*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966322 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2198 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:12:24 πμ »
Καληνύχτα κ απο μένα γιατί κ μένα μου εμπιστεύτηκε το κράτος να κάνω μάθημα το πρωι για 8 ώρες  ανά βδομάδα κάποια χρόνια , αλλά μου λέει ότι δε τους κάνω ,δεν είμαι ικανός για μόνιμος, αφού δεν έχω περάσει ΑΣΕΠ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:33 »

Αποσυνδεδεμένος eri13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2199 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:23:44 πμ »
w1red ως φιλόλογος σου βάζω άριστα 10...(ή μήπως 20 ;))

Πολύ συγκροτημένη σκέψη που νομίζω εκφράζει τους περισσότερους από εμάς....

Ειδικά το 4. για τις πολλαπλές επιτυχίες ήταν πολύ εύστοχο...Απαράδεκτη/ος  όποιος/α .... το έγραψε και ειρωνεύτηκε

έτσι τον κόπο τόσων συναδέλφων...Κλασική περίπτωση ύβρεως!!

Και πάλι μπράβο σου για την επιχειρηματολογία που ανέπτυξες!!

συμφωνώ συνάδελφε!!!
άριστα και απο μένα!!!
καλό θα ήταν επίσης όσοι βγαίνουν και εκτίιθενται στα φώτα της δημοσιότητας να προσέχουν τι λένε και πώς το λένε...ίσως θα έπρεπε η υπουργός μας πρώτα να μελετήσει τα του εκπαιδευτικού συστήματος και του τρόπου εξέτασης και πρόσληψης των εκπαιδευτικών και μετά να βγαίνει να κάνει ανακοινώσεις. δεν είναι δυνατόν κάθε μέρα να ανακοινώνει κάτι και την επόμενη να το βελτιώνει ή να το παίρνει πίσω κι εμείς να μην ξέρουμε τι μας γίνεται....

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2200 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:06:48 πμ »
Παιδιά οι ανακοινώσεις πήγαν για Δευτέρα...εκ νέου βομβαρδισμός με email.. Υπουργείο, Διαμαντοπούλου...

οι ΟΛΜΕ γιατι δεν έβγαλε ανακοίνωση να μας ενημερώσει επακριβώς για το τί είπαν??? όπως η ΔΟΕ...


οι ανακοινώσεις απο Τετάρτη πήγαν Παρασκευή απο Παρασκευή - Δευτέρα...και είπε ότι οι πρώτοι που θα μάθουν αναλυτική είναι ΔΟΕ και ΟΛΜΕ...δεν το βλέπω...οποιος ξέρει τι θα βγει τη Δευτέρα ας μας πει.....

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2201 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:28:29 πμ »
Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ :P-ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ >:(Μας εξευτελίζουν ακόμη περισσότερο βάζοντας μας να δίνουμε κάθε χρόνο :Pτώρα εξετάσεις.Άλλη δουλειά δεν είχαμε αυτό θα κάνουμε >:(Η ζωή μας λοιπόν θα είναι διάβασμα και ΑΣΕΠ(βλ. φιλόλογοι) :PΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ; :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:33 »

Αποσυνδεδεμένος natasav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2202 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:37:19 πμ »
Η Διαμαντοπούλου πρέπει να καταλάβει ότι το σύστημα προσλήψεων που προτείνει είναι απαράδεκτο!!

Δεν είναι δυνατό κάποιος να θεωρείται ικανός να διδάσκει ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος και να του ζητάς να ξαναδώσει ΑΣΕΠ για να ξαναθεωρηθεί ικανός!! Είναι απλά παράλογο...
Επίσης είναι άδικο και για τους ανθρώπους που δεν έχουν προϋπηρεσία γιατί με τη μοριοδότηση θα προηγούνται οι αναπληρωτές ή οι ωρομίσιθιοι. Είναι άδικο για όλους!!
Πρέπει να πιέσουμε για ολοήμερα σχολεία ΠΑΝΤΟΥ, κατάργηση της ωρομισθίας και αύξηση των διορισμών και όχι να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Η εικόνα μας είναι αποκαρδιωτική...

