*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #714 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 07:21:25 πμ »
Μην το κουράζουμε, τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά στο θέμα παραβατική συμπεριφορά. Αρκεί να υπάρχει η συνδικαλιστική (καταρχήν) και πολιτική (στην συνέχεια) βούληση.

Ένας νεοδιόριστος παίρνει 800 ευρώ και μπαίνει σε 23 τμήματα των 25 ατόμων. Άρα κάθε παιδί κοστιζει 1 ευρώ και 40 λεπτά το μήνα.

Πρέπει να έχει το δικαίωμα ο κάθε εκπαιδευτικός να αρνείται την είσοδο οποιουδήποτε παιδιού στο μάθημά του, με την ανάλογη μείωση (1,4 ευρώ) στον μισθό του.

Με τα λεφτά που θα μαζεύονται από τους διάφορους μαθητές τους οποίους οι διάφοροι εκπαιδευτικοί θα διώχνουν οριστικά από τις τάξεις τους, και αν αυτοί οι μαθητές δεν γίνουν δεκτοί από κανέναν άλλο εκπαιδευτικό (ο οποίος θα έχει και την ανάλογη αύξηση στο μισθό του), θα δημιουργείται στο σχολείο μεικτό τμήμα ειδικής αγωγής και θα προσλαμβάνεται ο ανάλογος επιστήμονας.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2023, 05:31:21 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:23:50 »

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #715 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 08:28:13 πμ »
Μην το κουράζουμε, τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά στο θέμα παραβατική συμπεριφορά. Αρκεί να υπάρχει η συνδικαλιστική (καταρχήν) και πολιτική (στην συνέχεια) βούληση.

Ένας νεοδιόριστος παίρνει 800 ευρώ και μπαίνει σε 23 τμήματα των 25 ατόμων. Άρα κάθε παιδί κοστιζει 1 ευρώ και 40 λεπτά το μήνα.

Πρέπει να έχει το δικαίωμα ο κάθε εκπαιδευτικός να αρνείται την είσοδο οποιουδήποτε παιδιού στο μάθημά του, με την ανάλογη μείωση (1,4 ευρώ) στον μισθό του.

Με τα λεφτά που θα μαζεύονται από τους διάφορους μαθητές τους οποίους οι διάφοροι εκπαιδευτικοί θα διώχνουν οριστικά από τις τάξεις τους, θα δημιουργείται στο σχολείο μεικτό τμήμα ειδικής αγωγής και θα προσλαμβάνεται ο ανάλογος επιστήμονας.

καλα αν πας να πεταξεις ολους αυτους που δεν γουσταρεις εσυ και να κρατησεις μονο τους αριους που εχεις στο μυαλο σου και στην ιδεολογια σου, θα δουλευεις για κανα 20ευρο το μηνα, ευτυχως εχουμε δημοκρατια και οχι χουντα που θα "μεγαλουργουσες"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2023, 08:30:18 πμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #716 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 11:46:31 πμ »
Οι διευθυντές αυτά έπρεπε να τα απαγορεύουν και να βάζουν αυστηρές προϋποθεσεις για τον χώρο, το το θα σερβιριστεί (μόνο υγιεινά), τη μουσική που θα ακουστεί και το κλίμα ευπρέπειας που θα επικρατήσει, αν θέλουν τέτοιες εκδηλώσεις να σχετίζονται με το όνομα του σχολείου. Ειδάλλως, ας δηλώνει ότι δεν έχει ανάμιξη, ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά χωρίς καμία εμπλοκή του ονόματος του σχολείου.

