*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967204 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1148 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:02:56 πμ »
Μια ζωή τρέχουν κάποιοι καλοθελητές να βγάλουν συμπεράσματα χωρίς εμάς για μας. Η υπουργός είπε και στη συνέντευξη και στις δηλώσεις ότι δεν τίθεται θέμα κατάργησης της προϋπηρεσίας. Απλά δε θα μπουν νέα άτομα στους πίνακες από του χρόνου και θα βγούν όσοι δεν έχουν περάσει ποτέ ούτε ένα ΑΣΕΠ. Όσοι είναι επιτυχόντες δεν έχουν πρόβλημα γιατί θα παραμείνουν στη λίστα όσοι δεν έχουν περάσει ποτέ ΑΣΕΠ ας στρωθούν να διαβάσουν λιγάκι.ι. Εμείς που περνάμε κάθε φορά κορόιδα είμαστε; Τρελό γέλιο περιμένω να ρίξω με τους ΟΕΑΔίτες που θα βρεθούν πάλι εκτός. Κρίμα που κάποιοι πρόλαβαν να μπουν έτσι χύμα στο κύμα.Στο κάτω κάτω δεν είναι αυτονόητο να έχει περάσει τη βάση κάποιος που θέλει να λέγεται εκπαιδευτικός; Έλεος πιά μη ξεβολευτεί κανείς εδώ στο Ελλαδιστάν.
Καλα εσυ εισαι εκτος τοπου και χρονου. Που ακουσες οτι θα παραμεινουν οι μεν και θα διαγραφουν οι δε? και ποιος σου δινει εσενα και τους αλλους που εχουν ιδια αποψη με σενα το δικαιωμα  να νομιζετε οτι δεν εχουμε στρωθει στο διαβασμα?Ονειρα θερινης νυχτος κανετε και δεν καταλαβαινετε οτι σκαβετε τον λακο σας?Νομιζετε οτι δεν θα ξαναχρειαστει να μπειτε στη διαδικασια του ασεπ?ΓΕΛΙΕΣΤΕ ΟΙΚΤΡΑ.Ουτε για σας θα μετρησει η επιτυχια του ασεπ θα σας παρασυρει και σας η λαιλαπα Διαμαντοπουλου
Μωρέ μπράβο!!!! Και εσύ θα είσαι να υποθέσω απ' έξω και θα χαίρεσαι όταν ήδη επιτυχόντες θα ξαναδίνουν ή όταν θα βλέπουν τα μόριά τους να μηδενίζονται, έτσι???
Βλέπω ότι όταν θίγονται "τα δικά μας" η "συναδελφική αλληλεγγύη" πάει περίπατο. Όλη σου την κακία που δεν πέτυχες ποτέ στον ΑΣΕΠ θα τη βγάλεις επάνω σε αυτούς που πέρασαν?????? Ε  ρε τα συμπλέγματα πώς κάνουν την εμφάνισή τους σιγά σιγά. Εύχομαι να μην έχεις βρεθεί ποτέ εσύ στη θέση κάποιου επιτυχόντα στον Ασεπ που περιμένει υπομονετικά ωρομισθία και από πάνω του βρίσκονται καμιά εικοσαριά βύσματα με μόρια από ΠΔΣ (χωρίς μία επιτυχία ΑΣΕΠ) που του πέρνουν την επιτυχία από τα χέρια και του κάνουν και το μάγκα...Άρα πέτυχε στον ΑΣΕΠ μπες στον πίνακα και τα ξαναλέμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:05 »

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1149 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:06:46 πμ »
Α κ κάτι ακόμη.Τα φροντιστήρια ΑΣΕΠ π.χ ΜΠΟΝΙΑ γιατί δε τα καταργεί με νόμο?Αλλά βέβαια από εκεί παίρνουμε μίζα για την πελατεία που στέλνεις,έτσι αννούλα? Εγώ που είμαι από επαρχία κ δεν έχω τα λεφτά (5000ε + διαμονή στην Αθήνα 3000ε =8000e )πως στο διάολο θα συναγωνιστώ τους άλλους αννούλα?Mάλον αννούλα χεσμένους μας έχεις εμάς στην επαρχία στο όνομα της αξιοκρατίας!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1150 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:12:06 πμ »
kai kapoioi kladoi poy den exoyn dosei pote asep eno exoyn moria kai paidagogiki ti  tha ginei???????????/

kala i diamantopoyloy tha mas apoteleiosei  oloys
min bgazoyme ta matias metaxi mas toylaxisotn

