*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966487 φορές)

0 μέλη και 43 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1792 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 01:52:51 μμ »
Γιατί δεν περιμένουμε μέχρι τη Δευτέρα ( ; ) που θα αναρτηθεί στο διαδίκτυο για διαβούλευση η επίσημη πρόταση του υπουργείου και αναλωνόμαστε σε καθημερινές δηλώσεις τους, προσπαθώντας να ερμηνεύσουμε τι εννοούν;
Προτείνω να "παγώσει" το θέμα από τους διαχειριστές μέχρι τη Δευτέρα και μετά θα έχουμε να πούμε περισσότερα επί της ουσίας και όχι αμπελοφιλοσοφόντας γενικά και αόριστα..

Απόσπασμα της επιστολής Διαμαντοπούλου προς ΟΛΜΕ- ΔΟΕ:

Για αυτό και κατέθεσα την Πέμπτη 12/11, μία σειρά βασικών αρχών που αφορούν ρυθμίσεις για τον εργασιακό βίο και την εξέλιξη των εκπαιδευτικών . Έκανα δε σαφές ότι, αυτά είναι τμήμα μόνο της συνολικής ατζέντας που αφορά τους εκπαιδευτικούς η οποία περιλαμβάνει την επιμόρφωση και εκπαίδευση, την αξιολόγηση και τις αμοιβές. Ξεκινάμε όμως, από το σύστημα προσλήψεων, μεταθέσεων, αποσπάσεων και επιλογής στελεχών διοίκησης, γιατί το σημερινό σύστημα έχει εξαντλήσει τα όρια του, όπως αποδεικνύεται καθημερινά με τα τεράστια κενά και την ανορθολογική και μη αξιοκρατική διαχείριση του εκπαιδευτικού δυναμικού.

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι δεν έχουμε λόγο να συζητάμε απλά μη συμμετέχεις.
Εμένα μου αρκεί που ξέρω τις προθέσεις της.
Τώρα το να περιμένω τη Δευτερα να δω αν θα βγάλει καμιά ρυθμισούλα μηπως και δεν με πάρει  η μπάλα είναι μια λογική, κυρίαρχη μεν αλλά όχι καθολική...


Αυτό κατάλαβες από την πρότασή μου; Λάθος κατάλαβες λοιπόν. Μασημένη τροφή: μετά από 120 σελίδες στο ίδιο θέμα να καθόμαστε να κρίνουμε και άλλες φήμες κλπ δεν έχει λογική και νόημα. Το μόνο που μένει πια είναι να δούμε τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ πλέον προτάσεις του υπουργείου, στη βάση των οποίων να καταθέσουμε τις προτάσεις μας, τις αντιρήσεις μας κ.ο.κ.
Τώρα κατάλαβες τι εννοούσα; Από 'κει και πέρα, θέμα των διαχειριστών είναι. Εγώ απλά κατέθεσα την άποψή μου και τίποτα παραπάνω. :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:12 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1793 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 01:53:08 μμ »
Συναδελφε porcupinetree , πιθανον οι ειδηκοτητες που αναφερεις να χρειαζοντε μονο μια επιτυχια ασεπ.Οπως συμβαινει σημερα, και ειναι απο τις τυχερες ειδηκοτητες.
Τα κρητηρια θα  ειναι ο "αδιαβλητος" ασεπ.
Ελπιζω στο νησι μου μενω , να γινει κατι και με μας, να δινουμε ασεπ στον τοπο μας, και οχι να τρεχουμε στις πρωτευουσες.........
Σχετικα με την τροφοδοσια, εχω μπερδευτει κι εγω,
την μια λεει οτι θα μετραει η προυπηρεσια, την αλλη οχι.
Δεν εχω καταλαβει ακομη,
 υπομονη συναδελφοι.

Και πάλι δεν κατάλαβα...
Πως όταν ζητάει 75 θέσεις και περνάνε 40 θα καλύψει τις 35 που μένουν εφόσον όλοι οι άλλοι θα είναι αποτυχόντες??? Μάλλον βρήκαμε τον διάδοχο του Uri Geller!!!
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος G7 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1794 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:09:00 μμ »
Γιατί δεν περιμένουμε μέχρι τη Δευτέρα ( ; ) που θα αναρτηθεί στο διαδίκτυο για διαβούλευση η επίσημη πρόταση του υπουργείου και αναλωνόμαστε σε καθημερινές δηλώσεις τους, προσπαθώντας να ερμηνεύσουμε τι εννοούν;
Προτείνω να "παγώσει" το θέμα από τους διαχειριστές μέχρι τη Δευτέρα και μετά θα έχουμε να πούμε περισσότερα επί της ουσίας και όχι αμπελοφιλοσοφόντας γενικά και αόριστα..
Συμφωνώ....κουράστηκα να προσπαθώ να μαντέψω τι προτίθεται να κάνει....θα περιμένω τη Δευτέρα......
Φώφη, κάνε το καλό και ρίξ' την στο γυαλό....