Κα Διαμαντοπούλου προεκλογικά είχατε υποσχεθεί ολοήμερα σχολέια παντού και κατάργηση της ωρομισθίας...Μετεκλογικά αποφασίσατε ότι για όλα φταίνε οι εκπαιδευτικοί. ΝΤΡΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2203 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:37:57 πμ »
επειδη ολοι βαζουμε τον ασεπ στην κουβεντα και  νομιζουμε οτι ειναι αδιαβλητος, κρατατε και μια επιφυλαξη...
οχι δεν εχω αποδειξεις αλλα σαφεις ενδειξεις οτι εχουν τουλαχιστο σε 2 διαγωνισμους καποιες θεσεις <<κλεισμενες>>,χωρις αυτο να σημαινει οτι τα περισσοτερα παιδια που πετυχαν δεν εφτυσαν αιμα η δεν το αξιζαν.τι εννοω; το2006 ριχνω μια ματια στη χημεια  και εχω απορια σε κατι του σχολ.βιβλιου της γ λυκειου,γνωριζω μια κυρια που μολις ειχε μπει χημικο και την ρωταω...απαντηση:δεν θυμαμαι αλλωστε δεν το διδασκω ειμαι αποσπασμενη στο υπουργειο..εγω στο μαθημα της ειδικοτητας μου( φυσικος) , αν και απλος επιτυχων και οχι διοριστεος, θυμαμαι καθετι του σχολ. βιβλιου...παμε τωρα στο πιο κραχτο..ρωταω επιτυχοντα του 2005 φυσικο που ετρεχε οπως και εγω απο το πρωι ως το βραδυ αρα που καιρος για διαβασμα και αφου μου τα μασησε οταν του ζητησα να μου δανισει τα βιβλια που διαβασε,μου ειπε οτι δεν ειχε βιβλια και οτι πηγε ετσι χωρις καμια προετοιμασια!!!! αντε και επεσα σε αστερι φυσικο...ομως ρε φιλε του λεω καλα τα λυκειακα αλλα τα πανεπιστημιακα που εχουμε να τα δουμε 15 -17 χρονια; εβρισκα απο τις μοναδες μετρησης τη σωστη απαντηση...(οι του κλαδου καταλαβαινουν).οταν πηγα να δω τα θεματα που εδωσε ουτε ενα δεν μπορουσε να απαντηθει ετσι..α και τις βιολογιες γεωλογιες..τα απαντησε στην τυχη οσα δεν ηξερε..δεν υπαρχει αυτο για οσους ξερουν,δεν ειναι τζοκερ..α και η πορεια του σε μεταθεσεις αναλογη της χημικου...
τελος ενας φιλος μου προσπαθησε να με βοηθησει στον ασεπ  γιατι ειχε υψηλοτατες γνωριμιες και του ειπαν επρεπε να το ξερουμε 2-3 μηνες νωριτερα (τωρα το εννοουσαν ή ηθελαν να πουλησουν εκδουλευση δεν ξερω, παντως εγω με ολα αυτα τι να υποθεσω ρε παιδια; ειπαμε ενδειξεις οχι αποδειξεις αλλα...

