*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1954788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3276 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 06:36:09 μμ »
κάποιος που απέκτησε πτυχίο ασπέτε στις τεχνικές ειδικότητες δεν του πιάστηκε κατά την έκδοση των αποτελεσμάτων γιατί δεν το είχε κατά τον χρόνο υποβολής των αιτήσεων. Αντίθετα του πιάστηκε στους πίνακες των αναπληρωτών γιατί είναι ανοιχτοί όλο τον χρόνο για αυτή την περίπτωση. Αν γίνει αυτό που λέει η διαμαντοπούλου δηλαδή οι αναπληρωτές να επιλέγονται από τον πίνκα επιτυχόντων του ασεπ, τοτε θα πιαστεί η παιδαγωγική του κατάρτιση ή όχι; Θέλω την γνώμη σας. Σταυρόλεξο για γερούς λύτες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3277 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 06:43:24 μμ »
Υπαρχουν τοσα και τοσα λεφτα σ'αυτη τη χωρα, που το τελευταιο που πρεπει να κανουμε εμεις ειναι να επαναλαμβανουμε το παραμυθι "δεν υπαρχουν λεφτα".


αλλο υπαρχουν λεφτα στην χωρα και αλλο στο κρατος..υπαρχει διαφορα νομιζω...οσο για το αν ειναι παραμυθι κοιτα τι συμβαινει απο την δευτερα και μετα στο χρηματιστηριο και θα καταλαβεις..

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3278 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 06:46:57 μμ »
έχω βάλει ένα σταυρόλεξο παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3279 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:18:19 μμ »
Υπαρχουν τοσα και τοσα λεφτα σ'αυτη τη χωρα, που το τελευταιο που πρεπει να κανουμε εμεις ειναι να επαναλαμβανουμε το παραμυθι "δεν υπαρχουν λεφτα".


αλλο υπαρχουν λεφτα στην χωρα και αλλο στο κρατος..υπαρχει διαφορα νομιζω...οσο για το αν ειναι παραμυθι κοιτα τι συμβαινει απο την δευτερα και μετα στο χρηματιστηριο και θα καταλαβεις..

Δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3280 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:18:44 μμ »

 
       Μαζικοί διορισμοί με παράλληλη μείωση των μαθητών στην τάξη. ΝΑΙ

     κανένα μόριο χαμένο κ για κανένα!!!! ας κλείσουν τους πίνακες για όσους αποφοιτούν απο δω κ πέρα.

          Να αναθεωρηθούν οι αναθέσεις μαθημάτων. ΝΑΙ
       Δημιουργία ολοήμερου σχολείου Β/θμιας. ΝΑΙ

      
           συνταξιοδότηση όχι στα 65 αλλά στα 55!!!


55???????? νεοτατοι θα ειμαστε!!!, εγω θα ελεγα 60

 georia μου, καλα μου τα πηγαινες αλλα στο τελος μου τα χαλασες λιγο. ειπαμε να ζηταμε εφικτα πραγματα, αλλα οχι και να παραιτηθω στα 55 μου !!!! νεος ανθρωπος ακομα.....χαχαχα

Ε ναι.. 55 παραείναι λίγο. Ούτε βαρέα και ανθυγιεινά να ήταν. Να ελπίζουμε να παραμείνει στα 65 έτσι όπως πάνε γενικά τα πράγματα.. (Οι πανεπιστημιακοί στα 67 φεύγουν πάντως και ορισμένοι θέλουν να συνεχίζουν και ως ομότιμοι, μερικοί για έρευνα και άλλοι απλά για τον τίτλο :) )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3281 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:20:20 μμ »
Υπαρχουν τοσα και τοσα λεφτα σ'αυτη τη χωρα, που το τελευταιο που πρεπει να κανουμε εμεις ειναι να επαναλαμβανουμε το παραμυθι "δεν υπαρχουν λεφτα".


