*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!  (Αναγνώστηκε 32948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 10, 2017, 05:05:46 μμ »
Όταν αναφερόμαστε σε αξιολόγηση ελπίζω να μην εννοούμε κάτι παρόμοιο.

Αποσπάσεις εκπαιδευτικών εκτός αξιολογικού πίνακα

https://www.esos.gr/arthra/52186/apospaseis-ekpaideytikon-ektos-axiologikoy-pinaka
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 10, 2017, 06:38:39 μμ »
Ενα μεγαλο μπράβο  σε όλους οσους αγωνιστηκαμε εναντια στην προσφυγη των "συναδελφων μας" και ιδιαιτερα στον δικηγορο μας τον κ. Κολλυρη!!!
Απέρριψε το Γ΄ Τμήμα του ΣΤΕ σε πρότυπη δίκη την προσφυγή αναπληρωτών εκπαιδευτικών, που ζητούσαν την μη τήρηση των αξιολογικών πινάκων, όπως αυτοί επικυρώνονται από το ΑΣΕΠ. Οι υποψήφιοι αναπληρωτές ζητούσαν την κατάργηση των Υπουργικών Αποφάσεων με τις οποίες διορίστηκαν οι συνάδελφοί τους και να εφαρμοστούν άμεσα και για την πρόσληψη αναπληρωτών οι κανόνες που ισχύουν για την πρόσληψη μόνιμου προσωπικού.

Στην ίδια απόφαση διευκρινίζεται ότι οι ΥΑ εφαρμόζονται μέχρι και τη σχολική χρονιά 2018 - 2019.
Μπράβο, μπράβο! Πηγαίνετε ως αναπληρωτές με ό,τι αυτο συνεπάγεται κι αφήστε άλλους να διοριστούν δια της δικαστικής οδού!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 10, 2017, 06:46:19 μμ »
Συνάδελφοι  δάσκαλοι, καθηγητές , νηπιαγωγοι ψηφιζουμε εδω και απαιτούμε  μόνιμους διορισμούς σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση. Διαδώστε το  ψήφισμα σε φιλους, συγγενεις, συναδέλφους και γονείς μαθητών! Η βοήθεια όλων είναι απαραίτητη!
https://secure.avaaz.org/el/petition/YPOYRGOS_PAIDEIAS_EREYNAS_KAI_ThRISKEYMATON_VALTE_TELOS_STO_APARADEKTO_KAThESTOS_TON_ANAPLIROTON_KAThIGITON_DASKALON_KAI/?cFlvJeb
Έχεις αναρτίσει αυτήν την πρόσλκηση πάνω από έναν μήνα και πόσες υπογραφές έχουν συγκεντρωθεί; Λίγες περισσότερες από 500, τη στιγμή που οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί είναι 100.000! Αυτό δεν σου λέει κάτι για την διασπαστική αυτή κίνηση/προσπάθεια;
Άσε, ξέρουμε πολύ καλά ποιους θέλει η ΠΕΑΔ  να διοριστούν και για ποιους μοχθεί τόσο πολύ και δεν πρόκειται να υπογράψουμε ένα τέτοιο κείμενο!
Και για ένα χρόνο να το αφήσεις, ούτε 1.000 δεν θα το υπογράψουν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 10, 2017, 07:45:37 μμ »
Απο την αναγνωση της αποφασης βγαινει οτι.

1) Διορισμοι γιοκ επισημα και το 2018-2019. (Ισχυρισμος υπουργειου)
2) οσοι ειχανε βαθμολογικη βαση δεν προτασσονται στους πινακες
3) απο την περιοδο περαν του 2018-2019 πρεπει να γινει ασεπ.
4) οι ιδιωτικοι εκπαιδευτικοι καλως εγγραφονται στους πινακες.

Αυτα για ενημερωση σε συναδελφους που δεν μπορεσαν να δουνε την αποφαση.
Ξαναπαραθετω το συγκεκριμενο μηνυμα μιας και αναφερει συνοπτικα το τι ακριβως λεει η αποφαση ωστε να χουμε κατα νου το πως ολοι θα πορευτουμε απο εδω και περα ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ειτε τα θεωρουμε σωστα ειτε λαθος! Προσωπικα θεωρω πολυ ωφελιμο να το να βγαινει η καθε μια δικαστικη αποφαση ωστε να ξεδιαλυνει το τοπιο... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 10, 2017, 08:50:14 μμ »
Συναδελφοι ποτε δηλωνουμε περιοχες?εχασα κατι?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 10, 2017, 09:12:00 μμ »
Απο την αναγνωση της αποφασης βγαινει οτι.


