*

Αποστολέας Θέμα: Mειωμένο ωράριο  (Αναγνώστηκε 8806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 06:41:34 μμ »
Συμφωνώ.  Αλλά ποιος δόκιμος εκπαιδευτικός (για αναπληρωτή ακόμη περισσότερο) το κάνει όταν στο τέλος της διετίας περιμένει την αξιολόγησή του από τον εν λόγω διευθυντή?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:37 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 06:46:52 μμ »
η αξιολόγηση δεν γίνεται πλέον απο τον εν λόγω διευθυντή. Αλλά θα σου πω  και το άλλο: το " ο φόβος κρατάει τα έρμα" μπορεί να λειτουργήσει και απο τις δύο πλευρές....ναι μεν ο δ/ντής μπορεί εισηγηθεί αρνητικά αλλά και ο εκπ/κός αν μαζέψει αρκετά στοιχεία ατράταχτα τον έχει τον δ/ντη στο χέρι (ιδίως αν θέλει να ξαναγίνει διευθυντής στις επόμενες κρίσεις).  Ισχύει δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις το φοβάται ο γιάννης το θεριό και το θερίο το γιάννη...

στην τελική, οι δ/ντές κάνουν όσα κάνουν εκεί που ( καταλαβαίνουν ότι ) τους παίρνει.. ας πούμε εμένα ως νεοδιόριστη γιατί δεν μου την έπεσε κανένας δ/ντής είτε για να με χώσει είτε για να με ζορίσει πχ να βάλω βαθμάρες επειδή....έτσι είθισται ;  γιατί κατάλαβε εξ αρχής ότι πρώτον είμαι ψιλιασμένη επί της νομοθεσίας και δεύτερον δεν σηκώνω κουβέντα για το πώς θα κάνω τη δουλειά μου - καθ΄ην στιγμή την κάνω καλά, σωστά και ευσυνείδητα....

απλό είναι ...όπως το 1+1 =2 ;) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:01:11 μμ »
η αξιολόγηση δεν γίνεται πλέον απο τον εν λόγω διευθυντή. Αλλά θα σου πω  και το άλλο: το " ο φόβος κρατάει τα έρμα" μπορεί να λειτουργήσει και απο τις δύο πλευρές....ναι μεν ο δ/ντής μπορεί εισηγηθεί αρνητικά αλλά και ο εκπ/κός αν μαζέψει αρκετά στοιχεία ατράταχτα τον έχει τον δ/ντη στο χέρι (ιδίως αν θέλει να ξαναγίνει διευθυντής στις επόμενες κρίσεις).  Ισχύει δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις το φοβάται ο γιάννης το θεριό και το θερίο το γιάννη...

στην τελική, οι δ/ντές κάνουν όσα κάνουν εκεί που ( καταλαβαίνουν ότι ) τους παίρνει.. ας πούμε εμένα ως νεοδιόριστη γιατί δεν μου την έπεσε κανένας δ/ντής είτε για να με χώσει είτε για να με ζορίσει πχ να βάλω βαθμάρες επειδή....έτσι είθισται ;  γιατί κατάλαβε εξ αρχής ότι πρώτον είμαι ψιλιασμένη επί της νομοθεσίας και δεύτερον δεν σηκώνω κουβέντα για το πώς θα κάνω τη δουλειά μου - καθ΄ην στιγμή την κάνω καλά, σωστά και ευσυνείδητα....

απλό είναι ...όπως το 1+1 =2 ;) ;) ;)

Νομίζω από τις πιο σωστές κουβέντες που έχουν ειπωθεί......
Αν ο νεοδιόριστος/δόκιμος φοβάται τον διυθυντή ή τον οποιονδήποτε άλλο, ας είναι ο ίδιος σωστός στη δουλειά του και ας μαζέψει στοιχεία για να έχει τον άλλο στο χέρι....
Ταυτόχρονα, όμως, ας καταθέσει κιόλας τα στοιχεία, γιατί πλέον έχει γίνει "ο θάνατος σου η ζωή μου"....

Πριν χρόνια έκανα καταγγελία στον εκαθαριστή της Α/βάθμιας γιατί έφτασε η υπηρεσία να μου χρωστά 3000 και ο εκαθαριστής ή να με βρίζει ή να με απειλεί ότι είμαι δόκιμη και δεν πρέπει να τα βάζω με παλιούς ή να είναι σε άδεια όποτε έπαιρνα τηλέφωνο!
Μία επίσημη αναφορά (ο προϊστάμενος προσπαθούσε να τον καλύψει λέγοντας ότι παίρνει 1-2 μέρες επιπλέον άδεια γιατί πρέπει να μαζέψει τις ελιές του (!) ή ότι είναι οξύθυμος (!) και άλλα τέτοια όμορφα) και 1 εξώδικο όπου τον καθιστούσα υπεύθυνο για την καθυστέρηση και τον ειδοποιούσα ότι θα καταφύγω στη δικαιοσύνη για να πάρω τα χρήματα μου (επιβαρύνοντας τον ίδιο με τόκους) και αμέσως δόθηκε η εντολή να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό μου!

