Και ο Χριστός με πόρνες και ληστές έκανε παρέα!


Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #611 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 10:41:11 πμ »
Δεν είμαι υπέρ του ιδιωτικού και δεν θεωρώ ότι εκεί θα συναντήσει πιο ποιοτικό κόσμο.

Ας το πω αλλιώς. Ένας άνθρωπος με σοβαρές σπουδές, ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και μια διυλεια στο αντικείμενο του σε μια εταιρεία ή φορέα του δημοσίου (δλδ ο μέσος άνθρωπος σήμερα) στην ενήλικη ζωή του θα έχει επαφή με αυτούς τους ανθρώπους της δουλειάς του που θα έχουν παρόμοια πορεία ζωής. Δεν θα ξανασυναντήσει το παιδάκι από το χωριό που δεν έχει πάει ούτε φροντιστήριο αγγλικών, όπως μου έχει τύχει ΚΑΙ αυτό να δω σε μαθητή μου. Δεν θα συναντήσει το παιδί που το πήρε ο πατέρας από την ναρκομανή εκδιδόμενη μάνα, όπως επίσης μου έχει τύχει. Ούτε θα δει πολύτεκνες οικογένειες σε ακραία φτώχεια όπως θυμάμαι στη γειτονιά μου στα παιδικά μου χρόνια, Αυτά μόνο στο σχολείο τα βλέπεις, μετά δεν διασταυρώνεσαι ξανά.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το παιδί σου θα κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και θα βρει δουλειά σε εταιρεία ή φορέα του δημοσίου; Πώς το προεξοφλείς αυτό; Μπορεί να θέλει να γίνει χορευτής, κομμωτής, μάγειρας, μουσικός του δρόμου. Μπορεί να προτιμήσει να γίνει υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, μηχανικός αυτοκινήτων ή και αεροπλάνων. Κοινωνικός λειτουργός, σώματα ασφαλείας, υπάρχουν τόσες επιλογές χωρίς μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Μπορείς να ξέρεις από τώρα τι θα τον κάνει ευτυχισμένο σε 10 και σε 20 χρόνια;

Οι δικές σου επιλογές σε έκαναν να μην διασταυρωθείς με τέτοιους ανθρώπους. Δεν ξέρεις όμως τι επιλογές θα κάνει το παιδί σου. Και από ένα σημείο και πέρα, δεν είναι και στο χέρι σου.

ΥΓ. Αν ασχοληθεί με τον τουρισμό, εκεί να δεις τι έχουν να δουν τα μάτια του. Ακόμα και σε υψηλόβαθμες θέσεις του δημοσίου...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #612 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 11:18:27 πμ »
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το παιδί σου θα κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και θα βρει δουλειά σε εταιρεία ή φορέα του δημοσίου; Πώς το προεξοφλείς αυτό; Μπορεί να θέλει να γίνει χορευτής, κομμωτής, μάγειρας, μουσικός του δρόμου. Μπορεί να προτιμήσει να γίνει υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, μηχανικός αυτοκινήτων ή και αεροπλάνων. Κοινωνικός λειτουργός, σώματα ασφαλείας, υπάρχουν τόσες επιλογές χωρίς μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Μπορείς να ξέρεις από τώρα τι θα τον κάνει ευτυχισμένο σε 10 και σε 20 χρόνια;

Οι δικές σου επιλογές σε έκαναν να μην διασταυρωθείς με τέτοιους ανθρώπους. Δεν ξέρεις όμως τι επιλογές θα κάνει το παιδί σου. Και από ένα σημείο και πέρα, δεν είναι και στο χέρι σου.

ΥΓ. Αν ασχοληθεί με τον τουρισμό, εκεί να δεις τι έχουν να δουν τα μάτια του. Ακόμα και σε υψηλόβαθμες θέσεις του δημοσίου...

Ενταξει και δικηγόρος αν γίνει, τον καλύτερο υπόκοσμο θα συναναστρέφεται.
και τα μάστερ έξω δεν είναι πιο ακριβά από το να σπουδάσεις σε άλλη πόλη ή να κανεις εξαποστασεως. Κι εγω με υποτροφία το έκανα έξω το διδακτορικό. Δεν είχαν τόσα χρήματα οι γονείς μου.


