*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966758 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 05:54:15 μμ »
Καλά η Διαμαντοπούλου χαμένη στη μετάφραση.
Σε μία συνέντευξη πήγε να μας λύσει όλα τα προβλήματα στην εκπαίδευση.
Πάντως φαίνεται ότι δεν έχει καταλάβει τις ιδιαιτερότητες της εκπαίδευσης.
Πιο πολύ για μάνατζμεντ μου φαίνεται ότι θέλει να κάνει......
θα δούμε όμως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 05:54:33 μμ »
Eγώ μπερδεύτηκα :-\

Θα περιμένουμε τόσες μέρες την Διαμαντοπούλου μέχρι να μας ξεκαθαρίσει τί ρυθμίσεις θα κάνει ή να πω αντίο στον διορισμό;

Φυσικά και όχι. Η απάντησή της το λέει καθαρά νομίζω: "...σας είπα ότι θα υπάρξει βεβαίως μια μεταβατική περίοδος γιατί υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι τα προηγούμενα χρόνια κινήθηκαν σ’ αυτή την κατεύθυνση."

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 05:55:16 μμ »
ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ:
1) Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΣΕΠ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΑΣΕΠ
2) ΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ 50%  ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ 50% ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ (ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΔΩ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΕΠ?)
3) ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΝΕΟΥΣ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΙΣΩΣ ΚΡΙΤΗΡΙΑ Η ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ  ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ.

ΑΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ
 

Την Κατάργηση των πινάκων την άκουσες ;
Το άρθρο 5 και κάθε άρθρο ξέχνα το ! Θα υπάρχουν νέα άρθρα αφού θα ψηφιστεί νομοσχέδιο!
Αν είναι να καταργήσει τους πίνακες για να φτιάξει νέους τότε μόνο σε πονηρά μονοπάτια μπορεί να πάει το μυαλό μας!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:01:20 μμ »
τελικά επανέρχομαι στο θέμα, έχοντας αυτό που άκουσα προχθές στη ΝΕΤ από τον Ραγκούση, ως δεδομένο πλέον και από την Διαμαντοπούλου και όχι ως απλή φήμη!

θα καταργηθεί ή όχι το 24μηνο+ασεπ; φαίνεται πως ναι! :( :( :( :( :( :(  και τι θα γίνει με όσους είμαστε σε αυτόν τον πίνακα; γιατί το "μεταβατικό στάδιο" μπορεί να μεταφραστεί με πολλούς τρόπους!!! τον ιούνιο θα είμαι με 29 μόρια καθαρή + ασεπ και μάλλον νερό από τη βρύση δεν θα πιω, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι που βρισκόμαστε στην ίδια μοίρα!!! :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:07:31 μμ »
τελικά επανέρχομαι στο θέμα, έχοντας αυτό που άκουσα προχθές στη ΝΕΤ από τον Ραγκούση, ως δεδομένο πλέον και από την Διαμαντοπούλου και όχι ως απλή φήμη!

θα καταργηθεί ή όχι το 24μηνο+ασεπ; φαίνεται πως ναι! :( :( :( :( :( :(  και τι θα γίνει με όσους είμαστε σε αυτόν τον πίνακα; γιατί το "μεταβατικό στάδιο" μπορεί να μεταφραστεί με πολλούς τρόπους!!! τον ιούνιο θα είμαι με 29 μόρια καθαρή + ασεπ και μάλλον νερό από τη βρύση δεν θα πιω, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι που βρισκόμαστε στην ίδια μοίρα!!! :( :( :( :( :(
Επειδή και εγώ είμαι στην ίδια μοίρα , το πρόβλημα θα υπάρξει αν δεν προσμετρηθεί η φετινή υπηρεσία !!!!
Διαφορετικά είμαστε νομικά κατοχυρωμένοι!!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:09:58 μμ »
καλως τα τα μαντατα!!! κι ελεγα, αργησε να τα πει...αυτα ειναι φημες που εχουν ακουστει εδω και ενα μηνα περιπου. Αν θελετε τη γνωμη μου, θεωρω οτι με πολυ κοπο θα κρατηθει ζωντανο το 30μηνο η εστω θα μπει απαραιτητη προυποθεση η επιτυχια σε ασεπ. Οσο για το 24 μηνο, θα πρεπει να πολεμησουμε για να μην καταργηθει κι αυτο, γιατι ειναι μια ρυθμιση που κερδηθηκε με πολυ κοπο απο την ενωση αναπληρωτων...τι να πω πια με ολα αυτα... :-X

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:12:49 μμ »
καλως τα τα μαντατα!!! κι ελεγα, αργησε να τα πει...αυτα ειναι φημες που εχουν ακουστει εδω και ενα μηνα περιπου. Αν θελετε τη γνωμη μου, θεωρω οτι με πολυ κοπο θα κρατηθει ζωντανο το 30μηνο η εστω θα μπει απαραιτητη προυποθεση η επιτυχια σε ασεπ. Οσο για το 24 μηνο, θα πρεπει να πολεμησουμε για να μην καταργηθει κι αυτο, γιατι ειναι μια ρυθμιση που κερδηθηκε με πολυ κοπο απο την ενωση αναπληρωτων...τι να πω πια με ολα αυτα... :-X


Αν είναι να γίνει 30μηνο με ΑΣΕΠ τοτε δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του γιατι υπάρχει το 24μηνο.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:26:49 μμ »
Eγώ μπερδεύτηκα :-\

Θα περιμένουμε τόσες μέρες την Διαμαντοπούλου μέχρι να μας ξεκαθαρίσει τί ρυθμίσεις θα κάνει ή να πω αντίο στον διορισμό;

Φυσικά και όχι. Η απάντησή της το λέει καθαρά νομίζω: "...σας είπα ότι θα υπάρξει βεβαίως μια μεταβατική περίοδος γιατί υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι τα προηγούμενα χρόνια κινήθηκαν σ’ αυτή την κατεύθυνση."