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1151 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:13:55 πμ »
ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,ΕΤΣΙ Κ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΙΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:05 »

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1152 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:20:42 πμ »
τι ενοεις?\

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1153 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:24:08 πμ »
Α κ κάτι ακόμη.Τα φροντιστήρια ΑΣΕΠ π.χ ΜΠΟΝΙΑ γιατί δε τα καταργεί με νόμο?Αλλά βέβαια από εκεί παίρνουμε μίζα για την πελατεία που στέλνεις,έτσι αννούλα? Εγώ που είμαι από επαρχία κ δεν έχω τα λεφτά (5000ε + διαμονή στην Αθήνα 3000ε =8000e )πως στο διάολο θα συναγωνιστώ τους άλλους αννούλα?Mάλον αννούλα χεσμένους μας έχεις εμάς στην επαρχία στο όνομα της αξιοκρατίας!!!!!!

Ως προς το πρώτο συμφωνώ. Ως προς το δεύτερο συμβουλεύω. Δε χρειάζεται να πας σε αυτούς για να περάσεις. Καθηγητές όπως εμείς θα σου κάνουν μάθημα. Περνάς και χωρίς τη βοήθειά τους. Οι περισσότεροι επιτυχόντες και διοριστέοι δεν έχουν πληρώσει μία σε αυτούς. Μην άγχεσαι και για αυτό...μέσα στην αποτυχία είναι. Άμα δεν ιδρώσεις μόνος σου δε γίνεται τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1154 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:36:03 πμ »
Οπα ρε μάγκες επιτυχόντες αλλά ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ!!!!Σιγά ρε παντογνώστες ,θεοί των επιστημών!!!Ναι ,που μένετε,για πείτε μου ,γιατί εγώ δεν ιδρώνω ,έτσι ζω την οικογένειά μου.Μου πέφτουν κάθε μέρα ευρώ απο τον ουρανό!!Ντροπή ρε!!!

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1155 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:45:41 πμ »
Εγώ δεν έδωσα πότε ΜΙΑ σε φροντιστήριο!!! έκατσα μόνη μου κ διάβασα μέχρι τελικής πτώσης και έγραψα!!! και με κάλεσαν ωρομίσθια με το σπαθί μου κ όχι με τον μπάρμπα μου τον πολιτικάντη...και βλέπω τα μόρια που με αίμα κατέκτησα να κόβονται στο μισό ενώ οι ΠΔΣ για παράδειγμα έχουν τα ακλόνητα μόρια της αξιοκρατίας να τους ακολουθούν...δεν είναι μια κατάφωρη αδικία αυτό;

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1156 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:51:09 πμ »
Κάποτε είδα στην τηλεόραση ένα κουφάρι και πάνω του είχαν πέσει τα όρνια και προσπαθούσε το καθένα να αρπάξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κομμάτι για να τραφεί, πατώντας και ξεσκίζοντας το διπλανό του όρνιο, που ίσως ήταν και το ίδιο του το παιδί.
Άγρια εικόνα αλλά έτσι είναι η ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ στην φύση, υπέθεσα.
Πολλά χρόνια μετά (είχα μαλλιά τότε) βλέπω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και μάλιστα ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ανθρώπους να ξεσκίζουν ο ένας τον άλλον πάνω από ένα κουφάρι που λέγεται (φυσικά όχι εκπαίδευση μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας) διορισμός στο δημόσιο.
Είναι ζωώδες να βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας αντί να ψάχνουμε για λύσεις και προτάσεις που θα δικαιώσουν εάν όχι όλους τους περισσότερους.
ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΡΕΙΤΕ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕΤΙ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΕΊΜΑΙ ΑΣΕΠΙΤΗΣ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ή ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΚΙΑΣ ΕΧΩ ΕΓΩ ΔΙΚΙΟ;;;; :'( :'( :'( :'( :'( :'(
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1157 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:51:49 πμ »
Εγώ δεν έδωσα πότε ΜΙΑ σε φροντιστήριο!!! έκατσα μόνη μου κ διάβασα μέχρι τελικής πτώσης και έγραψα!!! και με κάλεσαν ωρομίσθια με το σπαθί μου κ όχι με τον μπάρμπα μου τον πολιτικάντη...και βλέπω τα μόρια που με αίμα κατέκτησα να κόβονται στο μισό ενώ οι ΠΔΣ για παράδειγμα έχουν τα ακλόνητα μόρια της αξιοκρατίας να τους ακολουθούν...δεν είναι μια κατάφωρη αδικία αυτό;
Αδικία δεν είναι να κόβονται κ τα δικά μου μόρια προυπηρεσίας μετά από τρέξιμο χρόνων κ χωρίς βύσμα?Aπλκ μόνο επειδή ακολούθησα το νόμο του κράτους για τους διορισμούς?

