*

Αποστολέας Θέμα: Mειωμένο ωράριο  (Αναγνώστηκε 8828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amarirene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Mειωμένο ωράριο
« στις: Οκτώβριος 16, 2009, 11:59:50 πμ »
Έχω ΜΟΝΟ 2 ώρες ως νεοδιόριστη σε λύκειο και νιώθω σαν να είμαι από άλλο πλανήτη. Έχω μάθει πως είμαι στη διάθεση της Δ/μιας. Κάποια στιγμή η διεύθυνση Δευτεροβάθμιας όπου ανήκω με έστειλε να κάνω ανάληψη υπηρεσίας σε δημοτικό για να συμπληρώσω όσο γίνεται το ωράριό μου και να κάνω μαθήματα ως καθηγήτρια ξενόγλωσση που είμαι. Λίγες μέρες μετά την υπογραφή μου στο δημοτικό πληροφορήθηκα πως τελικά πήραν ωρομίσθιο/-α!!!
Το λύκειο έχει ήδη άτομο για γραμματειακή υποστήριξη και ανάθεση άλλου μαθήματος επίσης δεν μου έχει προταθεί.
Τι κάνω λοιπόν σε αυτή την περίπτωση;
Θα έχει επιπτώσεις η κατάσταση αυτή και στο μισθό μου, όταν κάποια στιγμή τον λάβω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:22 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 12:11:29 μμ »
amarirene καλωσήρθες.
Το ωραριό σου δεν έχει καμία επίπτωση στον μισθό σου.

Η πρόσληψη του ωρομισθίου δεν ξέρω πόσο σύνομη είναι εφόσον υπάρχει άτομο με μη συμπληρωμένο ωράριο. Ξέρω πως σίγουρα έιναι παράνομη όταν υπάρχει τέτοια περίπτωση μέσα στην ίδια περιοχή, αλλά επειδή εδώ το θέμα έιναι μεταξύ βθμιας και αθμιας, ίσως να μην ισχύει.

Πάρε 2 προγράμματα για να συμπληρώσεις ακόμα 4 ώρες και εάν δεν σε στείλουν τελικά πουθενά αλλού ζήτα να μοιραστείς τις γραμματειακές δουλειές ή να έχεις μερική διάθεση σε κάποιο γραφείο βθμιας. Γενικά θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βρεις τρόπους να συμπληρώσεις λιγουλάκι το ωράριό σου με τρόπο που να σε βολεύει κάπως, διότι με τόσο μικρό ωράριο κινδυνεύεις να σε στείλουν αλλού γι αλλού.

Αποσυνδεδεμένος amarirene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 12:53:10 μμ »
happiness ευχαριστώ για την απάντηση.
Όταν λες προγράμματα, τι εννοείς; Αναφέρεσαι σε συνεργασίες με σχολεία εξωτερικού, εφημερίδες κλπ;
Μου έχουν πει συνάδελφοι για δικές τους εμπειρίες ως νεοδιόριστοι που έμειναν όλη τη χρονιά π.χ με 10 ώρες, αλλά το δύωρο το δικό μου είναι μάλλον πρωτοφανές.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 11:21:12 πμ »
τα προγράμματα περιβαλλοντικής (νομίζω έτσι λέγονται). Ρώτα στο σχολείο σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:22 »

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 01:24:05 μμ »
happiness ευχαριστώ για την απάντηση.
Όταν λες προγράμματα, τι εννοείς; Αναφέρεσαι σε συνεργασίες με σχολεία εξωτερικού, εφημερίδες κλπ;
Μου έχουν πει συνάδελφοι για δικές τους εμπειρίες ως νεοδιόριστοι που έμειναν όλη τη χρονιά π.χ με 10 ώρες, αλλά το δύωρο το δικό μου είναι μάλλον πρωτοφανές.

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Να σε διαθέσουν μερικά ή ολικά σε άλλο σχολείο. Να σε διαθέσουν σε Δ.Υ ή σε γραφείο.
Μπορεί να μην σε διαθέσουν και πουθενά....Συμβαίνει και αυτό. Αυτό που θα μπορούσες να ζητήσεις είναι παραπάνω γραφική εργασία π.χ τμήματα, πρακτικό κ.λ.π. Μπορείς να ζητήσεις απο
τον διευθυντή να βοηθήσεις στο σχολείο συναδέλφους που έχουν πλήρες ωράριο. Π.χ να ζητήσεις κάτι που θέλει πολύ χρόνο όπως μισθοδοσία και να μάθεις πάνω σ'αυτό (θα σου χρησιμεύσει).
Να ζητήσεις να αναλάβεις γιορτές του σχολείου. Και φυσικά να ζητήσεις προγράμματα( περιβαλλοντική, αγωγή υγείας) ή να ζητήσεις πρόσθετη εφόσον δεν υπάρχει ωρομίσθιος.