αλλο υπαρχουν λεφτα στην χωρα και αλλο στο κρατος..υπαρχει διαφορα νομιζω...οσο για το αν ειναι παραμυθι κοιτα τι συμβαινει απο την δευτερα και μετα στο χρηματιστηριο και θα καταλαβεις..

Δηλαδη?

Βασικά και το κράτος μπορεί να βρει άνετα τα λεφτά που χρειάζονται. Αλλά πως να θίξεις τα αφεντικά που σε έβγαλαν στην εξουσία; Δύσκολα...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος N E N A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3282 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:29:38 μμ »

 
       Μαζικοί διορισμοί με παράλληλη μείωση των μαθητών στην τάξη. ΝΑΙ

     κανένα μόριο χαμένο κ για κανένα!!!! ας κλείσουν τους πίνακες για όσους αποφοιτούν απο δω κ πέρα.

          Να αναθεωρηθούν οι αναθέσεις μαθημάτων. ΝΑΙ
       Δημιουργία ολοήμερου σχολείου Β/θμιας. ΝΑΙ

      
           συνταξιοδότηση όχι στα 65 αλλά στα 55!!!


55???????? νεοτατοι θα ειμαστε!!!, εγω θα ελεγα 60

 georia μου, καλα μου τα πηγαινες αλλα στο τελος μου τα χαλασες λιγο. ειπαμε να ζηταμε εφικτα πραγματα, αλλα οχι και να παραιτηθω στα 55 μου !!!! νεος ανθρωπος ακομα.....χαχαχα

Ε ναι.. 55 παραείναι λίγο. Ούτε βαρέα και ανθυγιεινά να ήταν. Να ελπίζουμε να παραμείνει στα 65 έτσι όπως πάνε γενικά τα πράγματα.. (Οι πανεπιστημιακοί στα 67 φεύγουν πάντως και ορισμένοι θέλουν να συνεχίζουν και ως ομότιμοι, μερικοί για έρευνα και άλλοι απλά για τον τίτλο :) )
μαθηματικος διορισμενος σε σχολειο πριν λιγο μου ειπε(ετων 55)μεχρι εδω ηταν καλα,απο δω και περα αρχιζω να κουραζομαι.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ, ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ....

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3283 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:36:01 μμ »
παιδια, εγω λεω να μεταφερθουμε ολοι στην ιστοσελιδα της διαβουλευσης. δεν εχει νοημα να τα λεμε εδω!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3284 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:42:20 μμ »

 
       Μαζικοί διορισμοί με παράλληλη μείωση των μαθητών στην τάξη. ΝΑΙ

     κανένα μόριο χαμένο κ για κανένα!!!! ας κλείσουν τους πίνακες για όσους αποφοιτούν απο δω κ πέρα.

          Να αναθεωρηθούν οι αναθέσεις μαθημάτων. ΝΑΙ
       Δημιουργία ολοήμερου σχολείου Β/θμιας. ΝΑΙ

      
           συνταξιοδότηση όχι στα 65 αλλά στα 55!!!


55???????? νεοτατοι θα ειμαστε!!!, εγω θα ελεγα 60

 georia μου, καλα μου τα πηγαινες αλλα στο τελος μου τα χαλασες λιγο. ειπαμε να ζηταμε εφικτα πραγματα, αλλα οχι και να παραιτηθω στα 55 μου !!!! νεος ανθρωπος ακομα.....χαχαχα

Ε ναι.. 55 παραείναι λίγο. Ούτε βαρέα και ανθυγιεινά να ήταν. Να ελπίζουμε να παραμείνει στα 65 έτσι όπως πάνε γενικά τα πράγματα.. (Οι πανεπιστημιακοί στα 67 φεύγουν πάντως και ορισμένοι θέλουν να συνεχίζουν και ως ομότιμοι, μερικοί για έρευνα και άλλοι απλά για τον τίτλο :) )
μαθηματικος διορισμενος σε σχολειο πριν λιγο μου ειπε(ετων 55)μεχρι εδω ηταν καλα,απο δω και περα αρχιζω να κουραζομαι.

