*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:29:38 πμ »
Να ρωτήσω:
εμένα που μου έγινε η πρόσληψη στην ΠΔΣ στις 27 Οκτώβρη, δεν πήγα στον ΟΑΕΔ να κόψω το επίδομα, να πάω αύριο στις 15 να πάρω την επόμενη δόση;
Που θα καταλάβουν ότι δουλεύω;;
Από την ΠΔΣ (επειδή δεν το γνωρίζω) δεν σας δηλώνουν κανονικά στο ΙΚΑ όπως τους ωρομίσθιους; Αν ναι, τότε θα υπάρξει πρόβλημα. Πάντως, αν πας και καταθέσεις την πρόσληψη, δεν χάνεις όλο το επίδομα ανργίας του μήνα αλλά μόνο ένα ποσό. Εγώ γενικά φοβάμαι την παρανομία. Είναι κρίμα αν σε ανακαλύψουν να χάσεις τα πάντα. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:48 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:31:39 πμ »
Να ρωτήσω:
εμένα που μου έγινε η πρόσληψη στην ΠΔΣ στις 27 Οκτώβρη, δεν πήγα στον ΟΑΕΔ να κόψω το επίδομα, να πάω αύριο στις 15 να πάρω την επόμενη δόση;
Που θα καταλάβουν ότι δουλεύω;;
Κανονικά πρέπει να πάει ο Σχεδιαστής της ΠΔΣ για να δηλώσει την Πρόσληψη.Δεν υπέγραψες στο σχολείο κάποιο χαρτί που δείχνει ότι ανέλαβες υπηρεσία; Μήπως πήγε στον ΟΑΕΔ και εσύ δεν το ξέρεις;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:39:55 πμ »
Οσα αναφέρω ,είναι οτι μου είπε ο προιστάμενος στον ΟΑΕΔ διότι κ εγω εργάζομαι στην ΠΔΣ αλλά ακόμη δεν πήρα την σύμβαση στα χέρια μου παρόλο που την υπέγραψα.Καταλαβαίνετε τώρα...γραφειοκρατία.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 12:31:06 μμ »
Δεν έχει πάει, διότι προχθές υπέγραψα την νέα σύμβαση!
Και μέχρι να ενημερωθεί το ΟΑΕΔ ίσως να μπορώ να πάρω και την επόμενη δόση στις 15/12 :P

Εργάζεσαι πάνω απο 3 ημέρες την εβδομάδα;

3 μέρες εργάζομαι ακριβώς.

Οπότε λέτε να μην το ρισκάρω;;; Θα μου ζητήσουν τα 300 ευρώ πίσω;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:48 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 12:47:03 μμ »

Να μην το ρισκάρεις, θα το βρουν κάποια στιγμή. Και από τα ένσημα που θα δηλωθούν με την ΑΠΔ στο ΙΚΑ και με την αναγγελία πρόσληψης που πρέπει να έχεις υπογράψει και πρέπει να κατατεθεί και αυτή στον ΟΑΕΔ από τον εργοδότη.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:30:49 μμ »
ln03 οι επιδοτούμενοι άνεργοι, δηλαδή, οι άνεργοι που λαμβάνουν επίδομα ανεργίας, μπορούν να εργαστούν σποραδικά μέχρι 12 ημερομίσθια  το μήνα  ( μέχρι 3 την εβδομάδα) , χωρίς να διακόπτεται η συνολική επιδότηση ανεργίας τους και κυρίως, χωρίς να διαγράφεται η κάρτα ανεργίας τους.
Εφόσον υπογράφεις σύμβαση μερικής απασχόλησης και κάθε που είναι να πάρεις το επίδομα προσκομίζεις βεβαίωση εργοδότη  με το σύνολο των ωρών εργασίας και των μεικτών μηνιαίων αποδοχών ( εφόσον δεν υπερβαίνει το ύψος της αποζημίωσης του επιδόματος ) τότε σου καταβάλουν την διαφορά!

Ολα αυτά βέβαια σε αφορουν ..εκτός κ αν εργάζεσαι κ κάπου αλλού για να συμπληρώνεις ένσημα.

Εγω θα σε συμβούλευα,ακόμη κ αν εργάζεσαι σποραδικά ,να αναστείλεις το ταμείο ώστε αν δεν είσαι σε θεση να πάρεις νέα επιδότηση,να συνεχίσεις ακέραια την παλιά.


" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:36:55 μμ »
domenica, έχει κάποιο link που να το αναφέρει αυτό, έτσι ώστε να το πάω στον ΟΑΕΔ, γιαί είμαι σίγουρη ότι δεν θα το ξέρουν και θα μου σπάσουν τα νεύρα;;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:42:21 μμ »
Αμεσα δεν έχω...μπορώ να βρω κάτι αργότερα κ να στο δώσω.