http://filologoi02.forumgreek.com/

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1795 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:09:55 μμ »
Γιατί δεν περιμένουμε μέχρι τη Δευτέρα ( ; ) που θα αναρτηθεί στο διαδίκτυο για διαβούλευση η επίσημη πρόταση του υπουργείου και αναλωνόμαστε σε καθημερινές δηλώσεις τους, προσπαθώντας να ερμηνεύσουμε τι εννοούν;
Προτείνω να "παγώσει" το θέμα από τους διαχειριστές μέχρι τη Δευτέρα και μετά θα έχουμε να πούμε περισσότερα επί της ουσίας και όχι αμπελοφιλοσοφόντας γενικά και αόριστα..

Απόσπασμα της επιστολής Διαμαντοπούλου προς ΟΛΜΕ- ΔΟΕ:

Για αυτό και κατέθεσα την Πέμπτη 12/11, μία σειρά βασικών αρχών που αφορούν ρυθμίσεις για τον εργασιακό βίο και την εξέλιξη των εκπαιδευτικών . Έκανα δε σαφές ότι, αυτά είναι τμήμα μόνο της συνολικής ατζέντας που αφορά τους εκπαιδευτικούς η οποία περιλαμβάνει την επιμόρφωση και εκπαίδευση, την αξιολόγηση και τις αμοιβές. Ξεκινάμε όμως, από το σύστημα προσλήψεων, μεταθέσεων, αποσπάσεων και επιλογής στελεχών διοίκησης, γιατί το σημερινό σύστημα έχει εξαντλήσει τα όρια του, όπως αποδεικνύεται καθημερινά με τα τεράστια κενά και την ανορθολογική και μη αξιοκρατική διαχείριση του εκπαιδευτικού δυναμικού.

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι δεν έχουμε λόγο να συζητάμε απλά μη συμμετέχεις.
Εμένα μου αρκεί που ξέρω τις προθέσεις της.
Τώρα το να περιμένω τη Δευτερα να δω αν θα βγάλει καμιά ρυθμισούλα μηπως και δεν με πάρει  η μπάλα είναι μια λογική, κυρίαρχη μεν αλλά όχι καθολική...


Αυτό κατάλαβες από την πρότασή μου; Λάθος κατάλαβες λοιπόν. Μασημένη τροφή: μετά από 120 σελίδες στο ίδιο θέμα να καθόμαστε να κρίνουμε και άλλες φήμες κλπ δεν έχει λογική και νόημα. Το μόνο που μένει πια είναι να δούμε τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ πλέον προτάσεις του υπουργείου, στη βάση των οποίων να καταθέσουμε τις προτάσεις μας, τις αντιρήσεις μας κ.ο.κ.
Τώρα κατάλαβες τι εννοούσα; Από 'κει και πέρα, θέμα των διαχειριστών είναι. Εγώ απλά κατέθεσα την άποψή μου και τίποτα παραπάνω. :)
Σεβαστή η άποψη σου.
Όμως στις 120 σελίδες αυτού του θέματος
1.δόθηκε η ευκαιρία ενημέρωσης
2.πέσαν διάφορες προτάσεις
3.διαμορφώνονται απόψεις
4.έγινε 'ξεκατίνιασμα '
Ο κάθε ένας κινείται ανάλογα με ότ,ι καταλαβαίνει. Πολλοί δεν μπορούν καλά καλά να το συνειδητοποιήσουν και προσπαθούν να ερμηνεύσουν τα πράγματα για να τα κατανοήσουν. Άλλοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν τα πραγματα σύμφωνα με το προσωπικό τους συμφέρον. Άλλοι προσπαθούν να κινητοποιήσουν τους υπόλοιπους.
Ό,τι και να είναι ο καθένας,αξίζει η κουβέντα γιατί εμείς πληττόμαστε και εμείς φέρουμε το βάρος της αντίδρασης.
Γι'αυτό και πιστεύω οτι αξίζει η συζήτηση, με όλα τα καλά και τα άσχημα της.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:12 »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1796 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:11:21 μμ »
Το σημερινό αδιεξοδο στις προσλήψεις εκπαιδευτικών το εχει δημιουργήσει η έλλειψη διαφάνειας στην πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομισθίων. Οι περισσότεροι από εμάς με πολλή προσπάθεια,θυσίες,ψυχικό και οικονομικό κόστος έχουμε αποκτήσει την προϋπηρεσία.Πρέπει όμως να τεθεί τέρμα στην αδικία που προκύπτει από τις ¨αόρατες" προσλήψεις σε σιβιτανίδειο, εκκλησιαστικά,σχολεία δεύτερης ευκαιρίας,ΤΑΔ, οαεδ,ΠΔΣ...Οι κύριοι αυτοί απέκτησαν προϋπηρεσίες χωρίς κανένα αντικειμενικό κριτήριο,πολλοί χωρίς να έχουν κουραστεί για κανένα ασεπ,χωρίς να φύγουν από την πόλη τους.Οι πίνακες πρέπει να καθαριστούν άμεσα από τέτοιες "παραθυράτες"προσλήψεις!!Τα μόρια του καθενός πρέπει να αποκτώνται με απόλυτη διαφάνεια και όχι να εμφανίζονται αστρονομικές προϋπηρεσίες εκ του μηδενός.Αν υπάρχει βούληση μπορουν να μην καούν τα χλωρά μαζί με τα ξερά.Θεωρώ εξαιρετικά άδικο να νομιμοποιηθεί η ύποπτη προϋπηρεσία αρκετών με μεταγενέστερη επιτυχία στον ασεπ.