Λογικό μεν, αλλά μπορεί να δουλέψει μια χαρά και άλλο αν ασκηθεί λίγο κλπ. Εϊναι πως θα το ψάξει και ο ίδιος. Απλά στα 55 είναι πολύ νωρίς.. μην υπερβάλλουμε.
Λίγο άσχετο, αλλά ας το αναφέρω: στη Ρωσία υπήρχε ένας διάσημος μαθηματικός, ακαδημαϊκός ο Κολμογκόροφ (υπάρχει το γνωστό θεώρημα Κολμογκόροφ στη στατιστική και πολλά άλλα). Αυτός κάπου στα 70 (περίπου) αποφάσισε ότι δεν μπορούσε να προσφέρει άλλο στην έρευνα και παράτησε το πανεπιστήμιο και πήγε να διδάξει σε σχολείο!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος N E N A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3285 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:47:00 μμ »
στη Ρωσία υπήρχε ένας διάσημος μαθηματικός, ακαδημαϊκός ο Κολμογκόροφ (υπάρχει το γνωστό θεώρημα Κολμογκόροφ στη στατιστική και πολλά άλλα). Αυτός κάπου στα 70 (περίπου) αποφάσισε ότι δεν μπορούσε να προσφέρει άλλο στην έρευνα και παράτησε το πανεπιστήμιο και πήγε να διδάξει σε σχολείο!
++++++++++++++++++++++
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ, ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ....

Αποσυνδεδεμένος despero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3286 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 07:55:43 μμ »
   τα Τρίκαλα, ο οποίος έχει υπηρετήσει στον Άγιο Ευστράτιο, στην Λήμνο, στην Πάρο, στην Αντίπαρο και στην Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς το παράδειγμα δεν είναι ούτε ακραίο, ούτε σπάνιο!

Υπό τις συνθήκες αυτές εργασιακής και κοινωνικής ανασφάλειας, αλλά και υπό την πίεση και τον εκμαυλισμό δικτύων πολιτικής πελατείας, δεν είναι δυνατόν να απαιτηθούν από τους εκπαιδευτικούς των συγκεκριμένων κατηγοριών υψηλές αποδόσεις στην τάξη και γενικότερα στην εκπαιδευτική διαδικασία! Η αδικία δε συνεχίζεται και μετά την τυχόν μονιμοποίησή τους, καθώς ο χρόνος κατά τον οποίο υπηρέτησαν ως αναπληρωτές δεν υπολογίζεται για την υπηρεσιακή τους εξέλιξη!



Κατόπιν των ανωτέρω

Ερωτάται ο αρμόδιος κ. Υπουργός


1. Ποια είναι η συνολική θέση του υπουργείου έναντι της απασχόλησης στην

εκπαίδευση αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών;

2. Ποιος είναι ο δικαιολογητικός λόγος των εργασιακών σχέσεων αυτού του τύπου, σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιείται, σε ποιο ποσοστό επί του συνολικού υπηρετούντος εκπαιδευτικού προσωπικού ή του εκπαιδευτικού προσωπικού κάθε σχολικής μονάδας και για πόσο χρόνο;

3. Ποια είναι η θέση του Υπουργείου Παιδείας έναντι δύο βασικών από τα πολλά δίκαια αιτήματα των αναπληρωτών εκπαιδευτικών:

3.1. Θέσπιση μεγίστου χρόνου παραμονής στην αναπλήρωση όχι μεγαλύτερου των δύο διδακτικών ετών, μετά την συμπλήρωση του οποίου, οι αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί να διορίζονται μόνιμα στη δημόσια εκπαίδευση, καταλαμβάνοντας οργανικές θέσεις διδασκόντων;

3.2. Οι προϋπηρεσία εκπαιδευτικών ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων να υπολογίζεται, μετά τον μόνιμο διορισμό τους, να υπολογίζεται ως πραγματική