Στην περιοχή μου, ο σύλλογος γονέων του δημοτικού -του δημοτικού, τονίζω- των παιδιών μου, προ Covid διοργάνωνε κάθε χρόνο πάρτυ αποφοίτησης της έκτης τάξης σε μπιτσόμπαρα. Επί σειρά ετών. Και μάλλον από φέτος θα το ξεκινήσει πάλι. Καλούσε μάλιστα και τους διδάσκοντες, όσους/-ες ήθελαν. Θεωρείται "εμπλοκή του σχολείου" αυτό;
 

Παράθεση
Και τέλος εμείς οι καθηγητές κάποια στιγμή πρέπει να σεβαστούμε τα παιδιά που δεν βλέπουν survivor, που διαβάζουν βιβλία, που ακούν καλή μουσική. Νιώθουν πολύ μόνα τους μέσα στην υποκουλτούρα του σχολείου που αναγκάζονται να συναναστρέφονται με άλλα παιδιά από χαμηλού επιπέδου οικογένειες. Και πρέπει να ανεβάσει το επίπεδο των παιδιών που δεν ενδια φέρονται οι οικογένειες τους. Το σχολείο πρέπει να βγάλει στην κοινωνία βελτιωμένους ανθρώπους σε όλα τα επίπεδα.

Δεν διαφωνώ ως προς την αποστολή και το ρόλο του σχολείου, για την καλλιέργεια των μαθητών. Αλλά δεν θεωρώ ότι το να γίνει ένα πάρτυ αποφοίτησης (από το σύλλογο γονέων) σε μπιτσόμπαρο αποτελεί... συνέργεια στη διάδοση της "χαμηλού επιπέδου" κουλτούρας. Το να λέμε ότι το σχολείο και οι διδάσκοντές του δεν θα έπρεπε καν να παρίστανται (αν προσκληθούν) σε τέτοιο πάρτυ, συγγνώμη αλλά στα δικά μου αφτιά ακούγεται κάπως σαν τις θεούσικες παροτρύνσεις εναντίον της συμμετοχής του "ποιμνίου" σε καρναβαλικές εκδηλώσεις (και γενικότερα στον εξοβελισμό του καρναβαλιού εις το πυρ το εξώτερον ως "ειδωλολατρικής συνήθειας").

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #717 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 11:52:24 πμ »
Στην περιοχή μου, ο σύλλογος γονέων του δημοτικού -του δημοτικού, τονίζω- των παιδιών μου, προ Covid διοργάνωνε κάθε χρόνο πάρτυ αποφοίτησης της έκτης τάξης σε μπιτσόμπαρα. Επί σειρά ετών. Και μάλλον από φέτος θα το ξεκινήσει πάλι. Καλούσε μάλιστα και τους διδάσκοντες, όσους/-ες ήθελαν. Θεωρείται "εμπλοκή του σχολείου" αυτό;
 

Δεν διαφωνώ ως προς την αποστολή και το ρόλο του σχολείου, για την καλλιέργεια των μαθητών. Αλλά δεν θεωρώ ότι το να γίνει ένα πάρτυ αποφοίτησης (από το σύλλογο γονέων) σε μπιτσόμπαρο αποτελεί... συνέργεια στη διάδοση της "χαμηλού επιπέδου" κουλτούρας. Το να λέμε ότι το σχολείο και οι διδάσκοντές του δεν θα έπρεπε καν να παρίστανται (αν προσκληθούν) σε τέτοιο πάρτυ, συγγνώμη αλλά στα δικά μου αφτιά ακούγεται κάπως σαν τις θεούσικες παροτρύνσεις εναντίον της συμμετοχής του "ποιμνίου" σε καρναβαλικές εκδηλώσεις (και γενικότερα στον εξοβελισμό του καρναβαλιού εις το πυρ το εξώτερον ως "ειδωλολατρικής συνήθειας").

Ο σύλλογος γονέων είναι φορέας που συνδέεται με το σχολείο. Άρα οτιδήποτε διοργανώνει στο οποίο προσκαλούνται και αναμένονται να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί, εμπλέκει το σχολείο, ακόμα κ αν δρν το έχουν διοργανώσει.