Τώρα... γειά σας !!!! Αυτοί έχουν διοριστεί εδώ και χρόνια!!!  Γνωρίζω αρκετά άτομα που μπήκαν από τέτοια παράθυρα, χωρίς την πίεση του ΑΣΕΠ, χωρίς να φύγουν απο το σπιτάκι τους και με ικανοποιητικούς μισθούς !!!   ΜΕΓΑΛΗ  ΑΔΙΚΙΑ !!!     >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος iole

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1797 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:13:26 μμ »
Πως όταν ζητάει 75 θέσεις και περνάνε 40 θα καλύψει τις 35 που μένουν εφόσον όλοι οι άλλοι θα είναι αποτυχόντες??? Μάλλον βρήκαμε τον διάδοχο του Uri Geller!!!

 Πιθανο στις συγκεκριμενες σχολες να πεσουν οι βασεις , να μπαινουν περισσοτεροι για να καλυφθουν τα κενα.
Υπαρχει βεβαια το αλλο σεναριο επιστημονικης φαντασιας ...................να γεμισει τα κενα πχ της πρωτοβαθμιας με φιλολογους, μαθηματικους θεολογους, γυμναστες.......και ετσι και θα εχουμε αποσυμφορηση των κλαδων αυτων , και θα διοριζοντε ατομα με ηδη κατοχυρωμενες επιτυχιες ασεπ....................λεμε τωρα.
...and the great cold death of the earth

Αποσυνδεδεμένος G7 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1798 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:16:00 μμ »
Πως όταν ζητάει 75 θέσεις και περνάνε 40 θα καλύψει τις 35 που μένουν εφόσον όλοι οι άλλοι θα είναι αποτυχόντες??? Μάλλον βρήκαμε τον διάδοχο του Uri Geller!!!

 Πιθανο στις συγκεκριμενες σχολες να πεσουν οι βασεις , να μπαινουν περισσοτεροι για να καλυφθουν τα κενα.
Υπαρχει βεβαια το αλλο σεναριο επιστημονικης φαντασιας ...................να γεμισει τα κενα πχ της πρωτοβαθμιας με φιλολογους, μαθηματικους θεολογους, γυμναστες.......και ετσι και θα εχουμε αποσυμφορηση των κλαδων αυτων , και θα διοριζοντε ατομα με ηδη κατοχυρωμενες επιτυχιες ασεπ....................λεμε τωρα.
Τι γλυκο και τι ρομαντικό ταυτόχρονα....καλή η ιδέα σου...να το κάνουμε ταινία.....
Φώφη, κάνε το καλό και ρίξ' την στο γυαλό....


http://filologoi02.forumgreek.com/

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1799 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:16:37 μμ »
Αντιγράφω από τη Happiness στο θέμα 'υπεράριθμοι και ανεπαρκείς
 
Εννοεί πως σιγά σιγά, τα ελληνικά σχολεία θα εναρμονιστούν με τις οδηγίες της ΕΕ και θα λειτουργούν ως ανεξάρτητες σχολικές μονάδες. Αυτό σημαίνει ότι , όπως και στο εξωτερικό, οι καθηγητές θα επιλέγονται και θα προσλαμβάνονται από κάθε σχολείο ξεχωριστά (όπως κάνει μία ιδιωτική εταιρία) και θα πληρώνονται με ότι μισθό "παζαρέψουν".

