*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 551479 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1022 στις: Ιούνιος 17, 2011, 10:52:20 πμ »
Συνάδελφοι γνωρίζετε αν οι γυμναστές ΠΕ11 παίρνουν μέρος στην πιστοποίηση Α΄ επιπέδου αυτήν την περίοδο;
το ρωτάω διότι δεν μου δίνει την δυνατότητα επιλογής περιόδου πιστοποίησης..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2011, 10:56:16 πμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1023 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:34:30 πμ »
Θα πρέπει να σημειωθεί πως στο πλαίσιο της παρούσας Πράξης «Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ (2007-2013), που υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και του Ελληνικού Δημοσίου, τα προγράμματα πιστοποίησης Α' επιπέδου υλοποιούνται, ώστε να διευκολυνθεί η συμμετοχή του μεγαλύτερου δυνατού αριθμού εκπαιδευτικών στην επιμόρφωση Β' επιπέδου, για την οποία η εν λόγω πιστοποίηση αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση. Στην επιμόρφωση Β΄ επιπέδου μπορούν να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05/06/07, ΠΕ19/20, ΠΕ60, ΠΕ70, καθώς και εκπαιδευτικοί «συναφών» κλάδων, δηλαδή εκπαιδευτικοί που έχουν τη δυνατότητα διδασκαλίας μαθημάτων των παραπάνω κλάδων ως πρώτη ή δεύτερη ανάθεση.

Άρα οι γυμναστές εξαιρούνται από το τρέχον πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1024 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:39:54 πμ »
Στα προγράμματα πιστοποίησης Α' επιπέδου, που θα υλοποιηθούν στο διάστημα Μαΐου – Ιουλίου 2011 στα Κέντρα Πιστοποίησης (ΚεΠΙΣ), μπορούν να συμμετάσχουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και εν ενεργεία αναπληρωτές της δημόσιας εκπαίδευσης, των κλάδων της επιμόρφωσης Β' επιπέδου, εκτός των εκπαιδευτικών του κλάδου ΠΕ19/20 για τους οποίους η πιστοποίηση Α' επιπέδου δεν αποτελεί προϋπόθεση για τη συμμετοχή τους στην επιμόρφωση αυτή. Οι αναπληρωτές και οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί οφείλουν να προσκομίσουν σχετική βεβαίωση (αποστολή στο fax: 210 6930750) από την οικεία διεύθυνση εκπαίδευσης, προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα υποβολής αίτησης στα προγράμματα πιστοποίησης Α' επιπέδου (δείτε εδώ).

Για Α΄επίπεδο οι γυμναστές μάλλον μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1025 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:49:44 πμ »
Στα προγράμματα πιστοποίησης Α' επιπέδου, που θα υλοποιηθούν στο διάστημα Μαΐου – Ιουλίου 2011 στα Κέντρα Πιστοποίησης (ΚεΠΙΣ), μπορούν να συμμετάσχουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και εν ενεργεία αναπληρωτές της δημόσιας εκπαίδευσης, των κλάδων της επιμόρφωσης Β' επιπέδου, εκτός των εκπαιδευτικών του κλάδου ΠΕ19/20 για τους οποίους η πιστοποίηση Α' επιπέδου δεν αποτελεί προϋπόθεση για τη συμμετοχή τους στην επιμόρφωση αυτή. Οι αναπληρωτές και οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί οφείλουν να προσκομίσουν σχετική βεβαίωση (αποστολή στο fax: 210 6930750) από την οικεία διεύθυνση εκπαίδευσης, προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα υποβολής αίτησης στα προγράμματα πιστοποίησης Α' επιπέδου (δείτε εδώ).

Σε τρέλανα...Από την προσεκτικότερη ερμηνεία μάλλον οι γυμναστές δεν μπορούν να λάβουν μέρος στην πιστοποίηση Α΄επιπέδου ,αφού δεν μπορούν να συμμετάσχουν στο Β΄επίπεδο .
Κάνε ερώτηση όμως στο:http://b-epipedo2.cti.gr/support-m/helpdesk-m.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1026 στις: Ιούνιος 17, 2011, 01:35:31 μμ »
σ΄ ευχαριστώ SUNBIRD!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1027 στις: Ιούνιος 17, 2011, 01:37:52 μμ »
paidia εχω κανει αιτηση για 21 ιουνη και το προγραμμα εχεο εγκριθει. εμαθα ομως οτι 23 ιουνη δινουν 2 γνωστες μου και επειδη μεσολαβει ταξιδι σκεφτομουν μπορω να καταργησω την αιτηση και να κανω για 23? μηπως χασω την σειρα μου?

