*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966889 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #434 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:43:19 μμ »
ειρηνη υμιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #435 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:45:55 μμ »
Συνάδελφοι μην ελπίζετε ότι η μεταβατική περίοδος θα μας σώσει. Είμαστε χιλιάδες στους πίνακες. Δηλαδή πόσα χρόνια θα έχει διάρκεια η μεταβατική περίοδος? Είναι αδύνατον να ελπίζουμε ότι τα νέα μέτρα δεν θα επηρρεάσουν αυτούς που ήδη βρίσκονται στους πίνακες. Μεταβατική περίοδος υπήρξε και στον νόμο Αρσένη, δεν είδα όμως να απορροφήθηκε η επετηρίδα. Έμειναν ξεκρέμαστοι.

Γι'αυτό θα έπρεπε να έχουμε συμμαχους μας και τους διορισμένους καθηγητές να απαιτήσουμε περισσότερα σχολεία, μικρότερο αριθμό μαθητών ανά τμήμα....άρα περισσότερες θέσεις εργασίας....
Αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν "ξεβόλεμα" των μόνιμων και λεφτά!!
Αλλά πού πήγαν τα λεφτά?

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #436 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:47:10 μμ »
Για αλλη μια φορα η πολιτικη ηγεσια περιφρονει και απαξιωνει τους εκπαιδευτικους, οσο ελαχιστους αλλους κλαδους του δημοσιου.

Το δυσσαρεστο ειναι οτι καποιοι στρατευμενοι απο το εκαστοτε κομμα γραφουν ανακριβειες στο τοπικ προσπαθοντας να επιβαλλουν εσφαλμενες αποψεις περι αξιοκρατιας (και αξιοπιστιας) ΑΣΕΠ, σκορπωντας τη διχονοια.Προφανως κατι προσδοκουν ν' αποκομισουν και αυτοι !
...Εκτος αν το χουν δεδομενο απο τωρα οτι θα ναι επιτυχοντες στον ΑΣΕΠ.

Εξλλου ο ΑΣΕΠ ειναι εντελως λαθος κριτηριο εξ αρχης εφοσον ΑΚΥΡΩΝΕΙ το πτυχιο σου, ενω την ιδια στιγμη παρεχει ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ κριση του υποψηφιου καθως εξυψωνει τις ικανοτητες αποστηθισης του, και δεν λαμβανει υποψην τις αλλες πλευρες του εκπαιδευτικου οπως δυνατοτητα μεταδοτικοτητας.
σε ποιον αναφερεσε ? αν αναφερεσε σε μενα δεν ανηκω σε κανεναν ανηκω σε μενα και δεν ειμαι σιγουρος αν θα ειαι επιτυχον εχω δωσει ομωψς πολλες φορες και εχω κοπιασει να γραψωκαλα εσυ ποσες φορες εδωσες?αν εδωσες.Και να θελετε να μιλησουμε για αξιοκρατια αξιοκρατια σημαινει ο ικανοτερος ο αξιολογημενος πως προκυπτει ο ικανοτερος λοιπον? η μεσω πτυχιου επετηριδας η μεσω ασεπ αλλα η το ενα η το αλλο οχι 4ομηνα 24μηνμα πολυτεκνοι και μορια απο βισματα σωστα?

Εντάξει, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Το 24μηνο προϋποθέτει επιτυχία Ασέπ. Για το 40%, το 30μηνο, τα εκκλησιαστικά, ΣΔΕ, Σιβιτανίδειο, Οεαδίτες συμφωνώ απόλυτα ότι θα πρέπει να πάψουν να υφίστανται. Απαραίτητη προϋπόθεση ο διαγωνισμός, κι από ΄κει και πέρα όσοι μάζεψαν μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας και έχουν τουλάχιστον μια επιτυχία στον Ασέπ, σαφώς και δε θα πρέπει να χάσουν τα μόρια τους. Όπως, κανονικά δε θα 'πρεπε να χάνονται και τα μόρια που αποκτά κανείς μέσω του διαγωνισμού, κι αυτό θεωρώ ότι είναι κάτι που θα πρέπει να απαιτηθεί από 'δω και στο εξής.
το πιο δικαιο το ειπε η μαριιον με μια λεξη και με εκφραζει απολυτα και οταν εννοουσα βισμαρτα εννουσα οοσους ξεπηδησαν ψηλα στους ππινακες με μια χρονια πδσ η ωρομισθιοι απο το πουθιενα και χωρις καννενα αλλο μορια απο ασεπ και δεν εδωσαν ποτε ασεπ οπως αλλοι