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1158 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:54:02 πμ »
Κάποτε είδα στην τηλεόραση ένα κουφάρι και πάνω του είχαν πέσει τα όρνια και προσπαθούσε το καθένα να αρπάξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κομμάτι για να τραφεί, πατώντας και ξεσκίζοντας το διπλανό του όρνιο, που ίσως ήταν και το ίδιο του το παιδί.
Άγρια εικόνα αλλά έτσι είναι η ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ στην φύση, υπέθεσα.
Πολλά χρόνια μετά (είχα μαλλιά τότε) βλέπω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και μάλιστα ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ανθρώπους να ξεσκίζουν ο ένας τον άλλον πάνω από ένα κουφάρι που λέγεται (φυσικά όχι εκπαίδευση μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας) διορισμός στο δημόσιο.
Είναι ζωώδες να βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας αντί να ψάχνουμε για λύσεις και προτάσεις που θα δικαιώσουν εάν όχι όλους τους περισσότερους.
ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΡΕΙΤΕ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕΤΙ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΕΊΜΑΙ ΑΣΕΠΙΤΗΣ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ή ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΚΙΑΣ ΕΧΩ ΕΓΩ ΔΙΚΙΟ;;;; :'( :'( :'( :'( :'( :'(
παιδιά η λύση είναι μονοσήμαντα μοναδική:Ενωμένοι όλοι οι καθηγητές δεχόμαστε το κλείδωμα των πινάκων αφού τελειώσει η χρονιά κ περαστεί η προυπηρεσία κ μετά 50%ΑΣΕΠ_50%πίνακες έως τελειώσουν κ μετά μόνο ΑΣΕΠ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!Κ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΗ Κ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΠΙΑΣΑΝ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1159 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:57:59 πμ »
Κάποτε είδα στην τηλεόραση ένα κουφάρι και πάνω του είχαν πέσει τα όρνια και προσπαθούσε το καθένα να αρπάξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κομμάτι για να τραφεί, πατώντας και ξεσκίζοντας το διπλανό του όρνιο, που ίσως ήταν και το ίδιο του το παιδί.
Άγρια εικόνα αλλά έτσι είναι η ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ στην φύση, υπέθεσα.
Πολλά χρόνια μετά (είχα μαλλιά τότε) βλέπω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και μάλιστα ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ανθρώπους να ξεσκίζουν ο ένας τον άλλον πάνω από ένα κουφάρι που λέγεται (φυσικά όχι εκπαίδευση μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας) διορισμός στο δημόσιο.
Είναι ζωώδες να βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας αντί να ψάχνουμε για λύσεις και προτάσεις που θα δικαιώσουν εάν όχι όλους τους περισσότερους.
ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΡΕΙΤΕ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕΤΙ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΕΊΜΑΙ ΑΣΕΠΙΤΗΣ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ή ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΚΙΑΣ ΕΧΩ ΕΓΩ ΔΙΚΙΟ;;;; :'( :'( :'( :'( :'( :'(
παιδιά η λύση είναι μονοσήμαντα μοναδική:Ενωμένοι όλοι οι καθηγητές δεχόμαστε το κλείδωμα των πινάκων αφού τελειώσει η χρονιά κ περαστεί η προυπηρεσία κ μετά 50%ΑΣΕΠ_50%πίνακες έως τελειώσουν κ μετά μόνο ΑΣΕΠ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!Κ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΗ Κ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΠΙΑΣΑΝ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ.
Στο περίπου συμφωνώ. 80% πίνακας 20% ασεπ μόνο για νέους συναδέλφους ο ασεπ. 80% πίνακες γιατί κάποιες ειδικότητες π.χ. φιλόλογοι είναι 10.375 στον αναπληρωτών ωρομισθίων θα αργήσουν πάρα πολύ.
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1160 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:01:49 πμ »
Και κάτι για τους νέους που θα τελειώσουν καθηγητικές σχολές που είναι κορεσμένες υπομονή πιστεύω ξέρατε ότι η σχολή είναι κορεσμένη όπως ξέρατε ότι οι δάσκαλοι είναι σχολή για άμεσο διορισμό όταν συμπληρώνατε το μηχανογραφικό.  ;)
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1161 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:55:24 πμ »
Να υποθέσω ότι το μπόνους παραγωγικότητας που μπορεί να συνοδεύσει έναν  θετικά αξιολογημένο για την δουλειά του εκπ/κό είναι φασιστικό,ακροδεξιό κτλ. μέτρο έτσι;
Τοσο αλλοτριωμενος εισαι, που μιλας για bonus παραγωγικοτητας? ΑΥΤΟ ειναι που πρεπει να συνοδευει εναν θετικα αξιολογημενο εκπαιδευτικο? (υποψιν, εγω ειμαι υπερ της αξιολογησης!)
Utenar θα σου απαντήσω,αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά μαζί σου,ούτε θα προβώ σε αναλόγου επιπέδου προσωπικούς χαρακτηρισμούς,γιατί είναι η δεύτερη φορά που είτε αδυνατείς να συλλάβεις την πρόθεση των λεγομένων μου είτε απλώς τα παραποιείς αντί να απαντήσεις με επιχειρήματα.
Το μπόνους παραγωγικότητας το συνόδευσα με τη λέξη "μπορεί".
Δηλαδή επισήμανα απλώς ότι υπάρχει ως πρόταση που αντιπαρατίθεται στο παράπονο του κλάδου για την ομολογουμένως χαμηλή αμοιβή μας και που συνδέεται με την αξιολόγηση.Γνωρίζουμε ότι οι κυβερνώντες τα συνδέουν αυτά τα δύο.
Θέλησα με αυτόν τον τρόπο να προλάβω τη συνήθη γκρίνια που προβάλλει την αμοιβή ως αιτία της γενικότερης κατάστασης της παιδείας.
Προσωπικά το μπόνους δεν με ενδιαφέρει,γιατί και στον χώρο της εκπ/σης δεν μπήκα για το οικονομικό όφελος.Υπήρχαν πολύ πιο επικερδείς εργασίες.Αρνείσαι όμως ότι για ορισμένους εκπ/κούς το μπόνους θα αποτελούσε ένα επιπλέον κίνητρο;Ολοι ξέρουμε στην παιδαγωγική ότι ο συμπεριφορισμός θεωρείται ξεπερασμενη μέθοδος για τη δημιουργία κινήτρων,όμως από την άλλη πλευρά όλοι ξέρουμε ότι σε πολλές μεθόδους ο συμπεριφορισμός αποτελεί αναπόφευκτο παράγοντα.Ας μην είμαστε στενόμυαλοι που παπαγαλίζουν συνθήματα.
Είναι σαν το άλλο που έλεγες ότι μπορούμε να διοριστούμε όλοι οι εκπ/κοί στο δημόσιο!!