3) απο την περιοδο περαν του 2018-2019 πρεπει να γινει ασεπ.


Αυτα για ενημερωση σε συναδελφους που δεν μπορεσαν να δουνε την αποφαση.

δηλ. ποιά σχολική χρονια 2018-2019   ή  2019-2020 - και με ΑΣΕΠ στο τέλος του 2018 ? 8)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 10, 2017, 10:25:21 μμ »
δηλ. ποιά σχολική χρονια 2018-2019   ή  2019-2020 - και με ΑΣΕΠ στο τέλος του 2018 ? 8)

Αγαπητε Μαρκο ουδεις ξερει. Δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 10, 2017, 10:26:55 μμ »
ετσι,...έτσι....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 11, 2017, 12:06:41 πμ »
Το 18ο Συνέδριο της ΟΛΜΕ αποφάσισε να ζητήσει: Μόνιμοι διορισμοί για όλους όσοι εργάζονται ως αναπληρωτές
Κριτήρια διορισμού: α) Προϋπηρεσία β) Επιτυχόντες ΑΣΕΠ γ) Παλαιότητα πτυχίου δ) Κοινωνικά κριτήρια
Προστασία της προϋπηρεσίας κατά 100%.
Αχ, αυτοι οι διασπαστες της ΟΛΜΕ...Μα να θέτουν ως κριτήρια διορισμού την προϋπηρεσία και την παλαιότητα πτυχίου; 


Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/08/apofasise-zitisei-18o-synedrio-tis-olme-gia-diorismous-kai-ergasiaka-kritiria-diorismon/

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 11, 2017, 12:23:23 πμ »
Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!

Μήπως να το μετονομάσουμε σε
(Προτάσεις για δίκαιο σύστημα διορισμών!!)

Ενημέρωση (από Σταύρο Πετράκη) για τη σημερινή συνάντηση της ΔΟΕ με Υπουργό, όπου μεταξύ άλλων συζητήθηκαν:
Μόνιμοι διορισμοί: Οι θεσμοί αποκλείουν κάθε τέτοια συζήτηση

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/08/70-ton-24-000-pistoseon-tha-diatethei-amesa-stin-fasi-proslipseon-stis-5-septemvriou/

amber alert
Τι έγιναν εκείνες οι δηλώσεις την περίοδο τον Χριστουγέννων για άμεση προκήρυξη κλπ κλπ;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 12:35:20 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 11, 2017, 06:50:44 πμ »
Η αξιολόγηση είναι μία λέξη. Ναι, να γίνει αξιολόγηση. Ποιος θα τη κάνει όμως στο χώρο της Εκπαίδευσης και με ποια κριτήρια? Κανένας δεν έχει δώσει ικανοποιητική απάντηση σε αυτό... Αν προταθεί κάτι σωστό, εγώ μαζί του. Και φυσικά οι ακραίες περιπτώσεις (που θα είναι λίγες) να πάνε σπίτι τους.

Όσο για το δεύτερο κομμάτι, προτείνεις να μην υπάρχουν μόνιμοι, να μη γίνει κανένας διορισμός και να γίνουν όλοι ωρομίσθιοι. Γιατί να πληρώνεται ο μόνιμος ή ο αναπληρωτής τα Χριστούγεννα ενώ δεν προσφέρει έργο? Με την ώρα όλοι. Ωρομίσθιοι λοιπόν.

