*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135148 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #826 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 09:20:09 μμ »
Πρόκειται για τις περιπτώσεις που πρέπει να εμπιστευόμαστε περισσότερο την προσωπική μας κρίση από τους συγγενείς μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:53 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #827 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 01:05:57 πμ »
Erietta η διευθύντρια προσπαθεί πολύ για το σχολείο! Εγώ ανέφερα ένα δυσάρεστο γεγονός μέσα στην τάξη! Όμως δεν ευθύνονται οι διευθυντές για όσα συμβαίνουν στο σχολείο! Η διευθύντρια μου έχει καλές προθέσεις για το σχολείο!
Λοιπόν Errietta η αδερφή μου ήταν 5 χρόνια διευθύντρια σε κεντρικό γυμνάσιο της Λάρισας, πολύ δραστήρια!
Ήταν η μικρότερη ηλικιακά διευθύντρια μέσα στην Λάρισα! Έζησε και όμορφες και όχι καλές στιγμές στο σχολείο της! Γνωρίζω από την αδερφή μου τα δύσκολα καθήκοντα ενός διευθυντή κεντρικού σχολείου μιας μεγάλης πόλης!

Οι διευθυντές ευθύνονται εάν δεν αντιμετωπίσουν τα όσα κάνουν οι μαθητες.
Δυσάρεστο γεγονός στην τάξη δεν είναι αυτό που περιγράφεις. Όταν κινδυνεύει η ζωή σου, δεν είναι απλα ένα «δυσάρεστο» γεγονός. Και αν σε μια τάξη κινδυνεύει η ζωή ενός καθηγητη, αυτό σημαίνει ότι κινδυνεύουν και ζωές παιδιών. Μπορει εσυ να θες να περάσεις γρηγορότερα τις πύλες του παραδείσου, δεν μπορείς όμως να πάρεις την ίδια απόφαση για τους μαθητες σου. Μέσα στην τάξη εσυ είσαι ο ενήλικας, και όσο κι αν είναι αδυνατο να τα βάλει ένας ενήλικας με έναν όχλο, εσυ ως ενήλικας είσαι υπεύθυνος για την όλη διαχείριση του περιστατικού στη συνέχεια. Αν δεν θες να κινηθείς δικαστικά για τον εαυτό σου, δικό σου πρόβλημα. Το λιγότερο που πρέπει να κανεις, που έπρεπε ήδη να ειχες κάνει, θα ήταν συνεδρίαση για διήμερη αποβολή, που είναι χάδι, αλλά δεν γίνεται και να περάσει έτσι. Θα έλεγα τώρα να ζητούσες και συνδικαλιστική υποστήριξη, οι μαθητοπατερες βέβαια δεν θα τα βάλουν ποτέ με τα παιδιά και τις οικογένειες, αλλά ίσως θα τους άρεσε η ιδέα να τα βάλουν με μια διευθύντρια που αφήνει ακάλυπτη εκπαιδευτικό.

Οι καλές προθέσεις δεν βάφουν αυγά, για να παραφράσω την παροιμία. Δεν υπάρχει καλή πρόθεση όταν κινδυνεύει εκπαιδευτικός στην τάξη και ο διευθυντής δεν κάνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Mpap84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #828 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 03:49:45 πμ »
Οι διευθυντές ευθύνονται εάν δεν αντιμετωπίσουν τα όσα κάνουν οι μαθητες.
Δυσάρεστο γεγονός στην τάξη δεν είναι αυτό που περιγράφεις. Όταν κινδυνεύει η ζωή σου, δεν είναι απλα ένα «δυσάρεστο» γεγονός. Και αν σε μια τάξη κινδυνεύει η ζωή ενός καθηγητη, αυτό σημαίνει ότι κινδυνεύουν και ζωές παιδιών. Μπορει εσυ να θες να περάσεις γρηγορότερα τις πύλες του παραδείσου, δεν μπορείς όμως να πάρεις την ίδια απόφαση για τους μαθητες σου. Μέσα στην τάξη εσυ είσαι ο ενήλικας, και όσο κι αν είναι αδυνατο να τα βάλει ένας ενήλικας με έναν όχλο, εσυ ως ενήλικας είσαι υπεύθυνος για την όλη διαχείριση του περιστατικού στη συνέχεια. Αν δεν θες να κινηθείς δικαστικά για τον εαυτό σου, δικό σου πρόβλημα. Το λιγότερο που πρέπει να κανεις, που έπρεπε ήδη να ειχες κάνει, θα ήταν συνεδρίαση για διήμερη αποβολή, που είναι χάδι, αλλά δεν γίνεται και να περάσει έτσι. Θα έλεγα τώρα να ζητούσες και συνδικαλιστική υποστήριξη, οι μαθητοπατερες βέβαια δεν θα τα βάλουν ποτέ με τα παιδιά και τις οικογένειες, αλλά ίσως θα τους άρεσε η ιδέα να τα βάλουν με μια διευθύντρια που αφήνει ακάλυπτη εκπαιδευτικό.