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1028 στις: Ιούνιος 19, 2011, 10:03:31 πμ »
paidia εχω κανει αιτηση για 21 ιουνη και το προγραμμα εχεο εγκριθει. εμαθα ομως οτι 23 ιουνη δινουν 2 γνωστες μου και επειδη μεσολαβει ταξιδι σκεφτομουν μπορω να καταργησω την αιτηση και να κανω για 23? μηπως χασω την σειρα μου?

Μπορείς να ρωτήσεις στο helpdesk για έγκυρη απάντηση :http://b-epipedo2.cti.gr/support-m/helpdesk-m.htmlαλλά λογικά από την στιγμή που έχουν οριστικοποιηθεί τα 20 άτομα (7 μέρες πριν )δε μπορείς να κάνεις νέα αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1029 στις: Ιούνιος 19, 2011, 11:03:04 πμ »
 Συνάδελφοι.. έδωσα χθες εξετάσεις... Δεν ήταν δύσκολες αλλά και ούτε εύκολες... Προετοιμαστείτε με τις ερωτήσεις του Μιχαηλίδη και του Σαλονικίδη αλλά δεν επαρκούν.. Δυσκολεύτηκα κυρίως στις ασκήσεις εφαρμογής... Σε μία μάλιστα δεν κατάφερα να βρω την απάντηση... Συγκεκριμένα μου ζητούσε να βάλω περίγραμμα σε μια εικόνα με πάχος 2. 25 εκ. Στην αρχή θα σας φανεί ότι η απάντηση είναι εύκολη.. Περιγράμματα σκιάσεις... Αλλά πάχος.. πού είναι ? Πάχος γραμμής βρήκα μόνο στο πλαίσιο κειμένου... Επίσης οι εικόνες ήταν δύο... Πληροφορήθηκα ότι υπάρχουν μέχρι τώρα 2 ερωτήσεις που δεν έχουν απάντηση.. βάλτε και τη δική μου... Στην αρχή ο χρόνος μου φάνηκε υπερβολικός αλλά τον χρησιμοποίησα όλο.. Σημειωτέον ότι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή εδώ και χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα... Λογικά τις εξετάσεις τις έχω περάσει.. αλλά περίμενα 100%... Δεν νομίζω όμως... φοβάμαι μήπως είμαι και κοντά στην βάση... θα σας πω σε λίγες ημέρες.. Πάντως προετοιμαστείτε .... Δεν είναι καθόλου περίπατος... αν περιμένετε να σας βοηθήσουν οι διπλανοί σας... αυτό είναι εφικτό... αλλά αναλογιστείτε ότι εκείνοι έχουν άλλα θέματα... στα οποία δυσκολεύονται και οι ίδιοι... οπότε δεν θα έχουν χρόνο για εσάς.. Από την τάξη μου δεν είδα κανένα που να μην πονοκεφαλιάσει για να λύσει τις ερωτήσεις... Δεν θέλω να σας αγχώσω... απλώς σας δίνω τη συμβουλή να προετοιμαστείτε κυρίως σε αακήσεις εφαρμογής.. Νομίζω ότι για τη θεωρία αρκούν οι ερωτήσεις που κυκλοφορούν στον INTERNET..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1030 στις: Ιούνιος 19, 2011, 12:13:14 μμ »
Συνάδελφοι.. έδωσα χθες εξετάσεις... Δεν ήταν δύσκολες αλλά και ούτε εύκολες... Προετοιμαστείτε με τις ερωτήσεις του Μιχαηλίδη και του Σαλονικίδη αλλά δεν επαρκούν.. Δυσκολεύτηκα κυρίως στις ασκήσεις εφαρμογής... Σε μία μάλιστα δεν κατάφερα να βρω την απάντηση... Συγκεκριμένα μου ζητούσε να βάλω περίγραμμα σε μια εικόνα με πάχος 2. 25 εκ. Στην αρχή θα σας φανεί ότι η απάντηση είναι εύκολη.. Περιγράμματα σκιάσεις... Αλλά πάχος.. πού είναι ? Πάχος γραμμής βρήκα μόνο στο πλαίσιο κειμένου... Επίσης οι εικόνες ήταν δύο...