Αποσυνδεδεμένος Βασιλική Παππά

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #437 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:47:45 μμ »
Το χάος το ίδιο!Παρόλο που διορίστηκα φετος και αποκλειστικά  με ΑΣΕΠ, μετά από 10 χρόνια πτυχίο, εχθές το βράδυ έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι την προοπτική της παραίτησης...10 χρόνια είχα τουλάχιστον την αναγνώριση των μαθητών μου, των γονιών τους και των συναδέλφων μου.Ήμουν σπίτι μου και όχι στο ό,τι να 'ναι νησί( γιατί ως γνωστό οι ασεπίτες τοποθετούνται τελευταίοι και στα χειρότερα) και πάνω απ' όλα ήμουν κυρία του εαυτού μου και όχι παιχνιδάκι του εκάστοτε υπουργού, ο οποίος θα αποφασίζει για το πότε θα γυρίσω στον τόπο μου...πότε θα βάλω τη ζωή μου σε τάξη ή ακόμα και πότε θα γ....έλεος.Δεν υπήρξα ποτέ τόσο απελπισμένη για να κάθομαι να με γ.... ο καθένας κατά τα γούστα του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος Pindar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #438 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:51:50 μμ »
Αν θέλει η Αννούλα να κάνει τις προσλήψεις 100% απο τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, να κοιτάξει πρώτα να μονιμοποιήσει όλους εκείνους που κάποτε πέτυχαν σε κάποιον διαγωνισμό.
συμφωνώ απόλυτα....νομίζω πως όλοι εμείσ οι επιτυχόντες του Ασεπ πρέπει να ενώσουμε τις φωνές μας....Όσοι έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ πρέπει να απορροφηθούν!!!Εξάλλου τι νόημα έχει ο άτυπος εως τώρα τίτλος του επιτυχόντα; Και σαφέστατα όσοι έχουν μόρια προυπηρεσίας με κριτήριο την επιτυχία του Ασεπ πρέπει να προηγηθούνΣημειωτέον πως είμαι επιτυχών αλλά δεν έχβω μόρια προυπηρεσίας....

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #439 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:53:10 μμ »
Μα ο ΑΣΕΠ δεν υπάρχει για να κρίνει ποιός είναι ή όχι κατάλληλος για να μπει στα σχολεία? Ο Θεσμός του δόκιμου πού κολλάει? Ή το ένα ή το άλλο. Δηλαδή μετά απο 4+ έτη σπουδών, μετά απο 3-4 ΑΣΕΠ, έρχεται ένας για να σου πει ότι δεν είσαι άξιος..α καλά...
Λύσεις υπάρχουνε..ολοήμερα σχολεία σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, μείωση των μαθητών στις τάξεις σε τουλάχιστον 20 παιδιά, μείωση των εισακτέων στις καθηγητικές σχολές (συμφωνώ με την ολγα.χ, να υπάρχει δηλαδή συμφωνία κράτους πόσους καθηγητές θέλει και τόσοι να είναι οι εισακτέοι. Οι υπόλοιποι να μπαίνουνε σε άλλες σχολές. Στην τελική ας φορτωθεί και κάποιος άλλος κλάδος...), καθολική μόρφωση για τα παιδιά (μεταναστόπουλα, Ρομ, ΑΜΕΑ), καλύτερη λειτουργία των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού.
Και είτε κατάργηση του ΑΣΕΠ αλλά εισαγωγή του θεσμού του δόκιμου. Είτε ΑΣΕΠ αλλά κτάργηση του δόκιμου.
Αυτά εάν γίνουνε, πιστεύω κανείς δεν θα τρώγεται με κανέναν. Γιατί να μην κινηθούμε όλοι προς αυτήν την κατεύθυνση? Αφού όλοι καταρχήν παραδεχόμαστε ότι ΟΛΑ όσα έχουνε γίνει για την παιδεία, αποσκοπούνε στη διχόνοιά μας. Όλοι μέχρι τώρα κινούμαστε ΛΑΘΟΣ, ας το καταλάβουμε επιτέλους..