Αν δεν προέβαινα στην αναφορά, αν ο κύριος δεν περνούσε ΕΔΕ, ακόμα θα περίμενα τα χρήματα μου (επίδομα ειδικής αγωγής 2 ετών, επίδομα παραμεθωρίου 5 μηνών, 1 15νθήμερο και κάτι άλλες "ψιλές" ελλείψεις κάθε μήνα πότε 10 πότε 15 ευρών που δεν δικαιολογούνταν από πουθενά)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:13:07 μμ »
Πεσ' τα Χρυσόστομη!!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:37 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:28:21 μμ »
μπράβο βρε κορίτσια!!!  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:46:37 μμ »
μπράβο βρε κορίτσια!!!  :)
Yστερα λενε εμας το ανδρικο φυλλο ως σκληρο...Μαλλον υπαρχει μια μετατοπιση...Παντως πιστευω οτι ενας ανδρας πιο δυσκολα θα εκανε αναφορα απο οτι μια γυναικα...
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:48:12 μμ »
μπράβο βρε κορίτσια!!!  :)
Yστερα λενε εμας το ανδρικο φυλλο ως σκληρο...Μαλλον υπαρχει μια μετατοπιση...Παντως πιστευω οτι ενας ανδρας πιο δυσκολα θα εκανε αναφορα απο οτι μια γυναικα...

Κοίτα, όταν επιρεάζεται ο μισθός σου και η δουλειά σου από τη συμπεριφορά κάποιου άλλου, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φύλου....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 08:22:18 μμ »
Πριν απο χρονια σε μια διευθυνση που ημουν οταν πηγαινα στο δημοσιονομικο ελεγχο με ρωτουσαν οι υπαλληλοι για ενα δικο μας υπαλληλο.<<Ο κυριος Χ ειναι στο γραφειο?>>.Απαντουσε ο απεναντι υπαλληλος<<Τι ρωτας αφου δεν ειναι Τεταρτη>>.Πραγματι ο Χ ερχοταν μονο καθε Τεταρτη και το ηξεραν ολοι.Ο δε προισταμενος φωναζε οτι θα τον περασει ΕΔΕ αλλα οταν ερχοταν στο γραφειο πιναν το καφε τους μαζι σαν φιλαρακια.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 08:35:49 μμ »
ακριβώς!!! και ξέρεις γιατί δεν έγινε ποτέ κάτι; γιατί ο μεσιέ -προϊσταμάν έκανε φθηνή πολιτκή τύπου "να χαμε να λέγαμε" αλλά δεν βρέθηκε και ένας τρελαμένος χριστιανός να καταγγείλει τον υπαλληλο και τον προϊστάμενό του στον ελεγκτή δημόσιας διοίκησης και στον εισαγγελέα να ρθουν και οι δύο να σιάξουνε....

γιατί βέβαια, πολλοί λένε " μα έχει μέσον τον τάδε..." ρε παιδιά, είναι δυνατόν να έχει μέσον παντού; άντε και έχει τον προϊστάμενο που του κάνει πλάτες, άντε και τον περιφερειάρχη, άντε να παίξει να χει και καναν γνωστό υπουργό αλλά αλήθεια πιστεύετε ότι φθάνουν αυτοί να καλύψουν τα ακάλυπτα όταν η καταγγελία κοινοποιείται σε περιφέρερεια, υπουργείο, εισαγγελέα, ελεγκτή δημόσιας διοίκησης, επιθεώρηση εργασίας και κανα ωραίο κανάλι έτοιμο να πιει φρέσκο αίμα;