κι εγω ειχα την ιδια...αν θυμαμαι καλα ζητουσε να βαλεις κ χρωμα της επιλογης σου στο περιγραμμα.βασικα στο παραθυρο του περιγραμματος εχει επιλογη παχους..το 2,25 ειναι το παχος 2 1/4..το επιλεγεις, επιλεγεις απο αριστερα το ολικο περιγραμμα, το βλεπεις στην προεπισκοπηση του στα δεξια του παραθυρου, επιλεγεις το χρωμα απο την αντιστοιχη επιλογη στο ιδιο παραθυρο κι εισαι οκ...παντως το περιθωριο λαθων ειναι τεραστιο....χρειαζεσαι 36 στις 60 για να περασεις...στοιχειωδεις γνωσεις χρειαζονται κ μια σχετικη τριβη με τους υπολογιστες...καλη επιτυχια παντως κ μην αγχωνεσαι με μια ερωτηση...
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1031 στις: Ιούνιος 19, 2011, 05:59:40 μμ »
Συνάδελφοι.. έδωσα χθες εξετάσεις... Δεν ήταν δύσκολες αλλά και ούτε εύκολες... Προετοιμαστείτε με τις ερωτήσεις του Μιχαηλίδη και του Σαλονικίδη αλλά δεν επαρκούν.. Δυσκολεύτηκα κυρίως στις ασκήσεις εφαρμογής... Σε μία μάλιστα δεν κατάφερα να βρω την απάντηση... Συγκεκριμένα μου ζητούσε να βάλω περίγραμμα σε μια εικόνα με πάχος 2. 25 εκ. Στην αρχή θα σας φανεί ότι η απάντηση είναι εύκολη.. Περιγράμματα σκιάσεις... Αλλά πάχος.. πού είναι ? Πάχος γραμμής βρήκα μόνο στο πλαίσιο κειμένου... Επίσης οι εικόνες ήταν δύο...

κι εγω ειχα την ιδια...αν θυμαμαι καλα ζητουσε να βαλεις κ χρωμα της επιλογης σου στο περιγραμμα.βασικα στο παραθυρο του περιγραμματος εχει επιλογη παχους..το 2,25 ειναι το παχος 2 1/4..το επιλεγεις, επιλεγεις απο αριστερα το ολικο περιγραμμα, το βλεπεις στην προεπισκοπηση του στα δεξια του παραθυρου, επιλεγεις το χρωμα απο την αντιστοιχη επιλογη στο ιδιο παραθυρο κι εισαι οκ...παντως το περιθωριο λαθων ειναι τεραστιο....χρειαζεσαι 36 στις 60 για να περασεις...στοιχειωδεις γνωσεις χρειαζονται κ μια σχετικη τριβη με τους υπολογιστες...καλη επιτυχια παντως κ μην αγχωνεσαι με μια ερωτηση...

Τελικά παιδιά σ'αυτήν την ερώτηση ποιο είναι το σωστό:α)να δουλέψεις με πλαίσιο κειμένου(2.25) ή
                                                                                        β)να δουλέψεις με πίνακα και περιγράμματα(2 1/4)
ή και τα δύο είναι σωστά αφού η εκφώνηση έλεγε 2.25 ή 2 1/4 ;
                                                                                         
Πάντως οι περισσότερες ερωτήσεις σε γενικές γραμμές ήταν πράγματι εύκολες.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1032 στις: Ιούνιος 19, 2011, 07:27:00 μμ »
το 2,25 ειναι ουσιαστικά 2 1/4...είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς γι'αυτό και σου έδινε τη διπλή επιλογή..και ναι, γενικά ήταν εύκολες οι ερωτήσεις..καλά μας αποτελέσματα (όχι ότι υπάρχει και καμιά αμφιβολία βέβαια.. :P )
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1033 στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:03:58 πμ »
Αν ασχολείσαι/εργάζεσαι με τον υπολογιστή είναι τελικά εύκολο να έχεις 36 σωστές στις 60. ίσως να μην χρειάζεται προετοιμασία...Εγώ (ΠΕ04)κοίταξα πριν τις εξετάσεις μερικά πράγματα γενικά για τους υπολογιστές και λιγο excel...

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1034 στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:40:00 πμ »
μέχρι 10 ιουλίου είναι οι αιτήσεις ? μετα τέλος?

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1035 στις: Ιούνιος 20, 2011, 03:59:02 μμ »
μέχρι 10 ιουλίου είναι οι αιτήσεις ? μετα τέλος?

Νομίζω πως ναι.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161490
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.