Πίστεψε με δεν είμαι συντηρητικός άνθρωπος. Όμως το σχολείο έχει έναν ρόλο κ ένα πλαίσιο. Το μπιτς μπαρ ειναι χώρος χαβαλέ χαμηλού επιπέδου. Αν έχουν λεφτά να κλείνουν μαγαζιά, ας κλείσουν ένα εστιατόριο με μουσική για να έρθουν καθ οο καθηγητές και να υπάρχει ευπρέπεια. Αλλιώς, ας κάνουν κάτι με ποιοτική μουσική και κεράσματα στον χώρο του σχολείου. Τα άλλα όλα ας τα αφήσουν για τα πάρτι των παιδιών τους.

Τι σχέση έχει όλο αυτό με τα καρναβάλια; Το καρναβάλι είναι έθιμο. Αν συμμετάσχουν όμως μαθητες ως σχολείο, πρέπει να έχουν μια στολή σοβαρή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:23:50 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #718 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 12:07:53 μμ »
Ο σύλλογος γονέων είναι φορέας που συνδέεται με το σχολείο. Άρα οτιδήποτε διοργανώνει στο οποίο προσκαλούνται και αναμένονται να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί, εμπλέκει το σχολείο, ακόμα κ αν δρν το έχουν διοργανώσει.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να σας υπενθυμίσω σε ποιες εποχές οι κρατικοί υπάλληλοι όφειλαν να διατηρούν την επονομαζόμενη "έξωθεν καλή μαρτυρία", ακόμα και σε επίπεδο εικόνας (γιατί σε επίπεδο ουσίας συμφωνώ ότι οφείλουν).


Παράθεση
Το μπιτς μπαρ ειναι χώρος χαβαλέ χαμηλού επιπέδου. Αν έχουν λεφτά να κλείνουν μαγαζιά, ας κλείσουν ένα εστιατόριο με μουσική για να έρθουν καθ οο καθηγητές και να υπάρχει ευπρέπεια. Αλλιώς, ας κάνουν κάτι με ποιοτική μουσική και κεράσματα στον χώρο του σχολείου.

Το μπιτς μπαρ είναι χώρος χαλάρωσης. Το τι είδους μουσική θα παίζει, εναπόκειται στα γούστα του συνεργαζόμενου dj. Συνήθως, τις απογευματινές ώρες (που γίνονται τέτοια πάρτυ αποφοίτησης μαθητών) παίζουν τη λεγόμενη "chill out" μουσική. Η οποία για τα δικά μου γούστα είναι μονότονη και βαρετή, αλλά δεν τη λες και "επιβλαβές ερέθισμα". Ούτε τραπ παίζουν τα μπιτσόμπαρα, ούτε σκυλάδικα εκείνη την ώρα. Η εναλλακτική που προτείνετε (με το εστιατόριο) νομίζω ότι λίγο απέχει από "απογευματινόν τέιον". Οι πρεσβύτεροι (σε ηλικία) νομίζω ότι καταλαβαίνουν τι εννοώ. Οι νεότεροι, μπορούν να ρωτήσουν τις γιαγιάδες τους, αν ευρίσκονται ακόμα εν ζωή.


Παράθεση
Αν συμμετάσχουν όμως μαθητες ως σχολείο, πρέπει να έχουν μια στολή σοβαρή.

Ακόμα και οι μαθητές του ΓΕΛ Τυρνάβου, ας πούμε;  ;)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #719 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 12:10:29 μμ »
Ο σύλλογος γονέων είναι φορέας που συνδέεται με το σχολείο. Άρα οτιδήποτε διοργανώνει στο οποίο προσκαλούνται και αναμένονται να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί, εμπλέκει το σχολείο, ακόμα κ αν δρν το έχουν διοργανώσει.