Δικιά μου εκτίμηση είναι ότι η "διαδρομή" για να γίνει αυτό θα είναι η εξής:
διαφοροποίηση του σχολικού προγράμματος ανά περιοχή με την δικαιολογία των "τοπικών αναγκών"-> πέρασμα της οικονομικής διαχείρισης των σχολείων στους δήμους (έχει ήδη αρχίσει να γίνετια αυτό με τις προσχολικές βαθμίδες) -> υποχρηματοδότηση των δήμων (ήδη συμβαίνει αυτό) που θα οδηγήσει στην αδυναμία τους να ανταποκριθούν οικονομικά στις απαιτήσεις των σχολείων -> εξαναγκασμός των σχολείων να αρχίσουν να αναζητούν μόνα τους τους απαραίτητους πόρους εκτός των κρατικών κονδυλίων (με ιδιωτικές πρωτοβουλίες δλδ) το οποίο θα ονομαστεί "αυτοδιαχείριση" και θα γίνει με το πρόσχημα της "ορθής διαχείρισης και της διαφάνειας" στα οικονομικά -> πρόσληψη εκπαιδευτικών σε ιδιωτική βάση που θα έρθει να "δέσει" με το γεγονός ότι η ΕΕ προστάζει γενικότερη συρρίκνωση του δημόσιου τομέα  

Ρεζουμέ: όπως και στας Ευρώπας, εάν είσαι γονιός και θέλεις να πάει το παιδί σου σε σχολείο της προκοπής, πρέπει να έχεις αρκετά λεφτά για να μένεις σε "καλή" περιοχή όπου ο δήμος θα έχει αρκετά λεφτά για να δίνει ,με "καλά" σχολεία, και να χεις να δίνεις πιθανότατα και κάποια δίδακτρα "επικουρικά" της δημόσιας χρηματοδότησης. Άμα είσαι αγρότης στην Κωλοπετινίτσα, οι πιθανότητες επιστημονικής κατάρτισης του παιδιού σου θα τείνουν μαθηματικώς στο μείον άπειρο, καθότι φράγκα γιοκ, και έτσι κι αλλιώς οι "τοπικές ανάγκες" θα επιβάλουν τα παιδιά της αγροτικής περιοχής να κάνουν το μάθημα "εισαγωγή στον χειρισμό τσάπας" από την Α' γυμνασίου.


Αυτός είναι ο σχεδιασμός τους συνάδελφοι για το μέλλον. Αυτά έχουμε να αντιμετωπίσουμε αργά ή γρήγορα, είτε σαν εκπαιδευτικοί,είτε σαν γονείς. Οι αλλαγές στο σύστημα πρόσληψης είναι μόνο η αρχή
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1800 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:17:10 μμ »
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι το εξής:

Επειδή υπάρχει πληθώρα εκπαιδευτικών, λέει να κάνει προσλήψεις μόνο από ΑΣΕΠ, οπότε θα προκυρήσσει θέσεις λίγες για μόνιμους.

Οι υπόλοιποι επιτυχόντες θα δουλεύουν ωρομίσθιοι και αναπληρωτές χρόνια χωρίς όμως να διορίζονται αν δεν γράψουν τόσο καλά ώστε να είναι διοριστέοι από ΑΣΕΠ...

Αυτο το εχουμε ξεκαθαρισει απο το Σαββατο κιολας!
Μαλλον κι εγω σταματω να τροφοδοτω το τοπικ, μεχρι να δουμε γραπτες και ξεκαθαρες τις προτασεις της.
 (οπως σταματαει κι η τροφοδοτηση των πινακων - αραγε η φετινη προϋπηρεσια θα περαστει στους πινακες το καλοκαιρι ή αδικα τρεχουμε αυτη τη στιγμη?? Αλλά αφου, ουτως ή αλλως, οι διορισμοι δε θα γινονται πλεον απο τους πινακες, αδικα τρεχουμε οσοι δεν προκειται να διοριστουμε το Σεπτεμβριο!!!!!)