Αποσυνδεδεμένος theolian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 11:19:55 πμ »
Υπολογίζεται η προϋπηρεσία σε ΤΕΙ ( εκπαιδευτική προϋπηρεσία ) για μείωση ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος zava

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 12:14:08 μμ »
καλημέρα !  Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με μείωση ωραρίου
όταν είσαι αποσπασμένος σε γραφείο της διεύθυνσης μετράει για την μείωση του διδακτικού ωραρίου

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 12:29:41 μμ »
καλημέρα !  Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με μείωση ωραρίου
όταν είσαι αποσπασμένος σε γραφείο της διεύθυνσης μετράει για την μείωση του διδακτικού ωραρίου
Όχι. Οι αποσπασμένοι σε γραφεία και φορείς γενικότερα, έχουν το ίδιο ωράριο με αυτό που έχει ένας διοικητικός υπάλληλος.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 04:07:29 μμ »
καλημέρα !  Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με μείωση ωραρίου
όταν είσαι αποσπασμένος σε γραφείο της διεύθυνσης μετράει για την μείωση του διδακτικού ωραρίου
Ναι, αν εννοείς αν μετράνε τα χρόνια προϋπηρεσίας σε γραφείο για τη μείωση του διδακτικού ωραρίου κάποιου που είναι σε σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 09:28:36 πμ »
Απαντήσαμε από δύο διαφορετικές οπτικές γωνίες, αλλά μάλλον ο para5 έδωσε την σωστή απάντηση  :)

Αποσυνδεδεμένος zava

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:30:04 πμ »
Και εγώ την ίδια εντύπωση έχω ,ότι η απόσπαση σε γραφείο θεωρείτε διδακτική υπηρεσία ,άλλα ύστερα από αίτηση  μου στη δευτεροβάθμια μου απάντηση αρνητικά και δεν γνωρίζω που και σε ποιον νόμο το στηρίζουν

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:17:15 πμ »
zava άλλο διδακτική προϋπηρεσία, άλλο (σκέτο) προϋπηρεσία. Τα χρόνια σου σε γραφείο μετράνε στο 2ο. Το 1ο είναι ο πραγματικός χρόνος υπηρεσίας σε σχολεία ή σε θέσεις που με ειδική ρύθμιση θεωρούνται ως διδακτική (πχ θητεία συμβούλου). Το 1ο χρησιμεύει μόνο σε ειδικές περιπτώσεις όπως πχ άμα θες να κάνεις αίτηση μετάθεσης/απόσπασης σε μουσικά, αθλητικά, πειραματικά, ειδικά σχολεία κτλ και γενικά σε περιπτώσεις που ορίζουν ότι πρέπει να έχει κανείς "τάδε" χρόνια διδακτικής προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 10:47:07 πμ »
Και εγώ την ίδια εντύπωση έχω ,ότι η απόσπαση σε γραφείο θεωρείτε διδακτική υπηρεσία ,άλλα ύστερα από αίτηση  μου στη δευτεροβάθμια μου απάντηση αρνητικά και δεν γνωρίζω που και σε ποιον νόμο το στηρίζουν
Η απόσπαση εκτός σχολείου δε θεωρείται διδακτική υπηρεσία. Για ποιο λόγο θες να μάθεις το νόμο; Κοινή λογική θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 08:40:53 μμ »
Προβληματίστηκα (για διάφορους λόγους) πριν ανοίξω αυτό το θέμα. Για τον κοινωνικό αυτοματισμό που μπορεί να δημιουργηθεί, για το βούτυρο στο ψωμί των τροϊκανών κτλ.

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις εκπαιδευτικών οι οποίοι είναι μισο-εξαφανισμένοι. Δηλ. βρίσκονται στις σχολικές μονάδες, αλλά το διδακτικό έργο που προσφέρουν είναι από λίγο έως καθόλου.

Περιπτώσεις:
α) Αδυνατούν να προσφέρουν διδακτικό έργο, χωρίς κάποια γνωμάτευση από υγειονομική επιτροπή
β) ΠΟΛΛΕΣ ώρες γραμματειακής υποστήριξης με μείωση των διδακτικών ωρών
γ) Πολλές πλασματικές ώρες σχολικών δραστηριοτήτων
δ) Τμήματα ένταξης ή ενισχυτικής διδασκαλίας στα πλαίσια του σχολείου και χωρίς να μαθαίνει κάτι κάποιος παραέξω
ε) Υπεύθυνοι εργαστηρίων Πληροφορικής ή Φυσικών Επιστημών που δεν είναι ΠΕ19-20 ή ΠΕ04, μόνο και μόνο για να προσθέτουν 3 ώρες σε αυτές που κάνουν.
στ) Απίθανοι κλάδοι της Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια και μετά γύρευε... (π.χ. ξέρω ΠΕ18.27 στην Πρωτοβάθμια, μιλάμε για παρανομία και του ΠΥΣΔΕ που κάνει τη διάθεση και του ΠΥΣΠΕ αφού δεν προβλέπεται ανάθεση κάποιου μαθήματος Δημοτικού σε αυτή την ειδικότητα)
ζ) Αιρετοί ΠΥΣΔΕ και μέλη ΕΛΜΕ που κάνουν ελάχιστες ώρες (ή και καθόλου)

Προσωπικά θεωρώ ότι από αυτό το όποιο ποσοστό περιπτώσεων κακοχαρακτηριζόμαστε όλοι οι εκπαιδευτικοί και δε θα κλάψει κανένας αν αποφασίσουν να σουτάρουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (εφεδρεία κτλ.) αρκετούς από εμάς.

Δυστυχώς στην πλειοψηφία των περιπτώσεων υπάρχει μια κακώς εννοούμενη "συναδελφική αλληλεγγύη", στα όρια της εκπαιδευτικής ομερτάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2011, 08:25:08 μμ από para5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.