Πίστεψε με δεν είμαι συντηρητικός άνθρωπος. Όμως το σχολείο έχει έναν ρόλο κ ένα πλαίσιο. Το μπιτς μπαρ ειναι χώρος χαβαλέ χαμηλού επιπέδου. Αν έχουν λεφτά να κλείνουν μαγαζιά, ας κλείσουν ένα εστιατόριο με μουσική για να έρθουν καθ οο καθηγητές και να υπάρχει ευπρέπεια. Αλλιώς, ας κάνουν κάτι με ποιοτική μουσική και κεράσματα στον χώρο του σχολείου. Τα άλλα όλα ας τα αφήσουν για τα πάρτι των παιδιών τους.

Τι σχέση έχει όλο αυτό με τα καρναβάλια; Το καρναβάλι είναι έθιμο. Αν συμμετάσχουν όμως μαθητες ως σχολείο, πρέπει να έχουν μια στολή σοβαρή.


Εσπερε παλι τα ιδια θα λεμε……


Ναι, η τραπ δεν ειναι για το σχολειο (ειδικα για το δημοτικο) λογω της γλωσσας και των μηνυματων της.

ΟΜΩΣ το σχολειο δεν ειναι μονο για Χατζηδακι και ποιηση και φιλοσοφια!

Οσο για το μπιτσομπαρο…… πολυ καλα εκανε ο ΣΓ και πηγε εκει! Οποιος δεν θελει, απλα δεν παει….
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #720 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 02:17:27 μμ »
Τα μπιτς μπαρ καταπατούν τον δημόσιο χώρο και αλλοιώνουν το φυσικό τοπίο. Η μουσική τους ενοχλεί όποιον θέλει να κάνει μπάνιο με ηρεμία. Δεν μπορεί ένας φορέας να τα υποστηρίζει. Πρέπει να κατευθύνει τα παιδιά να εκτιμούν το ωραίο και τη διατήρηση της φυσικής ομορφιάς του τόπου τους.

Φαγητό σε μια ταβέρνα με ωραία ζωντανή μουσική ειναι απογευματινό τειον;

Στο σχολείο μου παλιά πριν πάω εγω τέτοιες εκδηλώσεις έκαναν οι σύλλογοι γονέων. Και τα λύκεια κάνουν τέτοιο χορό πέρα από τα πάρτι στα μπαρ, σε μαγαζί με φαγητό κ παραδοσιακή μουσική, εκεί πάνε κ οι καθηγητές κ πολλοί από την τοπική κοινωνία και μαζεύουν χρήματα γις τις εκδρομές τους.

Αυτά δλδ είναι ξενέρωτες λύσεις;

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #721 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 02:29:49 μμ »
Τα μπιτς μπαρ καταπατούν τον δημόσιο χώρο και αλλοιώνουν το φυσικό τοπίο. Η μουσική τους ενοχλεί όποιον θέλει να κάνει μπάνιο με ηρεμία. Δεν μπορεί ένας φορέας να τα υποστηρίζει. Πρέπει να κατευθύνει τα παιδιά να εκτιμούν το ωραίο και τη διατήρηση της φυσικής ομορφιάς του τόπου τους.

Τα μπιτς μπαρ, εφ' όσον πληρώνουν τα νομίμως θεσπισθέντα και αναλογούντα δημοτικά τέλη χρήσης του αιγιαλού δεν καταπατούν τίποτε. Αν σας ενοχλεί η υφιστάμενη νομοθεσία που δίνει στους δήμους τη δυνατότητα άντλησης πόρων από την ενοικίαση των παραλιών, σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σας ως προς την ουσία. Αλλά ως προς τους τύπους, "τα παράπονά σας/μας, στο δήμαρχο". Και στις κυβερνήσεις που θέσπισαν τη δυνατότητα αυτή.


