*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966645 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:31:21 μμ »
Μπερδεμένα τα είπε η Αννούλα, οπότε πιο ξεκάθαρα θα φανούν όταν βγουν στο διαδίκτυο για διαβούλευση.
Αν όμως κάνουν 100% ΑΣΕΠ, τότε θα της βγάλω το καπέλο (που δεν φοράω). Επιτέλους λίγο περισσότερη αξιοκρατία!
Και οι εκπρόσωποι της ΠΕΑΕ ας μη φωνάζουν αμέσως για κινητοποιήσεις. Χαλαρώστε λίγο.. Ας περιμένουμε να δούμε τις τελικές επίσημες προτάσεις. Και αν πάει για 100% ΑΣΕΠ (με το όποιο μεταβατικό στάδιο), τότε θα είναι σε σωστό δρόμο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:01 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:32:27 μμ »
ειπαμε!!!! αξιοκρατια μονο σε μας!
ετσι ετσι
αλλωστε το ρουσφέτι αυτοι το ανακάλυψαν, το εξελιξαν και ακομη στις μερες μας το καλλιεργουν και το πασαρουν με τον καλυτερο τροπο...
Πρεπει να ξεσηκωθουμε!!!
Να δουν πρωτα τα χαλια τα δικα τους και μετα να κανουν δηλωσεις τετοιου τυπου μονο και μονο για να κερδισουν τις εντυπωσεις...
ας κανει καλυτερα μια συναντηση με μονιμους- αναπληρωτες και ωρομισθιους να δει απο κοντα το μεγεθος των προβληματων μας και να αφησει τις μ......ες
Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:34:59 μμ »
Νομίζω ότι ανακοίνωθηκαν όλα έτσι θολά, ώστε να μετρηθούν αντιδράσεις κλπ. (όπως με την ΠΔΣ που την μία ημέρα καταργήθηκε και την άλλη όχι)...

Πάντως είναι άσχημο κάθε κυβέρνηση να κάνει τα δικά της και να άλλαζουν όλα κάθε λίγο και λιγάκι.
Αν μετά από καποια χρόνια αλλάξει υπουργός θα υπάρχουν πάλι αλλαγές και μάλιστα ξαφνικές που "κρεμάνε" όποιο προγραμματισμό προσπαθεί να κάνει ο καθένας μας.
Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να σταθεροποιηθεί ένα σύστημα και να μην αλλάζει κάθε 2-3 χρόνια και αυτό δεν γίνεται με αλλάγες τύπου "εδώ και τώρα".

όταν η γυναίκα παίρνει εξουσία........ :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:36:40 μμ »
Landeau, επειδή η απάντηση ήταν προς εμένα, θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική γνώμη. Δε θα περιμένουμε,πιστεύω,πρώτα νόμο και μετά θα ψάχνουμε δικηγόρους, ρυθμίσεις, κλπ.Αν εσύ βλέπεις κάτι καλό σε όλο αυτό, περίμενε. εγώ πάλι βλέπω τα χειρότερα να έρχονται και μάλιστα στο όνομα της διαφάνειας και της αξιοκρατίας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:01 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:36:52 μμ »
Τόσα χρόνια τους βρίζουμε για την κατάντια του θεσμού της ωρομισθίας, και τώρα που δείχνουν ότι πάνε να το καταργήσουν, κάποιοι θίγονται;
Εννοείται ότι ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να καταργηθεί η ωρομισθία και σταδιακά και η αναπλήρωση. Μόνο μόνιμοι (με την προϋπόθεση να γίνονται όλοι οι απαιτούμενοι διορισμοί κάθε φορά).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:40:38 μμ »
προφανώς, όποιος δημοσίευσε αυτά τα άρθρα για τη Δραγώνα, δεν έχει μπει στον κόπο να ασχοληθεί σοβαρά με τη μειονοτική εκπαίδευση ούτε με το έργο που έχει γίνει στη Θράκη
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:41:19 μμ »
Landeau, επειδή η απάντηση ήταν προς εμένα, θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική γνώμη. Δε θα περιμένουμε,πιστεύω,πρώτα νόμο και μετά θα ψάχνουμε δικηγόρους, ρυθμίσεις, κλπ.Αν εσύ βλέπεις κάτι καλό σε όλο αυτό, περίμενε. εγώ πάλι βλέπω τα χειρότερα να έρχονται και μάλιστα στο όνομα της διαφάνειας και της αξιοκρατίας

Δικαίωμά σου να διαφωνείς, αλλά όταν προτρέπεις για κινητοποιήσεις, βασιζόμενη σε μια συνέντευξη και δίχως να περιμένεις τις τελικές επίσημες προτάσεις, τότε είσαι λάθος και αυτό επέκρινα. Εννοείται ότι πρέπει να δούμε τι θέλουν να αλλάξουν τελικά, αλλά απ' ότι φαίνεται κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση. Είδομεν..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:43:50 μμ »
100% ΑΣΕΠ και μην γκρινιαζεται σιγουρα ειναι για καλο, τωρα για αυτους που προσπαθουν χρονια με ωρομισθια και αναπληρωση σιγουρα ειναι αδικο, αλλά παντα οταν κατι είναι σαπιο για να πάψει να είναι καποιοι την πληρλωνουν.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:45:18 μμ »
Τι λες τώρα;;;;; Δηλαδή θα διοριζόμαστε μόνο αν είμαστε στους διοριστέους του ΑΣΕΠ;;;;;;;;; Και τι σκατά τρέχουμε τόσα χρόνια για τα κ---μόρια; ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΥΤΟ;