Και φαντάζομαι το προτείνεις για όλο το δημόσιο και όχι μόνο για τους καθηγητές...
Να προσλαμβάνει το κράτος κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια 600.000-700.000 υπαλλήλους βγάζοντας την κατάλληλη προκύρηξη και να τους πληρώνει με την ώρα. Θα είναι ο άλλος για 2 χρόνια πυροσβέστης ωρομίσθιος να πληρώνεται όταν σβήνει φωτιές, μετά μπορεί να γίνει εφοριακός ή αστυνομικός κτλ.
Και ανεφάρμοστο το βλέπω και αντιπαραγωγικό αλλά και οδηγεί ολοταχώς σε εργασιακό μεσαίωνα...
Todaylicious θα κατανατήσουμε.
Tο todaylicious δεν είναι κακό συνάδελφε. Το προτιμούν παντού και έχει ανοίξει σε όλα τα σημεία της πόλης μου. Άσε που είναι σημείο συνάντησης και γνωριμιών. Εγώ έχω fun club αποκτήσει εκεί. ;D ;D ;D
Αλλά σοβαρά τώρα,δεν εννοούσα να πάει κάποιος πρώτα πυροσβέστης και μετά εφοριακός. Με βάση τις γνώσεις- πτυχία- ικανότητες είπα.
Άλλωστε θεωρείς ψέμα ότι στη χώρα μας το δημόσιο είναι κρατικοδιαιτο και αντί-παραγωγικο; Είσαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία αξίζει ή ότι στη χώρα μας η νοοτροπία του δημοσίου δεν άνοιξε τον ασκο του Αιόλου για τις πελατειακες πολιτικές, τη διαφορά, την αναξιοκρατια και κυρίως τον εμφύλιο το σύγχρονο που σχετίζεται με προϋπηρεσία και Ασεπ και χίλια άλλα. Αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα ψηφιζαμε όπως πραξαμε τόσα συναπτα έτη και ούτε θα καταληγαμε όπως ήδη βλέπεις. :-X 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 06:53:03 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 11, 2017, 06:55:26 πμ »
Αυτά που ποστάρεις τα εκτυπώνεις και τα κρατάς για το βιογραφικό σου;
Όχι διότι έχω πλούσιο βιογραφικό που το εμπλουτιζω με β σχολή μέσω πανελληνίων και διδακτορικου μέσω μεταπτυχιακου που επίσης απέκτησα με εξετάσεις Μονο. :-* Και παράλληλα εργάζομαι και έχω χίλια βάρη στο σπίτι που όλοι με ρωτούν πως έχω τόση ψυχραιμία και υπομονή.
Την καλημέρα μου διότι ξυπνω χαραμα για να προλάβω τα πάντα. Οπότε δεν θέλω ειρωνεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 06:57:26 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 11, 2017, 08:23:00 πμ »
Όχι διότι έχω πλούσιο βιογραφικό που το εμπλουτιζω με β σχολή μέσω πανελληνίων και διδακτορικου μέσω μεταπτυχιακου που επίσης απέκτησα με εξετάσεις Μονο. :-* Και παράλληλα εργάζομαι και έχω χίλια βάρη στο σπίτι που όλοι με ρωτούν πως έχω τόση ψυχραιμία και υπομονή.
Την καλημέρα μου διότι ξυπνω χαραμα για να προλάβω τα πάντα. Οπότε δεν θέλω ειρωνεία.
Κ

Καλά κάνεις και τα λες σε μερικούς, που νομίζουν ότι κάτι σπουδαίο κάνουν! Μηδενίζουν μεταπτυχιακά, διδακτορικά και έχουν καβαλήσει το καλάμι κι επειδή πάνε σε 2-3 σχολεία και διδάσκουν, θεωρούν ότι κάτι μεγάλο κάνουν και ότι προσφέρουν μόνο αυτοί στην κοινωνία!
Μπράβο σου και καλό κουράγιο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 11, 2017, 11:39:56 πμ »
Tο todaylicious δεν είναι κακό συνάδελφε. Το προτιμούν παντού και έχει ανοίξει σε όλα τα σημεία της πόλης μου. Άσε που είναι σημείο συνάντησης και γνωριμιών. Εγώ έχω fun club αποκτήσει εκεί. ;D ;D ;D
Αλλά σοβαρά τώρα,δεν εννοούσα να πάει κάποιος πρώτα πυροσβέστης και μετά εφοριακός. Με βάση τις γνώσεις- πτυχία- ικανότητες είπα.
Άλλωστε θεωρείς ψέμα ότι στη χώρα μας το δημόσιο είναι κρατικοδιαιτο και αντί-παραγωγικο; Είσαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία αξίζει ή ότι στη χώρα μας η νοοτροπία του δημοσίου δεν άνοιξε τον ασκο του Αιόλου για τις πελατειακες πολιτικές, τη διαφορά, την αναξιοκρατια και κυρίως τον εμφύλιο το σύγχρονο που σχετίζεται με προϋπηρεσία και Ασεπ και χίλια άλλα. Αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα ψηφιζαμε όπως πραξαμε τόσα συναπτα έτη και ούτε θα καταληγαμε όπως ήδη βλέπεις. :-X 8)

Μια χαρά είναι το todaylicious για τους πελάτες που έχουν fan club, θέλουν να πιουν τον καφέ τους και να κάνυον γνωριμίες ή καμάκι. Μόνο που εγώ το ανέφερα από τη μεριά των εργαζόμενων που παίρνουν 3 ευρώ την ώρα :)
Το δημόσιο είναι κρατικοδίαιτο και αντι-παραγωγικό. Πράγματι. Το ίδιο ισχύει και για το δημόσιο σχολείο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι η μετατροπή όλων των καθηγητών σε ωρομίσθιους (όπως είπες) θα το βελτιώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 11:47:09 πμ από naoh »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.