Παράθεση
Φαγητό σε μια ταβέρνα με ωραία ζωντανή μουσική ειναι απογευματινό τειον;

Για ρωτήστε τους μαθητές σας, να σας πουν αν το βλέπουν έτσι ή διαφορετικά. Ξέρετε πολλούς εφήβους που να τη βρίσκουν καθηλωμένοι για κανα τρίωρο σε ένα τραπέζι;


Παράθεση
Και τα λύκεια κάνουν τέτοιο χορό πέρα από τα πάρτι στα μπαρ, σε μαγαζί με φαγητό κ παραδοσιακή μουσική, εκεί πάνε κ οι καθηγητές κ πολλοί από την τοπική κοινωνία και μαζεύουν χρήματα γις τις εκδρομές τους.

Αυτά δλδ είναι ξενέρωτες λύσεις;

Εγώ πάντως δεν βρίσκω καμία ουσιώδη διαφορά μεταξύ μιας "τυπικής" μαθητικής "χοροεσπερίδας" (όπως τη λέγαμε στα χρόνια μου) και ενός πάρτυ αποφοίτησης σε μπιτσόμπαρο. Και στις δύο περιπτώσεις οι μαθητές χορεύουν, τραγουδάνε, πίνουν και κανα ποτηράκι, φλερτάρουν και περνάνε καλά. Η μόνη διαφοροποίηση έγκειται στην ενδυμασία: ρούχα και παπούτσια στην πρώτη περίπτωση, μαγιό και σαγιονάρες στη δεύτερη. Και σε αυτήν όμως, για ενδυμασία πρόκειται, δεν πρόκειται για εμφάνιση σε κλαμπ γυμνιστών. Από εκεί και πέρα, αν σε κάποιους "δημιουργείται" πρόβλημα... φυσιολογίας και με το μαγιό των κοριτσιών, ισχύει το ρητό του κινήματος MeToo: "not 'behave your daughters', but 'educate your sons'."
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2023, 02:37:11 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #722 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 02:40:45 μμ »
Οι έφηβοι πρέπει να μάθουν ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι διασκέδασης. Το φαγητό είναι ένας τρόπος κοινωνικοποίησης και είναι κάτι που βασικά έπρεπε να τους μάθουν οι οικογένειες τους, ας τους το μάθει το σχολείο λοιπόν. Δεν καταλαβαίνω γιατί το σχολείο και οι σύλλογοι γονέων πρέπει να ακολουθούν όλες τις μόδες, ας προσφέρουμε στα παιδιά κάτι άλλο πέρα από αυτά που κάνουν ιδιωτικά.

Scout επαναλαμβανω δεν εινΙ θέμα προκλητικής εμφάνισης κλπ, καμία σχέση. Ειναο θέμα πλαισίου. Το πλαίσιο του σχολείου δεν είναι το μαγιο και η σαγιονάρα.

Ειλικρινα θεωρώ ότι είμαι πολύ προοδευτικός κοινωνία άνθρωπος και είμαι και μάλλον η μόνη στονσχολειο μου που δεν γκρινιάζει για τις τσίχλες, τις κουκούλες κ τα crop top. Όμως κάποια πράγματα σε σχέση με το σχολείο μου χτυπάνε άσχημα. Αν σας πω ότι με ενοχλεί κ που οι μαθητες μας στο καρναβάλι διάλεξαν θέμα μιλιτερ, τι θα πείτε;;

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #723 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 02:52:58 μμ »
Οι έφηβοι πρέπει να μάθουν ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι διασκέδασης. Το φαγητό είναι ένας τρόπος κοινωνικοποίησης και είναι κάτι που βασικά έπρεπε να τους μάθουν οι οικογένειες τους, ας τους το μάθει το σχολείο λοιπόν

Αν δηλαδή μια μαθητική τάξη έκανε πάρτυ σε ταβέρνα, όπου θα έφερναν δικά τους μουσικά όργανα, και θα τραγουδούσαν ομαδόν "Το βαπόρι απ' την Περσία", "Όταν καπνίζει ο λουλάς, εσύ δεν πρέπει να μιλάς" και "Πέντε χρόνια δικασμένος μέσα στο Γεντί Κουλέ", πώς θα σας φαινόταν; Εγώ πιθανότατα δεν θα είχα πρόβλημα, αλλά παρακαλώ για τη δική σας ειλικρινή απάντηση.