Αποσυνδεδεμένος GLIKA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1801 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:19:13 μμ »
Άννα γερά να φτιάξεις τα σχολειά
παράθυρα να κλείσεις και εκκλησιαστικά
του ΟΑΕΔ τα πλήθη να βάλεις στη γωνιά
αλεξιπτωτιστές στους πίνακες ζητούν παρηγοριά
και στη Σιβιτανίδειο τα νέα δεν είν καλά
πως πρέπει να μοχθήσεις για να πάς μπροστά
και όχι με τα κονέ σου να πουλάς μαγκιά….

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1802 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:34:45 μμ »
Γεια σου, Γλύκα!
Γράψε κι άλλα.

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1803 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:55:38 μμ »
Μόλις πληροφορήθηκα μεσά από το υπεπθ, το νομεσχεδιο είναι σχεδον ετοιμο και θα βγει πεμπτη ή παρασκευη για διαβουλευση. Θα λεει ξεκάθαρα
Ότι κλειδωνουν οι πινακες 24μηνο 30μηνο και 40% ενώ ο πινακας αναπληρωτων και ωρομισθιων διαγράφεται πληρως. Η προυπηρεσια που θα παρουμε φετος θα μετρήσει για τους πινακες που κλειδωνουν. Για αυτους τους πινακες θα υπαρξει μεταβατικο σταδιο, τωρα ποσο καιρο και πως θα γινει δεν το ξεακαθαρίζει ακομη. Το ετος 2010-2011 θα παρει αναπληρωτες από τους επιτυχοντες του τελευταιου ασεπ και τα μορια από δω και περα θα μετραν σαν προσαυξηση στον ασεπ και όχι για διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1804 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:55:56 μμ »
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι το εξής:

Επειδή υπάρχει πληθώρα εκπαιδευτικών, λέει να κάνει προσλήψεις μόνο από ΑΣΕΠ, οπότε θα προκυρήσσει θέσεις λίγες για μόνιμους.

Οι υπόλοιποι επιτυχόντες θα δουλεύουν ωρομίσθιοι και αναπληρωτές χρόνια χωρίς όμως να διορίζονται αν δεν γράψουν τόσο καλά ώστε να είναι διοριστέοι από ΑΣΕΠ...

Όμως επειδή οι θέσεις του ΑΣΕΠ θα είναι λίγες, θα δουλεύουμε οι πλειοψηφία ωρομίσθιοι και αναπληρωτές μόνο....!

το λογικο θα ειναι οτι αν κανουν διορισμουσ μονο απο αυτουσ που ειναι διοριστεοι στον ασεπ αυτο δεν συμαινει οτι θα διοριζουν λιγοτερουσ.απλα το 60-40 που ειναι τωρα θα παει 100% απο ασεπ αρα εκει που τωρα διοριζουν 500 ατομα τοσα θα παραουν παλι απλα θα ειναι οι 500 πρωτοι του ασεπ..φυσικα δεν θεωρω οτι ειναι καλη λυση αλλα το θεμα των αποσπασεων και των ωρομισθιων οπωσ και τισ πδσ ειναι προβληματα γνωστα σε ολουσ και ειναι η μονη ''τρανταχτη΄΄αναξικρατια στο ολο συστημα

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1805 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:59:30 μμ »
Μόλις πληροφορήθηκα μεσά από το υπεπθ, το νομεσχεδιο είναι σχεδον ετοιμο και θα βγει πεμπτη ή παρασκευη για διαβουλευση. Θα λεει ξεκάθαρα
Ότι κλειδωνουν οι πινακες 24μηνο 30μηνο και 40% ενώ ο πινακας αναπληρωτων και ωρομισθιων διαγράφεται πληρως. Η προυπηρεσια που θα παρουμε φετος θα μετρήσει για τους πινακες που κλειδωνουν. Για αυτους τους πινακες θα υπαρξει μεταβατικο σταδιο, τωρα ποσο καιρο και πως θα γινει δεν το ξεακαθαρίζει ακομη. Το ετος 2010-2011 θα παρει αναπληρωτες από τους επιτυχοντες του τελευταιου ασεπ και τα μορια από δω και περα θα μετραν σαν προσαυξηση στον ασεπ και όχι για διορισμό.

Και δε βγήκαμε ακόμα στους δρόμους;;;;;
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.