Οι καλές προθέσεις δεν βάφουν αυγά, για να παραφράσω την παροιμία. Δεν υπάρχει καλή πρόθεση όταν κινδυνεύει εκπαιδευτικός στην τάξη και ο διευθυντής δεν κάνει τίποτα.
Σ χώρα ΕΕ 2023, σ φόρουμ εκπαιδευτικών δημόσιων σχολείων, συζητάμε αν μαθητές-έφηβοι-αγόρια μπορούν να ασκουν εκτός απο ψυχολογική ΚΑΙ σωματική βία  :o σ γυναίκα εκπαιδευτικό μπροστά στα μάτια της τάξης κ βασικά ολου τ σχολείου π φυσικά το έμαθε 5λεπτα αργότερα μαξ.
Η δε επίσης γυναίκα κ "καλή" δντρια, ουσιαστικά είπε στο θύμα να το κάνει αβαβα κ το ίδιο το θύμα θέλει μ αγωνία να το λήξει , για να ξεχαστεί κ δικαιολογεί τη δντρια.  :o

Αυτή είναι παιδείαααα. Στις θεωρίες καλά τα ανθρώπινα δικαιώματα, οι ισότητες κ τα μιτου κ παπαριές, αλλά οταν μπροστά στα μάτια τους, συμμαθητές τους τραμπούκοι τραυματίζουν τη καθηγήτρια !?!ΟΛΑ ΚΑΛΑ
Φανταστικό σχολείο. Φαντάζομαι οι μαθητές/τριες π τρώνε φουλ μπούλιγνκ κει μέσα επίσης δεν βγάζουν κιχ. Να ναι καλά η καλή δντρια  :o
ο χριστος κ η παναγία κ τι διαβάζουμε δω μέσα
ελλανταιραν





Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #829 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 08:19:43 πμ »
Mpap84, συμφωνώ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:53 »

Συνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #830 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 10:33:40 πμ »
Ήταν πολύ αρνητικό γεγονός! Αλλά αν δώσω έκταση θεωρώ ότι θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα!

Συνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #831 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 12:49:51 μμ »
Πάντα λέω την αλήθεια! Οι καθηγητές χωρίζονται σε ανθρώπους "ήσυχους" και σε ανθρώπους που έχουν "θράσος".
Εγώ ανήκω στην κατηγορία των ήσυχων ανθρώπων! Αλλά πολλοί εκπαιδευτικοί θεωρούν τους ήσυχους καθηγητές αδύναμους!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #832 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 02:55:48 μμ »
Ήταν πολύ αρνητικό γεγονός! Αλλά αν δώσω έκταση θεωρώ ότι θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα!

Αν θεωρείς ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα, αυτό σημαίνει ή οτι το σχολείο σου είναι ξέφραγο αμπέλι ή ότι οι μαθητές σου είναι επικίνδυνοι για το κοινωνικό σύνολο, ή και τα δύο μαζί.

Τα ΕΠΑΛ σε κάποιες περιοχές επιτελούν πρωτίστως κοινωνικό και όχι διδακτικό έργο. Αυτό το κατανοούμε όλοι και σεβόμαστε και τους συναδέλφους που προσπαθούν σε αυτές τις συνθήκες. Κοινωνικό έργο όμως δεν σημαίνει ανοχή σε εγκληματικές ενέργειες, ακριβώς γιατί αν τις ανέχεσαι αυτές, κάνεις αυτά τα σχολεία μη ασφαλή και για όσα παιδιά φοιτούν εκεί για να μάθουν 5 πράγματα χρήσιμα για την επαγγελματική πορεία που θέλουν να επιλέξουν.

Οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν τη δύναμη να λύσουν τα κοινωνικά προβλήματα, έχουν όμως τη δύναμη να δείξουν ότι το σχολείο τους δεν ανέχεται τέτοιες συμπεριφορές και αυτό δεν μπορεί να γίνει αν κάποιοι δεν σπάσουν αυγά. Αυτοί οι κάποιοι πρωτίστως είναι οι διευθυντές. Αν δεν το απαιτεί κανένας από τους εκπαιδευτικούς, τότε βολεύεται κ αι ο διευθυντής με την κατάσταση και δεν κάθεται να σκάσει, μέχρι να γίνει η στραβή που θα τρέχεται όλοι και δεν θα φτάνετε.

Μπορεί να θεωρείς ότι δεν περνάει από το χέρι σου να λύσεις το πρόβλημα και είναι δικαίωμά σου, τουλάχιστον άκου μια συναδελφική συμβουλή: κάλυψε τον εαυτό σου. Στείλε ένα δυο γραπτά τουλάχιστον να καλύπτεσαι εσύ, αν θεωρείς ότι οι άλλοι όλοι είναι τόσο αδιάφοροι. Κάνε μια γραπτή έκθεση των συμβάντων στην τοπική ΕΛΜΕ και στην σύμβουλο της ειδικότητάς σου.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #833 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 04:08:55 μμ »
Με καλή πίστη, έχουμε ένα περιστατικό στο οποίο μαθητές ΕΠΑΛ εκσφενδόνισαν με δύναμη κουτάκι αναψυκτικού, 3 βιβλία και ολόκληρο σκουπιδοτενεκέ σε καθηγήτρια και μετά άδειασαν και τα σκουπίδια πάνω της, με αποτέλεσμα να ματώσει σε κεφάλι και χέρια και να πονάει στην κοιλιά. Η ίδια κατέφυγε για κάλυψη και προστασία στο γραφείο της διευθύντριας, η οποία της είπε πόσο την συμπαθεί και την παρακάλεσε να μην το κάνει θέμα. Η καθηγήτρια δεν δέχτηκε τη βοήθεια συναδέλφων, βρίσκει σωστή τη στάση της διευθύντριας και λέγοντας ότι πονάει σωματικά αλλά δεν είναι εκδικητική και πάει τα παιδιά με το καλό, θα προσπαθήσει να αλλάξει σχολείο. Μοιράστηκε μαζί μας το περιστατικό για να παρουσιάσει τι περνάμε οι εκπαιδευτικοί.
 
Τα λάθη είναι όλων, δεν φταίει μόνο μια πλευρά σε όσα διαβάζω. Πώς όμως θα μπεις ξανά σε αυτό το τμήμα μπορείς να μου πεις; το επόμενο βήμα είναι να σου περάσουν σκοινί και να σε σέρνουν... Η αξιοπρέπεια του καθενός βέβαια είναι δική του υπόθεση.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #834 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 04:13:37 μμ »
Έχω μια αξιοπρεπή ζωή! Δεν έχω αδικήσει ποτέ! Υπερασπίστηκα τον εαυτό μου μετά το περιστατικό! Θεωρώ ότι δεν με "υποστηρίζετε"
Με τα δικά σας σχόλια "προσβάλλετε" την αξιοπρέπεια μου!

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #835 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 04:18:40 μμ »
Από όσα διάβασα δεν νου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η συνεδελφος "πάει τα παιδιά με το καλό". Νομίζω ότι δώσαμε υπερβολικη σημασία στο γεγονός. Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τον τρόπο που διαχειρίζεται τέτοια περιστατικά, και εισπράτουμε αυτά που μας αναλογούν.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #836 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 04:29:05 μμ »
Μου πέταξαν και τενεκεδάκια από coca-cola και έναν μεγάλο σκουπιδοτενεκέ με δύναμη! Άδειασαν τα σκουπίδια του σκουπιδοτενεκέ πάνω μου! Για να "γλιτώσω" πήρα γρήγορα το απουσιολόγιο και πήγα στο γραφείο της Διεύθυνσης! Με τον καλύτερο τρόπο τα συμπεριφέρομαι!
Δεν τα φωνάζω ποτέ και τα ¨παίρνω" με το καλό! Είναι άδικο αυτό που μου συμβαίνει!
Πονάω πολύ! Πονάει πολύ το κεφάλι μου, το χέρι μου, η κοιλιά μου και η σπλήνα μου!