Παράθεση
Το πλαίσιο του σχολείου δεν είναι το μαγιο και η σαγιονάρα.

Ανέφερα παραπάνω ότι υπάρχουν σχολεία (εντός πόλεων μάλιστα) τα οποία βρίσκονται ακριβώς μπροστά σε παραλία, και οι μαθητές τις τελευταίες μέρες του Μαΐου προσέρχονται με μαγιό-βερμούδα, σαγιονάρες και την πετσέτα θαλάσσης ριχτή στον ώμο, για να ρίξουν μια βουτιά μόλις χτυπήσει το τελευταίο κουδούνι. Μπορεί να μας ξενίζει το θέαμα μέσα στην τάξη, αλλά δεν προσβάλει καμία "δημόσια αιδώ", ούτε τύποις, ούτε ουσιαστικά. Και αν το μάθημα και η συμμετοχή των μαθητών σε αυτό γίνεται απρόσκοπτα, νομίζω ότι και η συντριπτική πλειονότητα των διδασκόντων δεν έχει πρόβλημα.


Παράθεση
Αν σας πω ότι με ενοχλεί κ που οι μαθητες μας στο καρναβάλι διάλεξαν θέμα μιλιτερ, τι θα πείτε;;

Προσωπικά με λυπεί η επιλογή του συγκεκριμένου θέματος, αλλά αποκλειστικά και μόνο γιατί δεν θεωρώ τον Ράμπο ως θετικό πρότυπο για μια εφηβική ψυχή. Αυτή όμως είναι η δική μου οπτική, η οποία εν προκειμένω τυχαίνει να αφίσταται από την οπτική τόσο των συγκεκριμένων παιδιών που το επέλεξαν, όσο και των οικογενειών τους. Τι να κάνουμε όμως, να τα σταυρώσουμε για την επιλογή τους; Και ξαναρωτάω: οι μαθητές του ΓΕΛ Τυρνάβου, ποια "σοβαρή στολή" θα έπρεπε κατά τη γνώμη σας να φορέσουν για το καρναβάλι της κωμόπολής τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2023, 02:54:49 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #724 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 03:11:07 μμ »
Οι έφηβοι πρέπει να μάθουν ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι διασκέδασης. Το φαγητό είναι ένας τρόπος κοινωνικοποίησης και είναι κάτι που βασικά έπρεπε να τους μάθουν οι οικογένειες τους, ας τους το μάθει το σχολείο λοιπόν. Δεν καταλαβαίνω γιατί το σχολείο και οι σύλλογοι γονέων πρέπει να ακολουθούν όλες τις μόδες, ας προσφέρουμε στα παιδιά κάτι άλλο πέρα από αυτά που κάνουν ιδιωτικά.

Scout επαναλαμβανω δεν εινΙ θέμα προκλητικής εμφάνισης κλπ, καμία σχέση. Ειναο θέμα πλαισίου. Το πλαίσιο του σχολείου δεν είναι το μαγιο και η σαγιονάρα.

Ειλικρινα θεωρώ ότι είμαι πολύ προοδευτικός κοινωνία άνθρωπος και είμαι και μάλλον η μόνη στονσχολειο μου που δεν γκρινιάζει για τις τσίχλες, τις κουκούλες κ τα crop top. Όμως κάποια πράγματα σε σχέση με το σχολείο μου χτυπάνε άσχημα. Αν σας πω ότι με ενοχλεί κ που οι μαθητες μας στο καρναβάλι διάλεξαν θέμα μιλιτερ, τι θα πείτε;;


Ποιος εφηβος θελει να παει σε ταβερνα;;;;;