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2204 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:47:15 πμ »
επειδη ολοι βαζουμε τον ασεπ στην κουβεντα και  νομιζουμε οτι ειναι αδιαβλητος, κρατατε και μια επιφυλαξη...
οχι δεν εχω αποδειξεις αλλα σαφεις ενδειξεις οτι εχουν τουλαχιστο σε 2 διαγωνισμους καποιες θεσεις <<κλεισμενες>>,χωρις αυτο να σημαινει οτι τα περισσοτερα παιδια που πετυχαν δεν εφτυσαν αιμα η δεν το αξιζαν.τι εννοω; το2006 ριχνω μια ματια στη χημεια  και εχω απορια σε κατι του σχολ.βιβλιου της γ λυκειου,γνωριζω μια κυρια που μολις ειχε μπει χημικο και την ρωταω...απαντηση:δεν θυμαμαι αλλωστε δεν το διδασκω ειμαι αποσπασμενη στο υπουργειο..εγω στο μαθημα της ειδικοτητας μου( φυσικος) , αν και απλος επιτυχων και οχι διοριστεος, θυμαμαι καθετι του σχολ. βιβλιου...παμε τωρα στο πιο κραχτο..ρωταω επιτυχοντα του 2005 φυσικο που ετρεχε οπως και εγω απο το πρωι ως το βραδυ αρα που καιρος για διαβασμα και αφου μου τα μασησε οταν του ζητησα να μου δανισει τα βιβλια που διαβασε,μου ειπε οτι δεν ειχε βιβλια και οτι πηγε ετσι χωρις καμια προετοιμασια!!!! αντε και επεσα σε αστερι φυσικο...ομως ρε φιλε του λεω καλα τα λυκειακα αλλα τα πανεπιστημιακα που εχουμε να τα δουμε 15 -17 χρονια; εβρισκα απο τις μοναδες μετρησης τη σωστη απαντηση...(οι του κλαδου καταλαβαινουν).οταν πηγα να δω τα θεματα που εδωσε ουτε ενα δεν μπορουσε να απαντηθει ετσι..α και τις βιολογιες γεωλογιες..τα απαντησε στην τυχη οσα δεν ηξερε..δεν υπαρχει αυτο για οσους ξερουν,δεν ειναι τζοκερ..α και η πορεια του σε μεταθεσεις αναλογη της χημικου...
τελος ενας φιλος μου προσπαθησε να με βοηθησει στον ασεπ  γιατι ειχε υψηλοτατες γνωριμιες και του ειπαν επρεπε να το ξερουμε 2-3 μηνες νωριτερα (τωρα το εννοουσαν ή ηθελαν να πουλησουν εκδουλευση δεν ξερω, παντως εγω με ολα αυτα τι να υποθεσω ρε παιδια; ειπαμε ενδειξεις οχι αποδειξεις αλλα...

Άλλη μία ένδειξη,ακόμα και στα πολλαπλών:υπολογίζεις μεγαλύτερο βαθμό, βάσει των επίσημων απαντήσεων, και σου έρχεται μικρότερος.Όχι, δεν έκανα λάθος υπολογισμό, πριν προλάβετε να το πείτε!Έχει συμβεί και σε δύο ακόμα άτομα που έτυχε να γνωρίσω και να το συζητήσω.Εσάς σας έτυχε; Τα συμπεράσματα δικά σας περί αξιοκρατίας και αδιαβλητότητας!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2205 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:50:59 πμ »
εκει κανεις ενσταση, ομως το γραπτο αυτου που δεν ηξερε και περασε ουτε θα το δεις ουτε θα το μαθεις

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2206 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:52:27 πμ »
Τι αξιοκριτικος βρε παιδια; Ξεχνατε τι ΣΚΑΝΔΑΛΟ ειχε γινει με τον ασεπ στους φιλολογους προπερσι? Μονοι τους καθυστερησαν τον ασεπ γιατι παραδεχτηκαν οτι διερευσαν τα θεματα σε φροντηστηρια! Αν θυμαμαι καλα! Οταν καποιος πληρωνει 3.000 και 5.000 το κεφαλι για να τον προετοιμασουν για ασεπ,  ειναι πολλα τα λεφτα Αννα!!! :o

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2207 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:56:05 πμ »
Τι αξιοκριτικος βρε παιδια; Ξεχνατε τι ΣΚΑΝΔΑΛΟ ειχε γινει με τον ασεπ στους φιλολογους προπερσι? Μονοι τους καθυστερησαν τον ασεπ γιατι παραδεχτηκαν οτι διερευσαν τα θεματα σε φροντηστηρια! Αν θυμαμαι καλα! Οταν καποιος πληρωνει 3.000 και 5.000 το κεφαλι για να τον προετοιμασουν για ασεπ,  ειναι πολλα τα λεφτα Αννα!!! :o

Ακριβώς,άρα το ΑΣΕΠ θα ζει και θα βασιλεύει όχι γιατί ειναι αξιοκρατικό και δίκαιο, αλλά γιατί συμφέρει το κράτος να υπάρχουν τα φροντιστήρια.Θεωρητικά υπάρχει νόμος που απαγορεύει την ύπαρξη των φροντιστηρίων, πρακτικά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.Αυτό τα λέει όλα!

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2208 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:58:59 πμ »
Οταν καποιος πληρωνει 3.000 και 5.000 το κεφαλι για να τον προετοιμασουν για ασεπ,...