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #440 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:56:42 μμ »
είναι πάγια τακτική σε αυτο το φόρουμ μόλις αλλάξει κάτι να τρώγονται μεταξύ τους εκπαιδευτικοί ανθρωποι...μπράβο πολύ σωστα μιλας

Αποσυνδεδεμένος fysikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #441 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:01:15 μμ »
Εγώ αυτό που βλέπω να γίνεται είναι ότι τα νέα μέτρα θα εφαρμοστούν πολύ γρήγορα όπως ακριβώς τα ακούσαμε, θα υπάρξει πολύ μικρή μεταβατική περίοδος για να διοριστούν αυτοί που είναι στο "αμήν", οι υπόλοιποι θα αντιδράσουν κυρίως ωρομίσθιοι που τρέχουν στα δυσπρόσιτα με δικά τους έξοδα, μερικοί θα παραιτηθούν , τα κενά θα κλείσουν με αυτούς που έχουν πάρει παράνομες αποσπάσεις και θα υποχρεωθούν να γυρίσουν στις θέσεις τους , θα μας τάξει ολοήμερα για να μην γκρινιάζουμε πολύ, ο Μπόνιας θα χεστεί στο τάληρο......μπλα ....μπλα..... τα έχει σκεφτεί όλα η αννούλα εδώ και πολύ καιρό.

Αποσυνδεδεμένος karavolias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #442 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:05:15 μμ »
Εγώ αυτό που βλέπω να γίνεται είναι ότι τα νέα μέτρα θα εφαρμοστούν πολύ γρήγορα όπως ακριβώς τα ακούσαμε, θα υπάρξει πολύ μικρή μεταβατική περίοδος για να διοριστούν αυτοί που είναι στο "αμήν", οι υπόλοιποι θα αντιδράσουν κυρίως ωρομίσθιοι που τρέχουν στα δυσπρόσιτα με δικά τους έξοδα, μερικοί θα παραιτηθούν , τα κενά θα κλείσουν με αυτούς που έχουν πάρει παράνομες αποσπάσεις και θα υποχρεωθούν να γυρίσουν στις θέσεις τους , θα μας τάξει ολοήμερα για να μην γκρινιάζουμε πολύ, ο Μπόνιας θα χεστεί στο τάληρο......μπλα ....μπλα..... τα έχει σκεφτεί όλα η αννούλα εδώ και πολύ καιρό.
αν γυρίσουν οι αποσπασμένοι κασι οι βυσματίες πίσω τότε θα καλύψουν πάρα πολλά κενά. μετά θα παίρνουν εκπαιδευτικούς με το σταγονόμετρο..είπαμε τα λεφτα λιγόστεψαν,γιαυτό γίνονται όλα,δεν μπορεί να έχει μόνιμους να κάθονται στα γραφεία και να παίρνει αναπληρωτές ή ωρομίσθιους, η κομισιόν μας έβαλε χέρι.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #443 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:07:02 μμ »
Ως επιτυχούσα στον τελευταίο ΑΣΕΠ θέλω να ισχύσει από ΣΕΠτέμβρη το μέτρο αυτό!

Γιατί να πάει χαμένη αυτή η επιτυχία μου;

Αλλά ας μας πει ΑΜΕΣΑ τί θα γίνει με την προυπηρεσία, έτσι ώστε να παραιτηθούμε από τα δυσπρόσιτα και τα σχολεία που είναι μακρυά από τον τόπο κατοικίας μας!! Μην χρεωνόμαστε άδικα και στο τέλος μας πει προυπηρεσία γιοκ!!
Tαυτιζομαι απολυτα μαζι σου!Δεν μπορει να εχει κανεις σειρα 600+ στους 17.000 φιλολογους που δινουν ΑΣΕΠ και να παει χαμενη κι αυτη η επιτυχια ???
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #444 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:08:04 μμ »
το απόσπασμα προέρχεται από διαμαρτυρία εκπαιδευτικού στο αλφαβήτα