Τέλος,επιμένω ότι εάν θελει η υπουργός να κάνει πράξη αυτά τα ωραία που λέει,θεωρώ ότι θα πρέπει να διορίζει μόνο με ΑΣΕΠ (αποκλείοντας όλους όσοι δεν έχουν περάσει κι έχουν προυπηρεσίες) και στην προσαύξηση των επιτυχόντων(εκτός από την προυπηρεσία) να περιλαμβάνεται και η επιτυχία από τον προηγούμενο διαγωνισμό(δηλαδή να προσμετρώνται τα μόρια του πίνακα αναπληρωτών).
Η μεταβατική περίοδος θα πρέπει να είναι όσο πιο σύντομη γίνεται (αν είναι δυνατόν μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ),για να αποφύγουμε την εμφάνιση νέων παραθύρων,όπως έγινε με τον νόμο Αρσένη που προέβλεπε 100% μετά από μια 5ετία προσαρμογής (δηλαδή το 2003) και τώρα έχουν περάσει 12 χρόνια και μιλάμε ακόμα για 100% μέσω ΑΣΕΠ!
Γνωρίζω ότι όλα αυτά είναι δυσάρεστα σε πολλούς,αλλά αυτή είναι η γνώμη μου και δέχομαι διαφορετικά επιχειρήματα.
Είναι απίστευτο όμως το ότι κάποιοι θέλουν ακόμα μετά από όλα αυτά να διοριστούν χωρίς επιτυχία στον διαγωνισμό!
  


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2009, 03:40:38 πμ από rublev »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.