μην αυταπατάσθε...κανείς πολιτικός δε θα βάλει το κεφάλι του στον ντορβά όταν τα καμπανάκια χτυπήσουν όλα μαζί από παντού...ειδικά μάλιστα τώρα που δεν μπορούν οι 300 να κυκλοφορήσουν παραέξω... ούτε που διαννοούνται να κάνουν τέτοιες εξυπηρετήσεις για τον χ υπαλληλάκο που λουφάρει.... ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 08:51:43 μμ »
Πριν απο χρονια σε μια διευθυνση που ημουν οταν πηγαινα στο δημοσιονομικο ελεγχο με ρωτουσαν οι υπαλληλοι για ενα δικο μας υπαλληλο.<<Ο κυριος Χ ειναι στο γραφειο?>>.Απαντουσε ο απεναντι υπαλληλος<<Τι ρωτας αφου δεν ειναι Τεταρτη>>.Πραγματι ο Χ ερχοταν μονο καθε Τεταρτη και το ηξεραν ολοι.Ο δε προισταμενος φωναζε οτι θα τον περασει ΕΔΕ αλλα οταν ερχοταν στο γραφειο πιναν το καφε τους μαζι σαν φιλαρακια.

Και πίνανε στην υγεία των κορόιδων που δε θέλουν ούτε να μιλάνε, ούτε να βλέπουν, ούτε να ακούνε για τέτοιες καταστάσεις...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 04:11:12 μμ »
Μην ξεχνάτε όμως ότι και οι περισσότεροι υπάλληλοι-αποσπασμένοι στα γραφεία είναι εκεί χωρίς συγκεκριμένα κριτήρια. Αυτό σημαίνει ότι όσο εύκολα "ήρθαν", τόσο εύκολα μπορούν να "φύγουν". Και αυτό τους δένει τα χέρια απέναντι σε τέτοιες καταστάσεις γιατί μάλλον σκέφτονται "άμα μιλήσω του χρόνου θα με σουτάρουν από δω".

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 04:18:55 μμ »
πέαα από τους αποσπασμένους εκπ/κούς όμως happiness υπάρχουν μόνιμοι διοικητικοί που δεν κινδυνεύουν να πάρουν "σουτ" και επισης, υπάρχει ένα πλήθος λαού που έχει πάρε δώσε με τους υπαλλήλους των διευθύνσεων ....όλοι αυτοί δεν μπορούν να καταγγείλουν άραγε ότι πχ " ο τάδε δεν κάνει καλά τη δουλειά του, δεν μπορούμε να συννενοηθούμε, μας είπε αυτό τότε, μας έστειλε το τάδε έγγραφο λάθος, μας μίλησε έτσι, μας κράτησε τη μισθοδοσία, δε μας πλήρωσε τις υπερωρίες, δεν μας εξυπηρέτησε, δεν ξέρει να απαντήσει στις ερωτήσεις μας" κτλ κτλ κτλ... ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 07:26:16 μμ »
  Αλλά αυτό ταιριάζει σε topic με τίτλο ''Παραεμφανισμένοι εκπαιδευτικοί στο σχολείο''.

χαχαχ οι σκλάβοι στις βαμβακοφυτείες των ελληνικών σχολείων!Ανταμοιβη τους μια κλωτσια κι οξω απ την πορτα αν δεν περασουν για 600στη φορα ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Mειωμένο ωράριο
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:36:02 μμ »
Υπάρχουν οι οσιομάρτυρες και οι τεμπέληδες. Τι ωραία που θα λυνόταν όλα αν το ωράριο γινόταν 8-2 (όχι το διδακτικό όμως εννοειται!!!).  Η τεμπελιά από εκεί ξεκινάει. Ο άνθρωπος επιλέγει τον εύκολο δρόμο πάντα, είναι η φύση τέτοια. Δες και το νερό όπως λέει ένας αγαπημένος καλλιτέχνης, προς το αυλάκι ρέει όχι προς το λοφάκι! Σου λέει η άλλη, αφού μπορώ στο κενό να πεταχτώ σούπερ μάρκετ, θα κάτσω στο γραφείο που δεν έχω και δουλειά; Και μετά έρχονται γονείς και την ψάχνουν... 

Από την άλλη μη λέμε και υπερβολές. Δηλαδή αυτό με τους υπευθυνους πολιτιστικών κτλ, δεν ισχύει. Από το 2010 βάσει εγκυκλίου μόνο ενας, ο υπεύθυνος καθηγητής παίρνει τις 2 ωρες μείωση ωραρίου και αυτός όχι πάντα. Οι υπόλοιποι παίρνουν βεβαίωση συμμετοχής! Πχ στο δικό μας σχολείο τρέχουν 3 προγράμματα υπερωριακά, μιας κ συμπληρώνουμε ήδη ωράριο.  bitch σε ποια Δ/νση είσαι; Εμάς μας είπαν ξεκάθαρα ότι βάσει εγκυκλίου  δεν πληρώνεται υπερωρία για τα προγράμματα.
Αυτό που μπορώ να το καταγγείλω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.