''Νιώθω σαν να είμαι καταδικασμένη να μην έχω προσωπική ζωή. Δε θέλω να ξαναπάω στο ερημονήσι. Έμεινα εκεί τρία χρόνια και γέρασα πρόωρα. Τί την έπιασε να αλλάζει το σύστημα με τις αποσπάσεις; Όλο θα τριγυρνάμε χωρίς σκοπό στις επαρχίες; Και στο κάτω-κάτω, τί είμαι;...αμοιβάδα; Θα πολλαπλασιαστώ από μόνη μου;''

χαχαχαχα!εδώ ο κόσμος χάνεται και η άλλη ψάχνει άντρα!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #445 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:17:25 μμ »
Από την καθημερινή
<<Μόνο μέσω ΑΣΕΠ και οι νέοι εκπαιδευτικοί
 Δεν αλλάζει όμως το σύστημα προσλήψεως για τους πλέον των 50.000 που έχουν προϋπηρεσία

Ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ και όχι η προϋπηρεσία θα είναι το «κλειδί» για τις προσλήψεις των εκπαιδευτικών, με βάση το νέο σύστημα που θα θέσει σε διάλογο η υπουργός Παιδείας κ. Αννα Διαμαντοπούλου.

Οι προσλήψεις μόνιμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών θα γίνονται μόνο μέσω του διαγωνισμού, ενώ όσοι θα προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές δεν θα παίρνουν μόρια προϋπηρεσίας, τα οποία χρησιμοποιούνται για μελλοντική πρόσληψη, όπως ισχύει σήμερα.

Οι αλλαγές θα ισχύσουν από το 2010 και θα αφορούν μόνο τους νέους εκπαιδευτικούς. Για τους σημερινούς, πάνω από 50.000, εκπαιδευτικούς που περιμένουν να προσληφθούν με βάση την προϋπηρεσία τους, το σύστημα δεν θα αλλάξει.>>


Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #446 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:17:39 μμ »
το απόσπασμα προέρχεται από διαμαρτυρία εκπαιδευτικού στο αλφαβήτα

''Νιώθω σαν να είμαι καταδικασμένη να μην έχω προσωπική ζωή. Δε θέλω να ξαναπάω στο ερημονήσι. Έμεινα εκεί τρία χρόνια και γέρασα πρόωρα. Τί την έπιασε να αλλάζει το σύστημα με τις αποσπάσεις; Όλο θα τριγυρνάμε χωρίς σκοπό στις επαρχίες; Και στο κάτω-κάτω, τί είμαι;...αμοιβάδα; Θα πολλαπλασιαστώ από μόνη μου;''

χαχαχαχα!εδώ ο κόσμος χάνεται και η άλλη ψάχνει άντρα!
Δεν νομίζω πως πρέπει να γελάμε με τα δεδομένα της ζωής του καθενός....!! Όλους τους επηρεάζουν οι καινούριες ρυθιμίσεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!! Το θέμα για μένα είναι πως τουλάχιστον προασπίζεται η αξιοκρατία γιατί έμπαζε πολύς αέρας από τα παράθυρα τόσο καιρό που μερικούς μας έφερνε μεγάλη "ναυτία" και αηδία!!! Απλά να υπάρξει όντως μια καλή μεταβατική περίοδο για όσους μαζεύουν μόρια με μεγάλο κόστος μετακινήσεων και κόπο και που έχουν περάσει ΑΣΕΠ και επίσης αν θέλουν όλους τους διορισμούς μέσω ΑΣΕΠ να μην ξαναδούμε τον εξεφτελιστικά μειωμενο αριθμό θέσεων διορισμού που είδαμε στον τελευταίο ΑΣΕΠ....βλέπω τα φροντιστήρια για ΑΣΕΠ να πλουτίζουν...όχι πως δεν έχουν πλουτίσει ήδη....μήπως να ανοίγαμε ένα σε κάθε επαρχία και χωριό όσοι έχουμε πείρα από ΑΣΕΠ ΄τώρα που γυρνάει να πιάσουμε την καλή;!! :) :)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #447 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:21:30 μμ »
όσοι θα προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές δεν θα παίρνουν μόρια προϋπηρεσίας, τα οποία χρησιμοποιούνται για μελλοντική πρόσληψη, όπως ισχύει σήμερα.

τι εννοεί ο ποιητής;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.