Όταν λέει οι διορισμοί θα γίνονται μόνο μέσω ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι οι προηγούμενες προυπηρεσίες πάνε χαμένες. Θα μοριοδοτούνται. Εφόσον έχεις πετύχει στον ΑΣΕΠ και έχεις και 24 μήνες προυπηρεσίας (τουλάχιστον), θα πάρεις κάποια μόρια. Με αυτά τα μόρια συναγωνίζεσαι τους υπόλοιπους. Φυσικά νιώθει αδικημένος κάποιος 24μηνίτης μιας και το 24μηνο ήταν το εισητήριο για άμεσο διορισμό....

Το θέμα είναι τι ποσόστοση θα δίνει στις προυπηρεσίες και στην βαθμολογία του ΑΣΕΠ. Δηλαδή κάποιος με 0 μήνες προυπηρεσία αλλά που έχει γράψει πχ 85% στον ΑΣΕΠ, θα προηγείται από κάποιον με 24 μήνες προυπηρεσία αλλά που έχει γράψει 55% ? Αυτό είναι το ζητούμενο και κανένα άλλο!! Έτσι μπορεί με την νέα ρύθμιση πάλι οι 24μηνίτες να είναι μπροστά έναντι των υπολοίπων και να διοριστούν πρώτοι. Το θέμα είναι, επαναλαμβάνω, η ποσόστοση. Για να το μάθουμε αυτό θα πρέπει να περιμένουμε αρκετο καιρό όπως φαίνεται....

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, αυτοί που είναι χαμένοι είναι αυτοί που έχουν μαζέψει αρκετή προυπηρεσία (από ΠΔΣ, αναπληρωτές κλπ), αλλά δεν έχουν δώσει ποτε ΑΣΕΠ. Αυτοί, φαίνεται να είναι μπλοκαρισμένοι και να μην μπορούν να κάνουν τίποτα όσον αφορά την διεκδίκηση μόνιμου διορισμού. Πρέπει να περάσουν από το κατώφλι του ΑΣΕΠ υποχρεωτικά, προκειμένου η προυπηρεσία τους να αποκτήσει νόημα και αξία
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 07:48:55 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:47:44 μμ »
Και η ωρομισθία και οι αναπληρώσεις βάσει του ασεπ προκύπτουν,δεν είναι κάτι άσχετο,ούτε μιλάμε για ΠΔΣ...

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:48:14 μμ »
συνάδελφοι του 24μηνου+ασεπ, εγώ ήδη έστειλα mail στους βουλευτές της περιφέρειάς μου, κυβερνητικούς και μη....νομίζω πως πρέπει να ενεργήσουμε γρήγορα, να φανεί κάποια αντίδραση, μπας και κατανοήσουν πως αυτός ο πίνακας δεν πρέπει να θιχτεί!!! ας μην περιμένουμε τη "δημόσια διαβούλευση"!!!! ίσως τότε να είναι αργά! και προς Θεού , μακριά από μένα τα κομματικά κίνητρα!!! είναι προσωπική μου αγωνία και κρίνεται απλά το μέλλον μου!

Αποσυνδεδεμένος FL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:48:37 μμ »
100% ΑΣΕΠ και μην γκρινιαζεται σιγουρα ειναι για καλο, τωρα για αυτους που προσπαθουν χρονια με ωρομισθια και αναπληρωση σιγουρα ειναι αδικο, αλλά παντα οταν κατι είναι σαπιο για να πάψει να είναι καποιοι την πληρλωνουν.
Ωραια τοποθετηση αλλα μην γραψεις κατι τετοιο στον πινακα στο σχολειο γιατι θα σε κραξουν οι μαθητες...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 07:51:19 μμ από FL »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:49:03 μμ »
Χαλαρώστε... απίθανο να καταργηθεί άμεσα το 24μηνο+ΑΣΕΠ. Μίλησε μάλιστα για μεταβατική περίοδο. Εξάλλου στο 24μηνο+ΑΣΕΠ εμπεριέχεται επιτυχία σε ΑΣΕΠ, άρα δύσκολα να αλλάξει άμεσα. Για το 40% όλα παίζουν όμως.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:51:27 μμ »
Χαλαρώστε... απίθανο να καταργηθεί άμεσα το 24μηνο+ΑΣΕΠ. Μίλησε μάλιστα για μεταβατική περίοδο. Εξάλλου στο 24μηνο+ΑΣΕΠ εμπεριέχεται επιτυχία σε ΑΣΕΠ, άρα δύσκολα να αλλάξει άμεσα. Για το 40% όλα παίζουν όμως.

στην ερώτηση του δημοσιογράφου "πότε θα καταργηθούν οι πίνακες", είπε κατηγορηματικά η Υπουργός πως θα καταργηθούν "με την ψήφιση του νόμου"!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 657

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.