Αυτα που λέω τα ξέρουν συνήθως οι προιστάμενοι στον ΟΑΕΔ.
Παρόλα αυτά σου ξαναλέω πως δεν είναι εύκολο να συγκεντρώσεις 125 ένσημα με 3 εργάσιμες ημέρες.
Καλύτερα να αφήσεις ακέραιους τους μήνες επιδότησης κ σε περίπτωση που δεν δικαιούσαι νέα επιδότηση ,να συνεχίσεις την παλιά.

Γνώμη μου βέβαια,εσύ αποφασίζεις  :)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:45:41 μμ »
Ευχαριστώ Domenica!
Θα το σκεφτώ και θα δω τι θα κάνω!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:55:10 μμ »
In03, αυτο ισχυει γιατι το πηρα πριν απο 3 χρονια. ειναι μεχρι 13 ημερομισθια το μηνα. οπως ειπε ομως και η domenica δε συμφερει και το ειχα μετανιωσει, διοτι α)στην ουσια ελαχιστοποιεις τα 125 ενσημα το μηνα για την επομενη επιδοτηση και β)αναλωνεις την επιδοτηση που μπορεις να συνεχισεις τον επομενο χρονο από εκει που την αφησες. δε συμφερει! η επιδοτηση μπορει να αναλωθει μεσα σε 2 χρονια, να ξερεις

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 03:39:56 μμ »
Εκθεση του Συνήγορου του Πολίτη που αφορά παροχές ανεργίας :

http://www.synigoros.gr/reports/EE_gia_ANERGIA_14.6.07.pdf


Στην σελίδα 120 του pdf θα βρείτε τα σχετικά με την σποραδική απασχόληση.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 05:08:00 μμ »
Δηλαδή, αν κόψω το επίδομα τώρα, το Μάη που θα με απολύσουν από την ΠΔΣ, θα πάρω το υπόλοιπο επίδομα που εκκρεμεί και ας μην έχω σημπληρώσει τα 125 ένσημα;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 05:22:16 μμ »
εξαρταται απο τη χρονικη διαρκεια που σου εχουν εγκρινει. συνηθως στους εκπαιδευτικους εγκρινουν 1 εξαμηνο. τωρα για παραδειγμα αν το ξεκινησες 1 ιουλιου εως το νοεμβριο εχεις παρει 4 μηνες. οποτε θα σου υπολλειπονται 2 μηνες για του χρονου. σε περιπτωση που δεν συγκεντρωσεις τα 125 ενσημα. στην περιπτωση που τα συγκεντρωσεις του χρονου θα ξεκινησει το νεο εξαμηνο επιδομα

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 03:04:45 πμ »
Καταρχήν να ευχαριστήσω τα παιδιά που έχουν περάσει από τη φάση αυτή και μας ενημερώνουν... Απ' ότι φαίνεται είμαστε πολλοί στην ίδια κατηγορία γι'αυτό και θα είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται. Ωρομίσθιος από Σεπτέμβριο-Ιούνιο, επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι. Προσωπικά πήρα για πρώτη φορά επίδομα το προηγούμενο καλοκαίρι (2008) που είχε διάρκεια 12 μήνες. Το Σεπτέμβριο όταν και με κάλεσαν το διέκοψα και τον Ιούλιο του 2009 όταν έκανα αίτηση μου έδωσαν το επίδομα εξάμηνης διάρκειας που ανέφερε και η mariliane (αν συνέχιζαν την προηγούμενη επιδότηση θα δικαιούμουν 9,5 μήνες αλλά μάλλον δεν δουλεύει έτσι το σύστημα ή δεν το ήξερα εγώ να το ζητήσω)... Από τον Οκτώβριο εργάζομαι ωρομίσθιος τις 3 μέρες της εβδομάδας σε ΙΕΚ και ΠΔΣ, οπότε λογικά Οκτώβριο-Δεκέμβριο δικαιούμαι υποθέτω περίπου το μισό επίδομα (εφόσον δεν συγκεντρώνω πάνω από 12 ένσημα το μήνα) .

Όταν με το καλό εισπράξω την τελική επιδότηση του Δεκεμβρίου, αυτό θα σημαίνει οτι η επιδότηση έλαβε τέλος για όσους μήνες χρειαστούν για να συγκεντρώσω πάνω από 125 ένσημα... Βλέπε καλοκαίρι του 2011 εφόσον δεν προλαβαίνω μέχρι το φετινό καλοκαίρι(2010)... Αν όλα αυτά που αναφέρω ισχύουν, μέχρι τότε δεν δικαιούμαι κάποιο άλλο είδος επιδόματος (πχ τριμηνιαίο);

Επίσης... Έστω ότι διακόπτω το επίδομα τώρα και παίρνω τους 3 μήνες το καλοκαίρι. Μετά δεν θα πρέπει να αρχίσω πάλι να μετράω ένσημα από την αρχή για το επόμενο καλοκαίρι; Ενώ αν πάρω τώρα (έστω τα μισά), το επόμενο καλοκαίρι θα δικαιούμαι ίσως και 12 μήνες επιδότηση.

Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.