πάντως, μιλά για κατάργηση πινάκων με το που θα ψηφιστεί ο νόμος!!!

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:35:09 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι, αν και νομίζω ότι κάποιοι προσπαθούν να μας κάνουν οτιδήποτε άλλο πέρα από συναδέλφους. εγώ άκουσα τις δηλώσεις μετά από ένα κουραστικό επτάωρο στο σχολείοως αναπληρώτρια και με την ελπίδα κάθε πρωί ότι είμαι μια μέρα πιο κοντά στο εικοσιτετράμηνο. εγώ το συμπληρώνω τον Ιανουάριο και είχα την ελπίδα ότι θα διοριστώ τον Ιούνιο.τώρα οι ελπίδες μου όπως και οι δικές σας νομίζψω ότι εξανεμίζονται.και τι θα γίνει με το 40%;;;πάλι θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία του ασεπ;εγώ έχω περάσει 4 φορές.ας βάλουν τα παιδιά τους να δώσουν ασεπ για να βρούν δουλειά και ύστερα ας ασχοληθούν με μας. παντώς έχω και την αμυδρή ελπίδα ότι όλα αυτά θα ισχύσουν από το νέο διαγωνισμό του ασεπ.άλλωστε λίγο καιρό πριν το ίδιο υπουργείο ανακοίνωσε ότι από το 24μηνο για την καινούρια χρονιά θα πάρουν 205 φιλολογους.θα κάνουμε υπομονή και θα ετοιμαζόμαστε για αγώνες.

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:38:01 μμ »
Πάντως αν κάνει αυτό με τα μόρια θα σωθεί πολύς κόσμος.

Μετά απο 4 χρόνια στην παραμεθόριο σε νησιά, εκνευρίζομαι πολύ να βλέπω συναδέλφους να αποσπώνται σε γραφεία και να πέρνουν 9+ μόρια, ενώ πόσοι άλλοι είναι στα νησιά... Και στο τέλος να φεύγουν με μεταθέσεις πριν τους υπόλοιπους αφου λόγω "κονε" τοποθετούνται και στα σχολεία της περιοχής με τα πιο πολλά μόρια..

Αν γίνει αυτή η ρύθμιση θα είναι οτι καλύτερο έχει γίνει τελευταία...

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:41:35 μμ »
Πάντως αν κάνει αυτό με τα μόρια θα σωθεί πολύς κόσμος.

Μετά απο 4 χρόνια στην παραμεθόριο σε νησιά, εκνευρίζομαι πολύ να βλέπω συναδέλφους να αποσπώνται σε γραφεία και να πέρνουν 9+ μόρια, ενώ πόσοι άλλοι είναι στα νησιά... Και στο τέλος να φεύγουν με μεταθέσεις πριν τους υπόλοιπους αφου λόγω "κονε" τοποθετούνται και στα σχολεία της περιοχής με τα πιο πολλά μόρια..

Αν γίνει αυτή η ρύθμιση θα είναι οτι καλύτερο έχει γίνει τελευταία...


Αυτό εννοείται ότι είναι καλό μέτρο. Πολλά χρόνια το ζητάνε άλλωστε. Τα άλλα όμως είναι.... με το μπαρδόν και με το συμπάθειο δηλαδή... ::)
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:42:17 μμ »
αυτο τι σημαινει ;τι διετια εννοει ο δημοσιογραφος ;δοκιμαστικη ;

''Δεύτερη απορία: ποιος θα κρίνει μετά τη διετία, το αν ο εκπαιδευτικός είναι ικανός να διδάξει στο σχολείο; Δηλαδή εδώ πρέπει να έχουμε μια Επιτροπή σαφέστατα αντικειμενική, ώστε να μην υπάρχουν, δηλαδή μια οργανωμένη Επιτροπή ή κάτι τέτοιο. Πως το βλέπετε αυτό το πράγμα;''

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:43:27 μμ »
Παιδια εγω μεσα σε ολο αυτο δεν καταλαβα...με τους ξενογλωσσους επιλογης τι γινεται?θα συνεχισουν ως ωρομισθιοι?Για να ειμαι πιο συγκεκριμενη στο κλαδο μου- ΠΕ40 δεν υπαρχει ασεπ και μαλιστα υπαρχει η προταση να μην συμμετεχει ουτε στον επομενο.Θα πουν επιτελους τιποτα συγκεκριμενο?
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος stamem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:44:22 μμ »
ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ, μπορεις να μας πεις που ειναι γραμμενες οι δηλωσεις αυτες της διαμαντοπουλου?Παντως οποιος ειχε 24μηνο το φετινο σεπτεμβρη διοριζεται, ολοι οι αλλοι...με ΑΣΕΠ και μονο.!Καταργειται απο του χρονου και το 40%, επισης.ΜΟΝΟ ΑΣΕΠ.!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.