...ειναι κορόιδο .... χα χα ... ακου φροντιστηριο για τον ΑΣΕΠ

Να πάει να δουλέψει σε κανενα φροντιστηριο για να μαθει την δουλεια.

...ακου φροντιστηριο για τον ΑΣΕΠ
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2209 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:59:08 πμ »
εχει γινει καλη φαμπρικα, πουλαει τρελλά..αντε να κατσω στα θρανια για να μου μαθει καποιος φυσικη οταν τη διδασκω 20 χρονια!!! ποτε ποτε..
ασε που μετα απο τοσα χρονια υπαρχει η περιπτωση να μπει να μου ..διδαξει κανενας πρωην μαθητης που τον βοηθησα στις πανελληνιες...ημαρτον..

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2210 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 09:03:47 πμ »
Ο.Λ.Μ.Ε.
Ερμού & Κορνάρου 2
ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255 Αθήνα,18/11/09
FAX: 210 32 27 382 – 33 11 338
www.olme.gr
e-mail: olme@otenet.gr ΜΜΕ- ΕΛΜΕ


                ΘΕΜΑ: ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
                               
                                             ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 3ωρης ΣΤΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΝ 30/11/09


Σχετικά με τις εξαγγελίες της Υπουργού Παιδείας για το σύστημα διορισμών στην εκπαίδευση, τις αλλαγές στο εργασιακό καθεστώς και τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών, το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ αποφάσισε την κήρυξη 3ωρης στάσης εργασίας την Δευτέρα 30/11/09 από 11π.μ.-2μ.μ. για την πρωινή βάρδια και 2μ.μ. -5μ.μ. για την απογευματινή βάρδια, για την διευκόλυνση της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στη συγκέντρωση έξω από το Υπουργείο Παιδείας στις 12.30 μ.μ. (σταθμός ηλεκτρικού Νερατζιώτισα, Μαρούσι).
Καλούμε Δ.Σ. των ΕΛΜΕ της χώρας, όπου το κρίνουν απαραίτητο, να κηρύξουν τρίωρη στάση και κατά τις ώρες 8-11π.μ., προκειμένου να οργανωθεί η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στη συγκέντρωση.
Καλούμε τα Δ.Σ. των ΕΛΜΕ (εκτός Αττικής) να εξασφαλίσουν τη μεταφορά των συναδέλφων που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη συγκέντρωση.

Διεκδικούμε:
• Καμιά αλλαγή στο σύστημα διορισμών μέχρι να διοριστούν ως μόνιμοι όλοι όσοι βρίσκονται στους πίνακες.
• Άμεση κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων.
• Όχι στη στοχοποίηση των εκπαιδευτικών για τις πελατειακού τύπου πολιτικές που άσκησαν όλες οι κυβερνήσεις.
• Όχι στην αξιολόγηση –χειραγώγηση των εκπαιδευτικών και την αμφισβήτηση της μόνιμης εργασίας.
• Να γίνουν αποδεκτές οι προτάσεις της ΟΛΜΕ για το εργασιακό καθεστώς και τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών.
• Ουσιαστική στήριξη του εκπαιδευτικού και του έργου του (οικονομική, ασφαλιστική, εργασιακή, επιστημονική).
Επίσης το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ έχει αποφασίσει την πραγματοποίηση περιφερειακών συσκέψεων για την ενημέρωση των Δ.Σ. των ΕΛΜΕ, την εκτίμηση της κατάστασης που έχει διαμορφωθεί και την καταγραφή σκέψεων και προτάσεων.

ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΙΣ 30 ΝΟΕΜΒΡΗ, 12.30Μ.Μ

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2211 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 09:10:05 πμ »
Σήμερα διάβασα την ανακοίνωση του αλφαβήτα και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τίποτα. Τι στο καλό σημαίνει ότι για φέτος οι προσλήψεις θα γίνουν με το ισχύον καθεστώς, αλλά δεν έχει διευκρινιστεί τίποτα για το 30μηνο και το 24μηνο και ΑΣΕΠ; Αυτά δεν αποτελούν ισχύον καθεστώς; Ήμαρτον... Θα μας τρελάνουν, δηλαδή, μέχρι να ξεκαθαρίσουν τι στα κομμάτια προτίθενται να κάνουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.