δημόσια εκπαιδευτική υπηρεσία και να λαμβάνεται υπʼ όψιν για την εν γένει εξέλιξή τους στην εκπαίδευση;

ΟΙ ΕΡΩΤΩΝΤΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ
1. ΜΠΟΛΑΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ
2. ΑΗAΟΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
3. ΑΛΕΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΜΙΛΕΝΑ
5. ΒΑΡΒΑΡΙΓΟΣ AΗΜΗΤΡΗΣ
6. ΓΚΕΡΕΚΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
7. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ 8. ΔΡΑΓΩΝΑ ΘΑΛΕΙΑ
9. ΚΑΡΤΑΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3287 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 08:02:48 μμ »
κάποιος που απέκτησε πτυχίο ασπέτε στις τεχνικές ειδικότητες δεν του πιάστηκε κατά την έκδοση των αποτελεσμάτων γιατί δεν το είχε κατά τον χρόνο υποβολής των αιτήσεων. Αντίθετα του πιάστηκε στους πίνακες των αναπληρωτών γιατί είναι ανοιχτοί όλο τον χρόνο για αυτή την περίπτωση. Αν γίνει αυτό που λέει η διαμαντοπούλου δηλαδή οι αναπληρωτές να επιλέγονται από τον πίνκα επιτυχόντων του ασεπ, τοτε θα πιαστεί η παιδαγωγική του κατάρτιση ή όχι; Θέλω την γνώμη σας. Σταυρόλεξο για γερούς λύτες
Όταν θα κληθούμε να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά και τις προτιμήσεις περιοχών πρόσληψης για αναπληρωτές (πιθανότατα Μάιο ή Ιούνιο) θα το προσκομίσεις και θα μετρήσει κανονικά. Δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα. Πίνακας αναπληρωτών -ξεχωριστός- δεν θα σταματήσει να καταρτίζεται. Άλλο θέμα με ποιον τρόπο θα υπολογίζεται η προϋπηρεσία σε αυτόν (προσαύξηση, με ή χωρίς επιτυχία στον τελευταίο ΑΣΕΠ κλπ).

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3288 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 08:03:06 μμ »
http://www.youtube.com/watch?v=401TXcHnkc0

Άννα Διαμαντοπούλου:

"...για να πάμε σε ένα σύστημα, όπου θα μπαίνουν οι καλύτεροι για την εκπαίδευση..."

Καλύτεροι για αυτή είναι οι διοριστέοι χωρίς μέρα προϋπηρεσίας ή οι επιτυχόντες με προϋπηρεσία;;;  ???  ???

Είναι σα να ισχυρίζεται έμμεσα αλλά σαφέστατα: "Σε έχω ανάγκη και σε κρίνω κατάλληλο για ωρομίσθιο ή αναπληρωτή. Δεν σε κρίνω κατάλληλο, όμως, μετά από την x προϋπηρεσία να σε κάνω μόνιμο εκπαιδευτικό..."

Φευ!  :-X  :-X
καλησπερα εγω παλι με το φτωχο χαζο μυαλο μου καταλαβαινω οτι οσοι παιρνουμε αυτο το ριμαδοπτυχιο δεν ειμαστε τιποτα και οι καλυτεροι φαινονται απο ενα ν ΑΣΕΠ καθε δυο χρονια.... ??? ???τοτε γιατι τα εχουν ανοιχτα ακομα αυτα τα ιδρυματα;; ας θεσπισουν μονο τον ασεπ ουτε πανελληνιες ουτε πτυχια τιποτα.. >:( >:(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3289 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 08:03:33 μμ »
Mπορει καποιος να γραψει στο opengov τι εχει πει η Διαμαντοπουλου με την Δραγωνα προ εκλογων και υστερα να μας πει σε ποια σελιδα το εγραψε για να το διαβασουμε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.