Για να σκεφτουμε τους εαυτους μας στα 16-17 (αν και το υεμα με την τραπ ηταν για δημοτικο και αφορουσε 7χρονο)….. το μυαλο μου ηταν στα παρτυ, στα κλαμπ και στις ταβερνες με την παρεα μου, οπου πηγαιναμε για ρετσινες (και ο,τι αλλο πινοτανε) και για να ακουσουμε ρεμπετικα….
Σε καμια περιπτωση δεν καθομασταν να φαμε το φαγητο μας και να ακουσουμε παραδοσιακη μουσικη συνοδεια πορτοκαλαδας!
Μια χαρα γιναμε ολοι μας! Και καλοι επαγγελματιες, και καλοι οικογενειαρχες, και σε θεατρα πηφαινουμε, κσι σε οπερα, και σε σκυλαδικο, και σε γηπεδο, και σε ολα μεσα ειμαστε! Ολοι! Οχι ενας και δυο!

Γιατι λοιπον τα παιδια σημερα να περασουν καλα με φαγητο και παραδοσιακη μουσικη; Γιατι να μην πανε στο beach bar; Γιατι να μην πανε στο σκυλαδικο; Στο club; Στο μπαρ; Εξω στο δρομο να χοροπηδανε και να τσιριζουν!!!! (Κσι αυτο το καναμε)



Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #725 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 03:17:16 μμ »
Οι μαθητες μου είναι γυμνάσιο, 12-15.

Δεν με ενδιαφέρει πού πηγαίνουν ιδιωτικά.
Το τι κάνουν σε σχολικό πλαίσιο θεωρώ ότι πρέπει να είναι πιο ποιοτικό.

Αν τα παιδιά δεν μπορούν να κάτσουν σε ένα τραπέζι να κάνουν μια πολιτισμένη συζήτηση είναι πρόβλημα και είναι κάτι που κάποιος πρέπει να τους το μάθει.

Πάρτι μπόρου να γίνουν και σε χώρους πιο κατάλληλους πχ ένα καφέ με χώρο εκδηλώσεων ή ακόμα και στην αυλή του σχολείου, που είναι και το πιο ωραίο. Να χορέψουν και να διασκεδάσουν.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #726 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 03:23:10 μμ »
Το που θα κάνουν πάρτι και τι θα ακούσουν τα παιδιά δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο. Δεν θα τους κάνει περισσότερο ή λιγότερο παραβατικούς.
Σε μικρό νησί που ήμουν παλαιότερα τα σχολικά πάρτι γινόταν πάντα στο τοπικό σκυλομάγαζο και τα βάφτιζαν χοροεσπερίδες!
Στο μέρος που βρίσκομαι τώρα, γίνονται σε χώρο εκδηλώσεων (όπου γίνονται τραπέζια για γάμους και βαφτίσια), ξεκινούν από νωρίς το μεσημέρι  και τα λεν χοροημερίδες!
Όποιος θέλει πηγαίνει. Όποιος δεν θέλει, δεν είναι υποχρεωμένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2023, 03:39:26 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #727 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 03:24:34 μμ »
Γιατι να μην πανε στο beach bar;

Έλα ντε. Να θυμίσω τα "μπιλιάρδα" (στα '60s) και τα "ουφάδικα" (στα '80s), όπου οι τότε κοινωνίες θεωρούσαν έγκλημα καθοσιώσεως να πηγαίνει ένας μαθητής. Αν πάει σήμερα κάποιος σε μπιλιαρδάδικο, θα δει πατεράδες να παίζουν στα τραπέζια με τα παιδιά τους. Όποιος έχει παίξει λίγο συστηματικά μπιλιάρδο (όχι απλά να πιάσει τη στέκα και να βαράει στο γάμο του καραγκιόζη) ξέρει ότι ένας μαθητής μπορεί να εξασκηθεί στη φυσική και στην τριγωνομετρία μέσα από αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.