Τέλος πάντων δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Όλος ο κόσμος με άτομα του ίδιου βεληνεκούς συναναστρέφεται, εδώ παριστάνουμε τους υπερανω όπως βλέπω. Απλώς αναρωτιέμαι. Δεν έχετε σκεφτεί ποτέ για κάποιον μαθητή σας ότι αδικείται σε ένα τμημα με φασαρία ή με πολύ χαμηλό επίπεδο; Δεν έχετε σκεφτεί ότι θα ήταν πολύ καλύτερα σε ένα άλλο τμήμα (όπως συμβαίνει σε κάθε σχολείο, δεν είναι ίδια τα τμήματα κάθε τάξης). Αυτά τα παιδιά που θα μπορούσαν κάτι και το χάνουν εξαιτίας ενός τυχαία επιβεβλημένου περιβάλλοντος, δεν τα σκέφτεστε; Και για να μη με λετε ελιτιστρια, και ανάποδα. Ας πούμε αλλοδαπός μαθητής με φτωχή γνώση της γλώσσας κατά τύχη είναι σε σχολείο με ΤΥ που μπορεί να τον βοηθήσει, θα μπορούσε να μην έχει και να παλεύει μόνο του. Ή πολύ αδύναμος μαθητής είναι σε τμήμα που φυσάει και ο ρυθμός του μαθήματος πάει αναγκαστικά πιο γρήγορα με βάση τις ανάγκες του μ.ο. και το παιδί μένει πιο πίσω και νιώθει πιο μειονεκτικά σε σχέση με μαθητή ανάλογου δυναμικού που είναι σε ένα πιο ήπιων τόνων κλίμα. Ένα ντροπαλό
παιδί σε τμήμα με παιδιά που έχουν πολύ αέρα θα χαθεί μάλλον από την ανασφάλεια τη δίκη του και την ορμητικότητα των άλλων, ενώ σε μια άλλη σύνθεση θα ένιωθε πιο ισορροπημένα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #613 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 11:44:58 πμ »
Όχι, Έσπερε, όχι. Εσύ συναναστρέφεσαι με άτομα του ίδιου βεληνεκούς. Τόσα άτομα σου λέμε εδώ και μέρες ότι έχουμε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία στους ανθρώπους που συναναστρεφόμαστε, κάποιες φορές από ανάγκη αλλά και πολλές φορές από επιλογή. Δεν λέμε ότι κάνουμε παρέα με μαχαιροβγάλτες, αλλά δεν πάμε και στο άλλο άκρο έτσι ώστε να θεωρούμε ατυχία να έχει το παιδί μας συμμαθητές που οι γονείς τους βλέπουν Σεφερλή ή ασχολούνται ξέρω γω με νύχια και με ζώδια. Άσε που υποψιάζομαι ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ πιο χαρούμενοι από τους θεωρητικά μορφωμένους, που είναι μονίμως μέσα στη μιζέρια και τη γκρίνια γιατί τείνουν να εστιάζουν μόνο στα στραβά.

Η τυχαιότητα είναι ένας από τους παράγοντες που επηρεάζουν τη ζωή μας και δεν μπορούμε να τον ελέγξουμε πάντα. Εκεί αναγκαστικά προσαρμοζόμαστε. Και η προσαρμοστικότητα είναι ίσως η βασικότερη δεξιότητα επιβίωσης.

Αλήθεια, αν το παιδί σου θέλει να γίνει μάγειρας ή καλλιεργητής βιολογικών προϊόντων, ηθοποιός, μακιγιέρ, κάτι που δεν χρειάζεται απαραίτητα πανεπιστήμιο, θα το αντέξεις;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #614 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 12:00:41 μμ »

Αλήθεια, αν το παιδί σου θέλει να γίνει μάγειρας ή καλλιεργητής βιολογικών προϊόντων, ηθοποιός, μακιγιέρ, κάτι που δεν χρειάζεται απαραίτητα πανεπιστήμιο, θα το αντέξεις;

Μα και καθηγητής να γίνει σε σχολείο της Ελλάδας νομίζεις θα καταφέρει να επιβιώσει στη σχολική τάξη με όλες αυτές τις προκαταλήψεις που θα έχει από οικογένεια;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #615 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 01:19:26 μμ »
Δεν έχετε σκεφτεί ποτέ για κάποιον μαθητή σας ότι αδικείται σε ένα τμημα με φασαρία ή με πολύ χαμηλό επίπεδο;
Δε θα 'πρεπε να 'ταν όλα τα μαθήματα υποχρεωτικά για όλους. Θα 'πρεπε να διαλέγουν τα παιδιά μαθήματα ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και την κλίση τους. Θ' αποφεύγαμε τότε τη φασαρία και θα γινόταν ουσιαστικό μάθημα.

ΥΓ: Αυτονόητο ότι δεν αναφέρομαι στο δημοτικό, αλλά σε γυμνάσιο-λύκειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.