Μόνο δικά της λόγια έχω παραθέσει. Δεν κατηγορώ τη συνάδελφο σε καμία περίπτωση, απλά δεν την καταλαβαίνω. Κυρίως δεν καταλαβαίνω πώς σκοπεύει να κινηθεί από εδώ και μπρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2023, 04:37:57 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #837 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 07:07:48 μμ »
Έχω μια αξιοπρεπή ζωή! Δεν έχω αδικήσει ποτέ! Υπερασπίστηκα τον εαυτό μου μετά το περιστατικό! Θεωρώ ότι δεν με "υποστηρίζετε"
Με τα δικά σας σχόλια "προσβάλλετε" την αξιοπρέπεια μου!
Όπα, τώρα το είδα! Εγώ που μίλησα για αξιοπρέπεια, δεν εννοούσα πως δεν είσαι αξιοπρεπής μέχρι τώρα. Ούτε σε ξέρω φυσικά για να πω οτιδήποτε τέτοιο για τον χαρακτήρα σου. Θα πόνταρα από όσα έχεις πει άνετα πως είσαι είσαι από τους σεμνότερους και καλύτερους ανθρώπους. Απλά, αν συνεχιστεί αυτό που περιγράφεις, τότε τίθεται και θέμα αξιοπρέπειας.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #838 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 10:50:53 μμ »
Πάντα λέω την αλήθεια! Οι καθηγητές χωρίζονται σε ανθρώπους "ήσυχους" και σε ανθρώπους που έχουν "θράσος".
Εγώ ανήκω στην κατηγορία των ήσυχων ανθρώπων! Αλλά πολλοί εκπαιδευτικοί θεωρούν τους ήσυχους καθηγητές αδύναμους!

Δεν μπορείς να αποκαλείς ανθρώπους που δεν ξέρεις, αλλά είχαν την διάθεση να σε ακουσουν και να σε συμβουλευσουν, ότι δεν ανηκουν στους ησυχους καθηγητές αλλά στους θρασείς. Πως κατηγοριοποιείς έτσι τους συναδέλφους σου? Με τι κριτήρια?
Για εσένα δηλαδή όποιος δεν θέλει να γίνεται θύμα σωματικής βίας (γιατί ψυχολογικής γινομαστε όλοι στα σχολεία κατα καιρους) είναι θρασής?
Και επίσης εσύ λες για τον εαυτό σου ότι ανήκεις στους ήσυχους, κάποιος που μπορεί να σε γνωρίσει από κοντά μπορεί να μην έχει την ίδια άποψη.
Κατα βάθος δεν θέλεις να αντιμετωπίσεις αυτό που σου συμβαίνει. Οπότε κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει.
Ειλικρινά λυπαμαι πάντως που καθόσουν και πόναγες και φοβόσουν μην χάσεις κανένα όργανο.
Αυτό δεν είναι θέμα είμαι ήσυχος δεν θέλω να τραβήξω τα πράγματα.
Αυτό που σου λέμε όλοι είναι ότι υπάρχουν κοκκινες γραμμές. Και στο λένε άτομα με χρόνια εμπειρία, σε πολλά σχολεία, και μερικοί από εμάς με θητεία σε σκληρά επαλ (ναι απο αυτα που ακούγονται στις ειδησεις).

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #839 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 11:44:32 μμ »
Μου πέταξαν και τενεκεδάκια από coca-cola και έναν μεγάλο σκουπιδοτενεκέ με δύναμη! Άδειασαν τα σκουπίδια του σκουπιδοτενεκέ πάνω μου! Για να "γλιτώσω" πήρα γρήγορα το απουσιολόγιο και πήγα στο γραφείο της Διεύθυνσης! Με τον καλύτερο τρόπο τα συμπεριφέρομαι!
Δεν τα φωνάζω ποτέ και τα ¨παίρνω" με το καλό! Είναι άδικο αυτό που μου συμβαίνει!
Πονάω πολύ! Πονάει πολύ το κεφάλι μου, το χέρι μου, η κοιλιά μου και η σπλήνα μου!

Δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει η αξιοπρέπεια όταν γράφεις όλα αυτά και δεν αντιδράς. Τι ακριβώς βοήθεια θέλεις από εδω μέσα. Να σου πούμε λόγια .... Άλλο ήσυχος καθηγητής και άλλο τρώω ξύλο και κάνω την πάπια αφού το πω στη μαμα και το μπαμπα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.